What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pineapple Express Autoflowering Feminized by Vasy

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Bine ați venit !!
Semințe: Pineapple Express Autoflowering Feminized
Pământ: Substrat Forestina ( pentru răsaduri)
Lumina:162w neutru
Nutrienti: Pentru vegetație No Name , pentru floare Plagron
Box: Home Lab GL40 ( 40x40x120)
Si ceva poze:
picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Da pe toată perioada! Băieți spun că neutru îl poți folosi si in vegetație cât și în flower!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Atat warm white cat si cool white pot fi folosite tot grow-ul, cu mici diferente de eficienta cauza de diferenta intre spectrul furnizat de becuri si spectrul optim pentru fotosinteza. Dar e mai bine sa ai un bec in plus, chiar daca nu e spectrul potrivit, decat sa nu il ai. Asa ca folosesti ce ai, si adaugi in timp. Albul neutru, sau spectru daylight este o varianta buna de mijloc.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Voi tine cont de asta si voi lua si câteva becuri warm white si cool white si sa fac un mix cât mai complex ca să acopăr cât mai bine spectrul! Dar cele mai multe din ele vor fi alb neutru! mersi de info explo!
 

narcox

Member
Felicitări frate! În cat timp au germinat cu șervețele ? Mie au început să mi se albeasca capetele sus jos
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Ms! Pai sâmbătă seara la 23:30 aproximativ le-am băgat în șervețele fără a le lăsa în apă 12-24 ore cum fac alții, poate au rezultate mai bune eu nu am încercat niciodată deci nu stiu sa fac o comparație! Si astăzi dimineața le-am găsit cu codițele pe afară la o temperatură de 20 grade Celsius! Dacă le țineam la o temperatură mai mare un pic poate accelera procesul de germinare si erau si in Pământ acum! Dar nu mă deranjează că oricum duminica era inchi si nu aveam Pamant bun , aveam Pamant cu fertilizator pentru 6 luni, în concluzie le ardeam rădăcinuțele!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Felicitări frate! În cat timp au germinat cu șervețele ? Mie au început să mi se albeasca capetele sus jos
What? Vezi sa nu fie mucegai. Ar trebui sa crape si sa vezi codita, nu altceva.
 

narcox

Member
Ms! Pai sâmbătă seara la 23:30 aproximativ le-am băgat în șervețele fără a le lăsa în apă 12-24 ore cum fac alții, poate au rezultate mai bune eu nu am încercat niciodată deci nu stiu sa fac o comparație! Si astăzi dimineața le-am găsit cu codițele pe afară la o temperatură de 20 grade Celsius! Dacă le țineam la o temperatură mai mare un pic poate accelera procesul de germinare si erau si in Pământ acum! Dar nu mă deranjează că oricum duminica era inchi si nu aveam Pamant bun , aveam Pamant cu fertilizator pentru 6 luni, în concluzie le ardeam rădăcinuțele!
Nici eu nu am lăsat semințele in apa. Direct in servetel umed. Le verific de 3 ori pe zi :laughing:. (Nici nu stiam ca asa e recomandat
Poate azi seara-maine, ies si mie .
Succes inca o data , o sa urmăresc topicul :dance013:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Nu prea e bine să umbli la ele așa des! Mai bine le-ai lasă în pace si e mult mai bine! Doar urmăreai temperatura si sa nu se usuce șervețelele! Cum te uiți tu la ele de 3 ori pe zi le eie servetelul si apoi îl pui iar asta aplica presiune asupra cojii si nu prea e indicat! Cel puțin eu așa am omorât vreo 3 semințe! Așa că grija!
 

