What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nici sa se prajeasca iarba fara sa scoata vapori nu se poate, ceva e gresit. Dar nu vei gasi unul portabil care sa fie asa exact si puternic precum unul desktop. Si daca il vei gasi, ori va fi imens, ori nu iti va ajunge o incarcare de baterie sa te spargi.
 
Nu te convinge deloc nici modelul asta nou de care iti spuneam nu??
Am inteles oricum ca unul desktop nu se compara cu unul portabil...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu l-am probat. dar vaporizatoarele portabile sunt doar un mare compromis, din start. e nevoie de multa energie ca sa mentii temperatura corecta, daca aceea energie trebuie sa fie furnizata de o baterie se fac compromisuri mari. Pana la urma de aia exista jointuri. Pentru cand nu esti pe langa un vape..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
dar aia ar insemna sa si gasesti un vape care e gandit ca fiind portabil, si totusi nu face economie de baterie. ca degeaba adaugi o baterie portabila la un vape portabil care de abia scoate ceva vapori. Asa, cu battery pack, e portabil si arizerul meu. L-am folosit la zeci de km de civilizatie, in mai multe ocazii.
 

fane

Member
Salutare.. fata mea are 37 de zile de floate si o duce destul de bine pentru moment, dar vreau sa incerc un muguras de pe o ramura de jos si am vazut ca parerile sunt impartite in legatura cu taiatul mugurasilor pana la harvest. Deci, ce credeti, o voi stresa daca voi taia un muguras de jos,sau dinpotriva se vor dezvolta mai bine mugurii de sus?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Te-ai intrebat vreodata de ce asteapta lumea ca fructele si legumele sa fie coapte si nu le culeg imediat cum apar? Oare sunt bune de mancat? Se compara oare cu produsul finit? Merita oare sa astepti?
Ca sa ai orice sansa de a nu afecta planta, trebuia sa tai lastarii de jos inainte sa formeze muguri, adica maxim pana in a2a saptamana de flower. Acum, efectul va fi negativ. Cat de rau va fi depinde de cat iei din ea, si de cat de sanatoasa e planta in general. Dar nu e o experienta prea placuta sa fumezi ceva care nu e nici macar pe jumatate copt. Si nu as numi asta un test, pentru ca profilul cannabinoizilor este total diferit fata de cel de la final. Mai mult decat un test, cred ca iti cauti un motiv sa fumezi o planta verde pentru ca nu mai ai rabdare. Si daca asta vrei, da-i inainte. Cand vei gusta mugurii ce ajung la final vei realiza ca ti-ai batut joc si de tine si de planta. Asta daca mai apuci ceva pana vine vremea recoltei. :)
 

fane

Member
e ok sa fie asa uscati pistilii aceia la 45 zile de flower?
 

Attachments

  • IMG_0134.jpg
    IMG_0134.jpg
    28.5 KB · Views: 12

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Bine, pistilii ca pistilii, da' de restul plantei nu intrebi? Nu de alta, da arata mai rau ca ale lui Lore (bine, admitand ca Lore o sa ajunga pana in ziua asta de flower, si or sa arate la fel), ceea ce, as fi zis, e imposibil. Ce i-ai bagat frate in matz? Ce temperatura ai, ce umiditate?

La prima vedere as zice ca ai un exces dramatic de azot (cel putin), insa nu numai. Tre' sa ma uit mai atent, ca frunzele alea pot sa fie si de la altele.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Grower?

Just kidding fane, da si tu detalii, o poza mai clara, de ansamblu, si una mai clara cu o frunza.
 

fane

Member
planta a primit topor pentru ca am gasit niste urme de mucegai si nu am aveam de gand sa fumez asa ceva.. aveam umiditatea foarte mare pe timp de noapte,undeva la 90.. o sa rezolv curand cu ventilatia si ma apuc de un jurnal cu auto blue mystic
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Aiurea, am avut si eu 90%, cand aveam 50 de plante si tineam geamul inchis aproape permanent, fara dezumidificator. Am curatat toti peretii de igrasie pe dupa mobilier.
Nu dormeam in camera aia (nu aveai cum). Intram si ma intrebam: bai, da' miroase ciudat iarba asta. Mi-a luat o luna sa imi dau seama ca e miros de mucegai.
Totusi, din cauza ca plantele fusesera foarte defoliate, nu prinsesera si ele mucegai si, in mod interesant, nu aratau asa rau ca ale lui Fane.

Asadar, se poate.

@fane. Poti sa le decarboxilezi si sa faci extract. Asta ca sa nu le pierzi.
 

Olteanu2016

New member
salut...
Vreau sa stiu cum se pastreaza semintele de maria .pentru vreo 4 luni sa germineze apoi bineinteles
Trebuiesc pastrate la o temperatura anume?
 

Olteanu2016

New member
sal all
Am citit pe un tracker cum k , cultura din seminte autoflower nu depinde de lumina soarelui si as vrea sa stiu daca pot creste asa ceva la umbra... ms
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
1. Nu le pui in apa, pamant, nu le arunci la cos, nu le prajesti, fierbi, din astea. Intr-un sertar, undeva, ar fi o idee buna. A, daca vrei sa le pastrezi un deceniu, schimbam discutia.

2. Oltene, ce-ai fumat? Nu depinde de durata luminii soarelui ca sa infloreasca, dar, asa de curios, stii ce mananca plantele? Lumina.

Bine, acuma iarna, is curios de ce vrei umbra...

Vara, da, va creste la umbra, dar daca o sa iti dai raspunsul la intrebarea de mai sus (aoleu, am raspuns eu!), o sa afli daca vrei sa cresti iarba la umbra.

Baieti, va anunt cu bucurie ca Olteanu l-a surclasat pe Sandel.

Bine, poate nu chiar, ca Sandel creste plantele si pe intuneric...
 

garuzy

Active member
Oltene, nu depinde de ciclul de lumina, adica nu trebuie sa treci pe 12/12 ca sa le bagi in flower, ca intra singure, de aici si autoflower. Ia incearca, poate cresc si la umbra :D
 

Olteanu2016

New member
Ms mult baieti... yo vreau sami iau niste seminte autoflower deoarece am inteles k ar fi mai simplu , mai ales pentru primul meu grow , sa le pastrez prin casa pe undeva pana la anu , iar apoi sa le plantez la primavara si nu prea am altundeva decat la umbra , mai astept raspunsuri poate a crescut cineva la umbra(outdor) deoarece numi permite timpu si nici capitalu , in caz k nu merge la umbra
 
Top