What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

LED fényforrások

f2obsession

Active member
Low budget, normál menetes (E27) foglalatú kategóriában ezt nagyon ajánlom: V-TAC A80

picture.php


18W, 2000 Lumen, 1500-2000HUF körül kapható mindhárom fehér árnyalatban.

Aztán ha ilyen árkategóriában tud valaki jobbat (ami könnyen lehet), ne tartsa magában...
 

Solon

Well-known member
Low budget, normál menetes (E27) foglalatú kategóriában ezt nagyon ajánlom: V-TAC A80

View Image

18W, 2000 Lumen, 1500-2000HUF körül kapható mindhárom fehér árnyalatban.

Aztán ha ilyen árkategóriában tud valaki jobbat (ami könnyen lehet), ne tartsa magában...


[FONT=&quot]Ne a Samsung chipes V-Tac LED lámpákat keresd. Nézz régebbi gyártásúakat, 17 Watt e27 1800Lm 500-700 forint között mozog, kis boltokban is érdemes szétnézni(pl.: holux, merkador). Foglalatot hozzá nyugodtan vegyen mindenki olcsót, meg kell nyomkodni a vezető elemeket, ha nem törik jó lesz. Tízen pár Wattokról beszélünk, tökéletesen megfelel a 90-300 forintos. [/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]2020-tól jó páran ezzel fogunk világítani (Tüdőé a találat):[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]„Az új sztárnarancs a TCI LM560/24Y44 modulja. Cikkszám 128168[/FONT]

  • [FONT=&quot]44db [/FONT]LM561C[FONT=&quot] csip[/FONT]
  • [FONT=&quot]56cm hosszú[/FONT]
  • [FONT=&quot]24mm széles[/FONT]
  • [FONT=&quot]64V alatti nyitfesz.[/FONT]
  • [FONT=&quot]Max 350mA áram, ajánlott 175-250mA közt hajtani.[/FONT]
  • [FONT=&quot]195lm/W 65C-on, 90mA/csip árammal. 3000K, 80cri[/FONT]
  • [FONT=&quot]Kb 2050-2100lm fény 175mA áramnál.[/FONT]
  • [FONT=&quot]10db-tól rendelhető[/FONT]
  • [FONT=&quot]Az ára 40db esetén 1180Ft/db+áfa, 10db esetén 1298Ft/db+áfa[/FONT]
[FONT=&quot]Magyarul fele akkora teljesítményű mint az lx562a, az ára meg kis darabszám esetén sem több mint a helvar. Azonos teljesítménynél +20% fény.[/FONT]
[FONT=&quot]Rendelhető az elektroprofinál. (Máshol is, csak ott drágább.)[/FONT][FONT=&quot]”[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Fogok kérni árat párszáz darabra is, hátha úgy még olcsóbb. Ez előrendeléses ügymenet, megrendeled, vársz, megjön, megkapod. [/FONT][FONT=&quot][/FONT]
 

Széklet Nagyúr

Active member
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]2020-tól jó páran ezzel fogunk világítani (Tüdőé a találat):[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]„Az új sztárnarancs a TCI LM560/24Y44 modulja. Cikkszám 128168[/FONT]

  • [FONT=&quot]44db [/FONT]LM561C[FONT=&quot] csip[/FONT]
  • [FONT=&quot]56cm hosszú[/FONT]
  • [FONT=&quot]24mm széles[/FONT]
  • [FONT=&quot]64V alatti nyitfesz.[/FONT]
  • [FONT=&quot]Max 350mA áram, ajánlott 175-250mA közt hajtani.[/FONT]
  • [FONT=&quot]195lm/W 65C-on, 90mA/csip árammal. 3000K, 80cri[/FONT]
  • [FONT=&quot]Kb 2050-2100lm fény 175mA áramnál.[/FONT]
  • [FONT=&quot]10db-tól rendelhető[/FONT]
  • [FONT=&quot]Az ára 40db esetén 1180Ft/db+áfa, 10db esetén 1298Ft/db+áfa[/FONT]
[FONT=&quot]Magyarul fele akkora teljesítményű mint az lx562a, az ára meg kis darabszám esetén sem több mint a helvar. Azonos teljesítménynél +20% fény.[/FONT]
[FONT=&quot]Rendelhető az elektroprofinál. (Máshol is, csak ott drágább.)[/FONT][FONT=&quot]”[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Fogok kérni árat párszáz darabra is, hátha úgy még olcsóbb. Ez előrendeléses ügymenet, megrendeled, vársz, megjön, megkapod. [/FONT]

Na ilyenre vadásztam én is, kiegészítő világításnak a meglélvő pilács mellé.

