What's new

Indica για αϋπνία και πονο

Psaras

New member
Indica για αϋπνία και πονο

Γεια σε ολους.
Έχω βάλει στο μάτι το Anesthesia από pyramid seeds..ειναι northern lights x black domina εως 18 tch και 1,5 cbd.Ποιες αλλες ποικιλίες προτείνετε ; Ευχαριστώ.
 

Ksaderfo

Active member
Υπάρχουν πολλές ίντικες.. Αν θέλεις κάτι το οποίο να σε κολλάει στον καναπέ, δλδ πολύ CBD τότε τα αφήνεις να ανθίσουν παραπάνω.. Επίσης βγαίνουν και πιο βαριές οι φούντες αν είναι αυτό κάτι που σε ενδιαφέρει.

Α όσο για αυπνία και πόνο, δοκίμασε το "Swimming Haze". Είναι διασταύρωση του 25μ Πισίνα Χ 40 Επαναλήψεις.. Κάντο αυτό 3 φορές την εβδομάδα και θα είσαι κομπλέ... :D
 

Psaras

New member
Ευχαριστώ!να το πω χωρις ντροπή θελω να σβήνω, να μην σηκωνω χερια ποδια τιποτα..
 

Ksaderfo

Active member
ο Σάνης σοπ έχει κάτι περίεργες ίντικες... Έχει και μία που γίνεται τεράστια...

Που θα τα βάλεις; Μέσα ή έξω;
 

Psaras

New member
Φετος τρεχω εξω ενα moby dick και ενα Pakistan chitral kush...για indoor ψάχνομαι σε indica ..οπως aurora indica,afghan,..το anesthesia κατι μου εκανε παντως θα το βαλω
 
G

Guest

Καταρχάς Ξα νομίζω πως όσο αφήνεις το φυτό,η THC μετατρέπεται σε CBN και όχι CBD,σωστός πάντως για το "βαρύτερο" της επίδρασης...Κάποιες φορές βέβαια αυτό το βαρύτερο είναι και βαρετό συνάμα...Κούφια κούραση.
Το anesthesia το δοκίμασα πέρσι (περίσσεψε από την τέντα και τέλειωσε υπό φυσικό φως,κυρίως ίσκιο όμως).Δεν το μεγάλωσα δηλαδή και στις ιδανικότερες συνθήκες.Από άρωμα λίγα πράγματα,αρκετό φύλλο ,το άκουσμα ήταν σχετικά βαρύ και ωραίο για ύπνο,δεν ενθουσιάστηκα κιόλας...Αλλά ούτε το μεγάλωσα όπως έπρεπε ,ούτε ξέρω και πόσο σταθερό είναι(αν θέλει δηλαδή το κυνήγι του φαινότυπου-μονόκερου).Στο μπούμπα χασπλαντ πόνταρα για ωραίο τεζάρισμα και από Σάνι δε θα ησυχάσω αν δε δοκιμάσω herijuana.Ένα υβρίδιο OG με purple urkle μου άρεσε επίσης πολύ σε χαλάρωμα,όχι όμως θάνατο.
 

delicorganic

Well-known member
H THC(Τετραϋδροκανναβινόλη) διασπάται πάρα πολύ αργά σε CBN(κανναβινόλη) στο σκοτάδι και σε βάζο,
η CBN είναι δλδ προιον διάσπασης άλλων κανναβινοειδών αλλά και της thca.κοινώς είναι το ξυδιασμα του χόρτου..:)
Για την αυπνία διαβαζα πως χρειάζεται και η επαρκής περιεκτικότητα σε CBG(κανναβιγερόλη)στο φυτό..
για τον πόνο δεν είναι τόσα απλά τα πράγματα,ανάλογα και τον πόνο πάντα βέβαια, εξ όσων διαβάζω χρειάζονται συνδυασμοί κανναβινοειδών και τερπενίων για επιθυμητά αποτελέσματα με σοβαρούς πόνους..
Η CBD χρειάζετε ακτινοβολία UVB για να παραχθεί επαρκώς στο φυτό οπότε για μέσα χρειάζεσαι και τον ανάλογο φωτισμό(metal halid,UVB lamps)..
ποικιλίες σαν το Hurkle,Charlottes web,Cannatonic,nordle,Med Gom 1.0,harlequin κ.α. έχουν υψηλά ποσοστά cbd και προτιμούνται για καταστάσεις πόνων και αυπνίας και πολλών άλλων..
Τέλος να πώ πως το φαγωτό (βούτυρα,λάδια κάνναβης)ίσως είναι πολύ καλύτερα σε τέτοιες περιπτώσεις,παρά καπνιστό-ατμιστό..
ασφαλώς και η επαρκής ωρίμανση των φυτών θα βοηθήσει όπως είπαν και τα παιδιά παραπάνω..
υπενθυμίζω πως γιατροί δεν είμαστε και πως ο γιατρός πρέπει παντα να έχει τον πρώτο λόγο στα θέματα υγείας..ο γιατρός όμως όχι οι επιδοτούμενες συνταγογραφήσεις του...

