What's new

Μήπως μας κουράσανε τα ολλανδεζακια;

Psaras

New member
Μήπως μας κουράσανε τα ολλανδεζακια;

Γεια σε ολους!
Το ρουφαω 15 χρονια και το καλλιεργω τουλαχιστον 5 χρονια μεσα και εξω..τι να σας πρωτοπω ειμαι σκασμενος..εξαφανιστηκαν οι ντοπιες ποικιλιες και τωρα τρεχουμε να μην κρυωσουνε , να μην τα δαγκωσουνε κλπ..και απο ουσια τιποτα..θυμαμαι πριν 10 χρονια κατι σατιβες που ετρεχε κοκκινο μελακι πανω τους και χανοσουνα 3-4-5 ωρες...εχω αδικο;για indoor ok βγαινουνε ..αλλα εγω που γουσταρω και οutdoor δε βλεπω ανθεκτικα strains που τα πληρωνουμε και πανακριβα..Σχολιαστε παρακαλω οσοι γουσταρετε και αν θελετε πειτε και κανενα ειδος που να τρεχει καλα εξω...
 

Ksaderfo

Active member
Τι το έιπες τώρα αυτό με έκανες να καταλάβω πόσο χρονών είμαι... :D

Μπορεί απλά να το έχεις συνηθήσει.. Και εγώ θυμάμαι μερικά "τρελά τσιγάρα" που είχα κάνει παλιά αλλά είναι πολλά που παίζουν στην εμπειρία εκτός από το χόρτο. Επίσης εγώ σπανίως διψάω πλέον μετά τα τσιγάρα.

Τώρα για να πηγαίνουν καλά έξω, ίσα ίσα που τα Ολλανδικά τα φοβάμαι πολύ λιγότερο για το κρύο.

Μία παλιά ποικιλία που είχε βγει για outdoor ήταν η Hollands Hope. Μπορεί να μεταεξελίχθηκε σε κάτι... Επίσης μπορείς να δοκιμάσεις "τυχαία" σπόρια και να αρχίσεις κάνα δικό σου strain.

Tι προβλήματα έχεις outdoor? Για τι θερμοκρασίες μιλάμε; Πόσο outdoor; Στον κήπο ή πέρα για πέρα;

Έχουν και τα καλά τους όμως. Σπάνια βγαίνουν ερμαφρόδιτα, είναι εμφανίσημα, έχουν καλή απόδοση κτλ κτλ.

edit: Μόλις την είδα τη Hollands Hope και βγαίνει ακόμα. Επίσης όλα τα αυτόματα προέρχονται από διασταύρωση με Ruderalis η οποία είναι από Ρωσία μεριά η οποία δε φημίζεται για τα καυτά της καλοκαίρια και τους ήπιους χειμώνες... :D

edit 2: Επίσης τα "Ολλανδεζάκια" δεν είναι ακριβώς Ολλανδεζάκια έτσι και αλλιώς. Απλά εκεί είναι που κάνουν τις διασταυρώσεις. Τα φυτά μπορεία να προέρχονται από οπουδήποτε, Αφρική, Ασία κτλ κτλ.

Εγώ ψήνω να βάλω και ένα kush πάντως...
 

Psaras

New member
Ευχαριστω για την απαντηση! Απλα νομιζω οτι στο outdoor δεν ανταποκρινονται καλα..και kosher kush και girl scout και ό,τι εργαστηριακο δεν θα βγει ανθεκτικο στο μικροκλιμα μου και απο ακουσμα τα ιδια και τα ιδια...το κακο ειναι μαλλον οτι εχω μεινει σε κρητικα και πελλοπονησιακα ακουσματα..
 

Ksaderfo

Active member
Δε σπαμάρω αλλά δες και αυτόν το γάτο... Είναι ότι πιο Μικρή-Καλλιέργεια έχω βρει σε εμπορική φάση... Ακόμα δεν τα είδα σε αυτά τα "Super Market" με σπόρια.

