What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

LED Ninja Grow 2017

BReal

Active member
Heja Wszystkim! :tiphat:

Do założenia threada przymierzałem się już od jakiegoś dłuższego czasu ale nie będę ukrywał, że zwlekałem ze względu na różne schizy i paranoje związane z tym w jakim systemie przyszło nam żyć :/ Poza tym fajnie mieć wszystko w jednym miejscu, hehe... własny thread to jest jednak spore udogodnienie.

Tak czy siak lęki trzeba się starać przezwyciężąć, a jako, że jestem w posiadanianiu ciekawego pomysłu to nie ma z czym zwlekać. Ze względu na brak czasu oraz ograniczone fundusze wystartuję z gotowym "projektem" dopiero w okolicy stycznia/lutego. Wsyzstko będzie do tego czasu powolutku sprowadzane i sklecane. Narazie krótko zaprezentuję na jakim jestem etapie a następne posty będą się z czasem pojawiać. Wymiary boxa to 30x70x115cm. Na razie muszę się zająć umocnieniem rusztowania boxa oraz zrobieniem ścianek. Następnie będą zrobione 2 otwory - wlot powietrza spoza szafy oraz wylot do wnętrza szafy + otwór na kable. Będę musiał to dokładnie uszczelnić żeby był dobry przepływ powietrza i nie ulatniał się zapach - w związku z tym muszę jeszcze przemyśleć jak zrobić zamknięcie boxa od przodu żeby było szczelnie. Wentylator będzie zawieszony poziomo na samej górze a tuż pod nim oświetlenie złożone z ~31 diod Golden Dragon (czerwone, niebieskie oraz białe ciepłne) złączonych szeregowo oraz chłodzonych 2 wentylatorami. W niedalekiej przyszłości planuję również rozbudowanie oświetlenia do 50-60 diod.

picture.php


Edit: Apropo planowanego oświetlenia wstępny plan jest następujący:

Diody z serii Golden Dragon firmy OSRAM

białe ciepłe (2700k): LCW W5AM-JZKY-4U9X * cena: (1-4: 5,70 zł/szt; 5+: 4,76 zł/szt)
Napięcie przewodzenia 3.7 V
* Watt/dioda: ~1,3W

niebieskie: LD W5AM-1U4U-35 * cena: (2-18: 9,14 zł/szt; 20+: 7,55 zł/szt)
Napięcie przewodzenia 3.7 V
* Watt/dioda: ~1,3W

czerwone: LH W5AM-1T3T-1 * cena: (2-8: 6,68 zł/szt; 10+: 5,51 zł/szt)
Napięcie przewodzenia 2,15 V
* Watt/dioda: ~0,8W

31 diod:

21 czerwonych
6 białych
4 niebieskie

Obliczenie ~Watt: 21 x 0,8 + (6 x 1,3 + 4 x 1,3) = 16,8 + 13 = 29,8W

Zasilacze opcje (nazwa * maxV * maxW * cena):
1. APC-35-350 ZASILACZ PRĄDOWY IP30 25...100VDC 350mA * 100V * 35,2W * 59,00 zł

********************************************************************************************
KOSZTY:

diody: 21 x 5,51 + 6 x 4,76 + 4 x 9,14 = 115,71 + 28,56 + 36,56 = 180,83 zł
zasilacz: 59,00 zł

W sumie: 239,83 zł
Jednak dojdą niestety do tego jeszcze dodatkowe koszty takie jak: podkładki, blacha aluminiowa (x2), małe radiatorki nad każdą diodę, taśma przewodząca ciepło/izolacyjna, silikon, 2 wentylatory komputerowe 12V + zasilacz 12v 400mA

Akcesoria/podkładki:

Podkładka przewodząca ciepło OSRAM DRAGON, 19.9 x 19.9mm * cena: (10-90: 5,41 zł/szt)
lub (?)
PŁYTKA MPCB STAR DO DIODY HELIXEON 1W (LUXEON I) * cena: 1 zł/szt < - - - jest dużo tańsza ale nie wiem czy diody będą do nich pasować bo styki diod zdają się być trochę węższe :/

Peace! :wave:
 
Last edited:
Cześć BReal kolego! :)

wystartuję z gotowym "projektem" dopiero w okolicy stycznia/lutego.

W takim razie nie pozostaje nic innnego jak zapalić grubego i czekać do lutego :smoke:

Powodzonka w zmaganiach!