Viszont ami még érdekelne, hűtés gyanánt elég, ha sima alluminium laphoz ( lévén csak 200 miliamper küröl fog üzemelni ) hűtőpasztázom, vagy ezekhez korrektül kialakított hűtőborda dukál.
 

Solon

Well-known member
U profilt nézegess. 4*40*40, 3*30*30-al is működik nálam helvar. A pasztázásról gyorsan lebeszéltek, helyette rendeltem 2 oldalú hővezető ragszalagot. Aliról és amazonról is jött, 5 dollár és 7 eurós árban a 25 méteres tekercs. Működnek.
 

Tauberbischofs

Active member
A helvar 88db/56cm, ez 44db/56cm, fele hő/db. Nekem a helvar 350mA-en langyos a 30x30. A tci 175-200mA-el hajtva biztosan 2mm vagy 3mm lemezre lenne 5cm tengelytávval.

Ragszalag, ja.

Többszázas mennyiségnél keresnék egy cégnevet aláírással és a nagykerrel szerződnék 2020ra euro árra. Elektroprofi kisker.
 

kisgyerekke

Active member
Ez tök jó, de nem tudnátok valami diy szerelési segédletet feldobni, hogy, hogy áll össze nektek ez az egész bestbuy led világítás?

Mert én tök szívesen szerelgetek, meg megveszem amit kell, meg minden, de nem vagyok egy barkácsbro.

Kell csinálni konzolt, majd chip, majd alu hűtőborda?
Chip hátuljára hővezető ragszalag, majd alu lemez, élére állítva megfogja ragszalag? Vagy össze vannak epitve alu lemezek akkora méretben, amekkora egy chip területe, és úgy ragszalag, majd komplett borda?
Nem tudom a vezetékelés, hogy néz ki. :(
Hogy szabályozom led teljesítményét?
Hogy számolom mennyi chip kell nekem adott területre?

Vannak homályok, segítetek?

:chin::flowers2::friends:
 

Széklet Nagyúr

Active member
Ez tök jó, de nem tudnátok valami diy szerelési segédletet feldobni, hogy, hogy áll össze nektek ez az egész bestbuy led világítás?

Mert én tök szívesen szerelgetek, meg megveszem amit kell, meg minden, de nem vagyok egy barkácsbro.

Kell csinálni konzolt, majd chip, majd alu hűtőborda?
Chip hátuljára hővezető ragszalag, majd alu lemez, élére állítva megfogja ragszalag? Vagy össze vannak epitve alu lemezek akkora méretben, amekkora egy chip területe, és úgy ragszalag, majd komplett borda?
Nem tudom a vezetékelés, hogy néz ki. :(
Hogy szabályozom led teljesítményét?
Hogy számolom mennyi chip kell nekem adott területre?

Vannak homályok, segítetek?

:chin::flowers2::friends:
Vezetékelésrűl :


Az itt leírtak mind tájékoztató jellegűek ( arre az esetre ha valakit agyon baszna az áram a saját balfaszsága miatt, de jó magyar szokás szerint másra menne a mutogatás emiatt ) illetve lévén én is amatőr szinten művelem a témát és mivel nálam sokkal tapasztaltabb emberek is tevékenykednek a fórumon, amíg más meg nem erősíti az alant szereplők valóságtartalmát / javítja ki az esetleges hibákat addig az itt leírtak mind irreveláns sületlenségek.





A képen egy soros kötés látható ( szerintem elég egyértelmű, aki ennyi alapján nem érti mimerrehányméter az inkább hozzá se fogjon ). Akárhány DIY videót néztem, mindhol soros kötést alkalmaztak, de ha fasza gyerek akarsz lenni, akkor kötheted őket párhuzamosan is.


Úgye ahhoz, hogy a jelen esetben tárgyalt fényforrás üzemeljen megfelelő TÁPEGYSÉGRE/MEGHAJTÓRA ( DRIVER ) van szükség ami a falból kihúzott PÁVER áramerősségét, feszültségét, stb. a megfelelő értékekre alakítsa.

Driver kiválasztásánál a legeslő szempont az, hogy sorba vagy párhuzamosan kívánod é kötni a ledjeidet. PÁRHUZAMOS esetében CONSTANT VOLTAGE ( állandó feszültségű - VOLT - ), SOROS kötés esetében pedig CONSTANT CURRENT ( állandó áramerősségű - AMPER - ) típusú led driverre lesz szükséged - illetve úgye ott van még a WATT is ami a teljesítményt hivatott számszerint meghatározni - .

