What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Indoor incepator

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Rai nu sunt. Doar ca sunt scumpi pentru ce ofera, si odata deschisi trebuie folositi, ca se imput relativ repede. Variante mai bune probabil se gasesc, majoritatea mai scumpe ca biobizz. Sa nu uitam ca mai e si posibilitatea sa mergi la dedeman sau alt magazin de bricolaj si sa iei ce iti trebuie mai ieftin. (Daca tii la buget.)
 

deceneu

Member
Bugetul nu e o problema. Pana la urma tot pentru mine iau, deci vreau sa cumpar ceva nutrienti buni sa nu fie chimicali.
Deci daca stiti ceva bun pentru OUT si puteti recomanda eu pun pe lista :D
:tiphat:
 

Pillang

Well-known member
Bugetul nu e o problema. Pana la urma tot pentru mine iau, deci vreau sa cumpar ceva nutrienti buni sa nu fie chimicali.
Deci daca stiti ceva bun pentru OUT si puteti recomanda eu pun pe lista :D
:tiphat:

Eu in out nas cumpara nutrient scump din growshopuri, dar daca bugetul nu e problema pentru tine, iti recomand plagron, (au ei special pentru pamint, weg si flow) dar si biobizz, hesi, canna este bun. Pe fiecare nutrient scrie, cit trebuie sa pui in apa de stropit, cit de des sa folosesti. Nu cumpara nutrienti coco, nui pentru tine!
 

deceneu

Member
Ok si daca ar fi de exemplu sa cumparati niste nutrienti mai ieftini de exemplu din dedeman ca asta este cel mai aproape de mine, voi ce nutrienti ati cumpara ?
Ca ma tot uit la ei pe site si nu stiu ce sa cumpar de acolo :))
 
A

Alin

Mulțumesc, Nu le lua pe amundoua ca sunt cam la fel,doar ca pentru toată gradina e la litru și costa undeva la 29 lei și pentru plante medicinale e la 250 sau 500 ml și cota tot atât, 100% le găsești la hornbach.
 

Pillang

Well-known member
Daca cumperi nutrienti mai ieftin, trebuie sa te uiti la NPK, in veg sa aiba mai mult N, in flow mai mult P. Cam asta este secretul. De pilda veg: 24-8-16, flow: 8-14-25. Asta folosesc eu in out si functioneaza! Daca vrei sa sti mai mult despre asta, citeste, ca cu gramatica mea nu prea pot sati explic mai bine! :D
 
A

Alin

Deceneu, de ce te complici cu out?sunt soiuri care chiar nu miroase periculos,ex ww auto, în 70 zile ai dai topor, pentru un consum propriu din 3 plante scoți cât sa ați ajungă pana la următorul topor, am avut ak47 auto pfff îmi rupea nasul în tot garajul box-ul find într-o încăpere în spatele garajului, ww auto nu iam simțit prezenta nici în încăperea cu box-ul asta fără filtre doar niște ventilatoare,multa lume zice ca auto e complicat de crescut ca nu te iartă la greșeli, dapai eu începător dacă nu am transplantat-o pe asta ww într-o săptămână de 3 ori și nu a pățit nici pe dracu și a făcut iarba la cât fumez eu cu prietenul meu ne ajunge minim 2 luni, mi se pare aiurea sa mergi cu bidoane le după tine sa le uzi, asta e doar părerea mea,ce costa mai mult sunt becurile dacă insiști pe net găsești pachete de becuri led Philips la 10 bucăți la 100 și ceva de lei de 13 W buc,și ești acolo deti controlul, asa vine căprioară, melcul și mai știu eu ce animale și ți le papa rupe și la urma plângi.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca ai lua-o ca pe o plimbare nu cred ca ar fi to t asa rau outul asta. Plus.. ca orice iarba miroase iar auto ce da iarba nuba e un inorog momentan.
Oricum, cred ca e cam mult sa judeci pentru altul ca outul e complicat. Omului poate sa ii placa sa se plimbe si atunci cu siguranta are alta parere fata de tine.
 
A

Alin

Expo eu nu judec pentru altul eu mi-am zis părerea și e părerea mea și nu mi-o schimb, hai sa vedem cate posturi sunt duse cu succes in/out pe forum, din câte am citit eu și crede-mă am citit toate posturile la out sunt probleme, vine melcu, vine ploaia acida, vine insectele,vine unu și rupe de al dracu planta.
 

Pillang

Well-known member
Mai sint uni, care nu au posibilitate sa faca un grow indoor, de pilda locuiesti intrun apartament inchiriat. Daca nu citesti despre tema mult si nu inveti, si outul, si indoor o sa pare greu si faci greseli mari si termini (daca termini) cu 6.5 grame de iarba calitate patetic
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Probleme sunt, nu zic nu, dar daca o vezi ca pe o plimbare, orice rezultat e bun. Eu nu am avut an sa nu fiu multumit de la out. Dar am avut ani (3-4 din cei 10+ in care am facut out) cand nu aveam ce sa fac cu recolta. La indoor nu am patit asta niciodata.
 

deceneu

Member
Da inteleg ce zici dar la mine pe indoor nu e problema mirosul, e treaba cu spatiul, pentru ca nu am unde si altele. Pe out stiu ca e nasol cu animalele, daunatorii, mucegaiu etc. ,dar din 8 plante eu zic ca ca tot ramai cu una, mai ales daca nu le pui toate intr-un singur loc. Si pe langa asta natura te mai si ajuta, nu doar te fute .
Apropo, o sa pun si automate out, daca iasa iasa daca nu asta este :biggrin:
 
A

Alin

Deceneu, dacă mergi pe ideea ca tot rămâne una mai bine o crești în o carcasa de pc, frumos ar fi sa ai gradina și în grădină leușteanul dar asta mai greu, eu dacă as sta la casa între rândurile de roși as pune)))))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Cum poti sa compari o carcasa de pc cu un grow out? Eu am scos 20-25 gr per bucata chiar si pe plantele ce nu au primit nici apa. Multi nu scot atat in o carcasa de pc. Si cu siguranta muncesc mai mult decat sa planteze cateva plante si sa mearga iar in toamna sa recolteze..
Eu cred ca esti tu mai comod. Dar out-ul e baza, trebuie sa incerci ca sa vezi asta.
 
A

Alin

Expo recunosc sunt mai comod din fire, dacă îmi iau casa cu gradina voi lua în serios grădinăritul out, printre roși castraveți)))))
 

deceneu

Member
Nu ma pricep eu prea bine dar pe o carcasa de pc, nu cred ca scoti mai mult de 15 g :)). Si sa stau 3 luni dupa 15 20 de grame nu are rost , asa mai bine ma duc sa le cumpar.
Ideea e ca nu vreau sa am sute de grame sau sa scot nu stiu ce productie sau muguri mari etc, am nevoie doar de vreo 300 sa imi ajunga tot anu :woohoo:
Din 3 fem 3 automate si 3 regulate tot scot ceva :biggrin:
 
Top