KH
 

masakrator

Well-known member
ICMag Donor
Veteran
Nie znam się na ledach ale czy nie lepiej 1 LED COB dać a w przyszłości dodać drugi ? Będę obserwować co to się stanęło hehe
 

BReal

Active member
Cześć BReal kolego! :)



W takim razie nie pozostaje nic innnego jak zapalić grubego i czekać do lutego :smoke:

Powodzonka w zmaganiach!

KH

Ja sam nie mogę się doczekać ;)

Nie znam się na ledach ale czy nie lepiej 1 LED COB dać a w przyszłości dodać drugi ? Będę obserwować co to się stanęło hehe

Dzięki za odwiedziny :biggrin: Kurcze... szczerze to rozważałem opcję z COBami, tyle, że wiesz... to jest mały box i zależy mi na tym, żeby światło docierało do jak największej ilości zakamarków - a pojedyncze źródło światła mi tego nie zapewni. Im więcej ledów tym lepiej bo będzie mniej przestrzeni niedoświetlonej. Poza tym COBy są potężnym źródłem światła i musiałbym bardziej uważać na zachowanie ostrożności jeśli chodzi o trzymanie topów z dala od źródła żeby ich nie spalić. Gdybym brał COBy to bym celował w te najmniej wydajne (5 lub 10 Wattowe) i rozmieścił od 3 do 6 w środku. Umiesczenie jednego np. 20 lub 30 Wattowego (nawet z możliwością rozbudowy do 2 lub 3) wg mnie trochę mija się z celem przynajmniej w moim przypadku bo światło nie ma szans się dobrze rozproszyć. Gdyby ten box był wyższy to może inaczej bym na to spojrzał. Z drugiej strony szkoda, bo za Dragony na pewno będę musiał więcej wybulić tym bardziej, że uwzględniłem pewne poprawki. Poczytałem po forach i dowiedziałem się, że można je na spokojnie odpalić na 500mA, praktycznie bez ryzyka tyle, że oczywiście trzeba pamiętać o jakimś chłodzeniu - to by się zgadzało bo w specyfikacji jest napisane, że Imax=1A. Więc skorygowałem plan na następujący:

40 diod (2 sekcje zasilania):

26 czerwonych
8 białych
6 niebieskie

Obliczenie ~Watt: 26 x 1,075 + (6 x 1,85 + 8 x 1,85) = 27,95 + 24,5 = 52,45W
Na 1 zasilacz przypada ~26,5W
Obliczenie ~Volt: 26 x 2,15 + (6 x 3,7 + 8 x 3,7) = 55,9 + 51,8 = 107,7
Na 1 zasilacz przypada ~53,85V

Zasilacze opcje (nazwa * V * W * cena):
2x Sterownik LED 25 › 70V, 0.5A, 35W stabilizowany prądowo, APC-35-500, Mean Well * 25-70V * 35W * 59,72 zł

KOSZTY:

diody: 26 x 5,51 + 8 x 4,76 + 6 x 9,14 = 143,26 + 38,08 + 54,84 = 236,18 zł
zasilacz: 59,72 zł x 2 = 119,44 zł

W sumie: 355,62 zł + podkładki, blacha aluminiowa, przewód, taśma, silikon itp.

Cały pomysł na Golden Dragon wziął się stąd: https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=146324

Koleś przy zaledwie 22Wattach i śmiesznie małej przestrzeni osiągnął super rezultaty przy zdrowo wyglądających krzakach. Jak dla mnie to jest idealny przykład dobrego wykorzystania kolorowych ledów. Ja zaś bym oczekiwał nawet lepszej wydajności biorąc pod uwagę, że mój układ byłby ponad 2 razy mocniejszy.

COBy nadal kuszą bo z pewnością jest to tańsza opcja (a moja kieszeń jest ograniczona) a też są wydajne. Z drugiej strony wydaje mi się, że w przypadku Golden Dragon spectrum jest lepiej wykorzystane przez co straty są mniejsze - jakby nie było to te ledy były skonstruowane z przeznaczeniem na hodowlę roślin, hehe... No nie wiem. Chciałbym zobaczyć jak wygląda spectrum takich COBów :chin:

Edit: jeśli chodzi o COBy: znalazłem coś takiego: Dioda 10W full spectrum 380-840nm BRIDGELUX 45mil - spectrum wygląda zajebiście no i cena jest super bo 20 zł hehe... kurcze już sam nie wiem xD

Peace!
 
Last edited:

BReal

Active member
Hmmm...

