What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
se pune o rama interioara cu grosimea mai mare decat spatiul care il ai acolo vizibil pana la 3-5 mm de interiorul usii (atunci cand e inchisa), apoi garnitura de geam sau usi. foarte simplu. daca nu intelegi ce zic o sa fac o poza zilele astea.
 

UpRiser

Member
cea mai grea treaba la uscare e unde ii tii intinsi prima saptamana pana se duc sub 50% umiditate.. dupa ii poti pune in pungi de hartie inca o saptamana.. si nu mai miros asa tare. (un spray de camera acopera mirosul), iar cand ii pui in borcane vor mirosi doar cand desfaci borcanele.

deci ganditi-va ca prima saptamana de uscare miroase si de 2 camere mai incolo... e cum ai fi intr-o fabrica de iarbah.. :D (nu as recomanda sa faceti asta intr-o casa mica cu alte persoane in ea, e aproape imposibil sa nu remarce un miros diferit, chiar si daca il acoperiti cu tot felul de cacaturi.)

:2cents: succes cu recoltele!

dar daca le usc intr-o carcasa de pc unde bineinteles am ventilatoare in si out plus filtru de carbon...se poate usca asa si sa scap si de miros?
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
depinde si de cantitate.. daca scapa aer si prin alte parti decat prin filtrul de carbon.. etc.
oricum intr-o carcasa de pc nu vad cum ai putea usca cum trebuie mai mult de 100-150 gr.
 
M

MJMJ

se pune o rama interioara cu grosimea mai mare decat spatiul care il ai acolo vizibil pana la 3-5 mm de interiorul usii (atunci cand e inchisa), apoi garnitura de geam sau usi. foarte simplu. daca nu intelegi ce zic o sa fac o poza zilele astea.

multumesc,am inteles,nu e nevoie de poza.

O alta intrebare :bump: :ma cam deranjeaza sunetul coolerelor si ma intrebam daca as putea munta in beci box-ul unde nu am decat o gura de aerisire,in rest e perfect,cam 18 grade temperatura,si intuneric non stop.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si iarna cat e temperatura? trebuie sa faci cumva in loc de gura aia de aerisire sa duci intake si exhaust.. problema e ca de afara vei trage aer foarte rece iarna. poate cea mai buna versiunea ar fi un closed circuit room, dar atunci trebuie sa investesti in co2. in plus.. ce umiditate ai in beci?
 
M

MJMJ

si iarna cat e temperatura? trebuie sa faci cumva in loc de gura aia de aerisire sa duci intake si exhaust.. problema e ca de afara vei trage aer foarte rece iarna. poate cea mai buna versiunea ar fi un closed circuit room, dar atunci trebuie sa investesti in co2. in plus.. ce umiditate ai in beci?

cam 65%...iar iarna,nu e problema de frig fiindca pe acolo imi trec tevile de la centrala si temperatura nu scade prea mult.Boxul va sta exact langa gura aceea de aerisire.Acum nu stiu daca e ok sa-l mut acolo
 

Gigel2

Member
eu cresc 4 plante pe balcon si noaptea...e totusi putina lumina pe balcon.cat de mult afecteaza asta...nu e multa lumina si nici macar directa nu e...e o lumina difuza si foarte slaba...de la magazine d`afara,stalpi...plm...stau la ultimu etaj dar tot e lumina...afecteaza grav?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
cam 65%...iar iarna,nu e problema de frig fiindca pe acolo imi trec tevile de la centrala si temperatura nu scade prea mult.Boxul va sta exact langa gura aceea de aerisire.Acum nu stiu daca e ok sa-l mut acolo

la 65% RH nu poti inflori fara sa iti mucegaiasca.. ar trebui sa iei un dezhumidificator sau a/c, iar asta mareste considerabil costurile. mai bine iei ceva ventilatoare mai performate, sau unul mult mai mare si un controller care sa ii tina turatia la 20-30-40%..

multi am vrea sa crestem in boxa / beci poate face cineva un tutorial

ce tutorial? atat timp cat poti creea conditiile necesare pentru plante undeva, le poti creste la fel ca in orice alt loc. iti trebuie doar un pic de inteligenta ca sa adaptezi un spatiu la nevoile acestei plante.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
100 gr? dintr-un PC??? HA!
Poate doar daca e un pc al naibi de mare, e folosit un hps si cresti scrog
 
M

MJMJ

mi-ai putea da te rog link spre un controller ok si cooler cat mai silent ?
Daca as reusi sa scad umiditatea,sa ma risc sa incerc si acolo?o alta varianta ar fi sa tin doar o mama intr-un box mult mai mic acolo...
 
G

gorbaciov

M

MJMJ

Izolarea partii de sus a box-ului in care se afla hps-ul cu un geam si ventilata ma va ajuta sa scad temperatura sau va avea efect de lupa geamul ala?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
doar daca izolezi partea de sus cu un geam termo rezistent si ventilezi bine si acea incinta ;)
 
M

MJMJ

deja am facut treaba asta si intradevar am scazut temperatura cu 2-3 grade ,iar plantele pot sa creasca ma inalte fara a fi arse
 

Latest posts

Latest posts

Top