Sa nn ies... Χωρίς κενά. Προσπαθώ να το γράψω στο μήνυμα αλλά το κάνει auto-censored η σελίδα... Μάλλον θα τσάντισε την Ace... :D

και guaranteed ερμαφρόδιτα από το άφρικα έχει, και καρτέλ έχει, και το blue widow pink haze με 37.666% Τι Έιτζ Si Senor, που πίνουνε όλοι οι surfer στο spring break στο κωλο-ράντο... :D

Πάντως εμένα το κάψιμο ήταν μάλλον από το Βουλγάρικο αζωτο-λίπασμα... Κατσαρίδες είχε το δικό σου Πελοπονησιακό άκουσμα μέσα; :D

Για τι μικροκλίμα μιλάμε; Σε γλάστρες τουλάχιστον;

Edit: Τα βιολογικά σπορόφυτα με έλεγε μία ότι είναι πιο ανθεκτικά γενικά... Γίνε και συ Οργκάνικ! Κόψε τα φάρμακα! :D


58476722.jpg
 
Last edited:

Psaras

New member
Αυτα που γραφουν οι εταιρειες ισχυουν για τις τέλειες συνθηκες που μπορουν να παρεχουν στα φυτα τους...με θερμοκρασιες 30-40 και τη νυχτα υγρασια δυσκολα πιανονται οι καλες αποδοσεις..εχω δοκιμασει ζαμαλντελικα, ΑΚ47, diesel, jack herrer, swazi gold, blue dream, moby dick ,autoflower και αλλα.. σαν τα ξανθα και κοκκινα της κρητης δε βρισκω..ετυχε να μου δωσουν σπορο απο κατι καλαμποκοφουντες κρητικες και τελειωσαν αρχες Νοεμβρη με ξανθους και μοβ φαινοτυπους και με ακουσμα ηλεκτροφορο..δεν καταλαβαιναν ουτε απο ακριδες ουτε καμπιες ουτε ζεστα ουτε κρυο...και με αυτες τις σκεψεις δε βρισκω ενα strain της αξιοπρεπειας...
 

Ksaderfo

Active member
Αυτα που γραφουν οι εταιρειες ισχυουν για τις τέλειες συνθηκες που μπορουν να παρεχουν στα φυτα τους...

Μη σου πω για το ρεκόρ που πέτυχανε επί 2... και η γεύση που περιγράφουν ήταν από άλλη παρτίδα με τη μισή απόδοση... :D

σαν τα ξανθα και κοκκινα της κρητης δε βρισκω.


Τα ξανθά ποιά είναι θύμισέ μου... :)

Μάλλον γιατί βγαίνουν άλλα κάθε χρόνο, έπεσες σε καλή χρονιά φαίνεται. Είναι μία παρενέργεια της "ασύμετρης καλλιέργειας" :D .

30-40 είναι πολύ...


ετυχε να μου δωσουν σπορο απο κατι καλαμποκοφουντες κρητικες και τελειωσαν αρχες Νοεμβρη με ξανθους και μοβ φαινοτυπους και με ακουσμα ηλεκτροφορο..δεν καταλαβαιναν ουτε απο ακριδες ουτε καμπιες ουτε ζεστα ουτε κρυο...και με αυτες τις σκεψεις δε βρισκω ενα strain της αξιοπρεπειας...

Καλαμπόκια στην Κρήτη;;;

Το κόκκινο και το μωβ συνήθως είναι έλλειψη άζωτου. Καλό προς το τέλος της σοδιάς.

Το κόκκινο επίσης είναι σε ροζουλί μορφή φαινότυπος αλλά γίνεται καφέ μετά... Άρα δε παίζει να το δεις εκτός αν μαζέψεις τη φου την πρώτη βδομάδα και τη βάλεις στην κατάψυξη...

Το δικό μου το "καμάρι" ξεκινάει να ανθίζει πολύ νωρίς! Άσε που έχει γίνει και ζώο μέχρι τότε...

