What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Cum eviti mucegaiul in conditii de umezeala? Simplu :D

Sfatul l-am luat de la un batran crescator. Mosu crestea intr-o mlastina. Apa si namol pana la genunchi, insecte peste tot :D. Umezeala e o problema intr-o mlastina. La fel si mucegaiul.

Una bucata aspirina la 2 litri de apa si pulveriza budu. Gustul nu se simte si mucegaiul este evitat.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
aspirina se foloseste la stresat plante.. pentru reversal. asa ca nu as recomanda-o.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ia sa verific pm-urile

Aspirina!


sunt curios. atunci cand este folosita pentru a stresa plante, cat de concentrata este doza si cum este aplicata?
 

MJgrow

Active member
nu cred ca ai sa reusesti, doar sa ii futi perioada de flower cu lunina in cele 12 ore obligatoriu de intuneric.

neudata, pus fert cu N mare, etc.

Sa incerci cam pe la jumatatea perioadei de flower sa o fortezi sa intre in veg. cred ca e cel mai simplu.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
1-2 pastile in apa si apoi in pamant, in primele sapt de flower. apoi se repeta.
 
se bat cap in cap ce zice exploziv cu zeeland , acuma depinde si concentratia , si eu sunt interesat de subiect si astept o dezbatere mai e larg
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu mai gasesc exact postul breederului care mentionase aceasta metoda, insa din cercetari ulterioare am descoperit ca poate influenta plantele, exact cum nu stiu. aspirina a fost derivata prima data dintr-un compus numit salicina, care are si rol de hormon in plante, drept urmare si medicamentul actual, care e de sinteza, functioneaza pe acelasi principiu si ar avea capacitatea de a interveni in dezvoltarea plantei.

este posibil insa sa nu fie absorbita prin frunze, desi ma indoiesc de treaba asta. o alta variabila ar fi doza, care prin cateva pulverizari ar fi destul de mica.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
da, eu am spus ca e antimucegai.
de ce? pai sa vedem: una bucata old grower mi-a spus asta.

dar nu e destul pt mine, asa ca m-am uitat pe net. mai jos e un mic rezumat la ceea ce am gasit.

mucegaiurile sunt muuuuuuuuuuuuuuuuulte la numar si nimeni nu le-a catalogat inca pe toate. ele sunt organisme multicelulare similare ciupercilor, exista aproape peste tot in lume datorita sporilor si au nevoie doar de conditii prielnice pentru a putea sa se dezvolte.

pencilina, nu numai ca este acida, dar actioneaza direct asupra peretilor celulari ai bacteriilor, slabindu-i. Peretele se rupe, celula moare. Pe langa asta, celulele noi nu mai pot forma proteine necesare in celula iar bacteriile nu se pot divide cu succes.

de incercat sa pulverizez plantele cu apa cu penicilina nu am incercat. Dar as face asta daca ar fi nevoie.
 

MJgrow

Active member
pai aspirina este extrasa din nu stiu ce fel de salcie(coaja) daca o mai fi naturala.

Penicilina este extrasa din mucegai. Un anumit fel de mucegai.

Penicilina se foloseste de cele mai multe ori cu succes in tratarea unor infectii care au baza infectarii cu unele bacterii. (nu virusuri)

nu prea inteleg ce treaba are penicilina cu aspirina si cu mucegaiul care se poate forma in bud :)

M-am debusolat :p
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
My bad!!!

omul a zis de Aspirina,. eu am scris despre penicilina.

dar acum ca am citit si despre aspirina. mi-am adus aminte ca batranii o foloseau la muraturi. de ce? se pare ca previne aparitia de "fungi" adica de ciuperci - iar mucegaiul...e membru al familiei ;)
 
M

MJMJ

Dati-mi si mie un sfat ,va rog,cum sa fac sa nu mai imi iasa lumina prin locurile din poze
 

Attachments

  • SDC12616.jpg
    SDC12616.jpg
    17.4 KB · Views: 54
  • SDC12617.jpg
    SDC12617.jpg
    19 KB · Views: 45

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
simplu. lumina trebuie sa se opreasca in ceva inainte sa ajunga la crapatura. o bucata de lemn ar fi deajuns. ca o buza de care se atinge usa cand e inchisa
3648ngb1.jpg


in imagine, in interiorul cutiei se vede o "buza" de jur-imprejur si niste burete de usi. dar buza e cel mai important element.

17561BOB.jpg


same thing.
 

MJgrow

Active member
sau burete adeziv de geam, cand pui iarna sa nu intre frigul.... ma rog asta era o data mai demult ca acum a aparut termopanele astea si nu mai e nevoie

negru de preferabil. daca nu gasesti, dai cu spray, etc
 

Latest posts

Latest posts

Top