What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Primul grow. Orice sfat este bine venit ! :)

carton

New member
Salutare tuturor !
Urmaresc de ceva vreme acest forum, si cu ajutorul informatiilor de aici, am reusit sa imi fac si eu un grow micut
biggrin.gif
.

Am 3 plante in grow: Doua Northern Lights si o Amnesia Haze
Ca si pamant folosesc Canna Terra Profesional si 4 becuri led de 120 W 1240 lm / bec.

Temperatura in grow este de 26* - 28*, lumina o tin 18/6.

Fetele au 3 saptamani de cand am pus semintele la germinat si pana acum nu am avut nici o problema cu ele.
Acum astept sfaturi si pareri din partea voastra, chiar vreau sa duc grow asta la capat si sunt curios ce o sa iasa
smile.gif
) .

 

plm

Member
Salut, bine ai venit, arata promitator momentan, care este spatiul dispus pentru flowering?

Cat despre genetici, NL e predominant indica, o sa creasca bushy si compacta, insa Amnesia e sativa dom, o sa se lungeasca grav in primele 2 sapt de flower cand are loc stretching-ul specific, peste 1.5m indoor daca nu aplici nici o metoda de antrenament, si o sa infloreasca si mai greu ca NL, de aceea intreb ce spatiu ai la dispozitie pt flowering, sa treci de pe acum la treaba (training) ca in flower o sa fie prea tarziu.

Momentan nu ai nevoie sa hranesti solul deoarece ai inceput intr-un All Mix si ajunge cel putin pe perioada de veg, insa in flower, o sa-ti trebuiasca ceva cu P si K pentru maximizarea structurii buzilor, cat si un carboload sau melasa, pentru aportul de zaharuri.

Ai grija la RH, temperatura ar fi de preferat sa ti-o mentii pe la 25-26, pe acolo se coace materialul ce trebuie, primul meu grow a fost constant cu luminile aprinse pe la 28, a fost ok, dar a avut de suferit recolta, la fel si cu udatul si overwatering-ul, sufera recolta daca este cazul, in rest grija mare si incearca sa anticipezi orice problema poate aparea, si ia-ti masuri din timp pentru rezolvarea acestora, ca planta nu sta dupa tine.

EDIT: Inca un aspect am observat ca Amnesia e intr-o galeata pe post de ghiveci?
Daca nu ai dat gauri pentru runoff, iti sugerez sa o faci, in timp se acumuleaza depozite de saruri la nivel radicular, care trebuie sa dispara altfel pot provoca un nutrient lockout, elementele devin imobile in sol, iar planta cand are nevoie de ele nu le mai poate absorbi, o sa citesti tu mai amanuntit ce inseamna acest fenomen.
 
Last edited:

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Scoate globul de plastic de pe becuri. Asa plantele vor primi mai multa lumina.

grow micut? cu o sativa? da sigur...
 

carton

New member
Intradevar, NL este 99% Indica si CH este 99% Sativa.
Stiu ca nu este prea ok sa cresti si sativa si indica in acelasi grow, dar am zis sa incerc, sa vad poate reusesc sa scot macar cateva g de pe ea.

Pentru flowering, ma gandeam sa le las tot acolo si sa le trec la 12/ 12 pe toate 3 deodata.
Grow-ul are 0.7 m2 de latime si inalt de 1.25 m.

De udat le ud undeva la 2 - 3 zile.

Cat despre galeata in care este pusa sativa, i-am facut gauri pe fund inainte sa o mut din pahar.

