What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Φαρμακευτική κάνναβη

lexar83

New member
Φαρμακευτική κάνναβη

Καλησπέρα σας θα ήθελα να ρωτήσω όταν λέμε φαρμακευτική κάνναβη τι εννοούμε, εννοούμε κανναβή με μεγαλύτερη περιεκτηκότητα σε CBD? και αν εννοούμε αυτό πώς φτιάχνουμε φαρμακευτική κάνναβη?
 

bazz

Member
Φαρμακευτική κάνναβη αναφερόμαστε όταν χρησιμοποιείται για θεραπεία ή να ανακουφίσει ένα σύμπτωμα, ασθένεια ή πάθηση και όχι για ψυχαγωγικούς σκοπούς.
Το φυτό έχει θεραπευτικές ιδιότητες σε διάφορες ασθένειες. Από κατάθλιψη και ανορεξιά , σκλήρυνση κατά πλάκας μέχρι το γλαύκωμα και τον καρκίνο.
Υπάρχουν αρκετές φαρμακευτικές ποικιλίες μια από αυτές είναι και ποικιλίες με αυξημένη περιεκτικότητα σε CBD. Άλλα δεν είναι μονό το CBD/THC που θεραπεύουν, υπάρχουν πολλά κανναβινοειδη που σε συνδυασμό και αλληλεπίδραση καταφέρνουν τα επιθυμητά αποτελέσματα.

Πιστεύω πως κανένας στην Ελλάδα δεν μπορεί να σε ενημέρωση αναλυτικά πια είναι η θεραπεία με την κάνναβη. Οι περισσότεροι γνωρίζουμε έρευνες που έχουν γίνει και αρκετά παραδείγματα από ασθενείς που γιατρευτήκαν. Ίσως η Μαρία απ την Κύπρο να μπορέσει να σε ενημερώσει λιγο καλύτερα. θα την βρεις στο facebook: Medical Cannabis-Ιατρικη Κάνναβη.

Σε σοβαρές παθήσεις θα πρέπει να συμβουλευτής γιατρό γνωστή τις θεραπείας με την κάνναβη.
 
Last edited:

Booker

Member
Έχει κανείς προσωπική εμπειρία για θεραπεία καρκίνου με λάδι?
Θα χρειαστώ πληροφορίες γιατί έχω θέμα με την μητέρα μου και θέλω να την ψάξω πιο εναλλακτικά, αφού οι χημειοθεραπείες πολλές φορές έχει αποδειχθεί ότι όχι μόνο δεν φέρνουν θετικά αποτελέσματα αλλά το αντίθετο κι όλας.
Γνωρίζετε προσωπικά παραδείγματα θεραπείας καρκίνου από λάδι και όχι από βίντεο στο youtube ή από το διαδίκτυο γενικότερα?
Προσωπικά γνωρίζω μια προσπάθεια φίλου που κάνει για την μητέρα του. Με λίγα λόγια κατάφερε και έφτιαξε λάδι, αλλά η πρώτη ύλη (φυτά) πιθανόν να μην ήταν αυτά που έπρεπε. Δηλαδή δεν είχαν την θεραπευτική αναλογία CBD και ΤCH. Είχε όμως πολύ θετικό αποτέλεσμα ως παυσίπονη δράση σε σημείο να μην παίρνει καθόλου παυσίπονα από φαρμακεία όπως της είχε προτείνει ο γιατρός της. Η μαμά του δεν πονούσε όπως πριν και μπορούσε να κοιμηθεί με ευκολία και να ξυπνήσει ξεκούραστη την επόμενη μέρα το πρωί. Όταν το λιγοστό λάδι που είχαν φτιάξει τελείωσε, φτιάξανε άλλο με ότι χόρτο είχαν για κάπνισμα, αυτό όμως ήταν υψηλής περιεκτικότητας σε TCH και το αποτέλεσμα στον ασθενή δεν ήταν και τόσο καλό, αφού έφερε ναυτία και πονόκοιλο. Η ίδια η μητέρα του του ζήτησε να της βρει λάδι παρόμοιο με το πρώτο, που την ηρεμούσε, την χαλάρωνε και κατάφερνε να κοιμηθεί. Η επικρατέστερη ιατρική άποψη λέει για πρώτη θεραπεία 60γρ σε δυο μήνες. Η θεραπεία που έκανε με το λάδι η μητέρα του φίλου μου ήταν συνολικά 30γρ. Τα αποτελέσματα των καρκινικών δεικτών μετά την θεραπεία ήταν στα ίδια υψηλά επίπεδα όπως και πριν. Κουβεντιάζαμε και μου έλεγε ότι θέλει να το ξαναδοκιμάσει με πιο "σωστό" λάδι και με την δοσολογία που προτείνει o Rick Simpson, 60γρ σε δυο μήνες, αρχίζοντας με 0,1 του γραμμαριού η δόση και φτάνοντας μέχρι και ένα 1γρ. η δόση προς το τέλος.
Αυτό που σε πρώτη φάση ψάχνω είναι ο σωστός τρόπος παρασκευής του φαρμακευτικού λαδιού καθώς και το σωστό φυτό που θα πρέπει να επεξεργαστώ. Ένα άλλο δύσκολο της υπόθεσης είναι να καταφέρω να πίσω την μάνα μου να το χρησιμοποιήσει ως εναλλακτική θεραπεία. Βασικά πιστεύω ότι ειδικά στην Ελλάδα που έχουμε τοσους καρκίνους θα έπρεπε να είχε πάει λίγο πιο μπροστά το θέμα θεραπευτικό λάδι από εμάς τους ίδιους με δικά μας προσωπικά παραδείγματα και πειράματα, γιατί μη νομίζετε πολλές χημειοθεραπείες είναι πειράματα με βαριά χημικά. Δεν το βρίσκω καθόλου παράλογο να θέλω να πειραματιστώ με κάτι natural χωρίς παρενέργειες.

