What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

Evil6

Member
Asta cu intarirea sistemului imunitar, a mai observat cineva diferente?

Eu in ultimele sezoane reci nu am racit deloc, in conditiile in care de obicei raceam cel putin o data.

A avut cineva gripa, raceala in ultima vreme? Daca da, iarba v-a ajutat?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Da chiar, am observat o diferenta mare fata de anii trecuti(cand nu consumam). Iarna trecuta raceam la greu, ba chiar am facut si sinuzita, pe cand iarna asta ce a trecut, am avut o mica racela ce m-a tinut 2,3 zile, deci chiar ajuta, altfel nu-mi pot explica, m-am ingrijit la fel, poate chiar mai rau decat in anii trecuti...
 

Evil6

Member
Sunt bolnav. Marijuana ma ajuta, imi imbunatateste viata. De ce nu am voie sa o fumez?

Pentru ca unora le e greu sa puna mana pe o carte sa isi deschida putin orizonturile. Sa citeasca dracu un pic si sa analizeze problema pentru ei, sa ajunga la o concluzie bazata pe ratiune, logica, informatie procesata. Concluzia aia poate sa fie de orice fel de natura, dar inainte sa o iei, nu ar trebui sa te informezi putin?

Este de-a dreptul incredibil cum este guvernata aceasta societate de catre ignoranta. Incet incet lumea nu mai evolueaza deloc. Oamenii nu mai citesc, nu se mai informeaza. Devin infocati pe subiecte despre care nu stiu nimic. Citesc/Aud o stire in ziar/la tv de 50 cuvinte, si sunt experti in domeniu.

De ce cei mai ignoranti dintre oameni sunt cei pe care ii auzi cel mai puternic? Pentru ca ei sunt primii care deschid gura, oamenii inteligenti fiind putin reticienti sa se afirme, mai ales inainte sa studieze problema, si sa vina cu o solutie mai complexa, mai bazata pe adevar. Pentru ca oamenilor inteligenti le este frica sa vorbeasca de frica sa nu spuna prostii. Din acest motiv lumea se ia dupa idioti, fiindca sunt cei mai infocati pe subiect, cu toate ca sunt pe langa.

Si din cauza asta, pula libertate, pula adevar, pula solutii, pula educatie, pula sanatate. Parca nu ai atatea prostii pe care trebuie sa le micro-gestionezi in societatea de astazi, mai trebuie si sa iti pui mainile in cap, sa disperi de idiotenia din jur. Sa te enervezi ca nu poti sa fumezi un joint, linistit, in parc, sub un pom, sa te gandesti la viata, adevar, dreptate, fericire, cunostiinta. In schimb auzi la stiri cum mor oameni de la alcool, violenta domestica, saracie, caldura/frig, foame, cum se injura politicienii ca nu s-au bagat cum trebe in seama unu cu altu. Cum unii trag cu pusca in blocurile vecine doar pentru dixtractzie maxxima!!

Fa ceva! Da.. fa ceva.... noroc cu asta. Stai linistit in banca ta, cu vise si sperante ca poate.. poate.. Si timpul trece.

Mai citeste o carte. Daca nu din placere, sau sete de cunoastere, macar din frica sa nu te alaturi gloatei de imbecili.

Doar o observatie.

Idei? Comentari? Vorbestiprostii-ari?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
poate ca-s prea optimist eu (desi de obicei nu-s), dar nimic (sau sa zicem, mai nimic) nu m-a impiedicat vreodata sa fumez un cui sub un pom. libertatea e ce faci tu, nu ce iti spune altul sa faci..

in rest, cam asa e lumea in care traim, fiecare trebuie sa ne gasim cumva coltisorul nostru unde ne simtim bine. lumea, luata ca un intreg, nu va fi niciodata perfecta sau pe placul nostru.

succes in tratamentul verde! :wave:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Sunt bolnav. Marijuana ma ajuta, imi imbunatateste viata. De ce nu am voie sa o fumez?

Pentru ca unora le e greu sa puna mana pe o carte sa isi deschida putin orizonturile. Sa citeasca dracu un pic si sa analizeze problema pentru ei, sa ajunga la o concluzie bazata pe ratiune, logica, informatie procesata. Concluzia aia poate sa fie de orice fel de natura, dar inainte sa o iei, nu ar trebui sa te informezi putin?