O sa incerc sa scot si globurile de plastic. Grow ul nu este chiar asa micut, :)) am exagerat unpic.
P.S Mersi mult pentru ajutor si sfaturi !
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
E super mic. Scade înălțimea ghiveciului și a instalației, apoi mai scazi și distanta dintre bec și planta (prea aproape și arzi planta) și ramai cu puțin spațiu. Indica termina înaintea sativei. Sativa se lungește mult. Ori legi sativa, ori ridici indica. O sa aștepți mult și bine la Sativa aia...
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Alea nu sunt becuri de 120 w !!!!!!!
Alea au 10 w - 12w reali maxim !!!!!!
mai cumpără becuri, și le adaugi treptat că momentan sunt prea mici și au destulă lumină!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Dar galeata e transparenta sau mi se pare mie? Daca e transparenta inveleste-o in ceva opac. Si da-i niste gauri si in laterala aproape de fund.. ca de multe ori greutatea pamantului din ea sigileaza marginile si impiedica scurgerea prin fundul recipientului. De aceea ghivecele au tot felul de forme cu caneluri care sa asigure ca se va scurge apa prin gaurile lor.
Si evident, ce au mai spus si baietii, nu ai becuri de 120w in nici un caz, maxim 15W bucata. Si daca nu le dai jos difuzorul de lumina de pe ele e ca si cum ai avea 15 W in total..
 

carton

New member
O sa leg sativa, ii fac lst.
Becurile cand le-am cumparat scria pe ele 120w 1240 lm. Eu m-am uitat mai mult la cati lm are..
Am avut un cfl la 80 w ala aveam undeva la 4000lm dar dadea prea multa caldura, asa cu ledurile astea am zis ca e mai lejer si cu un cooler in partea de jos si unul sus care scoate caldura ventilez si racoresc plantele.

Cam de cate leduri de genu credeti ca as avea nevoie ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tocmai. Leduri au cam dublul eficientei unui cfl, si atunci daca 80w de cfl avea 4000 lumeni, cum ai fi putut crede ca un led de 120w are mai putin de atat? Ce ai citit tu e cel mai pobabil echivalentul in lumina degajata de un bec incandescent. Care e de vreo 10 ori mai putin eficient decat un led..
Undeva la 20-30 bucati ti-ar trebui daca spui ca ai 0.7 mp. In principal cu cat mai multe cu atat mai bine, atat timp cat le poti raci, poti sa pui cate intra. Si neaparat cu difuzorul de lumina dat jos, altfel.. umplii cutia cu becuri si tot nu ai un iluminat optim.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Nu e nevoie sa ne crezi. scrie pe bec. dar la cat de mici sunt ar putea sa fie becuri de 10w fiecare.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si coolerele alea le poti pune pe embele pe exhaust si sa dai inca o gaura de intake pasiv oe langa cea care ramane de la coolerul care e acum pe intake. Ca prin magie o sa ai flux dublu de aer si zgomot mai putin.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Și dacă tot spui că orice sfat e bine venit , mai fac o completare!!
In vegetație pune becuri led fără acel balon de plastic și cum spun băieți și caută să ai în vegetație becuri de culoare cool white adică 6400 grade kelvin și în perioada de floare becuri de culoare warm white adică 2700 grade kelvin!
 

plm

Member
Da, cauta sa le dai lumina albastra acum la inceput, lipsa spectrului de culoare rece provoaca stretching (alungire).

Dar sa stii ca nu prea te ajuta spatiul in laterala, o sa se faca ingramadeala daca nu le bagi in flower repede, asta va rezulta circuit de aer redus, si penetrare de lumina scazuta, crengile pe care se vor forma viitori buzi au nevoie de aer si lumina sa se dezvolte

Cu sativa aia fa-i top dupa al 5-lea nod (lasa-i 1-2 saptamani de regenerare) si LST, mentine-o egala cu celelalte, astfel va rezulta o canopie egala, si lumina se va distribui uniform chiar daca o sa termine mai greu.

Si nu in ultimul rand, incearca sa adaugi pe parcurs cat mai multa lumina, poti faci un mix de spectru de culori.
 

carton

New member
Bai baiaeti, mersi mult pentru sfaturi si atatea idei :)) nu ma asteptam.
Si da, ati avut dreptate, am fost prost ca nu m-am uitat pe bec cat scrie, pentru ca nu e nici macar de 15w, e de 12..
In ultima saptamana parca au stagnat toate 3, asa ca le-am adaugat un cfl ce l-am avut de 80w.
Credeti ca le pot stresa daca am si cfl si led, daca toate becurile sunt de 6400 ?