Παραθέτω ένα πολύ ενδιαφέρον και με υπότιτλους video>
https://www.youtube.com/watch?v=TacrjLsbYbY#t=338
 

orfeas

Active member
Veteran
Αν θυμάμαι καλά ο Σιμσον χρησιμοποιούσε ίντικες για το λάδι του μιας και περιέχουν περισσότερη CBD και μάλιστα το έφτιαχνε με νάφθα.

Ωστόσο η Αμυγδαλίνη Β17 είναι μια άλλη εναλλακτική θεραπεία η οποία μέχρι πρόσφατα δεν εισαγόταν στην Ελλάδα, αλλά τώρα κυκλοφορεί...
Στο Μεξικό κι αλλού το συγκεκριμένο πρωτόκολλο εφαρμόζεται νόμιμα
Επίσης η διττανθρακική σόδα θα μπορούσε να βοηθήσει...

Βέβαια εξαρτάται πάντα από το είδος της νεοπλασίας κι αν αυτό είναι 4ου βαθμού τα πράγματα είναι σκούρα...

Πάντως ο καρκίνος είναι χρυσωρυχείο για τις φαρμακευτικές κι όποιος χρησιμοποιεί εναλλακτικές θεραπείες κινδυνεύει με φυλάκιση...

:tiphat:Ορφεύς
 

bazz

Member
Σωστά τα λέει ο orfeas. η βιταμίνη του συμπλέγματος Β είναι πολύ σημαντική για τον άνθρωπο, θεωρείται αντικαταθλιπτική για αρχή και άλλα πολλά ((σύμπλεγμα βιταμινών B ενισχύει το μεταβολισμό, ισχυροποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα, βοηθά στη διατήρηση ενός υγιούς νευρικού συστήματος και βοηθά την κυτταρική ανάπτυξη καθώς και την υγιή επιδερμίδα και τους μυς.)

Πρόσφατα είχα μια συζήτηση με ενα διατροφολόγο, η συζητήσει ήταν πάνω στα super foods και στις αντικαρκινικές ιδιότητες των τρόφιμων. Αυτός ως ΜΗ γνωστής τις ποικιλίας των τρόφιμων που έχουμε πάνω σε αυτόν το πλανήτη, προσπάθησε να με πείσει με έρευνες που έχουν γίνει πρόσφατα και καταρρίπτουν την χρησιμότητα των super foods, την ελάχιστη χρησιμότητα τους στον οργανισμό σε σύγκριση με ένα απλό πορτοκαλί η ένα μήλο
Κάτι παρόμοιο μου είπε και ένας συγγενής γιατρός: Δεν έχει αποδειχτεί ότι τα τρόφιμα μπορούν να αντιμετωπίσουν τον καρκίνο.
Ο καθηγητής (διατροφολόγος) μου όμως αγωνίζεται και διδάσκει με σεμινάρια ανά την Ευρώπη λέγοντας οτι εκεί είναι η λύση...