Hmmm...

Jestem coraz bardziej skłonny by zainwestować w dobre COBy CREE tym bardziej, że posiadają pełne spectrum i z tego co się zorientowałem serfując po necie (i po podpowiedziach :>) uchodzą obecnie za jedne z najlepszych o ile nie najlepsze. Diody niebiesko-czerwone są teoretycznie spoko ale pełne spectrum daje lepsze rezultaty.

picture.php


Co prawda spectrum nie jest przedstawione na tym wykresie dla 3,5k ale myślę, że i tak to wygląda jak coś pomiędzy 3k a 4k prawdopodobnie.

Spodobała mi się dioda CXB3590 chociaż myślałem o słabszych i tańszych. Temperatura barwowa 3,5k daje podobno lepsze efekty niż dioda 3k ze względu na większą efektywność (+9%). Jednak to stwierdzenie tyczy się raczej modelów posiadających CRI 80. Nie wiem jak sprawa wygląda z CRI 90 bo właśnie takie mi przypadło do gustu. CRI 90 jak dla mnie ma fajniejsze widmo na kwitnienie.

Szczegółowy plan:

CXB3590-0000-000N0UBD35G
High Power LEDs - White White, 10000lm, 90 CRI, 36V, 233,95 zł

Natężenie na którym były mierzone średnie parametry wynosiło 2,4A ale maxymalne z tego co pamiętam jest jeszcze większe. Tak czy siak lepiej dać mniej niż więcej, a typowe natężenia jakie widziałem dla tej diody (używane przez większość osób) to 1,75A i 2,1A - przy czym byłbym skłonny szukać zasilacza z prądem stałym 2,1A.

Wyliczenia:

35V x 2,1A = 73,5W - mniej więcej tyle musi wynosić moc zasilacza dla jednej diody. Zaokrąglijmy w górę dla bezpieczeństwa to wyjdzie 75W.

Jeśli by chcieć zakupić zasilacz od razu pod dwie diody to będziemy potrzebowali zasilacza o mocy 150W i napięciu w okolicy 70V.

Zasilacz na dwie diody:
ELG-150-C2100B Mean Well
LED Power Supplies 151.2W 2100mA 80V IP67 CC dimming * 36-72V output
190,04 zł

Zasilacz posiada ściemniacz czyli ten no.. ee... "potencjometr" o ile się nie mylę. Wersja bez jest tańsza o 9 zł, więc opłaca się już dopłacić te 9 żyta skoro i tak inwestujemy z rozmachem.

Chłodzenie pasywne dla 2 diod:
Radiator 50x192x500mm 120 zł - w sumie może nawet trochę przesadziłem. Można było by dać 400mm i też było by dobrze, tyle, że na boxa o szerokości 700mm dodatkowe 100m w rozpiętości jest zawsze pomocne.

W sumie: 777,94 zł (nie licząc przewodów, podkładek, pasty termoprzewodzącej, itp.) :bashhead:

Na początku miałem nadzieję, że uda mi się zmieścić z całym projektem w okolicy 500-600 zł, ale teraz widzę, że całość będzie kosztować jakieś 1k+ :laughing:

No cóż... mógłbym kombinować w ten sposób, żeby zakupić najpierw zasilacz i jedną diodę, wystartować z 1 diodą i dokupić 2 diodę w miesiąc później co było by niegłupie i sporo by ułatwiło mojej kieszeni, tyle, że niestety nie mogłem znaleźć zasilacza z trochę niższym progiem napięciowym co komplikuje trochę sprawę, hehe.. rozterki kolesia z płytką kieszenią xd Tak czy siak wydaje mnie się, że pomysł jest interesujący tyle, że w takim razie trzeba zacisnąć pasa, oszczędzać i uzbroić się w cierpliwość bo dojdą jeszcze inne wydatki przez co możliwe, że w takiej konfiguracji cały grow by się rozpoczął dopiero na przełomie lutego/marca. No... chyba że znajdę zasilacz 34V-70V, 150W, ~2100mA a takiego jeszcze nie widziałem choć bardzo długo szukałem. Dwa Volty w dół, no bez jajc... na 36 Voltach przecież nie odpalę jednej diody a kupowanie dwóch oddzielnych zasilaczy jest dla mnie trochę bez sensu (choć mógłbym tak zrobić).

Tak czy siak: chociaż plan nie jest ostateczny to bardzo mi się podoba i traktuję go poważnie.
 
