What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Zrob To Sam - wentylator osiowy za 20 zeta!

NKOTS

follow the pink rabbit!
Veteran
siema rolnicy,
pracuje nad nowym projektem i podziele sie kilkoma rozwiazaniami.


nawet pod malym sztucznym slonkiem temperatura bedzie rosla, sprawiajac w koncu dyskomfort naszym pociechom. im wiecej CFL tym wyzsza temperatura. a im mniejsza objetosc szafki tym wzrost temperatury bedzie szybszy.

dlatego dobrze jest zastosowac wentylatorek, ktory wyciagnie gorace powietrze i zapewni roslinom w boksie powiew swiezosci.

przedstawiam swoja propozycje na Proste + Skuteczne + Tanie urzadzenie pt. wentylatorek osiowy. jest wykonany z wiatraczka komputerowego i kilku elementow dostepnych np. w marketach typu leroy, castorama, praktiker, obi, etc.

oto przepis na wentylator PST w kilku krokach:

KOMPONENTY
a) wiatraczek komputerowy 12volt o srednicy 10cm
b) zasilacz - mam z odzysku, to moze byc ladowarka od starego sprzetu np. telefonu lub jakis inny zasilacz; powinien byc na 12V ale mniejszy woltaz tez da rade - obroty wiatraka beda nizsze, podobnie jest z amperazem tzn. im mniej amperow tym ciszej. nie jestem elektrykiem i nie umiem tego wyjasnic ale testowalem kilka zasilaczy (rozne woltaze i amperaze) i kazdy daje inna predkosc obrotow a co za tym idzie - inny poziom decybeli
c) przejsciowka wentylacyjna kolko/kwadrat* o wymiarach 11/11cm (srednica otworu 10cm) - 2 szt.
d) ewentualnie dodatkowe kanaly wentylacyjne - w zaleznosci konstrukcji waszych boksow mozna je rozprowadzic zgodnie z potrzebami

*UWAGA: ja wybralem przejsciowki wentylacyjne kolko/kwadrat poniewaz otwor wentylacyjny w boksie bede mial wlasnie w ksztalcie kola o srednicy 10cm

NARZEDZIA
a) szeroka tasma montazowa
b) nozyk

WYKONANIE

krok 1. wsun wiatraczek do jednej z przejsciowek wentylacyjnych - trzeba to zrobic delikatnie zeby nie pekla. jezeli nie chce wejsc to najpierw ogrzej ten element np. suszarka lub wrzuc do wrzatku - wtedy troche zmieknie
krok 2. nasun druga przejsciowke na drugi koniec wiatraka (w jej brzegu warto naciac nozykiem maly rowek na kabelki)
krok 3. docisnij delikatnie obie koncowki aby uwiezic wiatrak miedzy nimi. idealnie gdy da sie docisnac bez zadnej szpary
krok 4. zaklej dokladnie laczenie miedzy przejsciowkami szeroka tasma montazowa
krok 5. polacz kabelki od wiatraka z kabelkami od zasilacza, zaizoluj - tylko jeden sposob polaczenia bedzie dzialal, sprawdz zanim skrecisz kable na mur-beton
krok 6. podlacz zasilacz do pradu i wykonaj test obrotow i decybeli

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php

picture.php


tada!
montaz wentylatora mozna wykonac na wiele sposobow, ale wazne aby to miejsce uszczelnic.
ponadto na wyjsciu mozna dolozyc kolejne kanaly wentylacyjne, w ktorych mozna wstawic np. filtr weglowy PST (moze w wolnej chwili zmontuje cos takiego i zaprezentuje). jednak przy takich dodatkach prawdopodobnie bedzie trzeba dolozyc wiatraczek lub kilka zeby byla odpowiednia moc.

KOSZTY
a) wiatraczek mialem w domu ale na allegro zaczynaja sie od 6,00 zl +przesylka
b) zasilacz mialem z odzysku, na allegro zaczynaja sie od 5,90 zl +przesylka
c) przejsciowka went. 2 x 4,50 zl = 9,00 zl
---------------------------------------------------------------------------------------------------
TOTAL 20,90 zl + ewentualne przesylki


do tego dochodzi koszt kolejnych kanalow wentylacyjnych - adekwatnie do potrzeb.


kto zrobi Prosciej?
kto zrobi Skuteczniej?
kto zrobi Taniej?

pozdr z kroliczej nory!
 

NKOTS

follow the pink rabbit!
Veteran
panie i panowie,
jednak nie wszystko wyglada rozowo - wentylator robi za duzo halasu, mimo ze leci na bardzo niskich obrotach :(

przypuszczam , ze powodem jest sposob montazu, ktory wyglada tak:


mam 3 pomysly na poprawe:

a) pokombinowac z innymi zasilaczami i predkosciami obrotow

b) zmienic sposob mocowania - zeby wentylator wisial np. na sznurkach a nie byl na sztywno zamontowany w szafie (podejrzewam ze to elementy plastikowe i drewniane wpadaja w wibracje) - taki system stosuje sie na koncertach gdzie glosniki wisza na wielkich lancuchach

c) kupic jakis cichy wentylator ale nie znam sie na tym (decybele i inne parametry), boje sie ze kupie drogie gowno a i tak bedzie glosno...

moze ktos ma jakis madry pomysl?

pozdr :smoke:
 

Ghonox

Member
Oto mój Patent

Prosty wentylator kanałowy z filtrem węglowym.
Stosuję podobny (o przekroju kwadratowym) i spisuje się dość dobrze, przy dieslach śmierdziało i tak, ale mniej, a teraz przy Passion#1 i Shaman x Purple Maroc nic nie czuć (no trochę czuć zapach jakby waty, bawełny, nowych ubrań o_O ).

