What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2xUnknown Seeds LED

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ea arata bine, dar mie imi pare ca pe langa arsurile de la nutrienti ar fi si ceva legat de ventiatie sau lipsa de umiditate. Poate mai ai ocazia sa reglezi ceva pana le lasi.
 

garuzy

Active member
Update

M am intors, cand am venit planta era efectiv cu "mugurii" in becuri, din fericire daunele nu sunt majore, dar suficiente cat sa stagneze pentru ceva timp..

 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Ai cam exagerat cu nutrienți din cate vad!
Arsurile de la bec nu cred că o afectează așa tare! Dar cu toate acestea se tine bine!
Succes! Va fi bine nu îți face griji! Numai că nu mai trebuie să faci abuz cu nutrienți, laso mai moale!
Și eu mă tot arunc sa le dau nutrienți și la final constat că mai bine le făcea apa chioară!
Așa învățăm! Hai succes încă o dată!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu tot zic ca ar fi o problema cu umiditatea (lipsa ei cel mai probabil) si ventilatia (posibil insuficienta sau nedirectionata incat sa schimbe aerul din imediata apropiere a plantei suficient de des), pe langa ca a fost cald la topuri si sunt putin arse.
 

garuzy

Active member
Update
Da Explo, ai perfecta dreptate, umiditatea este destul de mica(cam 25-35%) si ventilatia nu e destul de puternica. Nu am bani sa fac ceva in legatura cu umiditatea, si deja este cam tarzior acuma sa am umiditate prea mare (in flower). Chiar si asa, creste vazand cu ochii.

 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O sa te cam coste la harvest, chiar si in flower umiditatea ar trebui sa fie in jur de 50%, daca nu mai mult. Trebuie sa fie mai mica doar spre final, si doar cand ai buzi foarte mari si compacti.
Dupa cum vezi planta si-a adaptat si frunzele la mediul acesta lipsit de umiditate, le-a micsorat suprafata incat sa piarda cat mai putin umiditate prin transpiratie. Dar asta limiteaza si fotosinteza. Iar o planta cu energie putina nu va da nici recolta calitativa nici cantitativa. Posibil sa intarzie si flowerul putin (1-2 saptamani), ceea ce uneori nu e o problema, cand inca mai cresc buzii, dar in cazul tau vor creste tot in functie de cata energie este disponibila.
Daca nu poti face nimic acum, macar sa rezolvi pe viitor problema asta. Stiu ca o sa compari recolta cu ce e de vanzare si cu ce ai mai fumat si o sa fii relativ multumit sau chiar foarte multumit, dar o sa vezi pe viitor ca un grow fara conditiile minime este timp pierdut comparativ cu ce se poate face cu aceeasi munca si in aceeasi perioada (sau chiar mai repede daca plantele sunt sanatoase tun.).
 

garuzy

Active member
Daca gasesc un umidificator ieftin si eficient o sa il cumpar zilele urmatoare. Daca ai o sugestie, te rog :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu stiu ce oferte is pe la voi pe acolo, dar cauta cu rezervor cat mai mare (minim 4l as zice) si sa aiba buton tip switch si nu digital daca vrei sa il automatizezi pe viitor. Desi la ce uniditate mica ai acolo cred ca nu va face fata nici la maxim daca il dai sa mearga non stop. Dar tine cont ca nici 4 l nu iti ajung o zi intreaga pe maxim de obicei.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Eu unul îți dau un sfat!
Eu primul grow in am avut 3 plante pineapple express , explo știe , am participat la concurs cu una din ele!
Tot așa am avut umiditatea foarte scăzută pe toată perioada grow-ului , becurile au fost noi, temperatura să ținut în parametrii normali, dar spre sfârșitul grow-ului și la al doilea grow a scăzut în intensitate lumina și temperatura a crescut, dar am reușit să le duc la capăt!
Marfă bună nu zic că nu!
La al doilea grow aveam temperaturi de 28-30-32 uneori, și o umiditate de 30-35% , nu îmi făcusem nici o grijă! Al treilea grow si mai multă căldură ajunsese la un timp sa fie și 35 de grade! Și am zis , gata nu se mai poate îmi prăjesc fetele și de fumat voi avea o nasolealã de iarbă cu siguranță! Dar uite că am terminat-o și de fumat, mă rupea cate 3-4 ore , dar am zis că trebuie să fac ceva sa pot tine temperatura in condițiile optime că altfel nu are rost sa cresc!
Zic că dacă reușeam să le cresc in condițiile optime cred că mă rupea 2 zile continu!
Acum că am inceput cu o genetică noua majoritar sativa, nu are rost să o cresc și să nu mă bucur de calitatea și potențialul maxim, nu maxim că nu reușesc dar măcar să fiu pe aproape!
Am pus mana pe sticla cu apa cu acel puff puff sau cum se mai numește și am început să stropesc pe pereți boxului, am zis sa incerc sa ridic umiditatea puțin, a mers, a funcționat!
Dar pentru jumătate de oră, apoi am zis că tot ziceau baieți că în prosop umed rezolvă treabă!
Am zis un prosop poate , dar 3 va fi mult mai bine , cu cat mai mare suprafața cu atât mai bine pot controla umiditatea!
Așa că am găsit niște hăinuțe de copii mici , le-am hăcuit un pic , o bucățică de sârmuliță și le-am agățat de lanțul care stau luminile atârnate !
Și voala ! Am reușit să am și 90% umiditate!
Și temperatura a scăzut enorm , se menține exact așa cum trebuie, într-un final am zis că fac rost de tabelul VDP și încerc să ma mențin în acel tabel!
După ce am menținut temperatura și umiditatea exact că în acel tabel , rezultatele au fost de văzut, au început să crească mult mai mult decât am fost învățat , se vede pe frunze că sunt bucuroase, au o vitalitate mult mai puternică, și am încetat să le mai hrănesc dacă nu vor!
Am zis că dacă și temperatura a scăzut mult deci mai pot da drumul la mai multe becuri , mai multă lumină , deci într-un final , și rezultatele sunt mai bune!
Hai noroc și să auzim de bine!
 