narcox

Member
Nu prea e bine să umbli la ele așa des! Mai bine le-ai lasă în pace si e mult mai bine! Doar urmăreai temperatura si sa nu se usuce șervețelele! Cum te uiți tu la ele de 3 ori pe zi le eie servetelul si apoi îl pui iar asta aplica presiune asupra cojii si nu prea e indicat! Cel puțin eu așa am omorât vreo 3 semințe! Așa că grija!
Gata man , le las pana diseara . Azi am umblat doar dimineata . Dacă nu diseară, maine dim . Nu mai mișc sămânță
Ms frumos
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tocmai de aia nu e bine sa le bagati in servetele, ci in pamant. Nu mai trebuie manevrate, ca rasar. Eu din apa le transfer azi direct in pamant foarte slab fertilizat.
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Pai sunt gata de actiune, baga-le-n pamant, ce mai astepti ? Recolta ? :D
Au germinat, inseamna ca-s vii. Nu mai astepta pana se fac coditele lungi de 2 km ca risti sa le rupi din greseala cand le bagi in pamant, unele incolacindu-se ca o spirala. Fa o gaura de 2-3 ori mai adanca decat samanta (deci, mica!) si delicat, trage niste pamant peste samanta. Dar nu-l presa, ca ea oricum va iesi pe-acolo. Asigura-te ca pamantul (sau mix, mediu, cum ii spui tu) nu e UD, ci UMED. Si bafta in continuare :) Mai pune poze :lurk:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Lumea mai si muncește fenomene , timp așa mult nu am dar când voi mai găsi ceva timp am să pun si niste poze! Sunt in Pământ deja în ghivece micuțe de maxim 200 ml pământ ! La o umiditate de 50%! Si o temperatură de 23 grade! Ca e stinsă lumina in box! Încă sunt în carapace deci lumina nu e necesara încă! La o săptămână voi face transferul în ghivecele finale de 4L !
 

narcox

Member
Man dar nu sunt cam mici ghivefele de 4l ? Ca asa as avea si eu un ghobrci patrat frumos de 5l dar ma gandesc ca e mic si am luat de 10
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
4L, daca folosesti nutrienti poate sustine chiar si o planta de 50-100 gr lejer. Doar daca lumina este foarte intensa, sau vorbim de grow organic merita sa bagi mai mult.
In 10L poti creste monstrii, dar doar cu leduri de mare intensitate (cob) sau hps/mh.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Un mic update!

picture.php


picture.php


picture.php


Si câteva întrebări :

Din care zi e cel mai corect să începi să socotești zilele de viață ? De când a crăpat? De când le-am băgat în pământ ? Sau de când le-am dat drumul la lumină?
Lumina sunt doar 2 becuri unul de 14w unul de 10w celelalte le am pus deoparte deocamdată! Intre plante si bec e un 20 cm! Temperatura si umiditatea e cea care se vede in poză! Abia dădusem drumul la lumină (20 Min) deci umiditatea va mai scădea! În rest sunt bine fetițele! Voi trebui să lucrez la partea de ventilație! Ca vor mai veni becuri si se va mai încălzi în box! O chestie ce mă deranjează la acest box este ca pereți boxului nu menține căldura înăuntru și cred că vor fi variații de temperatura cam 6 grade Celsius zi/noapte ! Sper sa nu fie o problema asta! Stiu ca contează mult dar vom vedea!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
E mai frig de atat acolo. Temperatura nu se masoara "la soare".
Rh metrul ala are probabil o eroare la scala de peste 20%, 50% poate sa insemne 30 sau 70, sau orice altceva. Daca nu cumva e calibrabil si calibrat dupa unul exact recent, nu te baza prea mult pe el.
Eu socotesc zilele de vegetatie de cat vegeteaza, adica de cand au scos capul din pamant. (Pare si logic, nu?)
Cand sunt mici ai face bine sa adaugi putina caldura, chiar si noaptea. Le va merge mai bine. Macar izoleaza cumva la podea, ca probabil e mai rece decat temperatura aerului din camera.
 

narcox

Member
Bai frate mie imi place enorm ce ai. Probabil ca are si un gust fructat din cauza numelui? Ai mai fumat asta ?
Eu cred ca o pătură sub box te ar putea ajuta
Edit : acum am văzut că și exploziv ti a recomandat ceva similar
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
În casă am 19 grade deci în box e cu un grad mai frig si 22-23 cu 2 becuri aprinse! Boxul nu îl am pe podea sta pe un dulăpior! Când sting lumina RHul urcă până la 65-70% nu am să mă bazez prea mult pe el ca îți arată singură plantă când nu se încadrează în acel tabel ca se lasă frunzele (pleoștite) ! Si am sa mai văd zilele astea cum sa rezolv problema! Mersi explo!

L.E.: Da narcox din zisele celor de la fast buds are aroma de fructe si ananas!! Eu la fel mă gândisem să bag ceva sub box ! Si vom mai vedea pe parcurs ce vom mai întâmpina! Sa fie cu succes sper! Ca la câte condiții îmi impune femeia mă mir că am reușit măcar să obțin în 70% ce vreau eu si ce stiu ca e bine de făcut! Ca daca la femeie i se pare că e nașpa am belito! :muahaha:
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top