Πάντως και εγώ την ψάχνω αυτήν την Kick-ass φούντα με τα αντιεροπορικά για τις πεταλούδες... ;)


[YOUTUBEIF]yzgmWAgVMkA[/YOUTUBEIF]
 

Psaras

New member
Βλεπεις τιποτα στο theseedbank.gr που να μπορω να το τρεξω εξω ; εχω πανικοβληθει..ισως γιατι προσπαθω να πιασω την ποιοτητα του indoor σε αυτες τις συνθηκες εξω...
 

Ksaderfo

Active member
Βλεπεις τιποτα στο theseedbank.gr που να μπορω να το τρεξω εξω ; εχω πανικοβληθει..ισως γιατι προσπαθω να πιασω την ποιοτητα του indoor σε αυτες τις συνθηκες εξω...

"Την ποιότητα του indoor..." Φίλε μου εσύ δε ξέρω που έβαζες 5 χρόνια αλλά πάντως όχι στο Κωριό... Τι είχες βάλει; Φωτογραφίες or it didn't happen! :D

Δε με λες, που και πως θα τα βάλεις στον έκτο χρόνο;

Δεν είσαι αζντυνομία εσύ τώρα εεε; :D Ηλικία; :D

Για πες για πες... :)

Να βάλε το Green Crack.. Άσε που λέει 29% στο thumbnail και 20% στο description για να κανεις και διπλό ψάξιμο... Τι άλλο θες;;; :D

Καλά είναι και τα Ολλανδάκια, και σε άσχετες φάσεις. Το καμάρι μου είναι επίσης πολύ καλό φυντάνι, αν με ξανατιμήσει φέτο θα το βάλω και σε υφασμάτινη...
 

Attachments

  • 20160818_121338.jpg
    20160818_121338.jpg
    98.5 KB · Views: 47
  • 20160920_000841.jpg
    20160920_000841.jpg
    50.6 KB · Views: 39

orfeas

Active member
Veteran
Ευχαριστω για την απαντηση! Απλα νομιζω οτι στο outdoor δεν ανταποκρινονται καλα..και kosher kush και girl scout και ό,τι εργαστηριακο δεν θα βγει ανθεκτικο στο μικροκλιμα μου και απο ακουσμα τα ιδια και τα ιδια...το κακο ειναι μαλλον οτι εχω μεινει σε κρητικα και πελλοπονησιακα ακουσματα..

Υπάρχουν και Βορειοελλαδίτικα αλλά και Αγιορίτικα ακούσματα...μάλλον εν κατέεις...κι η πλάκα είναι ότι οι δυοτρείς όλες κι όλες οι καλλιέργειες εδώ μέσα δεν είναι Ολλανδικές...
Έπειτα μη ξεχνάς μερικές σοβαρές τράπεζες που πουλάνε αποκλειστικά εντόπιες ράτσες, βλπ. RSC ... και οι Ace και CBG επίσης παρέχουν κάποιες "καθαρές" εντόποιες...

:tiphat:Ορφεύς
 

orfeas

Active member
Veteran
"Την ποιότητα του indoor..." Φίλε μου εσύ δε ξέρω που έβαζες 5 χρόνια αλλά πάντως όχι στο Κωριό... Τι είχες βάλει; Φωτογραφίες or it didn't happen! :D

Δε με λες, που και πως θα τα βάλεις στον έκτο χρόνο;

Δεν είσαι αζντυνομία εσύ τώρα εεε; :D Ηλικία; :D

Για πες για πες... :)

Να βάλε το Green Crack.. Άσε που λέει 29% στο thumbnail και 20% στο description για να κανεις και διπλό ψάξιμο... Τι άλλο θες;;; :D

Καλά είναι και τα Ολλανδάκια, και σε άσχετες φάσεις. Το καμάρι μου είναι επίσης πολύ καλό φυντάνι, αν με ξανατιμήσει φέτο θα το βάλω και σε υφασμάτινη...

