What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Indoor incepator

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Scoti si spre 100 grame in o carcasa de pc, dar costurile si munca depusa nu justifica un astfel de grow decat daca e ultima varianta. Practic la un grow mic muncesti si te chinui mai mult decat la unul mare. Am mai zis eu acum ceva timp cred, decat un microgrow as prefera sa tin un mic hangar. Nu mai am nici rabdare pentru un grow mic, si nici de stat cu spatele stramb pe podea in pozitii ce imita expertii yoga.. nu mai imi trebuie.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Expo eu nu judec pentru altul eu mi-am zis părerea și e părerea mea și nu mi-o schimb, hai sa vedem cate posturi sunt duse cu succes in/out pe forum, din câte am citit eu și crede-mă am citit toate posturile la out sunt probleme, vine melcu, vine ploaia acida, vine insectele,vine unu și rupe de al dracu planta.

Mai, am auzit de fail total la out pe forum, sa zic.. de vreo 3 ori, dar nu trebuie sa ne descurajam, pentru ca oamnii aia pusesera putine plante, toate intr-un loc. Si e vorba de vreo 2 care au dat fail, ca de al3-lea am aflat ca scrisese asa ca sa vada alt prieten de al lui de pe forum asta, cand el de fapt recoltase.
In acelasi timp stiu si minim 2 cazuri in care desi au fost puse putine plante si in acelasi loc oamenii au recoltat mai mult decat suficient (de la 500 gr in sus). Iar daca plantezi minim 3 spot-uri, eu cred ca trebuie sa fii cel mai ghinionist sa nu recoltezi macar 1-2 femele dintr-un spot. Sa-ti mai zic si cate failuri la indoor din motive de la cele mai stupide pana la cele mai serioase am intalnit sau auzit despre pe forum sau chat? Eu cred ca sanse sa se intample ceva rau exista si la indoor si la out, or fi mai multe feluri in care poti da fail la out.. dar la indoor o buna parte din growurile ce se termina cu probleme ajung sa implice si garda. La out, na.. nu recoltezi cat te asteptai, sau deloc. Dar in cele mai multe cazuri ramai liber si mai poti incerca la anu. Sau daca ai fost baiat destept, ai alt spot pe care sa te bazezi cand altul a fost fail. Cu capul pe umeri se pot face ambele variante in conditii destul de safe.
Pana una alta eu zic sa bagi un filtru de carbon, chiar daca zici tu ca nu miroase. Oricum iarba fara miros e cam banala, parerea mea ca mai bine filtru de carbon si iarba buna cu risc mic, decat sa risti si sa cresti iarba care "nu miroase".
 

deceneu

Member
Bine punctat! Acum fiecare cum crede, dar la asta nu are cine sa te contrazica, avand in vedere ca esti grower de atatia ani, deci.. :biggrin:
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Mai. Eu sunt de părere ca mulți folosesc scuze patetice și sunt prea comozi.
Vrei out. Da... Da vrei aproape și sa ajungi cu mașina sau pe jos colo în 15 minute. Căcat.
Cică ai cautat locuri. Ai făcut o plimbare cu vreme buna de 2 hai 3 ore. Căcat.

Cum arata cautatul? Plimbări numeroase și luni. Umbli printre mărăcini și alte dracovenii ce i-ar descuraja pe mulți. Folosești transportul public, mașina, bicicleta și altele ca să ajungi departe de orice. Sau găsești un loc super ascuns și deloc frecventat. Te uiți din diferite unghiuri și te asiguri ca nu trece nici dracu pe acolo.

Apoi testezi. Nu, o planta și fail și gata nu e bun. Sacrifici clone sau puieți în diferite momente din an și vezi rezultatele. Dacă din 10 locuri câteva merg și altele au dat kix dar nu din cauza oamenilor, schimbi ceva, încerci altceva, alte metode, alt soi, alt sol și la anu cauți și mai multe locuri.

Out nu înseamnă că găsești un loc când te plimbări cu câinele, ai pus o sămânță și te-ai întors toamna sa recoltei kilu de Bud. Da, poate însemna și asta. Nu e imposibil. Dar e improbabil.
 

deceneu

Member
Am gasit pachetul asta de nutrienti pentru out de la BioBizz :


Fish Mix - 250 ml
Bio-Bloom - 250ml

Top-Max - 250 ml



A mai folosit cineva? La pret nu e foarte scump.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu ii bun. nutirentii organici, in special cei derivati din peste si alte mortaciuni au tendinta de a atrage animale salbatice care sa iti sape plantele crezand ca in pamant e ceva de mancare.
 

deceneu

Member
Meris Explo !
Atunci sa raman oare la Agro natura pentru plante medicinale?
îngrășământ natural organic de înaltă calitate

sprijină dezvoltarea sistemului radicular bogat

nutrienții sunt uşor disponibile

formula unică pentru aromă și un gust distinctiv magic

fertilizarea și refertilizarea a tuturor tipurilor de plante medicinale, legume cu rădăcini (maghiran, salvie, cimbru, lamaie balsam, etc), mirodenii și alte plante aromatice

cultivate în containere sau în aer liber

potrivit pentru agricultura ecologică

aplicare la zona de rădăcină a plantei 1 x la 14 zile

dozare: aprox. 1 capac (15 ml) la 1 - 3 l de apă și se amestecă bine


sau Agro natura pentru toata gradina ?


