What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Ace Seeds - Feminized Panama Jungle

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Update 2018/03/18

Ultimul update din vegroom, chiar inainte ca fetele sa fie mutate in flower-room , la regim de 11/13 (on/off).

Am inceput sa le hranesc masiv, cu doza maxima de nutrient Agro Natura Organic lichid (15ml/L) . Radacinile sunt bine dezvoltate iar pe frunzele noi nu au mai aparut urme de tip-burns, semn ca au devenit suficient de mature pentru ceea ce urmeaza.

picture.php


picture.php
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Arata bine. Totusi, verdele asta imi aminteste de o chestie: cum puii mei puteai sa vezi iepurasi roz cu o iarba verde? Întelegeam, niste dinozauri! Bine, de fapt nimeni nu stie sigur daca nu cumva dinozaurii nu erau roz...:D
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Desi am facut periodic fotografii nu am apucat sa mai scriu si cate un update , asa ca scuzati ingramadeala ce va urma.

Pentru ca s-au lungit ca nebunele si e greu sa le tin pe toate drepte am instalat o plasa de sustinere pentru castraveti. Cand se opresc din crescut pe verticala voi mai intinde inca o plasa pentru a putea sustine si topurile.

[Update 08/04/2018] :

picture.php


picture.php


[Update 11/04/2018]:

picture.php


picture.php


picture.php

 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
[Update 18/04/2018]

Mugurii au prins greutate foarte repede asa ca am fost nevoit sa intinde si a doua plasa. Operatiunea a fost destul de anevoioasa insa am reusit sa o duc la bun sfarsit fara pagube, insa plantele arata destul de ciufulite. Compenseaza insa faptul ca le-am distribuit uniform, astfel incat si mugurii de jos primesc suficienta lumina.

picture.php


picture.php



[Update 25/04/2018]

Pentru prima data de cand folosesc nutrientul organic lichid Agro Natura pentru intreaga gradina mi s-a intamplat sa detectez un usor miros de amoniac a doua zi dupa o udare consistenta cu doza maxima de nutrienti, cel mai probabil din cauza temperaturii ce nu mai scade sub 25 de grade nici in perioada de intuneric (depasind chiar si 31 de grade cu luminile ON). Mirosul a disparut dupa 24h si plantele s-au revigorat dupa ce au fost udate doar cu apa.

picture.php


picture.php
 

Lykos

New member
Ce cantitate ai reusit sa scoti din ele? Si cum a fost efectul? :D Eu am ales acest soi de la ACE Seeds in varianta feminizata pentru prima mea cultura. Am inceput din seminte insa. Deocamdata le creste a 5-a pereche de frunze. Am acelasi model de higrometru si la fel ca si al tau, afiseaza mereu valori intre 30-40% la umiditate, iar rare ori scade pana pe la 20%, de obicei cand e foarte cald afara si soarele bate direct pe ele. Ai avut vreo problema cu plantele din pricina umiditatii? Cat despre crestere, ce inaltime au atins la sfarsitul perioadei de crestere vegetativa? Ai avut per-total vreo dificultate cu ele?
 

Lykos

New member
Soarele? Tu out vrei sa cresti asa ceva?

Deocamdata, cat timp nu poate distinge oricine ce sunt. Oricum inca nu s-au definitivat primele frunze inconfndabile de cannabis si m-am gandit ca le va prinde bine putin timp in outdoor, fie chiar si unul relativ scurt. In cateva zile intentionez sa le mut intr-un solar pe care l-am adaptat pentru special pentru ele. Spuneam despre soare, pentru ca daca higrometrul afisa macar cu un minim de acuratete valoarea umiditatii, 30-40% mi se pare cam putin, mai ales ca al meu mai scade si catre 20% uneori. Ma temeam sa nu le arda de vii o astfel de arsita. Pana acum o duc destul de bine, au o culoare verde, nu tocmai inchisa fara nici-un semn de stres sau deficienta dar inca am o oarecare nesiguranta intrucat e prima mea cultura si de aceea am vrut sa-ti cer parerea. Si in afara de asta, daca ai avut vreo problema, de orice ordin cu ele m-ar ajuta foarte mult sa-mi spui, pentru ca as stii la ce sa ma astept si as putea incerca sa previn. Ma intereseaza si cat de mult au crescut ale tale, pentru ca cei de la ACE Seeds mi-au comunicat ca au avut expemlare de Panama de pana la 3m inaltime si desi ma indoiesc ca eu le pot duce la asemenea dimensiuni tinand cont de lipsa de experienta, m-ar ajuta totusi sa stiu cat au crescut ale tale. Mai sunt curios despre efect, sa ma astept la ceva interesant din partea lor ? :D
 
Păi o să cam ajungă la 3 metri că prind 3-4 luni de vegetație.
Sera trebuie să o încălzești și să o suplimentezi cu lumină pt că poate termina în decembrie.
 

Lykos

New member
Păi o să cam ajungă la 3 metri că prind 3-4 luni de vegetație.
Sera trebuie să o încălzești și să o suplimentezi cu lumină pt că poate termina în decembrie.

Nu cred ca ajung la 3m, pentru ca am de gand sa le fac sedinte regulate de LST, HST si chiar supercropping la nevoie. Am luat totul in considerare cu sera, chiar si incalzirea, dar daca as vrea sa o fac sa termine mai devreme de Decembrie, prin ce perioada ar trebui sa ii induc inflorirea ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Avand in vedere ca Panama jungle are o perioada de inflorire de in jur de 74 de zile outdoors si undeva la 12 saptamani indoors (deci 84 de zile) - hai sa rotunjim treba la 80 de zile.

Sa zicem ca incepi pe 1 Septembrie. Vor avea nevoie de cateva zile sa inceapa sa infloreasca.
Si daca au nevoie de ceva mai multe...hai sa zicem 10 zile (exagerez dar merge la calcul) si incep sa infloreasca pe 11....trec 80 de zile si e....30 Noiembrie - teoretic Ziua Recoltei.

Felicitari! Asa termina inainte de Decembrie!
 

Lykos

New member
Avand in vedere ca Panama jungle are o perioada de inflorire de in jur de 74 de zile outdoors si undeva la 12 saptamani indoors (deci 84 de zile) - hai sa rotunjim treba la 80 de zile.

Sa zicem ca incepi pe 1 Septembrie. Vor avea nevoie de cateva zile sa inceapa sa infloreasca.
Si daca au nevoie de ceva mai multe...hai sa zicem 10 zile (exagerez dar merge la calcul) si incep sa infloreasca pe 11....trec 80 de zile si e....30 Noiembrie - teoretic Ziua Recoltei.

Felicitari! Asa termina inainte de Decembrie!

Multumesc! :D :tiphat:
Apropo, nu stiam ca se numeste Jungle pe site-ul lor scre doar Panama Standard/Feminized-> https://www.aceseeds.org/en/panamafem.html
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Scuze pt confuzie. Se pare ca m-am luat greșit după numele threadului

Pe pagina lor zice 9-12 săptămâni. Deci tot pe acolo ajungem...:tiphat:
 

Lykos

New member
Scuze pt confuzie. Se pare ca m-am luat greșit după numele threadului

Pe pagina lor zice 9-12 săptămâni. Deci tot pe acolo ajungem...:tiphat:

Depinde de cat creste. Am sa incep cu LST de la al al 6-lea nod si sper sa faca toate 4 macar 3-4 cole de aceeasi inaltime. Eu zic ca inca 3 luni de vegetativa le ajung. O planta de cel putin un metru ar trebui sa produca cateva grame. Am sa pun si niste poze cu toate stadiile in care au fost pana acum.
 
Top