What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Incepator...Prima incercare!

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
E " begativă" treaba rău de tot!!!!!!
Cat ai fumat Maistre???
Si eu sunt spart , dar pe asta am observato!!!
:muahaha: :joint: :smoker:

L.E.: Știu știu tastele sunt de vină, dar nu tu ca nu le vezi! Eu sunt la fel nu te speria!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Vrei sa evacuezi aerul din growbox direct afara. Cam la fel m-am gandit si eu sa fac. E relativ usor, ieftin si nu stai sa te complici cu filtre.

Asta pana cand am aflat ca mai mult de 80% dintre grow-uri sunt desoperite din cauza zgomotului si a mirosului...

Mare grija
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu nu as recomanda treaba asta. In cele mai multe situatii trebuie filtru inainte de extractor! Pretul unui filtru e prea mic ca sa risti pierderea libertatii. Ba chiar as recomanda ca si backup un generator de ozon sau un ionizator in caz ca pica filtrul. (Doar daca aerul astfel tratat se da direct afara, si nu in o incinta unde poate pune in pericol sanatatea celor ce il respira.)
 

Jukebox

Member
Nu am spus ca nu pun filtru de carbon,o sa pun si filtru unu hand made dar sper sa isi faca treaba.Sunt destul de paranoic si eu si pentru o planta sa risc libertatea nu vreau.Totusi ceva pareri de vent?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
La watti aia ar trebui sa faca fata, dar fara sa stii cat aer muta nu poti sa calculezi cat de potrivit e pentru spatiul tau sau nu. O alta greseala pe care cred ca o faci este sa crezi ca ai nevoie de intake activ. Dar daca pui extractor pe exhaust presiunea negativa rezultata se va ocupa de adus aer proaspat in growbox. Trebuie doar sa aiba de unde sa traga aer proaspat atat. Adica intake pasiv.
 

Jukebox

Member
Multumesx explo de explicatie,o sa fac un iintake pasiv atunci zilele astea o sa pun si filtru pe extractor si le montez in box,pana atunci sper sa invat sa pun si poze pe forum!
 

Jukebox

Member
Am stropit planta cu ameatecul acela din ardei iute ,tutun,rozmarin si usturoi o sa ii mai dau maine o tura si o sa fiu atent sa vad daca mai haleste ceva frunzele.
 

Jukebox

Member
Pana ma mai documentez cum sa pun pozele am bagat fata in programu de 12/12.Pentru acest grow am 2 panouri led cu 125 de leduri fiecare ei zic 1w/led dar nu prea cred...Din acelea rosi si albastre+ 20w led alb cu astea incerc sa duc la capat primul grow.pentru urmatoraele am zis sa comand un panou de la Mars Hydro de 600w are 2 faze bloom si veg ce parere aveti merita un astfel de panou?Astea ce le am mi se par niste chifle dar vedem ce iasa cu ele, pana la urmatoare tura sper sa pun la punct bine treaba cu luminiile astept sfaturi,pareri si critici✌️
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Decat sa mai iei o teapa mai bine mergi pe becuri led cu fasung. Cred ca va fi si mai ieftin. Oricum, sunt mai eficiente decat toate chinezismele alea rebranduite.
 

Jukebox

Member
Salut!
Multumesc pentru sugestie,am vazut niste becurila un user, mike1893, 3xnorthen parca era postul si mi se par perfecte pentru boxul meu dar nu am vazut nici o informatie despre ele o denumire ceva sa stiu ce sa caut ar fii folositoare daca aveti idee despre ce vorbesc.Am descoperit cu pozele da nu se incarca mai studiez putin����
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Trebuie redimensionate inainte de upload daca sunt prea mari. Mike cred ca are cob-uri cree, daca le ai cu diy-ul poti face si de alea.
 

Jukebox

Member
Dupa ce am cautat pe net becurile (multumesc mult explo ) si am vazut cum arata am constatat ca am cateva dinalea noi , o sa vad ce si cum e de capu lor.Daca ma insel si sunt altfel ,am gasit plexiglas coala si m’am gandit sa fac eu un panou cu dulii la recomandarea ta explo.Hps mi se pare incomod desii stiu ca e o varianta buna!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu uita ca trebuie sa scoti difuzorul de lumina pentru a le folosi la growing. Ca sa ai eficienta buna, trebuie leduri de calitate, de exemplu Osram, Philips. Si na, foaia de plexi nu ar ce cauta intre plante si lumini, daca cumva la aia te gandesti.
Iar hpsul o fi o varianta buna, dar pentru growuri mari, nu ceva de cateva sute de W. Sunt mai eficiente ledurile la un microgrow.
 

Jukebox

Member
Stiu ca trebuie scos difuzorul de bec .nu e foaie de plexi e destul de groasa.din ce alt material pot face panoul?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Orice material ce are rezistenta necesara pentru a sustine becurile, eu ma refeream doar sa nu cumva sa te gandesti sa pui ceva in fata becurilor, pentru ca iti va manca din lumina primita de plante. Eu as zice ca niste placaj e mai bun pentru facut panou. Sau chiar niste baghete de lemn pe care sa prinzi dulii de alea cu suruburi. Plexiglasul e scump si nu ai de ce sa il strici pentru ceva unde nu te folosesti de avantajele lui.
 

Jukebox

Member
Dupa ce trec sarbatoriile ma pun pe mesterit,imi plac lucrurile facute hand made nu sunt foarte iscusit dar imi dau tot interesul!Incet incet fac un grow box dotat decent cat sa imi poata acoperii mie nevoiile animalice��Cu ajutorul vostru bine inteles!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi ca or sa iti trebuiasca ceva becuri.. nu stiu daca alea "cateva" de spui ca le ai o sa fie de ajuns, asa ca fii pregatit sa mai cumperi daca e nevoie.
 

Jukebox

Member
Am spus ca o sa incep sa pun 3 plante la fiecare tura in ghivece de 10l, asa aprox cam de ce lumina ar avea nevoie cate becuri/cati w?
 

Latest posts

Latest posts

Top