Οπότε οι άποψης διίστανται, είτε από άγνοια είτε από σκοπιμότητα.

Δική μου άποψη:

Ο καρκίνος είναι κακά κύτταρα που τρώνε τα υγιή Όλοι μας έχουμε καρκινικά κύτταρα που κοιμόνται.
Ξυπνάνε κάνοντας ΚΑΡΚΙΝΙΚΗ ΖΩΗ/ΟΞΙΝΗ ΖΩΗ. Καπνίζοντας καρκίνο, τρώγοντας ανθυγιεινά, έχοντας κακή ψυχολογία.
Το τσιγάρο κατεβάζει το PH του σώματος, αναψυκτικά, κορεσμένα λιπαρά, κρέατα, αλκοόλ, ζάχαρη, αλάτι, στρες, κατάθλιψη και άλλα πολλά (πικές στο νόημα νομίζω).

Για αρχή ας διορθωθούν αυτά...και μετά να δούμε τι κάνει η κάνναβη.

Είναι αντιεμετικό, για τους ασθενείς που κάνουν χημειοθεραπεία και ξερνάνε απ την χημεία για 2-3 μέρες.
Είναι αντικαταθλιπτικό, θα βοηθήσει να γελάσει ο ασθενείς. Με την μαστούρα θα σε βάλει σε σκέψεις και το πιο πιθανόν να λύση εσωτερικά ζήτημα που χρόνια απασχολούν των ασθενεί και έρχεται η ηρεμία.
Θα ανοίξει την όρεξη στον ασθενεί που κάνει χημειοθεραπεία.
Είναι παυσίπονο, βοηθάει ή γλυκαίνει τον πόνο που δημιουργεί η χημεία.
Μπορεί να κοιμίσει των ασθενεί και έτσι έχει ξεκουραστώ οργανισμό να αντιμετώπιση των γαμο-καρκινο.
Κάποιες έρευνες έχουν δείξει οτι η κάνναβη μπορεί να στείλει τα καρκινικά κύτταρα να αυτοκτονήσουν.
και άλλα που μπορούν να βοηθήσουν κατευθείαν ή με παραλλήλους τρόπους οι οποίοι δεν μου έρχονται τώρα

Όπως όλοι ξέρουμε υπάρχουν πάρα πολλές ποικιλίες, οπότε η σωστή αντιμετώπιση σαν φάρμακο θα πρέπει να γίνεται με παρουσία γιατρού και φαρμακοποιού έτσι ώστε να αυξομειώνει μέσα στο λάδι διάφορες ποικιλίες ανάλογα με τις ανάγκες του ασθενεί.

Τώρα πως μπορείς να το πεις στην μητέρα σου....???? Όταν έχει δημιουργηθεί ένα τεράστιο τέρας που κάνεις δεν μπορεί να το αντιμετώπιση, πως θα πιστέψει ότι ενα φυτό θα την κάνει κάλα???? τον ίδιο προβληματισμό έχω και εγώ κατά καιρός με διάφορους ασθενείς που έχω τρακάρει ατην ζωή μου.
Ένας απο αυτούς (με καρκίνο στα πνευμονία) ήταν στο πατρικό μου και τον πετύχαινα στο μπαλκόνι όταν έκανε τα τσιγάρα του......του μίλησα για την κάνναβη..... άλλα όπως του ήταν πολυ δύσκολο να κόψει το τσιγάρο για να ζήσει....του φαινόταν ενα ταξίδι στο διάστημα να πάρει λάμπες να καλλιεργήσει το χόρτο του.
 
Last edited:

weedolada

Member
Ωστόσο η Αμυγδαλίνη Β17 είναι μια άλλη εναλλακτική θεραπεία η οποία μέχρι πρόσφατα δεν εισαγόταν στην Ελλάδα, αλλά τώρα κυκλοφορεί...
Στο Μεξικό κι αλλού το συγκεκριμένο πρωτόκολλο εφαρμόζεται νόμιμα
Επίσης η διττανθρακική σόδα θα μπορούσε να βοηθήσει...
:tiphat:Ορφεύς


http://ellinikahoaxes.gr/2014/09/24/10cancermythsbusted/
για το διττανθρακικό λέει κάποιος στα σχόλια ότι μπορεί να κάνει πιο αλκαλικό το αίμα σε μεγάλες όμως δόσεις...αυτό όμως κάνει πιο αλκαλικό το αίμα..αν το αλκαλικό αίμα είναι ο δρόμος για την θεραπεία αυτό είναι άλλο θέμα που ερευνάται..
 