garuzy

Active member
Temperatura nu este mai mare de 30 de grade. Momentan nu am nevoie de 90%, dar e bine de tinut minte pentru urmatoarele fete, am de gand sa fac un gown mai profi. Acum n am investit pentru ca nici nu stiam sigur daca or sa fie femele. Mersi baieti :)
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Da, macar ai avut noroc cu ele sa fie femele, de dus le duci la final, si probabil ca o sa fie buna de fumat treaba daca nu ai mari pretentii. Si eu (si toti ceilalti, cred) am avut growuri pe care acum le-as considera fail si nici nu as fuma treaba, dar la vremea aia si cu experienta de atunci au fost bune sau chia foarte bune. Comparat cu ce pot creste acum, ce am crescut in primii 2-3 ani nu se compara nici cu trim-ul de acusi, sau cu o planta culeasa cu ceva saptamani inainte de termen. Conteaza ca am mers numai spre bine, cu fiecare pas (in afara de cateva teste unde am riscat mai mult decat trebuia ca sa invat si experimentez mai rapid schimbari ce ar fi luat mai mult timp altfel), si am fost atent la ce fac si ce iese suficient cat sa imbunatatesc metodele si sa imi simplific munca. Conteaza sa ii dai mereu inainte, tintind mai sus. Forumul asta ajuta si ca inspiratie (sau chiar motivatie as zice), si ca sursa de informatie.
Ma uimesc si eu de cat am scris, in caz ca nu era evident, is iar pe sative. Cui cu swazi si kief de swazi extra.
 

garuzy

Active member
Da, macar ai avut noroc cu ele sa fie femele, de dus le duci la final, si probabil ca o sa fie buna de fumat treaba daca nu ai mari pretentii. Si eu (si toti ceilalti, cred) am avut growuri pe care acum le-as considera fail si nici nu as fuma treaba, dar la vremea aia si cu experienta de atunci au fost bune sau chia foarte bune. Comparat cu ce pot creste acum, ce am crescut in primii 2-3 ani nu se compara nici cu trim-ul de acusi, sau cu o planta culeasa cu ceva saptamani inainte de termen. Conteaza ca am mers numai spre bine, cu fiecare pas (in afara de cateva teste unde am riscat mai mult decat trebuia ca sa invat si experimentez mai rapid schimbari ce ar fi luat mai mult timp altfel), si am fost atent la ce fac si ce iese suficient cat sa imbunatatesc metodele si sa imi simplific munca. Conteaza sa ii dai mereu inainte, tintind mai sus. Forumul asta ajuta si ca inspiratie (sau chiar motivatie as zice), si ca sursa de informatie.
Ma uimesc si eu de cat am scris, in caz ca nu era evident, is iar pe sative. Cui cu swazi si kief de swazi extra.


Niste sative pure vreau sa pun la urmatoarea cultura, asta tinan cont ca urmeaza sa muncesc exclusiv de acasa si nu pot sa ma abtine de la fumat (macar sa nu adorm dupa 3 - 5 paie ) :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Vezi ca ala de pe perete pare mucegai. Ceea ce inseamna ca iarba va avea si ea mucegai. Si mucegaiul negru e periculos pentru sistemul respirator.
 

garuzy

Active member
Si eu am crezut ca e mucegai,dar nu stiu ce e :))
E pe tot coltu, de sus pana jos, dar nu miroase nu se curata, nimic, e asa de cand m am mutat aici.
 

Latest posts

Latest posts

Top