What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Cum gasesti loc de plantare?

deepstate

Member
Eu ce locatii credeam ca-s izolate s-au dovedit a nu fi deloc, suntem prea multi pe planeta asta si umblam peste tot.

Daca nu avem curte la casa, cum gasim locul ideal de crescut?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cand ajungi undeva unde te intrebi ce ar cauta cineva acolo... ai gasit. In general la minim 50-100 km de orasele mari. Inainte mergea si mai aproape, acusi toata lumea stie cum arata iarba si toata lumea stie ca se creste si in romania.
In schimb, din ce zici tu mai sus consideri ca daca ai curte e problema rezolvata? Mie nu mi se pare. Mai bine sa nu fie pe proprietatea ta!
Si offtopic, eram cu fumu in ochi si in cap si pentru vreo 20 secunde am crezut ca scrie "cum sa gasim un loc de PARCARE". Wtf!! :muahaha:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Am mai scris despre asta. Nu prea mai exista locuri ce nu au fost vizitate de oameni sau care sa nu fie proprietatea cuiva.

In termeni simpli, cum a zis și ex, găsește un loc unde nu se duce nimeni fără un bun motiv.

Totuși asta nu înseamnă că e abandonat sau ca nimeni nu trece prin zona.

Sunt locuri unde nu te duci pt ca nu e interesant, arata nașpa sau îți e frica. Adică?

Dacă ai un loc dar ca să ajungi acolo trebuie sa treci prin nămol, urzici, mărăcini, sa treci prin un râu sau sa înduri cete de țânțari și alte dracovenii.... Zici mai bine nu. Orice om normal ar zice la fel. Dar dacă sii ca acolo nici dracu nu se duce... E perfect dar doar din punctul de vedere al securității.

Sunt locuri unde nu vezi oameni decât în anumite momente din an. In sezonul de vânătoare și la recolta. Și dacă știi asta, știi când sa plantezi și când sa recoltezi.

Sunt zone cu extrem de mult trafic auto dar aproape zero uman. Adică? Drumurile noastre taica ne duc peste tot. Orașe, sate, câmpuri... Etc. Dar pe unele unii merg cu 90-100 la ora și se uita în fata sau la altceva ce le atrage atenția. De cele mai multe ori ignora peretele de vegetație de 15000 de tonuri de verde unde ai ascuns câteva plantute. :tiphat:

Locul ideal? O parcela privata cu garduri electrificate și paza armată. :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu as parca totusi prea aproape de un drum circulat. Se stie ca planta de cannabis e foarte buna la inglobarea polutantilor din sol si atmosfera. Cu cat e locul mai poluat cu atat e si recolts mai poluata. Doar ca in planta se concentreaza toate nenorocirile.
Varianta perfecta depinde de fiecare, e si la noroc, ca unii gasesc aproape de oras si se intampla sa le mearga, iar altii se duc pe carari neumblate si dau fail. Conteaza mult sa explorezi zona pe care o ai disponibila, atat pe google earth, cat si la fata locului. Daca inca simti ca e ok dupa ce ai studiat din toate punctele de vedere locul, incerci. Sansele ar trebui sa fie de partea ta, dar nu intotdeauna. Chiar si daca dai fail, e bine sa nu te descurajezi. Iar ca sa fie mai greu sa dai fail, alege mai multe locuri, planteaza cat mai rasfirat si pune-le cat sa para ca sunt din peisaj (macar de la distanta). Ca e foarte posibil sa treaca lume pe acolo, dar e la fel de posibil sa nu le bage in seama daca nu le observa intamplator.
 

deepstate

Member
Avem prin tara si drumuri slab circulate, chiar imi trece unul prin minte, drum de legatura intre doua orase miniere micute, acum devenit inutil in lipsa industriei, iar unul din orase e capat de linie. Pe drumul ala circula oameni in niste situatii specifice: la iarba verde, la cules de chestii, pentru gater. Cred ca daca urc vreo 3km in padure nu prea am de cine da, cu exceptia ursului.
 
Nu e bine deloc prin pădure o sa ți le mănânce animalele, îți trebuie un loc întins cu mulți spini, tot felul de arbuști, buruieni,aproape de o sursă de apă dacă e posibil.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Numa sa vezi sa aiba si 6-8 ore de soare plantele, ca altfel iese ca la geam..
 

Locco

New member
In general este simplu , dar ai nevoie de masina .
Incearaca locuri nepopulate si ai grija la imprejurari si cum primeste lumina.
Ai grija si cand o vizitezi sa nu fii ginit de careva.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Ca sa tii animalele deoparte merge pt iepuri - excremente de pradatori (vulpe, caine, chiar si pisica) iar pt ierbivore mari, cum ar fi caprioarele - par uman. Faci rost de la vreo frizerie, ceva, si presari pe langa si peste planta, nu se mai ating de ea.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Par de la frizerie peste planta? Wtf man? Sper ca nu in flower! :joint:
Daca functioneaza, ma gandesc ca ar trebui sa functioneze daca il folosesti prin jurul plantei. Asa, suna bine chiar daca nu m-am gandit sa probez. Pe de alta parte nici nu am pierdut mai mult de cateva ramurele din vreo planta in favoarea ierbivorelor pana acusi, incat sa ma motiveze sa incerc asta pana acum.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Nu stiu sigur daca pe miros dar asa banuiesc, otine si sebumul ala ceva la umezeala. La mine a functionat. In acelasi loc unde-mi fusesera mancate o serie de catre capre, oi si vaci, am folosit par si nu s-a atins nici dracu' de ele. Si eu credeam ca le-au jumulit ciobanii.. :biggrin:
Dar te rog, nu ma crede pe cuvant, ci cauta si tu prin alte forumuri in engleza, franceza, etc, p-acolo am gasit si eu ponturile astea.
 

Latest posts

Latest posts

Top