Register ICMag Forum Menu Features Search Today's Posts Mark Forums Read
You are viewing our:
in:
Forums > IC Magazine > International Forums > Romania > Pune o intrebare,primeste un raspuns

Thread Title Search
Click for great deals at MB Ferts!
Post Reply
Pune o intrebare,primeste un raspuns Thread Tools
Old 09-23-2017, 03:41 PM #9291
plm
Member

plm will become famous soon enough
Inainte de toate acestea substratul conteaza cel mai mult, iar in pamant calitatea si gustul primeaza, un pamant bun trebuie sa confere un drenaj foarte bun pentru asigurarea celui mai bun raport aer/apa, oxigenul este esential mai ales in jurul radacinilor, de aceea trebuie sa fie poros si usor in greutate si de asemenea cu o capacitate mare de a furniza substante nutritive, iar pamantul este mai iertator la greseli, depinde, de luat in calcul faptul ca trebuie sa aiba si o anumita capacitate de retentie.

Pe langa aceste aspecte un pamant bun trebuie sa ofere si o hrana de inceput sa le dea plantelor un start de 1-2 saptamani, fertilizat foarte light, ca apoi din saptamana 4 incolo sa preiei tu controlul nutritiei, sa mai contina apoi un mix de turba, perlit, eventual si niste cocos mai sunt care prefera sa isi mixeze pamantul cu cocos pentru o aerisire mai sporita.

Iar pentru o evolutie mai buna a plantelor deobicei se mai administreaza in substrat si guano, sare amara (epsom salts) Mg dolomite lime (dolomita) Ca si Mg.

De asemenea si micro organisme si bacterii benefice care ajuta la creearea unei simbioze de calitate dintre planta si mediu cum ar fi Trichoderma, un activator fungic care ajuta la:

- producerea de enzime
- compostare accelerata
- potentiator de aroma
- sporesc sistemul imunitar

Si diferite enzime si fungi precum Mychorrizzae, fiind o ciuperca benefica pentru radacinile plantelor.

Cu toate acestea fiind spuse, daca te asiguri de la inceput ca ai un mix de calitate in substrat, nu mai ai nevoie sa iti bati capul cu toate sticlele alea de nutrienti lichizi, activatoare, boostere, watered down molasses si tot felul de prostii care dau bine la ambalaj si cam atat, sunt alternative mult mai ieftine si poate mai bune.

Tot ce ai nevoie ca sa te asiguri ca nu intampini deficiente sau sa le remediezi daca este cazul, un nutrient de calitate cu NPK, un pk booster pentru perioada de flower si niste melasa neagra care sa dai cu apa in ultimele saptamani, ca sa asiguri aportul de zaharuri pe care planta le are nevoie pentru maximizarea structurilor buziilor, si eventual daca tii neaparat, poti da o solutie de finish sau niste apa distilata in ultimele 2 saptamani, sa faci un flush mai light asa, sa ajuti planta sa se curete de nutrient si sarurile acumulate.

Iar ca sa-ti raspund la intrebare, Atami Bloombastic, cu asta nu mai ai nevoie nici de PK boost nici de melasa.
plm is offline Quote

Old 09-23-2017, 07:08 PM #9292
vasy2009sile
Member

vasy2009sile's Avatar

vasy2009sile is on a distinguished road
Salutare băieți revin iar cu o īntrebare! Sper sa nu va suparati! Am un coleg la muncă care mă bate la cap că dacă știu să fac " PLASTIC " așa se zice in limba cehă! Asta după cum am inteles eu e un has extas pe baza de " lih" adikca alcool care e foarte lipicios și curge am stat și m-am gāndit și am ajuns la concluzia că e bho! Voi ce ziceți! O parere e bine venită mulțumesc mult!
vasy2009sile is online now Quote

Old 09-23-2017, 07:41 PM #9293
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

exploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond repute
Dar de cand se face bho cu alcool? Din ce spui poate fi orice de la oil (cel mai lichid) pana la shatter (solid, poate curge doar cand il incalzesti, de exemplu daca il tii in mana sau in buzunar). Dupa culoare si timpul petrecut in alcool poate fi quick wash (mai pur pentru fumat) sau full extract (cautat pentru calitatile medicale). Daca pui o poza poate ne dam seama ce vrea sa fie. Cu plasticul cel mai mult seamana shatterul, dar nici la ala eu nu i-as zice plastic.

If the whole world smoked a joint at the same time, there would be world peace for at least two hours. Followed by a global food shortage.
exploziv is offline Quote

Old 09-23-2017, 08:08 PM #9294
vasy2009sile
Member

vasy2009sile's Avatar

Pai nici eu nu am īnțeles prea bine ce vrea sa zica ! Mi-a explicat așa : că poți să o modelezi că pe plastilina și cānd o īncălzești curge e ca un ulei de asta m-am gāndit la bho! Acum nu știu ce a vrut sa zica că nu știe nici el exact!

Old 09-23-2017, 08:26 PM #9295
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

exploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond reputeexploziv has a reputation beyond repute
Wax sau budder poate sa fie. Probabil quick wash si cu dewaxing facut.

If the whole world smoked a joint at the same time, there would be world peace for at least two hours. Followed by a global food shortage.

Old 09-23-2017, 08:51 PM #9296
vasy2009sile
Member

vasy2009sile's Avatar

Acum am intrebato pe femeie ce e ăla "lih" și intr-un final am īnțeles că e etanol! Acum chiar nu știu ce să zic!

Old 09-24-2017, 09:39 AM #9297
xweed420
Guest

te a bagat in ceata

Old 09-24-2017, 09:54 AM #9298
exploziv
pure dynamite

exploziv's Avatar

Pai asta ziceam si eu, QWET, quick wash ethanol. Dar ca sa iti iasa consistenta si culoarea trebuie sa stii cum era ala pe care vrei sa il imiti.

1 members found this post helpful.
Old 09-24-2017, 12:50 PM #9299
vasy2009sile
Member

vasy2009sile's Avatar

La ce de referă cānd zice soak raw materials? Mersi mult explo !

Old 09-24-2017, 01:50 PM #9300
plm
Member

plm will become famous soon enough
Cred ca se refera la materia bruta, cruda, folosita intr-un solvent sau ceva de genul prin imersare pentru o perioada de timp.
plm is offline Quote

Post Reply

Thread Tools

Posting Rules