Potrzebne:

Kawałek kartonu np. z tyłu notesu do pisania
Klej na gorąco
Trochę taśmy izolacyjnej
Folia aluminiowa
Nożyczki
Mata węglowa

Wentylator ok 10zl, mata 12zl za m2, reszta do znalezienia w domu


Zwijamy tekturkę w rurkę i sklejamy taśmą
Za pomocą kleju na gorąco punktowo przyklejamy do obrysu wentylatora :
picture.php
picture.php


Teraz fajny patent który dobrze sprawdza się gdy trzeba uszczelnić boxa na światło i na powietrze (dziwnie to napisałem). Folia alu + klej na gorąco. Doskonale przywiera do każdej powierzchni i dobrze uszczelnia! Na prawdę miła zabawa, trzeba tylko uważać żeby się nie poparzyć !:
picture.php

Trochę kleju na wentylator, trochę na karton i tak do okoła:
picture.php


Wygląda nie elegancko? Można upięknić :
picture.php
 

Ghonox

Member
Teraz drugi koniec obklejamy taśmą:
picture.php


Cały:
picture.php



Mata (12zł w sklepie AGD RTV typu neonet, media markt):
picture.php


Klejem na gorąco przyklejamy dobrze do obklejonego końca:
picture.php


Ot cała zabawka:
picture.php


Z drugiej strony wentylatora można zrobić to samo lub co kolwiek innego. Cały 'system' dobrze się spisuje - maskuje zapach i światło.
Oczywiście przy porządnych indoorach nie zda egzaminu, ale na moje boxy ze starych szafek 27x27cm działa bardzo dobrze.

Uwagi: U mnie nie hałasuje. Szczelnie przyklejona mata dobrze tłumi szum wentylatorka. Żeby dodatkowo wyciszyć i wzmocnić działanie węgla można też (nejlepiej by było!) wyłożyć rurę od środka matą (za pomocą kleju na gorąco!). Po obcięciu kantów maty z końca rury wrzucić je do środka, a niech też pochłaniają coś zapachu.
1 Mata starczy na kilka takich układów i przewód

(Wykonałem ten tutaj wentylator tylko po to, żeby pokazać wam, dlatego jest trochę nie starannie, można się bardziej przyłożyć. Całość zajmuje 10-15min, z czego 5min to czekanie aż nagrzeje się pistolet)
 

NKOTS

follow the pink rabbit!
Veteran
hehe ghonox faktycznie juz prosciej sie nie da.
jak na robione w kwadrans i w pospiechu to calkiem trzyma sie kupy!

u mnie poprawa glosnosci a wlasciwie cichosci hehe!
iron RULEZ! ;) dzieki kolego za porady, okazaly sie bardzo pomocne. zrobilem troche po twojemu a troche po swojemu i wyszlo tak:



A wiec tak: sztywna rure zamienilem na elastyczny kanal, ktory jest wykonany z gumowatego rekawa i dzieki temu nie wibruje, jest elastyczny i pozwala na zabawe. Dzieki temu oprocz samego wylotu stworzylem tez tzw. Pulapke naswiatlo , ktore ma dluzsza i pokrecona droge ku wyjsciu poza box.
Wiatrak pozostal jednak w przejsciowkach kolko/kwadrat bo siedzi w nich mega sztywno i tu zadnych zbednych wibracji nie ma. Pomysl z silikonem super ale tam jest tak ciasno ze nie dalbym rady jeszcze silikonu wpuscic.
Po trzecie, wentylator wisi w powietrzu, nie dotykajac scianek boxa. Dzieki temu zadne wibracje nie sa przenoszone na inne elementy szafy :biggrin:

pozdr :smoke:
 

57fun

Member
Pokażę mój filtr z wentylatorem kanałowym. Nie jest to konstrukcja za 20 zł, ale może komuś dać do myślenia przy konstruowaniu własnego sprzętu. :]
Filtr od wózka widłowego lub od tira, już sam nie pamiętam znalazłem go gdzieś na stercie odpadów przemysłowych. Wyjęta wkładka wewnętrzna. Środek został wyłożony "flizeliną" "fizeliną", i wsypany węgiel. Redukcja uniwersalna od fi100 do fi150, jedna uszczelka, która idealnie pasuje na wentylator i sztywno trzyma go w przejściówce.

Filtr działa już od dłuższego czasu i jak na razie jest ok, myślałem o wymianie węgla po tej uprawie, ale skoro nie czuć to nie będę chyba sobie roboty narzucał. Jeden z większych minusów to głośność, tzn słychać przepływające powietrze, ale to jest już kwestia rury i zakończenia wylotu. Może niedługo znów dostanę kopa technicznego i będę sobie coś tam konstruowa,ł żeby było ciszej, lepiej.
 

emiks

New member
Siemanko próbuje skonstruować coś podobnego i brak mi materiału może ktoś wie gdzie dostać takie przejściówki jak kolega wyżej użył, przeglądam neta i nie mogę nic znaleźć.




Wentylatory mam 120mm i tu się pojawia problem bo nie mogę znaleźć takich rozmiarów. Filtr ma średnice do wyboru 100/125/150mm

fxrUHw


url
 

Latest posts

Latest posts

Top