Last edited:

Booker

Member
Ορφέα τι είναι η "νάφθα" ?
Φίλε Bazz και εγώ αυτό πιστεύω ότι θέλεις ιατρική παρακολούθηση για το λάδι, μόνος το πιο πιθανόν είναι να κάνεις λάθη, αλλά δυστυχώς όπως ξέρεις δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.
Weedolada ωραίο το κείμενο και με επιχειρήματα, ως αντίλογος στην αλκαλική δίαιτα.
Όλα θέλουν τον σωστό τρόπο και την σωστή χρήση, αλλιώς μπορεί να έρθει κάποιο μη επιθυμητό αποτέλεσμα.
 
Last edited:

Vasilis81

Member
Παλικάρια καλημέρα.

Όπως ο Booker έτσι και γω χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες για το λαδάκι. Έχω ένα πολύ κοντινό μου άτομο που έχει νοσήσει από αυτή τη κωλοαρρώστια και ο πανικός είναι μεγάλος.

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος από εσάς έχει βγάλει άκρη με το θέμα αυτό.

Γνωρίζετε κάποιον γιατρό στην Ευρώπη που θα μπορούσαμε να έρθουμε σε επαφή για να δούμε την σωστή αγωγή που θα πρέπει να δοθεί;

Σκέφτομαι να φτιάξω ένα μικρό μποστάνι μόνο και μόνο για αυτό το σκοπό. Ιατρική κάνναβη μόνο για λάδι. Έχω τις γνώσεις καθώς πριν λίγα χρόνια είχα φτιάξει κάτι για κάπνισμα μόνο και μου βγήκε μια χαρά αλλά λόγο συχνών μετακομίσεων το άφησα το σπορ.

Το θέμα δεν είναι να βγάλω λάδι αλλά τι ποσότητα χορηγίας θα πρέπει να δοθεί σε αναλογία με την πάθηση του ασθενούς. Η κατάσταση είναι τραγική μιας και είναι σε αρκετά σημεία. Έχει ξεκινήσει εδώ και ένα μήνα χημιοθεραπείες και η ψυχολογία έχει πάει περίπατο. Τα γνωστά για όσους ξέρουν...

Οποιαδήποτε πληροφορία θα ήταν αρκετά χρήσιμη.
 

weedolada

Member
ρίξε μια ματιά αν θέλεις στη σελίδα της badkat,το έχει ψάξει πολύ το θέμα και θα βρεις ότι συνταγές θέλεις..γιατρό στην Ευρώπη είναι λίγο δύσκολο να βρεις,μιας και ακόμη είναι παράνομο στις περισσότερες χώρες..

http://www.badkatscannapharm.com/
 

orfeas

Active member
Veteran
Βασίλη, το θέμα είναι ιδιαίτερα περίπλοκο μιας και οι νεοπλασίες(καρκίνος) είναι εξαιρετικά ποικίλες... αν είναι δε Grade IV τα πράγματα είναι παραπάνω από σκούρα...ξέρω από πρώτο χέρι...

Πληροφορίες για το λάδι θα βρεις χτυπώντας Simpson oil, μόνο που χρειάζεσαι τουλάχιστον μισό κιλό χόρτο και μέχρι να το βγάλεις...
Ψάξε για τη σόδα...
Απ' την άλλη υπάρχουν πρωτόκολλα θεραπείας εκτός έγκρισης Επιτροπής Φαρμάκων που εφαρμόζονται σε πανεπιστημιακές κλινικές στην Ευρώπη, αλλά το να μπεις σ' αυτά είναι ολόκληρη ιστορία...

Εύχομαι να μην είναι περίπτωση Grade IV ...

:tiphat:Ορφέας
 

Savvas...

New member
Καλησπέρα

Καλησπέρα

Παρασκευη παω για εξετασεις ουρων..Εδώ και 1 μηνα καο 2 μερες δεν το εχω καν μυρίσει και ειμαι από το πρωί μέχρι το βράδυ με ΜΠΎΡΕΣ νερό γάλα και χυμό και άρχισα και ζεολυθο και γαιδουροαγκαθο που είναι αποτοξινωτικα ...Δεν νομίζω να ανιχνευτεί έτσι;
 
Top