ελπίζω να βοήθησα έστω λίγο,καλό κουράγιο psara..:tiphat:
 
Last edited:
G

Guest

Ωραίος Ντελ!:) Πολύ καλές πληροφορίες!Νομίζω ότι μετατροπή σε CBN έχουμε και όσο κεχριμπαριάζουν τα κρύσταλλα στο ζωντανό φυτό ,εκτός της ωρίμανσης σε βάζο.
Όντως,οι περισσότεροι που το χρησιμοποιούν ως παυσίπονο,πιο πολύ σε βρώσιμη μορφή το καταναλώνουν.Έχω συναντήσει βέβαια(όπως και όλοι μας υποθέτω ) και μυοχαλαρωτικές ιδιότητες σε κάποια χορτάρια "καπνιστά" ,πχ όσο περίεργο κι αν ακουστεί στο Golden Tiger,που καμία σχέση δεν έχει ούτε με ίντικα,ούτε με CBD και η φτιάξη του ήταν...καφεϊνέ.:biggrin: Ο συνδυασμός τερπενίων που ανεφέρεις παραπάνω ίσως;
Χωρίς επιστημονική έρευνα,θα αναγκαστούμε να γίνουμε πειραματόζωα και να δοκιμάσουμε όσο περισσότερα strain γίνεται.Για την επιστήμη ρε γαμώτο! :woohoo:
 

delicorganic

Well-known member
^^^^ γεια σου γιατρέ! :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
η αλήθεια είναι πως ούτε γεωπόνος ούτε γιατρός είμαι,
απλά επίμονη χασίκλα διαβαστερή και τόσο στριμμένη που όταν πηγαίνει στον γιατρό ή τον γεωπόνο έχει ήδη έτοιμη την διάγνωση..:biggrin:
πάντως πέρα απ την πλάκα για τους γιατρούς,το καλύτερο θα ηταν να τους μιλάγαμε επιτέλους ανοιχτά για την κάνναβη και το πώς μας βοηθάει,μπάς και ξυπνήσουν ποτέ και αυτοί,άσε που είναι ιατρικό καθήκον τους να ψάξουν και να μας συμβουλέψουν για την αυτοθεραπεία που επιλέγουμε,η οποία σε ανάλογες περιπτώσεις με του psara λειτουργεί πολύ καλύτερα απ'τις ασύδοτες συνταγογραφήσεις των πρεζόκουμπων που θέρισαν την χώρα όλα αυτά τα χρόνια..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
η αλήθεια είναι πως ούτε γεωπόνος ούτε γιατρός είμαι,
απλά επίμονη χασίκλα διαβαστερή και τόσο στριμμένη που όταν πηγαίνει στον γιατρό ή τον γεωπόνο έχει ήδη έτοιμη την διάγνωση..:biggrin:
πάντως πέρα απ την πλάκα για τους γιατρούς,το καλύτερο θα ηταν να τους μιλάγαμε επιτέλους ανοιχτά για την κάνναβη και το πώς μας βοηθάει,μπάς και ξυπνήσουν ποτέ και αυτοί,άσε που είναι ιατρικό καθήκον τους να ψάξουν και να μας συμβουλέψουν για την αυτοθεραπεία που επιλέγουμε,η οποία σε ανάλογες περιπτώσεις με του psara λειτουργεί πολύ καλύτερα απ'τις ασύδοτες συνταγογραφήσεις των πρεζόκουμπων που θέρισαν την χώρα όλα αυτά τα χρόνια..

