What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Indoor incepator

deceneu

Member
Salutare la toata lumea !
Treaba e in felu urmator :)). Am primit permisiune in sfarsit de la nevasta'mea sa imi fac si eu un grow indoor..
Am mai avut unul in trecut, dar foarte slab, facut la graba, fara sa ma documentez prea mult din care am scos cred ca cel mult 10 g ...:)).

Ma rog, acum m-am hotarat sa fac un pitit intr-un sifonier gol de 40 x 50 x 170. Stiu ca este mic dar na..

Acum sunt curios ce parere aveti, pot sa cresc 1 - 2 plante intr-un spatiu asa mic? Sau macar 1.

Astept pareri si sfaturi

:thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
la 40 x 50 nu ai ce face cu toata inaltimea aia. si atunci ori faci un grow, ori faci 2-3 pe inaltime. Si poti merge cu 1,2 sau 4 plante (mai mici) per nivel si 50-100W. pe viitor poti sa faci mother/clone room pe un nivel si sa ai 1-2 nivele pentru inflorit.
nu uita de ventilatie si de filtrul de carbon. mai ales ca zici ca e pitit acest grow..
 

plm

Member
La spatiul de care dispui tot asa as face si eu cum zice explo, pe 2 nivele, bagi 2-3 plante le faci LST si nu le tii prea mult in veg, confectionezi un cadru pui niste LED-uri cu spectru de culoare al luminii mixt, folie mylar sau dai cu vopsea alba mat pe pretii sifonierului, si extractie a aerului prin filtru de carbon, da-i si tu o gaura dreptunghiulara sa fie la sifoner in partea de jos si opusa extractiei si poti pune daca vrei un filtru din plasa expandata sau ceva de genul sa mentii grow room-ul curat sa nu intre praf si alti agenti daunatori
 

deceneu

Member
Asa o sa fac, o sa impart grow-ul in doua, pt ca oricum nu am seminte decat doua care stiu sigur ca sunt bune, femele si cu sanse mari sa rasara.
Am cateva intrebari . E ok daca incep direct cu leduri de 2700k? Nu gasesc Philips de 6000 sau neutre, decat chinezarii..
Si cu ghivecele, e ok daca incep direct cu unu mare? Sau sa incep cu unele mai mici cum se obisnuieste?
Si daca e ok sa incep cu unele mai mari de cati litri sa fie?
Mersi mult pentru sfaturi, raman dator cu cateva kg :))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Diferenta de spectru e mica, baga 2700k, sau mix 2700 cu 6000..
Iar daca incepi cu ghiveci mare si fara experienta riscurile sa omori planta cu udarea aiurea cand e mica sunt foarte mari. Dupa 10-15 zile o poti muta in ghiveci mai mare, pana atunci maxim 250 ml ar fi bun. Un pahar de plastic cu gauri date e perfect.
 

deceneu

Member
Ok, o sa mai caut sa vad poate gasesc leduri mix, daca nu le iau toate 2700.
Pentru ventilatie, am gasit un extractor 150 / 190 m3/h cu un filtru de carbon de 160 m3/h. Crezi ca e deajuns pentru spatiul pe care il am ?
Si pentru partea de jos din grow, pe unde trebuie sa intra aer prospat, e ok daca fac doar o gaura sau e nevoie sa pun si un cooler ?


Si inca ceva, am un sac de pamant Canna Terra Profesional, dar este cam vechi, aproximativ 1 an, l-am tinut inchis dar a inceput sa miroase a mucegai.. Oare mai e bun la ceva? Sau sa iau altu ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
eu cand ziceam mix ma refeream ca poti pune tu si de-alea si de-alea. nu ca ar exista unele care au 2 tipuri de diode. cele cu spectru neutru (daylight) au diode daylight, nu mix din cele 2 diode. deci nu te agita prea tare sa cauti, diferenta de eficienta data de spectru e insesizabila. conteaza mai mult sa fie becuri de calitate.
tu nu ai nici un metru cub acolo, deci.. chiar si 100 metri cubi pe ora inseamna mai multe schimbari de aer per minut. in schimb filtrul tau e cam apropiat de capacitate cu ventul, asta inseamna ca se va duce repede carbonul si va trebui schimbat, si ca poate avea scapari de miros, poate chiar si de nou, daca nu, dupa ceva utilizare. intakeul nu are nevoie de ventilator, ba chiar ar dauna daca ai pune unul.
pamantul ala ar fi bine sa nu il folosesti. din ce spui cel mai probabil nu a fost stocat corespunzator. ar merge folosit in proportii mici cu alt pamant bun, dar mai bine nu risti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ti-a placut, ia tot de-ala. Nu am mai atins de mult pamant de asta "de fite", deci nu mai stiu cum se prezinta.
Eu as prefera sa bag banii aia extra in altceva mai important, precum iluminat sau genetica, si sa iau un pamant mai muncitoresc asa, gen agro natura.
 

deceneu

Member
Pai eu vrea sa fac o lista cam cu ce imi trebuie pentru grow, sa fac un calcul si sa ma apuc de cumparat, doar ca de data asta vrea sa merg doar pe mana voastra in special pe ce zici tu, pentru ca nu vreau sa scot iara 10g ca data trecuta:)) , chiar vreau sa fac ceva fain.
Deci cum zici tu asa fac :))).

