What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Og Kush Dinafem

cadavruslos

Well-known member
Deci am găsit leduri de la osram de 10 wati la oferta 3 becuri 30 de lei , akm însă nu înțeleg un lucru . Ledurile astea au 806 lumeni , fata de un cfl de la Philips de 23 wati care are 1500 . Akm întrebarea e nu e mai fiabil cfl , din moment ce eu am inteles ca nr de lumeni contează cel mai mult ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si la 23w de led, cati lumeni ai avea? Oare la led nu se pierde mai putina lumina, toata puterea fiind indreptata in jos? Au cflurile puterea de penetrare a ledurilor?
 

cadavruslos

Well-known member
Ok atunci ma duc azi sa iau leduri , da iau de 10 cât mai multe , ca sunt prea scumpe sa iau mai mari și alt ceva , cum fac sa dau plasticu ala jos de pe ele ca așa am văzut ca se da plasticu jos pentru mai multă lumina ..
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Pai hai sa vedem !!!
Cum poate sa fie fixat acel balon e plastic??
E infiletat?? Nu ! Nu are filet!!!
E lipit? Cred că da, daca acel balon de plastic nu se învârte înseamnă că e lipit!
Cu ce ar putea fi lipit?? Cu un adeziv!! am dreptate?? Poate fi el pe baza de silicon sau unu normal sau ceva asemănător cu super glue!! Deci ce poate să aibă în interior niște plăcute cu contacte unde sunt lipite ledurile! Facem o gaură cu vârful de la cuțit , cu grija sa nu ne tăiem mâinile și când avem gaura in balonul de plastic apucam cu vârful patentului și rupem bucățele mici până îndepărtăm balonul!! Sau iei o pânză de bomfaier și se taie un pic mai sus de marginea unde este lipit balonul în așa fel încât să nu tăiem acele leduri! Sau cu o șurubelniță o bãgãm la încheietura și încercăm e scoatem! Variante sunt destule, dar mai trebuie să și vrem! Succes!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Eu am facut o gaura în balon și am început sa smulg bucăți cu patentul. Merge.
Înțeleg stresul. Dai o pălărie de bani pe ele și îți e Frica ca le strici. Atâta timp cât nu zgârii electronica cu ceva metalic ar trebui sa fie ok.

Ia unu și începe.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Am văzut rezultate frumoase la grow uri cu leduri.

Amicul meu El Tigre foloseste 8x13W si recomanda ca distanta între bec și planta sa fie

Seedling: 38.1 - 50.8cm
Veg: 15 38.1cm
Pre-flower: 25.4 - 30.48cm
Flowering: 20.32 - 25.4cm


Si de la Terpene am luat imaginea asta


picture.php


Pana la urma va trebui sa înveți pe pielea ta cum e mai bine pt plantele tale. Au as pune becurile pe o placa sau o schela ce poate fi coborâtă și ridicata și as experimenta cu distanta. Asa poți sa vezi cum reacționează fetele și dacă e cazul sa faci o schimbare. După 2-3 grow uri nu ai sa mai ai probleme.
 

cadavruslos

Well-known member
200 w led . Am reușit sa termin panoul . Am mai lăsat un rând spațiu ca vreau sa mai adaug câteva leduri zilele ce urmează . Am pus lumina calda atât cât și lumina rece . Temp 27 grade .
 

Attachments

  • IMG_0998.jpg
    IMG_0998.jpg
    42.6 KB · Views: 29
  • IMG_0997.jpg
    IMG_0997.jpg
    36 KB · Views: 29
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Mișto. Panoul ala se ridica? Nu vreau sa fiu cârcotaș mai mult decât e nevoie, dar știi ca plantele vor mai crestei vor avea nevoie nu doar de un ghiveci mai mare dar și de ceva mai mult spațiu vertical?
 

cadavruslos

Well-known member
Panoul se ridica , mai am distanță unde sa ridic panoul nu e problema . Oricum urmează un topping și apoi supercropping la greu . Urmează sa fac transplantu azi , as fi vrut in 20 de litri , da îmi e frica ca rămân chiar fără spațiu după ..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Dacă încape sacul de 20L înăuntru îl pui orizontal, faci câteva găuri și ai grija sa nu exagerezi cu apa.
 