Tegyük fel van négy darab LED csikod, ami mondjuk :
- max áramerősség :________1000ma
-Indító feszülstég:__________24v

( ez az a minimális feszülstség ami szükséges ahhoz, hogy egyáltalán begyulladjon a led-ed illetve a bevitt áramerősség függvényében változik, 1amperen 24 volt, de 720 miliamperen monduk már csak 22,5 Volt vagy ilyesmi, általában a használni kívánt led gyártói oldalán rá éehet keresni a pontos technikai adatokra , illetve szokott lenni PDF formátumban letölthető techniaki adatlap is.
-Teljesítmény :______________24 watt
A feszültséghez hasonlóan ez is a bevitt áramerősség függvényében változik TCI oldalán pl. korrekt kalkuklátor van ( az adott panelre vonatkozik - nem univerzális - ) ahol a bevitt áramerősség alapján kiszámolja neked az indításhoz szükséges feszültséget illetve a teljesítményt amivel majd zúzni fog az egységed.

Namost a max áramerősség az azt az áramerősséget jelőli amit még kibír a chip-ed anélkül, hogy kisülne, kidurranna, kigyulladna vagy öntudatra ébred, fognja a füvedet aztán elfut a sátraddal együtt. A probléma annyi ezzel kapcsolatban, hogy minél jobban közelítünk az adott chip terhelhetőségének felső határához, annál több bevitt energia ( JUOLE ) fog hő formájában veszendőbe menni illetve a chip élettartama is jelentősen csökken, ezért van az, hogy a chip-eket általában az előírt felső áramérték határ töredékével szokták meghajtani ( optimális az energia fénnyé / hőveszteséggé alakulása ).
Tehát jelen esetben te ezt a fent említett max 1000 miliamper áramerőssgére értékelt képzeletbeli led chip-et kb 400-600 miliAmperen fogod hajtani ( általában a max érték 40-60% körül szokott lenni az optimális érték, de ez ugye gyártónként/panelenként változik ).

Namost ugye jön az, hogy milyen módon fogjuk a ledeket a drájverhez kötni.
Mondjuk - JELEN KÉPZELETBELI CHIP/PANEL ESETÉBEN - ezt a ledet 640 miliAmperen akarjuk hajtani, a gyaróti oldalról lecsórt datasheet / kalulátor alapján pedig tudjuk, hogy ez esetben a led panelek indító feszültsége 22.5 Volt a teljesítménye pedig 22 Watt.
-SOROS kötés esetében ez annyit jelent : Hogy az áramerősség állandó marad függetlenül attól, hogy hány panelt kötünk ily módon a tápegységhez viszont az indításukhoz szükséges feszülstég ( Volt ) illetve a teljesítmény ( Watt ) halmozódik.
Ez annyit jelent, hogy 4 ilyen panel esetében az áramerősség 640 mA, az indítófeszültség LEGALÁBB 90 Volt és a teljesítmény LEGALÁBB 88 Watt kell legyen.
Ami annyit jelent, hogy ezen ledek meghajtásához ennek megelelően !például! egy CONSTANT CURRENT 640mA, 100 Volt , 100 Watt vagy 640mA , 95 Volt , 150 Watt értékeket produkáló driver megfelelő.
-PÁRHUZAMOS kötés esetében a felállás annyit változik, hogy az INDÍTÓ FESZÜLTSÉG illetve a TELJESÍTMÉNY állandó marad és az ÁRAMERŐSSÉG halmozódik. Tehát jelen esetünkben egy CONSTANT VOLTAGE , 2560 mA körüli teljesítményű, LEGALÁBB 22,5 Volt feszültségű és LEGALÁBB 22 Watt teljesítményű Driverre lesz szükséged.

Remélem érthető.

Másrészt ami az egy területre eső chip-ek mennyiségét/teljesítményét illeti kb úgy kalkulálj, hogy egy négyzetlábra ( 30cm * 30cm ) úgy általában - ez függ az adott led hatékonyságától is - 30-35 watt teljesítményű led dukál virágoztatáshoz ( vegre ennek a fele is elég ).

A ragasztózás, meg a hűtőfelület saccolása meg engem is érdekelne. DÁNKE SŐN !
 
