What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Incepator...Prima incercare!

plm

Member
Pe orice site de seeds, au sectia feminized si atat, nu auto nu nimic, iti iei timer frumos sa nu stai tu cu grija ca tre sa fii la grow la ora de sa scoti din priza lumina, vezi sa nu-ti iei mecanic ca sunt imprecise rau, i-ati unul digital, ii dai asa strong primele 2-3 saptamani un 20/4 dupaia ultima saptamana pana s-o bagi in flower scazi si tu gradat frumos la un 18/6, dupaia cand decizi s-o bagi la inflorit i-ai dat 12/12 si ai terminat toata treaba, simplu, uite-te si tu la un skunk x cu ceva sau un haze x ceva, hibride un 50-50 sau un 60-40 sa nu te puna drq sa te uiti la sative d-alea gen Oldtimer's cu nume exotice de infloresc greu rau, sa trebuiasca s-o tii 2 sapt in veg si 6 luni in flower la 11/13 :))
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Sau 12/12 din start si iti vezi visul cu ochii: o regulara care scoate cat o auto :))
 

Jukebox

Member
Salut baieti,am lipsit putin dar am revenit!Grow tentu vad ca nu vrea sa ajunga:(.Am rezolvat cu instalatia de lumini am mesterit cateva ore la ea...Prea spart:))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca l-ai comandat din afara EU, are de trecut vama, si dureaza numai acest procedeu o saptamana sau mai mult. Daca l-ai comandat din EU, in vreo saptamana si jumatate de la trimitere ar trebui sa ajunga. Uneori ajung si intr-o saptamana.
Ce lumini ai facut pana la urma?
 

Jukebox

Member
Am facut un panou pentru primele sapt cu 6 philps 20w/bec alb cald,momentan.Mai am ceva leduri E14 ce ziceti de alea?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Avand in vedere ca sunt E14, cel mai probabil au 2-3W. Uita de ele...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Depinde, eu am luat philips E14 pt pus in casa si am gasit 2 modele, de 5.8 si de 6W. Dar sunt mai scumpe decat un led philips E24 de 11-13W.
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Aha, de aia le-oi fi vazut numai pe alea mici, ca nu ma uit la becuri scumpe ... :D
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Chiar si la 2-3W, banuiesc ca sunt mai scumpe per watt decat cele E24.. deci nu ar fi bune daca trebuie cumparate.
acum, daca omu le are si are chef de facut "panoul" pentru ele, cred ca le poate folosi chiar si asa.
 

Jukebox

Member
Nu am mai apucat sa postez de ceva vreme,dar acum vin cu o intrebare!!!
Am pus o samanta aiurea din ce am fumat,nu ma asteptam sa iasa ne fiind pregatit pt asa ceva���� .A crescut destul
de frumos i’am facut topping la nodul 6 si am observat ca ceva nu am idee ce imi mananca din frunze.Cu ce pot sa dau pe ea
sa dispara daunatorii?Nu stiu sa pun poze sa va arat mai explicit����✌️✌️
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
O poză ar ajuta foarte mult! Nu stiu ce dăunători ai deci nu prea pot să îți zic ceva concret! Te-ai uitat pe dosul frunzelor??!
Se poate face un amestec de ardei iute mărunțit cu tabac din vreo 4-5 țigări cu rozmarin si usturoi lăsate în apă la macerat 24-48 de ore și stropit cu aceea apă! In rest nu stiu ce sa zic! Succes!
 

Jukebox

Member
Bun grow boxul meu se prezinta cam asa 80 latime 45lungime si 200 inaltime, un geam de aerisire care da direct afara este sus la 180,un ventilator de ambiet.Am un extractor si scrie asa pe el: watts in 66/80,Full load A:0,3/0,35, Hz:50/60,Speed:2415/2665 t/min(e bun de ceva?) si imi mai trebuie ceca sa bage aer in acest box care de fapt este o rama de usa cu un capac iar peretii sunt din beton😂😂.Temp constanta 24-26 umiditate 40-60.Parerii?
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Dimensiunile boxului sunt destul de bune fata de ce am eu, în schimb gaură de intake trebuie să fie jos pe partea opusă față de cea de out care trebuie să fie sus!
De Vent nustiu ce sa îți zic! Lăsăm la alti să zică câte ceva!
 

Jukebox

Member
Intake nu am cum sa fac in nici o parte pentru ca sunt peretii camerei dar,m’am gandit in felul urmator:dau gaura in capacul de sus bag un vent sa traga bine si cobor cu o tubulatura jos is coltul opus de out zic bine?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu merge, pentru ca ai da aerul de pe exhaust in zona de unde tragi aerul. Si doar il plimbi, nu il racesti, si nu aduci aer proaspat. Nu ai o usa in care sa bagi o fanta de ventilatie prin care sa tragi aer?
 

Jukebox

Member
Aerul iese pe geam direct afara,si intake trage aer din camera in care e facut boxu nu are legatura cu geamul care e in grow ca e doar acolo si pe el evacuez!E bine asa sau tot varianta cu fanta in usa e valabila?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca camera de care zici ca tragi aerul din ea nu isi ia aerul tot de pe acel geam merge. Si faci o rama la geam, evacuezi acyiv prin el iar presiunea begativa iti va trage aerul pe intake.. numai sa aiba de unde sa il traga asta e ideea. Daca nu iti trebuie o fanta de aerisire care sa aiba legatura cu o camera sau o zona de unde poate trage aer proaspat. Poate niste poze sau schite ar ajuta sa ne intelegem mai bine.
 
Top