Last edited:

BReal

Active member
Jest progress :biggrin:

picture.php


Ścianki złączyłem klejem do drewna oraz przymocowałem wszystkie elemnty śrubkami fi 3mm dzięki czemu box wydaje się być w miarę stabilny. Trzeba jeszcze go uszczelnić żeby było dobre ciśnienie w środku dla przepływu powietrza - do tego celu kupiłem specjalny klej do uszczelniania elementów drewnianych.

Powietrze będzie wchodzić do boxa na samym dole przez 6 kolanek hydraulicznych o średnicy około 3 cm:

picture.php


Mogłem zrobić po prostu jeden duży wlot 10 lub 12 cm ale nie zdecydowałem się na to ze względu na hałas w boxie. Specjalnie wybrałem wykrzywione rurki po to żeby były skierowane do dołu tak żeby przepuszczały jak najmniej hałasu ponieważ to właśnie hałas jest moim głównym wrogiem.

Szum w pokoju jest wyraźnie słyszalny nawet gdy box jest schowany w szafie. Nawet przy uchylonym oknie da się go wychwycić bez żadnego problemu - jest to dla mnie DUŻY problem.

Z tego powodu postanowiłem, że zbuduję "system wyciszający" złożony z otuliny wokół wentylatora z rurą oraz sklepię box w którym schowam filtr (bo z niego też wydobywa się hałas - głównie szum). Box z filtrem będzie wyścielony gąbką akustyczną która będzie też na wlocie - aczkolwiek specjalnie ją podziurawię by nie zmniejszyć znacznie przepływu powietrza. Na wylocie również będzie taka gąbka i również będzie podziurawiona. Zdaję sobie sprawę, że to zmniejszy efektywność działania wentylacji, ale jeśli zmniejszyła by się nawet o połowę to i tak będę usatysfakcjonowany jeśli zdołam zmniejszyć hałas o kilkadziesiąt procent. Box jest tak czy siak mały więc wentylacja nie musi być przekozaczona. A tutaj przybliżona wizualizacja pomysłu:

(Wlot z lewej, wylot z prawej)

picture.php


Ciekawy pomysł? :biggrin:

Peace!
 
Last edited:

BReal

Active member
jak dla mnie to tracisz miejsce w srodku, trzecia fota pokazuje ile zabralo..

:tiphat:

Tak, trochę straciłem, ale nie tak dużo jak ci się wydaje bo jakieś 4-7 cm. Box ma około 24 cm wysokości zaś filtr 20. Ale tak jak wcześniej wspomniałem, najważniejsze jest dla mnie zamaskowanie hałasu zaś to pudełko z otuliną zmniejszyło hałas o jakąś 1/5-1/6. Może to nie jest dużo, ale nawet taki % się liczy biorąc pod uwagę, że szum jest nadal słyszalny po zamknięciu szafy. Mógłbym zastosować po prostu cichszy wentylator, ale po pierwsze to kosztuje a po drugie, takie wentylatory zajmują co najmniej tyle samo miejsca co ten box - wiem bo się już rozglądałem za takimi. Możliwe, że kiedyś zakupię lepszy i cichszy wentylator ale na razie muszę się trzymać wydatków. No... chyba, że masz lepszy pomysł. Tak czy siak dzięki za odwiedziny :)

P.S.: Swoją drogą gdyby ktoś się rozglądał za cichymi i tanimi wentylatorami to polecam te:

Wentylator kanałowy dwubiegowy IN LINE 125/320 122 mm CATA
Wentylator kanałowy dwubiegowy 125 TT 123 mm VENTS

Są cichsze o około 10dbA i do tego wydajniejsze w fajnej cenie około 200-250zł. Linka nie podaję, żeby nie naruszać zasad forum ale jak wklepiecie w google to znajdziecie ;)

Peace!:tiphat:
 
Last edited:

[m8]

Member
Veteran
wystarczy ta puche dac na zewnatrz, a potem wygluszaj ja ile chcez.. wydus z pudeleczka ile mozna..

w srodku mieszak, passive, lampki i tomaty.. ;)

:tiphat:
 

BReal

Active member
wystarczy ta puche dac na zewnatrz, a potem wygluszaj ja ile chcez.. wydus z pudeleczka ile mozna..

w srodku mieszak, passive, lampki i tomaty.. ;)

:tiphat:

No właśnie sęk w tym, że nie mogę dać "na zewnątrz" :laughing:

Gdyby to było takie proste to bym zrobił po prostu jeszcze wyższego boxa, hehe... nie zapominaj, że to jest "Ninja Grow" - nie bez powodu zrobiłem go takiego płytkiego i niskiego. W tej szafie jeszcze mają się zmieścić wszystkie ciuchy itp, hehe... Wszystko to i tak jakoś "dziwnie" wisi przy obecnym setupie :biggrin: Gdybym miał całą przestrzeń szafy do użytku to bym się nie cackał i zrobił to tak jak trzeba, ale muszę sobie radzić w tej przestrzeni co mam i koniec kropka. Traktuj to jako micro grow - i tak są tacy co radzą sobie nawet w obudowie od peceta, hehe...
 