Last edited:

WHIPEDMEAT

Modortalan
Supermod
Veteran
jó olvasni az ilyet de rohaggyak meg ha értem soros párhuzamos kötés blabla a driverra ez magyarul mit jelent mennyi ledet drájverol egy driver ?
 

Széklet Nagyúr

Active member
jó olvasni az ilyet de rohaggyak meg ha értem soros párhuzamos kötés blabla a driverra ez magyarul mit jelent mennyi ledet drájverol egy driver ?


Egy DRIVERRE akárhány chip-et ráköthetsz - asszem - pl. ilyen 288 smd chip-es quantum táblákat is egy driverrel hajtják úgyhogy szerintem a lényeg, hogy a feszültség-áramerősség-teljesítmény értékek klappoljanak. Meg gondolom annyi chipet maga sem fog egy driverről zúzni, hogy azt a esetleges józan ész diktálta felső határt meghalava kitörjön a mátrixból az aparátjával.
 

Solon

Well-known member
Driver kiválasztásánál a legelső szempont, hogy megnézed a datasheet-et, ott írja a gyártócég milyen tápot ajánl hozzá. Ez áltálában constant current lesz az ilyen paneleknél, mert így tudja szavatolni a gyártócég a hosszú élettartamát a paneleknek. Akit érdekel mi a különbség az állandó áramú és állandó feszültségű tápok között, az vesse bele magát a szakirodalmak garmadájába, nem egyszerű a dolog, ott van a kutya elásva, hogy félvezetőkről van szó és elég beteg működésük van, úgynevezett nemlineáris fogyasztók.



Két dolog miatt preferálják a soros kötést, a legfontosabb Soros György, a háttérhatalmi zsidógyíkemberek így akarják tönkre tenni a másik háttérhatalmi csoportosulást, a szabadkőműves villanykörte gyártó cégek kartellét. A másik teljesen elhanyagolható aspektusa az, hogy így hiba esetén szakad az áramkör és nem jut nagyobb áram a LED-ekre, mint amit el tudnának viselni. Pl., párhuzamos kötés esetén, ha az egyik ágban hiba lép fel, a másik ágra nagyobb áram jut, ha ez nagyobb, mint a panel tűréshatára, hát gyorsan ki fog múlni. Miért kötnek mégis sokan párhuzamosan? A pénztárca és Istenbe vetett hit miatt, hogy majd Szűzmária védelmezi az áramkört és minden ága hibamentesen fog üzemelni egész élettartama alatt. Egy nagyobb teljesítményű táppal olcsóbban ki lehet hozni bizonyos esetekben az egész világítási rendszert, ha soros és párhozamos kötéseket alkalmazunk egyidejűleg. Fontos a precíz szerelés, és működés előtti hibaellenőrzés.
 

Solon

Well-known member
Ez jól össze van szedve, be kéne rakni első hsz-nek. Amúgy van 10-es wago tömör kábelhez, sodorthoz meg 5-ös és híd.
 

WHIPEDMEAT

Modortalan
Supermod
Veteran
nem tudom előrébbrakni, max kiszedni és csinálni egy másik thread-et
vagy be lehet idézni what hozzászólásába, amivel nyitotta
esetleg összevonni az els kommenttel .. szavazzátok meg hogy jobb
 

Solon

Well-known member
Én szólok neked, hogy Te szólj Whatnak, hogy Ő rakja be a nyitó kommentjébe. Így működik egy rendes ország, két jelenlévő kölcsönös beleegyezéssel egy harmadik nem jelenlévőre tolja át a munkát. :D
 
Last edited:

WHIPEDMEAT

Modortalan
Supermod
Veteran
:DDDDDDD és tényleg, de akkor tiszteljük meg nagy Ő-vel hisz nem nemecsek, és belőle is NEMECSEK lett osztán
 

WHIPEDMEAT

Modortalan
Supermod
Veteran
[YOUTUBEIF]OIp9O4nblQQ[/YOUTUBEIF]

Energiatakarékosság és egészség, avagy megvakít-e a LED-fény?
 

gabona

Member
Sziasztok. Vasarolnek egy ilyet vegetativra +kiegeszitonek viragzashos.
2m LED-es szalag e Set 5630 SMD szalag távirányító + tápegység 60led/m DC 12V 25-45lumen/led 3200-4200K
Kerdesem hogy megfelelo e
Koszonom elore is a valaszokat.
Javaslatokat is varok esetleg ki milyet ajánlana.
 

Latest posts

Latest posts

Top