Este de-a dreptul incredibil cum este guvernata aceasta societate de catre ignoranta. Incet incet lumea nu mai evolueaza deloc. Oamenii nu mai citesc, nu se mai informeaza. Devin infocati pe subiecte despre care nu stiu nimic. Citesc/Aud o stire in ziar/la tv de 50 cuvinte, si sunt experti in domeniu.

De ce cei mai ignoranti dintre oameni sunt cei pe care ii auzi cel mai puternic? Pentru ca ei sunt primii care deschid gura, oamenii inteligenti fiind putin reticienti sa se afirme, mai ales inainte sa studieze problema, si sa vina cu o solutie mai complexa, mai bazata pe adevar. Pentru ca oamenilor inteligenti le este frica sa vorbeasca de frica sa nu spuna prostii. Din acest motiv lumea se ia dupa idioti, fiindca sunt cei mai infocati pe subiect, cu toate ca sunt pe langa.

Si din cauza asta, pula libertate, pula adevar, pula solutii, pula educatie, pula sanatate. Parca nu ai atatea prostii pe care trebuie sa le micro-gestionezi in societatea de astazi, mai trebuie si sa iti pui mainile in cap, sa disperi de idiotenia din jur. Sa te enervezi ca nu poti sa fumezi un joint, linistit, in parc, sub un pom, sa te gandesti la viata, adevar, dreptate, fericire, cunostiinta. In schimb auzi la stiri cum mor oameni de la alcool, violenta domestica, saracie, caldura/frig, foame, cum se injura politicienii ca nu s-au bagat cum trebe in seama unu cu altu. Cum unii trag cu pusca in blocurile vecine doar pentru dixtractzie maxxima!!

Fa ceva! Da.. fa ceva.... noroc cu asta. Stai linistit in banca ta, cu vise si sperante ca poate.. poate.. Si timpul trece.

Mai citeste o carte. Daca nu din placere, sau sete de cunoastere, macar din frica sa nu te alaturi gloatei de imbecili.

Doar o observatie.

Idei? Comentari? Vorbestiprostii-ari?


Esti bolnav si vrei sa te tratezi gratis ? Cui foloseste asta ? Cu siguranta nu lor ...
 

Evil6

Member
poate ca-s prea optimist eu (desi de obicei nu-s), dar nimic (sau sa zicem, mai nimic) nu m-a impiedicat vreodata sa fumez un cui sub un pom. libertatea e ce faci tu, nu ce iti spune altul sa faci..


Pot si eu. Dar linistit, nu. Mai ales intr-un parc public, cum am precizat.
 

Evil6

Member
Dat search pe forum pe sectiunea RO si nu am gasit mai nimic despre asta.

Pentru o lista destul de larga cu privire la studii vizavi de marijuana medicinala, precum si o lista cu probleme care pot fi tratate cu iarba, dati un search pe google despre "Granny Storm Crow's List" (fara ghilimele).

Am vazut ca este publicata pe net in mai multe locuri aceasta lista. Poate isi are locul si in threadul asta?
 

Evil6

Member
din cate stiu storm crow are (sau avea) cont pe acest forum. si bineinteles avea si thread cu lista.

uite si lista:
https://www.icmag.com/viewarticle.php?articleid=1422

btw, sa postam pe forum o lista postata de cineva altundeva inseamna sa plagiem. adica trebuia s-o intrebi pe storm crow, nu pe noi, daca-i ok sa pui lista aici.

Vroiam sa cer voie evident. De aceea si intrebam pe aici, sa ne strangem cativa. Altfel poate o puneam direct, nu?

Eu am dat search doar pe sectiunea RO. Oricum, un link catre lista, mai ales daca deja era pe forum, isi avea locul aici in acest thread. Eu spre exemplu nu am dat de lista aia pana acum aici pe forum, cel putin nu pana acum.

Decii.. foarte bine ca este aici acum, pe acest thread. Thanks!
 

MJgrow

Active member
Imi place ca discuta toate aspectele pozitive, sau negative pe termen scurt, si lung. Practic ce intereseaza pe majoritatea.

Cred ca e pe departe cel mai studiat "medicament", planta din toate timpurile !

Ce e drept mai mult pozitive pentru sanatate, si mai putin pentru memoria pe termen scurt.
 

Evil6

Member
Imi place ca discuta toate aspectele pozitive, sau negative pe termen scurt, si lung. Practic ce intereseaza pe majoritatea.

Cred ca e pe departe cel mai studiat "medicament", planta din toate timpurile !