cadavruslos

Well-known member
Salut , am reusit sa mai fac cate ceva si am zis sa va arat si voua cam ce am facut bn , si cateva dintre greselile pe care le-am facut aseara , dupa cum vedeti planta a suferit aseara din cauza caldurii, cand m-am uitat dimineata erau 35 de grade , cel putin atat imi arata termometru , era cam la nivelul solului atunci , nu cum e pozitionat akm , dupa cum se vedea si in poza akm este pozitionat mai sus , in fine porblema se datoreaza din cauza mea deoarece , eu am facut greseala si am imbracat cu expandat growl prea devreme , inca nu e atat de frig incat sa necesite expandatu pe interior momentan , tin sa mentionez ca expandatu este necesar totusi in momentu cand se va face foarte frig , camera neavand incalzire , trebuie sa improvizez ceva , sa vedem cat de eficienta va fii aceasta metoda care am so incerc cu expandatu , in final am facut si transferul fetelor dupa cum se poate vedea , am reusit totodata sa rezolv si problema ventilatiei , cu venturile ambientale cu 3 trepte de viteza doua dintre ele care sunt pozitionate spre plante, se poate vedea doar la una din plante in poza , iar am mai montat un vent pe intake activ ! sa vad cum isi revine akm doar cea din dreapta e mai putin afectata , cealalta nu prea are nmk , temperatura in mom de fata este 27 de grade , totul e ok ! :tiphat:
 

Attachments

  • IMG_1014.jpg
    IMG_1014.jpg
    46 KB · Views: 29
  • IMG_1017.jpg
    IMG_1017.jpg
    51.8 KB · Views: 30
  • IMG_1018.jpg
    IMG_1018.jpg
    20.1 KB · Views: 25

cadavruslos

Well-known member
Un ventilator axial cu un debit de aer de 190 mc/h credeti ca mi-ar fi de ajuns pentru spatiul de care dispun ? plus un filtru de carbon ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu mai stiu ce spatiu ai, dar ce zici tu acolo ar ajunge chiar si pentru un spatiu de 1x1m cu h=2m (2 metri cubi).
 

cadavruslos

Well-known member
Un mic update , am făcut toping fetelor însă am fost nevoit sa mai scad din puterea ledurilor momentan sunt pe 120 w , temperatura nu sare de maxim 27 grade . Dar cu toate astea aveam plantele la 15 cm și s au ars grav . Am ridicat la 25 cm akm și văd ca și au revenit . Am citit pe diferite jurnale de creștere din secțiunea microgrow și mulți am văzut ca au distanță de 9 cm , nu știu cum o fii posibil ca la mine dacă le las la 9 cm le fac varza , oare sunt prea mici momentan și Daia nu suporta atâta putere de 200 w . Am urmărit threadul lui El Tigre și am văzut ca el a fost nevoit sa scoată din becuri deoarece avea tot așa probleme grave cu arderea plantelor . Țin sa Menționez ca arsurile se afla doar la nivelul frunzelor de sus , planta in schimb nu are nmk , dar totodata a zis ca arsurile astea din timp perioadei de înflorire ia afectat calitativ mugurii și nu au avut potenta care Era de așteptat . O sa încerc sa mai cobor ușor panoul putin câte putin după ce vor mai creste putin
 

Attachments

  • ACD373E8-1FB9-4BEC-B9C9-3845A420109B.jpg
    ACD373E8-1FB9-4BEC-B9C9-3845A420109B.jpg
    84.1 KB · Views: 30
  • D26C91D5-3F8B-4947-BF3E-306E12922E50.jpg
    D26C91D5-3F8B-4947-BF3E-306E12922E50.jpg
    58.1 KB · Views: 25
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Arsurile alea ar putea sa nu fie de la leduri. de fapt e destul de improbabil, eu am tinut leduri de astea si la mai putin de 9 cm, chiar si fata de seedlings. Nu au puterea necesara ca sa arda plantele (tine cont ca majoritatea au unghiul de dispersie de 120+ grade, chiar daca au aproape 1W/dioda, e greu sa ajunga sa arda ceva.). Verifica PH-ul, temperatura solului, ventilatia.
 

cadavruslos

Well-known member
Dar nici ce am citit și eu și am văzut decolorarea aia adică un verde mult mai deschis e de la leduri . Ale mele se îndoise frunzele cu pricina și in timp au rămas așa ca și arse , ph solului nu cred ca e , dacă era ph trebuiau sa fie ambele afectate ca e același sol , temperatura la baza growspacelui e de 17 grade , sa fie ventilația slaba , momentan merg pe un fan pt outake cu 3 viteze de la Antec , urmează sa iau extractorul in Weekend . Totuși dacă u spui ca ții ledurile la 9 cm înseamnă ca ventilația ar putea fii , însă nu înțeleg ca termometrul arată 26 27 de grade ..
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ai facut bine sa te informezi. pe langa asta verifici starea plantelor si schimbi cate ceva ca sa le fie bine. continua asa. dupa o vreme ai sa stii exact la ce sa te astepti, mai ales daca incepi sa cresti acelasi soi.
 

Latest posts

Latest posts

Top