What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2018_OUT_autoflowers

Pillang

Active member
Salut fratilor!
Mam hotarit ca sa deschid threadul asta pentru citeva plante autoflower, daca totul merge bine, la inceputul iuliei am si terminat. Intrebari, sfaturi, obsrevari sint binevenite!
Plantele (RQS, autoflow):
Amnesia Haze
Stress Killer (CBD)
Royal Haze
White Widow
Royal Bluematic
Royal Jack
Northern Light
Inceputul: 1 aprilie germinat, 2 saptamini in folie, dupa asta afara. Afara am sapat niste gauri aproximativ 20litri, in asta pun pamint cumparat, nu extra, normal+perlit. In vegetatie primesc fertilizant NPK 3-2-1, in flow 0-2-3. Nu 100%, dar cam asta, nu cumpar de la grow shop fertilizanti la pret de aur, folosesc mai ieftine. Deocamdata atit, cind incep, revin cu fotografii.

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Iti sugerez un amestec intre fertilizatorii aia 2 in flower. O planta crescuta sub lumina solara va hali si ceva azot in flower, si la doar 20 l de pamant adaugati e posibil sa nu aiba destul in sol pana vine mijlocul infloririi.
Si verifica atent ca ambele sa aiba micronutrientii necesari. Toti! Altfel fa rost de un produc complementar care sa adauge ce lipseste.
Success!
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
La automate majoritatea recomanda sa nu le stresezi deloc. Asta include mutarea lor din ghiveci în unul mai mare sau în pământ.
Am crescut automate și îți pot garanta ca stresul le va lăsa pitice.
:tiphat:
 

Pillang

Active member
Si eu sint curios de CBD strain, inca nu am avut nici o data. Dar automate am avut si nu au ramas pitici, desi am mutat din ghiveci in pamint. Secretul este sa le pui in ghiveci mari si sa nu tii mult in ele. Este adevarat, ca fiecare greseala cu plantele astea te pedepseste strict.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Asta cu mucegaiul e noua.

Felicitări.

Sper ca ai pregătit gaura sau ghiveciul în care își vor petrece următoarele 80-100 zile. Daca nu... Eu m-aș grăbi.
:tiphat:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Nu ti sa întâmplat niciodată să îți mucegăiască șervețelele în care germinez??? Scuze ! Poate greșesc!
 

Pillang

Active member
Nu gresesti, dar nu astept prea mult, in mod normal 48 ore este de ajuns in servetele. Plantisoarele in ora asta deja sint mutate in ghiveci si puse 2 saptamini in sera.
 

Pillang

Active member
Asta cu mucegaiul e noua.

Felicitări.

Sper ca ai pregătit gaura sau ghiveciul în care își vor petrece următoarele 80-100 zile. Daca nu... Eu m-aș grăbi.
:tiphat:

Mersi! Gaurele am pregatit inainte, de germinare, am si scris in primul post in acest thread. Cu mutarea din ghiveci in pamint chiar nu este un lucru foarte bun pentru automatele, dar nu am de ales, iti zic de ce. Acum e frig, ca sa le pun din germinatie direct in locul lor, unde o sa ramine pina la sfirsit, (oricum, fara pre educatie nas pune seminte direct afara) dar daca astept pina in mai, fetele o sa fie plin de seminte, stiu din experienta.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca vorbim de auto, le poti pune din iunie/iulie afara, cand toate canepele is aproape moarte, si nu mai au timp sa ti le polenizeze pe ale tale in iulie/august. Si ai si soare mai bun decat in mai/iunie..
 

Pillang

Active member
Daca vorbim de auto, le poti pune din iunie/iulie afara, cand toate canepele is aproape moarte, si nu mai au timp sa ti le polenizeze pe ale tale in iulie/august. Si ai si soare mai bun decat in mai/iunie..

Da, asta o sa incerc anul asta, am pus in rezerva citeva seminte, in iulie le pun afara. Si mai am 2 photoperiodice + citeva seminte primit gratis de aici pentru un contest. Numai pentru dumnezeul capriorelor ma rog... (in fiecare an maninc 50%+ din plante)
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Am lăsat și peste 1 săptămâna (uitasem de ele) și nici urma de mucegai. :tiphat:

3648CIMG2679_800x600_.JPG
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
E bun , ai fost tu mai norocos așa! Eu la 10 zile am avut mucegai pe șervețelele ca au fost niște semințe mai vechi cu o rată de germinare foarte mică deci le-am lăsat mai mult poate poate crapă ceva! Păcat că nu am poze să îți arat! În fine nu mai contează , dacă sunt încolțite si le muti in pământ nu trebuie să îți faci griji pentru asta! :tiphat:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Treaba asta cu "mucegaiul" e posibila, desi trebuie sa mentionez ca eu banuiesc ca e vorba de un alt organism patogen, probabil anaerob, si nu de mucegai propriuzis.
Depinde de cat de curate sunt materialele respective, de cata apa se pune.. etc. Prea multa apa si maini murdare puse pe servetele si ai sanse destul de mari sa iti iei la revedere de la seminte. Am patit si eu treburi similare cand inca nu am inteles ca totul trebuie sa fie curat.. si am uitat semintele mai mult decat trebuie. Tocmai de aia recomand germinarea semintelor proaspete (max 5 ani vechime) direct in pamant, dupa un presoak de 12-24 ore in apa. Se evita mai multe probleme asa.
 

earba

New member
Salut Pillang! Cam in cat timp au ajuns semintele de la RQS ?
Am pus si eu o comanda de curand, a trecut o saptamana si nimic.
Si inca ceva, coletul vine prin curier sau posta ?
 

Pillang

Active member
Depinde, cum platesti. Eu am trimis bani in scrisoare pe posta, este putin risc, sa dispare, dar nu am avut niciodata probleme cu asta, din fericire. Cu metoda asta cam 2 saptamini, cind primesc ei bani de la tine, iti scrie un mail, din momentul asta nu mai ai de ce sa fi nelinistit, fiindca daca cumva nu soseste, ce ai comandat, iti trimite incodata. Primesti semintele de la GHL, daca nu esti acasa, iti lasa pachetul la cel mai apropiat posta, de unde poti lua. Informatiile, care spun eu acum, nu este in romania, deci poate sa fie diferenta... 3 saptamini in total.
 
Top