What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

dushumea

Member
am citit pe undeva, dar nu mai tin minte ... stie cineva ce perioada de valabilitate au semintele? daca imi fac niste seminte, cat timp ma pot folosi de ele?
 
D

dragosant

4-5 ani , dar trebuie sa ai o perioada constanta :D intre 20 -27 de grade , fara umezeala
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
In caz ca nu gasesc, stiti ceva marci de pamant de la noi mai ieftine si asemanatoare la componenta si ph cu florasol ? De preferabil ceva ce se gaseste usor; imi trebuie pentru germinare si pentru un auto.
 
Last edited:
D

dragosant

sigur gasesti florasol , eu am gasit in kaufland daca nu gasesti iti recomand din practiker acest pamant e super bun , eu sunt multumit , florile nu mi-au facut probleme + ca este ieftin 11 lei 15-20 kg
dar tot mai bun e florasol :D
 

Attachments

  • Imagine0698.jpg
    Imagine0698.jpg
    35.8 KB · Views: 7

MJgrow

Active member
am avut si eu asfel de pamant, el arata foarte bine ca si consistenta, doar ca nu prea m-am impacat atat de bine cu el. cel putin eu.

Stiu ca e ala de la "compo sana" care are si perlit in consistenta. E cam scump... 30 ron sacul de 10L. Pare a fi cel mai bun de pe piata la momentul actual, la nivel de supermarket/bricolaje.

As incerca de curiozitate cu prima ocazie sa vad cam ce rezultate ofera.
 
mai devreme am luat si eu composana universal ( nu am gasit florasol ) pentru noile mele fete ,dar nu ma asteptam sa fie asa de fertilizat , sper sa nu imi arda clonele, are consistenta destul de frumoasa , foarte aerat , sper sa imi mearga bine , bafta si fumuri groase
 

greenrookie

Member
Niste sfaturi referitoare la uscare? :clock watch:

Eu am lasat buzii cu tot cu trim , legat un gratar in locul HPS-ului si atarnat stem-urile de gratar cu sfoara. Inainte sa ii tai au stat vreo 3 zile fara lumina si apa :D
Am inchis intake/outtake pentru ca pe vremea asta aveam umiditate foarte mare ~65% , sper sa ajunga undeva la 45-50% (parca asa am inteles ca e recomandat , nu ma grabesc sa se usuce).
Am un ventilator mare care misca aerul pe acolo si o sa aerisesc spatiul de cateva ori pe zi.
Din ce am citit pe ici pe colo , am inteles ca unii s-au ales cu un miros de fan/paie/etc - cum evit asta? I <3 MJ smell
 

pagabboy

Active member
mai devreme am luat si eu composana universal ( nu am gasit florasol ) pentru noile mele fete ,dar nu ma asteptam sa fie asa de fertilizat , sper sa nu imi arda clonele, are consistenta destul de frumoasa , foarte aerat , sper sa imi mearga bine , bafta si fumuri groase

Cel de rasaduri e bun mai ales ptr plantele abia germinate sau clone. cel universal are fertilizant destul de mult insa poate fi indoit cu ceva florasol (mie personal nu-mi place mai ales ca este mai mult praf decat pamant foarte uscat solul)
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran

Parca le postasem pe aici pe undeva, dar nici eu nu stiu unde.

Din doua plante G13 Haze, una in hidro si una in sol mi-au iesit in jur de 240g de bud uscat, la un raport de ~0.85g/w. Cam 75% din recolta a fost data de planta in hidro. Daca as fi fost langa ele in primele 3 saptamani de flowering (exact cand se intindeau) probabil ca recolta ar fi fost mai imbelsugata, insa sunt mai mult decat multumit de ce pot sa faca 285W de LED-uri.

Desi foarte potent, nu pot sa zic ca ma dau in vant dupa high-ul pe care il induce G13 Haze din cauza faptului ca sunt mereu mult prea confuz. Atacurile de ras pe de alta parte sunt extraordinare.


Pe langa G13 Haze au mai fost si doua SuperSkunk X Skunk#1, crescute mai in umbra, care au scos in jur de 12g impreuna. Pe deasupra m-am ales cu foarte mult trim pe care l-am folosit (in amestec cu trim de la outdoor-ul de anul trecut) pentru a face niste tinctura.

In urmatorul grow (adica in urmatorul sezon rece) ma voi axa pe unul sau doua strainuri predominant indica.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Niste sfaturi referitoare la uscare? :clock watch:

Eu am lasat buzii cu tot cu trim , legat un gratar in locul HPS-ului si atarnat stem-urile de gratar cu sfoara. Inainte sa ii tai au stat vreo 3 zile fara lumina si apa :D
Am inchis intake/outtake pentru ca pe vremea asta aveam umiditate foarte mare ~65% , sper sa ajunga undeva la 45-50% (parca asa am inteles ca e recomandat , nu ma grabesc sa se usuce).
Am un ventilator mare care misca aerul pe acolo si o sa aerisesc spatiul de cateva ori pe zi.
Din ce am citit pe ici pe colo , am inteles ca unii s-au ales cu un miros de fan/paie/etc - cum evit asta? I <3 MJ smell

Daca e indica si are multe frunze in bud o sa fie un chin sa faci trimming dupa ce se usuca.
Mirosul de fan este dat tocmai de frunze si de ramurele. Insa poate fi miros placut de fan sau miros greu (iar cel din urma e dat de multe ori de prezenta mucegaiurilor).