O sa revin cu detalii, acum lucrez la un proiector sub care sa pun in 3-4 becuri cfl de 80w.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Becurile cfl de putere mare sunt extrem de ineficiente. Mai bine iei 2-3 leduri de calitate in loc de un cfl de 80w. Plantele o sa se simta la fel, si e posibil sa iesi mai ieftin. Cflurile nu mai au ce cauta in growroom de cand poti cumpara leduri cu in jur de 1 leu/W. Nu mai au ce cauta nici macar in lustre, de fapt.
 

carton

New member
Vesti bune, fetitele sunt ok, se simt foarte bine zic eu , dar intradevar sunt prea mici becurile pe care le am si se vede clar. Din pacate nu am mai avut fonduri luna tercuta sa cumpar unele mai mari pentru perioada de vegetatie, dar o sa incerc sa ma revansez pe perioada de inflorire...


In poza nu se vede, dar pe langa cele 3 leduri mai este cfl-ul de 80w, pe care l-am ferit sa pot face poza.
In partea stanga sunt cele 2 NL si in dreapta e sativa.

Fetitele am 35 de zile de cand au iesit din pamant si ma gandeam sa le bag 12/12 saptamana viitoare, chiar daca nu sunt foarte dezvoltate.

Vreau sa cumpar 2 becuri led de 48w fiecare 4200lm/bucata, 3500k pentru perioada de inflorire, poate chiar 3 sa vad cum o sa fac cu banii.

Ce ziceti ? Daca ii pun niste leduri mai mari pe perioada de inflorire cum sunt astea de 48w, as putea sa "cresc" unpic recolta ?
Si apropo, sunt curios cam cate g credeti ca as putea sa scot de pe ele, aproximativ avand in vedere ca nu au crscut foarte mult in perioada de vegetatie? Mult stiu ca nu o sa scot dar aproximativ :))

Mersi inca o data! Va salut !
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Leduri mai mari nu inseamna neaparat ca subt mai eficiente sau au penetrarea mai buna. Iar ca distributie a luminii iesi mai bine cu leduri de 9-15w. Posibil si ca pret. Dar eu iti recomand leduri de calitate, nu toate chinezismele. Nu sunt scumpe, maxim 1.5 lei per W, la oferta le iei chiar si sub 1 leu per W. Si tin mai mult si sunt mai eficiente, deci merita si diferenta de pret fata de un chinezism care costa ceva mai putin.
Daca totul merge bine in rest, poti sa te astepti la i crestere de vreo juma de gram pentru fiecare w adaugat, daca nu merge prea bine, ceva mai putin. Fiind primul grow cred ca ar trebui sa te bazezi pe vreo 0.5 gpw si sa faci media dintre watajul din veg si cel din flower pentru a afla cam cat o sa iti iasa. Plantele nu arata neaparat ca si cum ar avea si 80w cfl acolo, asa ca becul ala ori nu are 80w, ori il tii prea departe. Eficienta lui e mica, e redusa atat de tehnologia invechita cat si de faptul ca e un bec mare si nu il poti pozitiona suficient de aproape de plante cat sa fie cat de cat eficient. Eu as fi renuntat la el de mult. Cu vreo 30w de led pusi in locul cflului de 80w faci mai multa treaba decat cu ala.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Gigel are un copil și vrea ca să ii fie bine copilului și spera ca vs fi sănătos și va avea o viata bune.

Asa ca îl hrănește cu firimituri sperând ca va fi ok pana când acesta devine adult și de abea ATUNCI ii va da mâncare adevărată și suficienta.

Fără o baza bună, fără creștere adecvata atunci când este absolut important, nu te aștepta la minuni.

Lasă becurile puternice. Unele sunt scumpe și de căcat. Mai bine folosești câteva de 9w. Când se arde unu (în câțiva ani) sunt mai ieftin de înlocuit și cel puțin nu îți dispare 50% din toată lumina din cutie. Distribui lumina mai ușor în cutie, nu produci atât de multă căldură și nu ai nevoie de mai mult spatiu vertical.
 
Top