What's new

Cultivare Outdoor - Incepator - Bubble Gum - Moby Dick - LSD

Forkus

New member
Salut, anul acesta as dori sa incep sa cultiv cannabis (satul de dealeri nenorociti si de marfa proasta) m-am documentat pana am ajuns la un nivel mediu (spun eu) stiu cam cum lucreaza plantele si tot ce e legat de ele.

Semintele
Doresc sa cumpar seminte online, nu doresc sa platesc paypal, transfer bancar, sau prin plic.. cred ca plata ramburs este cea mai sigura, pentru mine.
Dupa niste cautari, am dat de un magazin "[URL="###", are preturi ieftine, nu stiu inca ce sa cred despre ei, dar pentru prima incercare cred ca o sa cumpar de acolo. (### au preturi destul de mari, nirvana nu are plata ramburs).

Am decis sa cumpar:
Bubble Gum Fem Auto, o planta mica si usor de ascuns.
Moby Dick Fem Auto, o sativa rezistenta si renumita, automatica pentru a avea un ciclu de viata scurt.
LSD Fem, o indica mare si extrem de rezistenta, cu un timp de viata ceva mai lung.
Am ales cele 2 automatice pentru a reusi sa le recoltez mai repede.

Am decis sa iau din fiecare (indica, sativa, auto) pentru a reusi sa recoltez macar una din cele 3.
Mentionez ca stau in Estul Romaniei, la un relief de podis, intr-o zona destul de blanda, am niste "padurici" la 5-10 km.
Doresc sa le germinez in servetele si sa le plantez ori in pahare de plastic pentru o saptamana ori direct in pamant.
Data inceperii germinarii pentru toate 3 ar fi 9 aprilie, probabil putin cam devreme..

In final,
Doresc sa ma ajutati cu niste sfaturi legate de magazin, de seminte si asa mai departe.:comfort:
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cu semintele din ro e loterie. Despre cel putin unul dintre acele shopuri s-a zis aici in trecut ca nu ar trimite ce cumperi, ci niate seminte inferioare. E riscul sa nu primeste ce trebuie, sau sa ajungi pe lista lui mos craciun. Eu zic ca e mai ok sa risti sa pierzi un plic cu 100 euro decat sa risti sa iti pierzi libertatea. Acum, tu stii prioritatile.
 

Forkus

New member
M-am documentat putim despre magazine, cred ca e sigur daca e vorba de libertate, insa e loterie.
Sunt dispus sa pierd pana in 100 de lei, dar 100 de euro nu... ( magazinul se numeste ### )
Alte pareri, sfaturi? este ok sa le pun la germinat pe 9 aprilie?
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pana in 100 lei si 3 pachete de seeds nu o sa iei decat teapa. Chiar si wholesale, semintele sunt 0.5-2 euro bucata.. daca iei in calcul si ca trebuie sa faca profit atat distribuitorul cat si vanzatorul, o sa intelegi ce poti lua la 100 lei.. seminte cu valoare zero!
 

Forkus

New member
Ce parere ai de ###? Au aparut si la tv, vand de toate, semintele sunt in ambalajul orinignal ( dinafem, royal qeen seed, seensi seed, etc.. ) au pachete de cate 3 sau 5 seminte. pretul variaza de la 130 de lei la 250 de lei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu am o parere despre acel magazin pentru ca nu l-am folosit. Eu nu mi-as risca libertatea. Cu atat mai mult ca au aparut la tv si pot fi in atentia garzii. Mai ales ca exista shopuri din ue care livreaza in max o sapt. Nu mai exista scuze.
In schimb o sa te rig sa citesti regulile forumului si sa nu mai mentionezi astfel de site-uri.
 

iceiceice

Member
nu iti recomand auto pentru inceput , mai bine te orientezi pe niste fotoperiodice.

Si aprilie e cam devreme pentru out , inca e frig , eu deobicei ma uit pe prognoza meteo pana temperaturile nu coboare mai jos de 15 grade ceea ce deobicei sa intampla pe la jumatatea lui mai , insa le poti germina din aprilie si sa le ti in casa sub bec 3-4 saptamani
 

Forkus

New member
Cum adica fotoperiodice?
Imi puteti da niste exemple care cresc in Romania, am tot cautat si pe forum si peste tot, parerile sunt foarte impartite, nu stiu ce sa mai cred..
 
incep sa intre in floare cand schimbi tu lumina in12ore zi 12ore noapte,aceasi regula se aplica si afara incep sa infloreasca cand lumina afara e 12/12 .Unii zic ca merge si 14/10 la indicoase,cu rezultate mai bune..
 
Top