[m8]

Member
Veteran
a ja bym pokombinowal na tylniej scianie.. od spodu.. zawsze jest jakies rozwiazanie.. rusz glowa.. koncepcje to perfekcji bujnij.. jak cos robic to na stowe..

:tiphat:
 

[m8]

Member
Veteran
no dobra, mam jak to wykonac.. ;) musi byc plaskie..

widziales (dwie pary) okraglych filtrow weglowych do okapow.. ?
do tego dwie pary wentow do kompow 2x15cm..

od dolu boksa passive, i jedziesz w sciane tylnia, para takich filtrow na wyciag starczy na hpsa.. czesto do pietnastek sa regulatory manualne..
dwie sztuki.. na tylach (box i szafa) najpierw krata zeby lisci nie chytalo, fan na wyciag, filtr.. na zewnatrz szafy odwrotnie.. filtr, fan, light trap w gore na przyklad..
polecam tez wziasc fan z zasilacza do stacjonarek.. popierdalaja jak glupie.. do mieszania idealne..


:tiphat:
 

TheCreator

Member
Veteran
Precyzyjna robótka, nie ¿adne udawañce :) dziêki za polecone wenty, byæ mo¿e nied³ugo bêdê szuka³ czego¶ nowego :D
 

BReal

Active member
no dobra, mam jak to wykonac.. musi byc plaskie..

widziales (dwie pary) okraglych filtrow weglowych do okapow.. ?
do tego dwie pary wentow do kompow 2x15cm..

od dolu boksa passive, i jedziesz w sciane tylnia, para takich filtrow na wyciag starczy na hpsa.. czesto do pietnastek sa regulatory manualne..
dwie sztuki.. na tylach (box i szafa) najpierw krata zeby lisci nie chytalo, fan na wyciag, filtr.. na zewnatrz szafy odwrotnie.. filtr, fan, light trap w gore na przyklad..
polecam tez wziasc fan z zasilacza do stacjonarek.. popierdalaja jak glupie.. do mieszania idealne..


:tiphat:

Podałeś ciekawą koncepcję która jest warta przemyślenia. Brzmi całkiem sensownie. Tyle, że mam pewne wątpliwości czy takie filtry będą tak skuteczne jak ten który obecnie posiadam. Nie mam doświadczenia w indorze i nie jestem w stanie stwierdzić jaka będzie skuteczność takich filtrów ale wydaje mnie się, że filtr który posiadam byłby skuteczniejszy we maskowaniu zapachu.

Jednak, dałeś mi porządnie do przemyśleń i wpadłem na następujący plan wykorzystania obecnego setapu:

picture.php


W skrócie: nie mogę wyjąć wentylacji i zrobić ją całkowicie na zewnątrz bo najzwyczajniej w świecie blokuje mi to miejsce w szafie. Jednak po dłuższym zastanowieniu stwierdziłem, że te 10 do 15 cm w górę mogę jeszcze pociągnąć a mogę uzyskać ten efekt wycinając dziurę w sklepieniu boxa, po czym wcisnąć tam mniejszego boxa z całym systemem wentylacyjnym. Dzięki temu miałbym wyciszenie oraz zaoszczędzone miejsce (przynajmniej w teorii). Wydaje mi się, że jest to interesujący pomysł warty wypróbowania :biggrin:

Precyzyjna robótka, nie ¿adne udawañce dziêki za polecone wenty, byæ mo¿e nied³ugo bêdê szuka³ czego¶ nowego

Oglądałem te wentylatory w sklepie i wyglądały całkiem porządnie. Parametry też wyglądają całkiem fajnie - są małe, wydajne oraz tanie w porównaniu do podobnych wentylatorów kosztujących po 400-500 zł. Można je puścić w 2 konfiguracjach - na wolniejszych obrotach są nadal dość wydajne i o około 10 dBA cichsze od mojego obecnego więc myślę, że na małego boxa są w sam raz, hehe.. Cieszę się jeśli mogłem pomóc :biggrin:

Jeśli chodzi o mój obecny wentylator to oprócz szumu słychać również takie ciche "bzzz..." nawet gdy wszystko jest skitrane w szafie. Nie jest to głośne, ale zdecydowanie słyszalne i może to trochę wnerwiać człowieka i powodować bezsenność więc sam się zastanawiam czy już od razu nie zainwestować w jeden z tych wentków które wcześniej wymieniłem. Słabsza wersja dla złącza 100mm też jest spoko.