Μωρέ, υπάρχουν γιατροί που ενδιαφέρονται για αντισυμβατικές θεραπείες, αλλά πως είσαι εσύ κι εγώ που ενδιαφερόμαστε για την διατήρηση; Εμείς κι ο κούκος...
Απ' την άλλη, μη ξεχνάς ότι αν εφαρμόσεις μη εγκεκριμένο πρωτόκολλο θεραπείας, βλπ Dr. Hamer, όχι μόνο κινδυνεύεις να χάσεις την άδειά σου, αλλά και να βρεθείς στη ψειρού... :biggrin:
Κι αν αναλογιστείς ότι πολλά πρωτόκολλα καρκίνου κοστίζουν γύρω στο 1000άρικο το μήνα συν τις ακτινοβολίες, τότε το σκηνικό είναι ξεκάθαρο...
Έπειτα, έχω την εντύπωση ότι η κάνναβη ΔΕΝ είναι πανάκεια...ίσως αν υπήρχε ικανή επιστημονική έρευνα...

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
Έχω συναντήσει βέβαια(όπως και όλοι μας υποθέτω ) και μυοχαλαρωτικές ιδιότητες σε κάποια χορτάρια "καπνιστά" ,πχ όσο περίεργο κι αν ακουστεί στο Golden Tiger,που καμία σχέση δεν έχει ούτε με ίντικα,ούτε με CBD και η φτιάξη του ήταν...καφεϊνέ.:biggrin: Ο συνδυασμός τερπενίων που ανεφέρεις παραπάνω ίσως;
:woohoo:

Πήρες μάτι την εργαστηριακή ανάλυση του Τίγρη π' ανέβασε ο μάγιαν; Τα τερπένια, τα τερπένια ! :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 
G

Guest

Πήρες μάτι την εργαστηριακή ανάλυση του Τίγρη π' ανέβασε ο μάγιαν; Τα τερπένια, τα τερπένια ! :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Ωρέ το είδα και πήγε να μου φύγει το μάτι...Ρε κοντά 30% THC αλλά μη σου πω ότι ξαφνιάστηκα που είχε και 0,5 % CBD ,ενώ τα περισσότερα υβρίδιά του σπάνια ξεπερνούν το 0,1 %.Είναι και μάγος ο Μάγιαν βέβαια,τι να λέμε τώρα.Με μπρίζωσε να ρίξω και γω άλλο ένα από τα 3 που έχω.Δεν ξετρελάθηκα κιόλας πάντως από τα δυο που έχω μεγαλώσει,ίσως από όσα είχα διαβάσει να είχα υψηλές προσδοκίες,σίγουρα δεν τα μεγάλωσα και όπως έπρεπε,πιθανώς να μην ήμουν τυχερός και στο φένο.Πολύ ωραίο και ιδιαίτερο,μην παρεξηγηθώ,για τσιγάρο μέρας σούπερ και κανα δυο φορές με έστειλε άσχημα,αλλά όχι αυτό που περίμενα.Είμαι σίγουρος βέβαια πως αν μετρούσα το δικό μου,ουδεμία σχέση θα είχαν οι αναλύσεις...Θα του(μου) δώσω άλλη μια ευκαιρία...Σα φυτό βέβαια είναι ερωτεύσιμο.:)
 

orfeas

Active member
Veteran
Δε ξέρω ρε γαμώτο τι γίνεται μ'αυτές τις προσδοκίες... ή με τις προσωπικές εντυπώσεις...να ένας λόγος που θα έπρεπε να δεις τον κασετίνα... :laughing:

Εν τω μεταξύ, πίνω τώρα τελευταία τη προπέρσινη Ζαμάλω που μου ζούλαραν αφού είχα κόψει μια κλάρα, καμιά 100στή τζι ξερό :biggrin:
και ενώ κάποια φουντιά μου κάνουν το στόμα πετσί, κάποια άλλα είναι πολύ πιο λάιτ... go figure... :laughing: ίντα που λαλείς;

:tiphat:Ορφεύς
 

ironagxos

Member
καλο βραδυ στην παρεα!!!!
συντ φιλε με τον τιγρη ,στην πρωτη μου προσπαθεια τα ιδια και γω...παρολου που ηταν μια ομοφρφια γεματη μελια δεν μου ηρθε αφτο που φανταζομουνα..
οπου ηρθε ο φαινο στο ταιλεφταιo gkrow και με κανει να ξαναψωνισω τιγρη στην επομενη!!!
το μανγκο μυριζει και γεμιζει ολο το δωματιο.....στο στομα σε αφηνει γευση σαν να τρως μανγκο ,και οταν το καπνιζεις ,ατμιζεις , σε τεντωνει τους ωμους και σε κεφαλιζει μια μπαντανα κεταμυνης!!!!!
 

Latest posts

Latest posts

Top