Mirosul tine si de genetica si de cum a fost crescuta planta. Eu am niste G13 Haze pe care desi l-am uscat o saptamana, i-am facut curing vreo 2 luni, buzii sunt in continuare moi (adica nu sunt casanti) si lipiciosi (foarte multa rasina).

Umiditatea optima pentru curing este in jur de 54% din cate tin eu minte. Chiar daca umiditatea scade in timpul curingului sau dupa, poate fi crescuta folosind frunze verzi sau bucati de fructe (coji de mere, citrice, etc)
 

MJgrow

Active member
O feliuta subtire de mar, face minuni.

Se foloseste in umezirea tutunului prea uscat. Mai sunt anumite chestii din argila arse care absorb apa apoi intr-oduse intr-un recipient/punga, face minuni din nou :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
frunzele din vegetatie, de la acelasi strain (fara daunatori) sunt cele mai bune pentru ca nu schimba aroma. iar o varianta mai la indemana oricui este cate un burp in borcan.

daca vreti sa schimbati aroma, cam orice fruct merge, atat timp cat nu introduceti prea multa umiditate odata, si nu ia contact direct cu mugurii.
 

greenrookie

Member
:D Aveau un miros ce ducea putin a fan dar dupa ce i-am pus in borcane observ ca incep sa prinda o aroma foarte placuta :laughing:

I-am luat cand se simteau un pic crispy la suprafata dar cred ca m-am grabit ca inca sunt umezi si sunt f. lipiciosi , raman lipiti de mana (banuiesc ca asta e de bine:biggrin:)
 

mariaa

New member
Va salut! Am facut si eu o prostie si acum sper sa o mai pot remedia cumva cu ajutorul unor sfaturi din partea voastra asta in caz ca se mai poate face ceva. :)
Am un auto are 30 zile e in flower...si ma mancat pe mine in ... cum se zice si am vrut sa incerc si eu chestia cu croping sau cum ii zice...intelegeti voi (incepator dar pasionat) :p si am rupt tulpina ...adica sa rupt din exterior nu numai pocnitul acela in interior din cauza ca era prea rigida banuiesc... ce se mai poate face? exista vre-un remediu? eu am apropiat iara bucata de tulpina care sa rupt si am pus niste banda ma gandaem eu k poate se prinde la loc.( nu sa rupt de tot... atarna, dar se vedea ruptura).,.. am vre-o sansa ? k am asteptat relativ putin dar nu mai pot de curiozitate sa vad ce e si se pare k am facuto lata... multumesc si astept niste raspunsuri in timp record sa nu pierd startul... :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca a mai ramas prinsa macar pe o latura se poate sa iti revina daca o fixezi la loc cu ceva care s-o tina pe loc. daca ai sectionat-o total, nu mai ai ce face.

iar ce intelegi tu ca fiind topping, este supercropping sau pinching, nu topping. topping implica sa-i iei vapul, pentru a se ramifica, si nu te ajuta pe tine, avand autoflower.

bafta.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca tulpina nu-i foarte groasa (apropo, super cropping se face in perioada de vegetatie, pe ramuri, pentru a stimula cresterea de ramuri adiacente, deci de bud-spots) ia o bucata de pai de baut, cam de 3-4 cm lungime, tai-o pe lung incat sa se poata desface, apoi foloseste-o ca pe o atela sa bandajezi locul cu pricina. Peste ea pui un pic de banda adeziva ca sa o tina in loc.

Pe langa asta mai trebuie sa folosesti un betisor de care sa legi planta, astfel incat sa nu se exercite prea mare efort asupra rupturii. Daca tulpina nu s-a rupt de tot, sunt sanse sa se vindece.

Ca sa nu se infecteze ruptura, ai putea sa torni parafina topita , ca sa izolezi locul respectiv.
 

greenrookie

Member
Mie mi-a cazut o planta "in cap" de la inaltimea de ~1m si s-au rupt toate crengile (nu de tot , erau doar pocnite in 1 maxim 2 locuri) si le-am prins tot asa cu ceva banda si le-am legat cu sfori sa stea in picioare si a supravietuit planta fara nici o problema :D Si era si cea mai slaba dintre toate.
Chiar s-au "copt" mai repede buzii dupa ce s-a intamplat treaba asta.
 

Latest posts

Latest posts

Top