Ce e drept mai mult pozitive pentru sanatate, si mai putin pentru memoria pe termen scurt.


E ciudat ca multa lume crede ca marijuana iti afecteaza in mod negativ memoria. Da, o afecteaza, dar pentru sanatatea creierului, sa uiti este foarte foarte important. Spre exemplu soldatii care sufera de Post Traumatis Stress Disorder( PTSD) sau SHELLSHOCK cum ii spuneau pe vremuri, se trateaza cu iarba. Practic ce face ea, este sa te ajute sa uiti chestiile care nu iti sunt de folos, amintirile proaste, amintirile care nu mai au ce cauta la tine in cap. Da un google cannabis impreuna cu ptsd. Deci faptul ca te poate ajuta sa uiti, este un efect terapeutic, foarte bun pentru creier. Dupa care mai vin studiile noi si arata ca anumiti canabinoizi au rol neuroportectiv, asta inseamna inclusiv ca iti pot regenara neuroni.

E mult research in ultima vreme pe ce efecte are asupra creierului, si pana acum multa lume a ramas uimita de ce au descoperit. Faptul ca te ajuta sa uiti se pare ca deschide cannabisul catre o gramada de noi utilizari in scop medicinal. Acum au descoperit ca pot sa trateze/previna Alzheimer's cu canabinoizi. Deci practic, marijuana poate fi folosita pentru tratarea unei boli care iti distruge memoriile.

Ce e interesant este ca cercetand THC-ul si alti canabinoizi, cercetatorii au invatat mai multe despre cum functioneaza creierul uman, chestii pe care nu le-ar fi descoperit cu una cu doua.

Spre exemplu, studding THC-ul, Raphael Mechoulam a descoperit ca functia de "uitare" e un proces chimic care se intampla in mod natural in creieri, si este un proces important pentru sanatatea creierului. De asemenea au descoperit sistemul endocanabinoid, care gestioneaza functiile vitale in corpul uman( relax, eat, sleep, forget and protect, dupa cum spune R. Mechoulam)

Deja sunt foarte, foarte multe studii.

Sistemul endocanabinoid:
http://www.youtube.com/watch?v=9gOYVJu__14&feature=related

O lista cu clipuri legate de proprietatile neruprotective:
http://www.youtube.com/results?sear...st.3...906.906.0.1333.1.1.0.0.0.0.86.86.1.1.0.


Articole pe google scholar:
http://scholar.google.ro/scholar?q=...a=X&ei=5a1-T46bLu_44QS_uqClBw&ved=0CBcQgQMwAA
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
treaba asta cu "uitarea" provocata de cannabinoizi nu se desfasoara la modul "uitam aproape tot, deci nu mai avem ce retine.", ci la modul "putem analiza si uita mai multa informatie, deci putem retine mult mai mult din informatia valoroasa."
cat despre regenerarea neuronilor, s-ar putea sa fie mai mult vorba despre o "reconectare" a neuronilor. regenerarea neuronilor e foarte rara. creerea de noi conexiuni se intampla insa in fiecare secunda. iar cannabisul accelereaza dezvoltarea acestor legaturi, actionanad inclusiv in zone ce au suferit traume. asta inseamna si ca in anumite conditii, cannabisul te poate scoate mai repede si "mai intreg" din o coma.

pacat ca in ziua de astazi se ingreuneaza atat de mult cercetarea in acest domeniu. daca nu ar fi asa, cu siguranta am vorbi de cea mai studiata planta de pe planeta.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
avand in vedere faptul ca oamenii vad drogurile ca fiind toate la fel si apoi vad cate un exemplar care si-a distrus (cel putin din punctul lor de vedere) viatza... e de inteles cand reactioneaza negativ.
faptul ca toate informatiile furnizate nu sunt in totalitate corecte, ba chiar false in unele cazuri, nu ajuta de loc.
si daca punem in ecuatie faptul ca toti se cred experti in ceva doar pt ca au auzit ceva la tv si acum cred ca drogurile iti fut creierul.... e normal sa ne regasim inconjurati de oameni cu perceptii total negative si agresive fatza de marioara.

studii s-au facut si se tot fac asupra creierului. dar acum daca ai uitat ceva imediat te intrebi daca nu cumva esti bolnav. esti uituc? - primele semne de Alzheimer. Putini realizeaza cat de importanta si folositoare este uitarea. Cum asa? Sa vedem...