Κάτι μου θυμίζουν οι φωτό...κάνας μνήμων τζιαμέ;
 

Psaras

New member
Οχι αστυνομικος δεν ειμαι..φωτο δεν ξερω να ανεβασω..τα βασικα και παραπανω τα εχω διαβασμενα και προσπαθω να τα εφαρμοζω..απλα εχω καταθληψη και παιρνω 3 χαπια καθε μερα και δε μπορω να εξηγω πολλα...σας διαβαζω πολλα χρονια εδω και σε πιο παλια φορουμ..προσπαθω να βρω μια ακρη εδω..ψαχνω να βρω κανα strain να μπορω να βγαλω κατι της αξιοπρεπειας..
 

Ksaderfo

Active member
Κάτι μου θυμίζουν οι φωτό...κάνας μνήμων τζιαμέ;

Κοκέεεες μου!!! :D Μαζί με εκείνη τη Χανιώτισσα που με "Ε-κεράτωσε που λέτε και δαμαί!!! :D "
 

Attachments

  • 20150715_074627.jpg
    20150715_074627.jpg
    50.4 KB · Views: 46

Ksaderfo

Active member
Οχι αστυνομικος δεν ειμαι..φωτο δεν ξερω να ανεβασω..τα βασικα και παραπανω τα εχω διαβασμενα και προσπαθω να τα εφαρμοζω..απλα εχω καταθληψη και παιρνω 3 χαπια καθε μερα και δε μπορω να εξηγω πολλα...σας διαβαζω πολλα χρονια εδω και σε πιο παλια φορουμ..προσπαθω να βρω μια ακρη εδω..ψαχνω να βρω κανα strain να μπορω να βγαλω κατι της αξιοπρεπειας..

Άντε πάλι, αν παίζετε με την ψυχούλα μας εγώ προσωπικά θα σας πυροβολήσω με ένα Mark 23 .45άρι σε Μπεζ του Ιράκ...

Αν όχι... Ο γιατρός σου τι σε είπε μπζηλέ;

Καλό όπλο... Εεεεεεε @orfeas κερνάς ένα τέτοιο; :biggrin:


Qt9aXWT.jpg
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Heckler δεν πίνω...άμα θες κάνα Walther, ευχαρίστως :biggrin:
 

Attachments

  • P1090596.jpg
    P1090596.jpg
    106.3 KB · Views: 38

Ksaderfo

Active member
Ήμουν σε ένα ποδηλατο-φόρουμ (ακόμα είμαι δλδ) που έπαιζε πάααρα πολύ γκάνι και τα βρίζανε και εκεί τα χέκλερ... Δεν τους καθόταν καλά το θέμα πολυμερ στο σλάιντερ... :D

Τι είναι ετούτο; Μοιάζει λίγο και με αεροβόλο...

Μερικοί τα συνδιάζανε, πέρνανε τα διοξείδια από το όπλο και γεμίζανε και τα λάστιχα του ποδήλατου στα φούιτ...

Θα πάω να πάρω ένα τέτοιο, μία γούνα και θα πάω να γράψω κάνναβη στο γιατρό τώρα που θα νομιμοποιηθεί κιόλα...

Πάντως πολύ μου τη σπάει, που επειδή αυτοί δεν έχουνε μυαλό να μαστουρώσουνε πάνε σώνει και καλά να μας πούνε εμάς ότι είμαστε προβληματικοί που κάνουμε κάνα τσιγάρο... Άσε που έχουμε αρχίσει να το πιστεύουμε κιόλα...

cbfe84139baec80fc4e7cfa15553060a.jpg



"αν πηδήξεις τις μπάρες στο μετρό χωρίς εισιτήριο, μπορεί και να την γλιτώσεις. Αν όμως πηδήξεις τις μπάρες στο μετρό χωρίς εισιτήριο, καπνίζεις ένα μπάφο και έχεις ένα γεμάτο όπλο, μπορεί και να -μην- τη γλιτώσεις... :D"


[YOUTUBEIF]uj0mtxXEGE8[/YOUTUBEIF]
 

Latest posts

Latest posts

Top