îngrășământ natural organic de înaltă calitate

sprijină dezvoltarea sistemului radicular bogat

aproximativ 50% din azot este luată în primele două săptămâni, restul în următoarele 2-4 săptămâni

acceptabilitatea ușoară a oligoelementelor

aplicare universală - fertilizarea de legume, fructe, ierburi, viță de vie, arbuști fructiferi, arbori și plante ornamentale de apartament și grădină

potrivit pentru agricultura ecologică

aplicare la zona de rădăcină a plantei și prin pulverizare pe frunze fără deteriorarea lor (rezistență crescută la boli), 1x la 14 zile

posibilitatea de irigare prin picurare

dozare: aprox. 1 capac (15 ml) la 1 l de apă


Amandoua au N-P-K (6,4-1,7-9) .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai, au cam mult azot, si nu stiu exact din ce e derivat asta. Poti lua asa si dai doar in veg, cand incepe flowerul nu le mai dai. Daca le pui ceva pamant bun la radacina si nu le uzi prea tare sau nu vine sezonul ploios prea devreme ar trebui sa retina suficienti nutrienti si pentru inflorire.
E foarte posibil sa gasesti variante mai bune ca npk prin magazin, pentru flower trebuie ceva cu N cat mai putin, si P mai mult decat K.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Stai asa. Asta cu organicu am tot auzit-o de la americani. A pățit careva în România?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Eu n-am patit in ro (nici nu am folosit alt ingrasamant organic in afara de balegar acolo) dar am patit-o in spania cu un organic fert ce avea si compusi din peste. Nu am idee ce animal a fost dar a sapat fix cat sapasem si eu, adica cat a fost pamantul moale.
 
Am patit si eu mi a scurmat si am pierdut una dar nu stiu daca pentru asta sau pentru poIimerii plini cu apa de la suprafata in plina vara
 

deceneu

Member
Bai baieti. Ce ziceti de pamantul de la BioBizz All-Mix ?
Ma gandeam sa il iau pe asta in loc la cel Light-Mix. Am vazut ca are in compozitie si biohumus perlit si este slab fertilizat
Materie uscata: >70%

Materie organica: >30%

Valoare pH: 6.6

Valoare EC: 2.4

Conductivitate: 4.0 mS/m

Retentie apa: 700ml/L

Fertilizator NPK: 4-8-6

Raport fertilizare: 50 L/m3

Grad fertilizare: Scazut




Raport volumetric:

- N: 133 mg/L
- P2O5: 29 mg/L
- K2O: 289 mg/L


Raport procentual:

0.001% .............. Fier (Fe)
0.001% .............. Mangan (Mn)
0.0001% ............ Zinc (Zn)
0.0001% ............ Bor (B)
0.001%.. ............ Cupru (Cu)
0.0001% ............ Molibden (Mo)
0.0002% ............ Cobalt (Co)
0.001% .............. Seleniu (Se)
Oare pot sa pun semintele, dupa ce incoltesc direct in asta ? Sau sa iau si un substrat nefertilizat pentru rasaduri ?

Ma gandeam sa fac si un grow micut inndor cu 2 automate pana ies cu restul OUT.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Meris Explo !
Atunci sa raman oare la Agro natura pentru plante medicinale?



sau Agro natura pentru toata gradina ?





Amandoua au N-P-K (6,4-1,7-9) .

Vreo doi useri pe aici (hempfield si jtm - aoleu, eu is jtm!) au crescut linistiti, pana la final cu AgroNatura pentru toata gradina. Asadar daca gasesti ceva mai bun pentru flower, bagi. Daca nu, e bun si asta.
 

deceneu

Member
Am revenit cu 3 poze.
Fetele sunt bine, au o saptamana si le dau doar apa momentan.

Temperatura 23 grade
Amandoua Auto Royal Dwarf de la RoyalQueenSeeds.
22 watts

De saptamana viitoare le bag la 156w, becuri led Philips.

Pareri? Intrebari ?

picture.php


picture.php


picture.php
 
Top