Am gasit un pamant Agro cum ai zis tu pt sadituri ph 5 - 6.5

Substratul nutritiv joaca un rol foarte important in obtinerea unor rasaduri de calitate superioara. Din acest motiv substratul trebuie sa aiba anumite caracteristici:sa aiba structura corespunzatoare care sa asigure schimbul de gaze cu atmosfera,sa fie afanat,sa aiba porozitate mare,sa fie permeabil,sa aiba capacitate mare de retinere a apei si sa fie bogat in elemente nutritive.

Substratul pentru insamantare si inmultire Agro CS este un amestec de turba cu nisip,agent de reactie modificat.Turba este provenita din descompunerea unor depozite naturale de muschi de turba (Sphagnum). Are o mare capacitate de retinere a apei si cedare a acesteia in teren in maxim 20 zile.Turba nu contine agenti fitopatogeni,deci nu trebuie dezinfectata. Nisipul are rolul de a creste permeabilitatea substratului pentru aer si apa.

Caracteristici ale substratului pentru insamantare si inmultire Agro CS:

este destinat pentru germinarea semintelor;
altoirea plantelor tinere;
pentru prinderea de radacini a butasilor;
pentru recultivarea culturii de flori si de legume;
pentru inmultirea vegetala a plantelor.
Contine o structura speciala,fina,cu continut redus de nutrienti,pentru plantarea egala a semintelor si pentru ca butasii sa prinda radacini.

Ce zici e ok? Il pun pe lista?

Si mersi inca o data, raman dator.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Suna bine si ala, dar ii va trebui nutrienti mai repede decat celuilalt. Eu ziceam de Agro Natura, nu asta pentru semanare. Nu e mare diferenta oricum, e mai putin prefertilizat cel pentru semanare.
 

deceneu

Member
Am tot cautat dar nu am gasit. Daca ai o poza si poti sa o pui aici, te rog.
Sau daca nu il iau si pe ala, daca nu e asa mare diferenta.


Apropo, un hidrometru/ termometru bun imi poti recomanda?
 

deceneu

Member
Am uitat sa te intreb. Oare este vreo problema daca scot extractorul de la ventilator tot in camera, adica nu am cum sa scot burlanul afara..
 

deceneu

Member
Mersi mult plm.
Dar inca sunt nedumerit in legatura cu filtru de carbon si daca e ok sau nu sa scot burlanu in camera.


Si daca nu sunt alte soluti ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cauta asta pe dedeman ca sa vezi cum arata. Pamant universal pentru plante Natura 20 l

Daca nu ia-l pe ala pentru semanare si inmultire. In nici un caz pe celalalt. Ala e bun pentru outdoor, dar e si prea fertilizat (cu nutrienti de sinteza) si mai are si chestii necompostate prin el uneori, care se vor juca cu phul.
Termohigrometru daca vrei ceva bun, nu lua chinezisme de alea la 50 lei. Nu am ce sa iti recomand aici ca nu stiu ce gasesti tu la tine in magazine.
Exhaustul trebuie dat afara daca ai filtru de carbon si planuiesti sa stai pe acolo mai mult decat sa uzi plantele. Pe langa ca e nesanatos pe tru plamani, daca il dai in aceeasi camera nu o sa ai nici aer proapspat la plante (ca doar il recirculi pe acelasi) si nici nu vei avea racire adecvata vara (tot muti caldura din box in camera pana ajung la aceeasi temperatura si apoi exhaustul incepe sa incalzeasca camera si care la randul ei incalzeste boxul... si.. intelegi tu. E ca si cum ai trai intr-o punga sigilata.
Dar astea sunt nimicuri pe langa silicoza, care se face de la orice particule mai mult sau mai putin inerte ce ajung in plamani. Cu cat mai mici particulele cu atat pot ajunge mai adanc in alveole.
Oricum, ca sa dai aerul afara nu trebuie sa dai tubulatura afara. Se poate incastra geamul cu o rama de placaj in care pui o flansa cu tubulatura conectata la ea. Daca ai termopane nici nu trebuie sa faci rama, poti inlocui direct panelul de sticla cu un placaj de aceeasi grosime in care sa dai gaura. (Dar asta arata mai dubios de afara decat rama aceea de care ziceam inainte.) Mai sunt variantele cu gauri in pereti. Sau sa gasesti alt loc pentru grow.
Aste solutii nu prea sunt. Poti incerca sa pui un filtru hepa peste capatul tubulaturii, dar vei limita mult fluxul de aer si va trebui sa schimbi destul de des filtrele. Mai e varianta sa nu iti pese de sanatate sau sa nu mai cresti.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Pe amazon.de am găsit window airlock. Ce ai găsit mă?

E o punga pe care o lipești de fereastra și o conectezi normal la o tubulatura pt o unitate portabila de aer condiționat. Asa nu se vede nimic de afara dar scoți tot aerul fără a atrage curioși.

:tiphat:
 

deceneu

Member
In camera in care vreau sa fac grow-ul am un horn, unde mai demult a fost o soba. Nu il mai folosesc, deci ma gandesc sa scot tubulatura pe acolo si asa nici nu se vede de afara. Ce ziceti? Ar fi ok?


Cat despre pamant, am gasit Natura Agro, dupa descrierea ta.
M-ati bombardat cu informatii baieti :)) mersi mult pentru asta .

Va salut !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai normal ca e bine, doar sa ai grija sa scoti tubulatura pana cat mai aproape de exteriorul cladirii, mai ales daca ai bca, sau caramida din aia cu gauri, altfel se face condens acolo si poate afecta peretele/tencuiala. Optim ar fi sa iesi cu o teava si sa te distantezi putin de perete, ca si cum ai avea centrala montata ;).
 
Top