Putem aproape cu totii sa ne amintim un moment placut: o imbratisare, un sarut dulce, atingeri si experiente intime cu o anumita persoana, cat de buna era mancarea noastra preferata si cu cata placere savuram fiecare imbucatura. Eu ma gandesc la placinta cu mere calda, cu putina scortisoara - si deja salivez. Asta e partea misto a memoriei - poti retrai multe lucruri.
Dar daca ai trecut prin ceva dureros, fizic sau emotional, poti sa iti amintesti cat de naspa, nasol si neplacut a fost, dar nu poti sa retraiesti durerea la intensitatea de atunci oricat ai incerca.... si unii ar trebui sa se bucure pt asta. Cine dracu ar vrea sa poata retrai asemenea momente?

E bine ca ne amintim lucruri invatzate la scoala sau la munca... dar eu sincer nu as vrea sa imi pot aminti de fiecare moment al vietzii mele. Ce naiba as face cu cateva mii de zile de amintiri? Milioane de minute, sute de mii de fetze de pe strada, in autobuz/metrou, miliarde de detalii total neinteresante si complet inutile? De ce as vrea sa imi amintesc ce vorbeau aia in metrou/pe strada? La ce mi-ar folosi detalii despre imbracamintea si incaltamintea lor?
Mai bine uit....

Oricum uit majoritatea lucrurilor inutile. La fel fac si cu informatiile de pe hardul calculatorului. Partea misto e ca se face automat in creier...
 

Evil6

Member
cat despre regenerarea neuronilor, s-ar putea sa fie mai mult vorba despre o "reconectare" a neuronilor. regenerarea neuronilor e foarte rara.


Asa credeam si eu. Dar mi-a picat fata cand am vazut ca prin articole vorbesc despre 'new brain cells growth' si 'production of new neurons'.

Ce si pe unde am citit:

Some studies have shown that use of cannabis results in the growth of new nerve cells in the hippocampus from both embryonic and adult stem cells. In 2005 a clinical study of rats at the University of Saskatchewan showed regeneration of nerve cells in the hippocampus.[35] Studies have shown that a synthetic drug resembling THC, the main psychoactive ingredient in marijuana, provides some protection against brain inflammation, which might result in better memory at an older age. This is due to receptors in the system that can also influence the production of new neurons (http://www.osu.edu/news/newsitem2227) Nonetheless, a study directed at Rutgers University demonstrated how synchronization of action potentials in the hippocampus of rats was altered after THC administration. Lack of synchronization resulted in impaired performance in a standard test of memory. (http://www.physorg.com/news84048508.html)

Linkurile din citat iarasi contin informatii bune.

Sursa: http://en.wikipedia.org/wiki/Neurogenesis

Un alt link: http://www.independent.co.uk/life-s...tes-growth-of-brain-cells-in-rats-510869.html

La un moment dat citisem si unul din studiile publicate in care vorbesc despre regenerare. Nu mai stiu unde e, dar daca cineva e curios si face un net research mai bun, ar fi frumos din partea lui sa puna aici niste linkuri catre studii care vorbesc despre regenerarea neuronilor. Daca intr-adevar canabisul poate sa creasca neuroni noi in creier, deja este wow moment, si asta insemana ca in viitor se pot scoate medicamente care iti regenereaza neuroni in creier, ceea ce, pe toate planurile posibile, este aproape incredibil. Si inseamna ca prohibitia ierbii a dat inapoi evolutia umana mult mai mult decat ne-am fi inchipuit.
 

unaltom

New member
multumesc pentru raspuns in primul rand.
ce merge mai bine pentru voi, indica, indica dominant, hibrid echilibrat sativa-indica sau sativa dominant?
daca mai crezi ca ar fi ceva de adaugat, ce ne poti spune ar fi super, daca nu discutam mai mult cand vei putea intra pe chat sau primi mesaje private.

take care! :wave:

Am cunostinte in Londra care se trateaza consumand capsulat pt cancer la san si in stare pura pt tulburarile somnului ......Eu personal am dureri de stomac seara si nu suport chimicalele sa nu mai vb despre ceea ce se gaseste in industria farmaceutica, asa ca pregatesc o pipa grasa si un ceai pt a ma adormi cu indica predominant si am avut o problema de anexietate inainte sa incep consumul de verde, ceea ce cred ca m'a ajutat...cu toate ca pe timpul acela am inceput sa fumez ce gaseam in stanga\dreapta... Acum 2 ani cand am pututun sa ma bucur de verde purnatural dupa un fin grow am inceput sa consum alcool cu responsabilitate...Inainte o faceam zilnic!!!! Interesant thrend!!!