Jeśli zaś chodzi o oświetlenie podjąłem już ostateczną decyzję:

Na starcie wystartuję z jednym COBem a po miesiącu dokładam drugiego. Do każdego leda będzie oddzielny led driver o prądzie 1400 mA. Cena zasilacza to około 60 zł więc wyjdę na tym lepiej finansowo - 50 zł do kieszeni. Zamówiłem już oprawki IDEAL do COBów więc obędzie się bez lutowania - będzie trzeba jedynie wywiercić odpowiednie otwory w radiatorze + nałożyć pastę. Ostatecznie zdecydowałem się na CREE CXB3590-0000-000N0UBD30G (3000K, 36V, 90CRI, 3 BIN).

Peace :wave:
 

[m8]

Member
Veteran
mozna zawsze dosypac do filtra troche wegla.. takie fany jesli szczelne wsio musza sie troche nameczyc.. czuc po przelocie..
sa tez maty weglowe do okapow na metry.. urzadz kuchnie jak Ci sie podoba.. z fartem..

:tiphat:
 

TheCreator

Member
Veteran
Tylko daj znać jakimiś fotkami z montażu, bo żeś mnie zaciekawił z tymi oprawkami do COB'ów. Swoją drogą już zaczynam się niezdrowo wiercić z myślami przy tym temacie i myślę czy samemu nie zmontować lampki, bo dla mnie to i jedna by starczyła :biggrin:
 

BReal

Active member
Update

Update

mozna zawsze dosypac do filtra troche wegla.. takie fany jesli szczelne wsio musza sie troche nameczyc.. czuc po przelocie..
sa tez maty weglowe do okapow na metry.. urzadz kuchnie jak Ci sie podoba.. z fartem..

:tiphat:

m8 zdecydowałem się jednak na zastosowanie planu z podwyższeniem który wymyśliłem, ale dzięki za stworzenie burzy mózgów. Twoje pomysły mogą się na pewno przydać innym przy budowie microboxów :)

Wstępnie będzie to wyglądać następująco:

picture.php


Tylko daj znać jakimiś fotkami z montażu, bo żeś mnie zaciekawił z tymi oprawkami do COB'ów. Swoją drogą już zaczynam się niezdrowo wiercić z myślami przy tym temacie i myślę czy samemu nie zmontować lampki, bo dla mnie to i jedna by starczyła

Chciałeś foty no to masz, hehe...

Oprawki do cobów przybyły ^^ Ciężko było je dostać, bo nie znalazłem żadnej oferty w Polsce i trzeba było je sprowadzać w UK co się wiązało z większymi kosztami. Same ledy z zasilaczem będę zaś musiał sprowadzić z Czech.

picture.php


Drzwiczki zostały wstępnie zainstalowane, ale jest tam jeszcze sporo do poprawy bo spier*oliłem zamki i muszę je poprawić, hehe... poza tym trzeba jeszcze zamontować jakieś magnesy czy coś żeby się domykały bo jest z tym problem. No i wypadało by to uszczelnić jakąś gumą do okien czy coś.

picture.php
 

BReal

Active member
Jeśli chodzi o wentylację zdecydowałem się jednak na upgrade wentylatora na cichszy - szum spowodowany cyrkulacją powietrza jest oczywiście nadal słyszalny, ale pozbyłem się chociaż tego wkurzającego bzyczenia które nie pozwalało mi zmrużyć powiek. Sam szum zaś da się trochę wyciszyć za pomocą tej przybudówki na górze oraz pianek akustycznych. Powinno być gites. Wentylator ustawiłem na niższe obroty - 190m3/h IN LINE 100/270 98 mm CATA

picture.php


picture.php


Na razie się trochę rozleniwiłem więc parę dni przerwy od budowania a potem kończę wentylację z drzwiczkami.

Peace! :wave:
 
Top