What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

θέλω να σποριάσω ενα αυτόματο

θέλω να σποριάσω ενα αυτόματο

γεια χαρά,
πήρα ένα 60day wonder της DNA και θέλω να το σποριάσω με κολλοειδή άργυρο. Εχω φτιάξει τον κολλοειδή και το πλάνο είναι να τον ρίχνω σε μια απο τις φύτρες με σταγονόμετρο ή πινέλο (έχω διαλέξει μια στο 2ο γόνατο) μέχρι να μου βγάλει αρσενικούς σάκους με γύρη ..την οποία θα χρησιμοποιήσω μετά για να γονιμοποιήσω το υπόλοιπο φυτό ώστε να πάρω S1 σπόρια (ολα καλα θεωρητικά μέχρι εδώ?).

Ερώτημα πρώτο: Προλαβαίνω την διαδικασία στο ίδιο το φυτό ? Εννοώ είναι τώρα 24ων ημερών, δεν έχει δείξει φυλλο ακόμα και σκέφτομαι να αρχίσω να βάζω τον κολλοειδή σιγά σιγά (περίμενα να σχηματιστεί η φύτρα πρώτα). Θα προλάβει να βγάλει ώριμη γύρη, και μετά τη γονιμοποίηση να ωριμάσουν τα σπόρια ?

Ερώτημα δεύτερο: Ο κολλοειδής που έφτιαξα μάλλον έχει περισσότερα PPM και προσπαθώντας να τον βάλω πάνω σε μια φύτρα δεν απλώνεται, μένει σα μπάλα νερού πάνω στο φύλλο.
Σκέφτηκα να χρησιμοποιήσω σαπούνι για να μειώσω την επιφανειακή τάση του υγρού... υπάρχει καλύτερος τρόπος ?
Τσιαρς


 
G

Guest

Ωραίο το πειραματάκι!
Καθαρά θεωρητικά μιλώντας,ίσως θα ήταν προτιμότερο να σπόριαζες άλλο φυτό της ίδιας ράτσας για αποφυγή της ακραίας ενδογαμίας.Επίσης,έχε κατά νου ότι τα s1 όταν δε γίνουν σε σταθεροποιημένα υβρίδια(δε μιλάω για το 60 days,γενικά),μπορεί να σου βγάλουν πολύ διαφορετικούς φαινότυπους,ακόμα και μη αυτόματους (όχι πολλούς πάντως).Θα προλάβει πιστεύω,άστο μέχρι να τεζάρει μόνο του και τάιζε συνέχεια μέχρι τέλους,κυρίως φώσφορο για σπόρια παρά κάλιο για παπάδες .
Για wetting agent δεν το χω ψάξει,ρίξε καμιά ματιά δω μέσα,αλλά δε βρίσκω το λόγο να μην κάνει το σαπούνι.Έτσι κι αλλιώς δε θα το πιείς μετά το ψεκασμένο...Εγώ δε θα το πινα δηλαδή :biggrin:
 
γειασου Syd!

Τελικά μια σταγόνα AVA κάνει πολύ καλή δουλειά. Την ιδέα την πήρα απο κάτι τουτόριαλ πώς να φτιάχνεις φυσικές παγίδες για μύγες/κουνούπια κλπ .. βάζοντας σε ενα πιατάκι ζαχαρόνερο, τα έντομα λόγω της υψηλής επιφανειακής τάσης του νερού πατάνε και επιπλέουν, ρίχνοντας όμως λίγο AVA για τα πιάτα αλλάζει η επιφανειακή τάση (surface tension) και βουλιάζουν και πνίγονται.
Το δοκίμασα στο φυτό και απλώνεται πολύ ωραία πλέον ο κολλοειδής χωρίς να κάνει σταγονίδια.
Άλλο αυτόματο τώρα δεν παίζει οπότε θα δοκιμάσω να την κάνω τη δουλειά πάνω σε αυτό ..και βλέπουμε. Πρώτο πείραμα είναι, μεγαλύτερες πιθανότητες έχει να αποτύχει ...ίδωμεν!
 
κάτι ψήνεται ...

κάτι ψήνεται ...



Μια παρατήρηση που έχω σε όσους μπορεί να θέλουν να το επιχειρήσουν είναι να μην βάλουν τον κολλοειδή πολύ νωρίς γιατι αναστέλει την ανάπτυξη του κλαριού και το σκοτώνει σιγα σιγα.
Η φωτογραφία είναι απο το δεύτερο κλαρί που πασάλειψα, το πρώτο έχει ατροφήσει και έχει πεθάνει σχεδόν.
 
R

red23

Ποσο καιρο ειναι που τα εχεις κλαδεψει Cas.?
 
με την πρώτη ένδειξη φύλου (τα πρώτα pistils) άρχισα να πασαλείφω red .. έπρεπε να αφήσω να ωριμάσει λίγο περισσότερο.
 
R

red23

Cas. αλλη μια ερωτηση για να μπορεσω να παρακολουθησω το πειραμα σου.Εχω την εντυπωση ολο αυτο γινετε γι να κρατησεις σπορους απο ενα συγκεκριμενο strain.
Αν ειχαμε δυο μηνες βετζ,γυρισμα ανθοφορια,ποσο καιρο μετα? Αυτοματα φυσικα.
Δεν επιχειρω κατι τετοιο,για να καταλαβω,και ελπιζω,ενα πολυ καλο αποτελεσμα για σενα.
 
Red, ναι το πλάνο ήταν να γυρίσω σε αρσενικό ένα κλαρί του φυτού, και να χρησιμοποιήσω την γύρη για να γονιμοποιήσω ενα άλλο κλαρί ή το υπόλοιπο φυτό και να πάρω σπόρους ίδους με το φυτό (S1).

Αν έχεις δυο μήνες ανάπτυξη και γυρίσεις ανθοφορία μιλάμε για φυτό φωτοπεριόδου. Τα αυτόματα δεν είναι φωτοευαίσθητα, έχουν "εσωτερικό ρολόι" και γυρνάνε σε ανθοφορία μόνα τους. Είτε το ένα έχεις όμως είτε το άλλο, τον κολλοειδή μπορείς να αρχίσεις να τον βάζεις όταν αρχίσει να μπαίνει σε ανθοφορία.

Είναι εύκολη διαδικασία πάντως αρκεί να φτιάξεις κολλοειδή άργυρο (που είναι και αυτό εύκολο). Θες δυο συρματάκια καθαρό (99.9%) ασήμι και ενα μετασχηματιστή ή μπαταρίες 9v.
 

Ksaderfo

Active member
0Είναι εύκολη διαδικασία πάντως αρκεί να φτιάξεις κολλοειδή άργυρο (που είναι και αυτό εύκολο). Θες δυο συρματάκια καθαρό (99.9%) ασήμι και ενα μετασχηματιστή ή μπαταρίες 9v.


Axxx σατανα!! :biggrin: Πολυ το ψηνω αυτο... Αν βρω κανα τρελο φυντανι...

Αλλα ειναι πολυ Predalien το φυτο ομως ε;; Το εκαψες λιγο; Nute Burn ειναι;; :biggrin:

Predalien-1.jpg
 
ναι εκανα βλακεια και δεν ρυθμιζα pH στο νερο απο τεμπελιά, και επειδή παίζει σχεδόν υδροπονικά (coco σε autopot φαση) είναι πιο ευαίσθητο. Εκανα ενα flush με πεχαρισμένο νερό και το σταθεροποίησα αλλά το κακό είχε γίνει και έχει χάσει σχεδον όλα τα φύλλα του.
 
Top