Am uitat sa precizez ca am renuntat si la tigarile cu tutun, canepa fiind singurul "vinovat", mai nou chiar si cand rulez...am inceput sa culeg wild letuce, gura lupului si menta... prefer in foita gura lupului cu verde si uneori wild cu f putina menta pt aroma....la inceput gustul e dubios dar cu timpul devine gustos si chiar mai dubios tutunul, iar gura lupului mareste puterea de concentrare, pt cei care si'au parlit creeru...
 
Last edited by a moderator:

unaltom

New member
Presupun ca toata lumea stie mult prea bine ZIDUL de care te lovesti cand incepi sa explici cuiva despre marijuana, de ce e buna, de ce fumezi.
E greu pentru ca nu au rabdare, creierul lor intra pe pilot automat pentru a incerca sa se protejeze de ceea ce nu inteleg, le este frica sa intre intr-o lume noua, sa recunoasca ca pana acum au fost in umbra. Acum depinde, sunt oameni si oameni, unii pot fi mai dechisi decat altii, depinde si de gradul de inteligenta si curiozitate al fiecaruia, precum si de cat de conservator este.

Personal, cred ca o tenta de abordare mai lights cand vorbesti despre marijuana medicinala este sa nu mentionezi cuvintele marijuana, cannabis, iarba etc. atunci cand incepi discutia. Sa nu mentionezi planta despre care vorbesti. In schimb vorbesti de efectele ei, cum te poate ajuta, cum poate sa iti regleze starea de bine, cum poate sa te ajute sa nu mai suferi(pentru cei bolnavi) si cum NU ESTE TOXICA.

In opinia mea, este din ce in ce mai usor sa discuti despre verde...lumea a inceput sa inteleaga....Eu personal ca sa ma pot bucura de ea in preajma familiei am inceput sa citez din fratele meu canabisul... si sa foolosesc mai des cuvantul canepa, prohibitie, industrie si efecte terapeutice...plus ca sunt metode de consum fara sa iti parlesti gatul, sa nu uitam ca methamfetaminele se pot fuma si sepoate face corelatie f usor...Iar cei care pur si simplu nu v'or sa vada adevarul sufera de un sindrom(nu poti crea o alta realitate, fiinta ta vede intru totul asa cum crede ea oricate argumente logice ai aduce) am un lapsus nu mai stiu numele sindromului...Iar cei care nu cred sunt cei care nu au studiato:thank you: dar iti respect opinia man!!

pegabboy.... Cunosc dilari care au ca clienti oameni din inainta societate, de la avocati doctori pana la guvernanti....

adevarat graiesti Exploziv...in treaba cu uitarea...
 
Last edited by a moderator:

Gavroche

Member
Sindromul de care zici se poate explica si prin "mitul pesterii". Omul sta in pestera cu spatele la iesire( spre adevar) si priveste pe un perete reflexia luminii de afara(minciuna). Cam greu e sa ne uitam direct la soare. Poate asa e si adevarul, greu sa-l privesti. Cert este ca opiniile deja fixate sunt foarte greu de schimbat. Traim in adevarul nostru, ignorandu-l pe cel universal.
 

MJgrow

Active member
O dam cumva in offtopic...

Orcum multi se complac in ideea ca daca a fost interzis, a fost facut cu un scop sigur, nobil. Dar nimeni nu a analizat de ce a fost interzis, si sub ce motive. Vazusem un documentar in care un doctor a fost surprins ca tot ceea ce cauta era total invers la ceea ce era in realitate. Adica ca si cum ti-ar zice cineva ca zaharul este amar.

Inca sunt prea putine informatii despre efectele benefice ale canabisului medical la noi in romania si aprope deloc sau chiar inexistente pentru populatia normala(urbana/de zi cu zi). Poate in utilizarea unui calculator conectat la internet mai poti afla unele informatii, dar multi nu stiu de asa ceva si la Tv ca singura sursa de informatii sunt zise doar baliverne si minciuni care atrag si infloresc prostia.

Eu sper ca legalizarea sa nu fie facuta doar in scop medicinal. Este o planta care nu prezinta pericol mai mare decat cafeausa, tigarile si alcoolul care se pot achizitiona aproape de la orce SRL.
 
Top