What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

2017 πρωτη προσπαθεια ...

D

dino0907

2017 πρωτη προσπαθεια ...

Καν' το μονος σου!Τα κοριτσια ειναι στην 5 εβδομαδα ανθοφοριας.Παιδια μια συμβουλη για φωτισμο,εφοσον θα μεινουν μεσα απο εδω και περα.
Μολις εβαλα 2 White Widow,2 Jack Herer,1 Lemon Haze,1 Big Diesel,και εδω μια συμβουλη μιας και τα δυο μολις εμφανιστηκαν......First time grower......
 

Attachments

  • IMG_2370.jpg
    IMG_2370.jpg
    98.6 KB · Views: 88
  • IMG_2381.jpg
    IMG_2381.jpg
    71.5 KB · Views: 85

thandee

Active member
Γεια σου dino...μια χαρα το φυτο σου...με το καλο η σοδεια...και οσον αφορα τα νεογεννητα ...Ελλαδα εισαι...αντεχουν μεχρι και τις γιορτες να μεγαλωσουν...προσοχη στους ισχυρους ανεμους και τις δυνατες καταιγιδες...σκοτωνουν φυτα!!!
Το φουντιασμενο δεν θαταν ασχημα να τελειωνε και εξω...τωρα σιγουρα μεσα θα ζησουν στα πουπουλα...η επιλογη δικη σου!:)
 

thandee

Active member
Και κατι σημαντικο για την περιπτωση σου...τα φυτα αυτη την περιοδο σε εξωτερικες συνθηκες βρισκονται σε ανθοφορια οποτε αυτα που μολις σκασανε θα αρχισουν να φουντιαζουν μολις μεγαλωσουν λιγο... αν περασει κανας μηνας και δεν τα εχεις βαλει μεσα ...οταν θα τα βαλεις θα πρεπει να εχεις τις ωρες της λαμπας 12/12 για να συνεχισουν να φουντιαζουν...αν θελεις εσωτερικα να τα δωσεις αναπτυξη πριν ανθισουν θα πρεπει σε 2 -3 εβδομαδες max απτη στιγμη που σκασανε...να τα βαλεις μεσα...τωρα για φωτισμο που λες σε κλασσικο χωρο 1*1*2 υψος 400 εως 1000w φωτισμου mh η hps ειναι καλα!παραπανω watt μεγαλυτερες σοδειες...αλλα και ποσο αντεχεις οικονομικα τα εξοδα...Η νεα τεχνολογια led πιο ακριβες αλλα βγαζεις τα λεφτα απο την καταναλωση και μπορεις να καλλιεργησεις και το καλοκαιρι λογο μικρης θερμοτητας που βγαζουνε...50w led τελευταιας τεχνολογιας περιπου ισα με 250w mh/hps...κανε τους υπολογισμους σου...καλημερα:tiphat:
 
D

dino0907

Ευχαριστω και παλι.Οσο ο καιρος το επιτρεπει,τα φυτα θα μεινουν εξωτερικα.Led Cultilite 3g 54W,μια η δυο,θα ειναι η επομενη αγορα.Καλημερα και παλι ευχαριστω.
 
G

Guest

Φίλε Ντινο εγώ θα πρότεινα να μην πας σε αυτό το φως.Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε ένα πανελ με λάμπες ε27 λεντ 10 ή 15 βατ,χίλιες φορές καλύτερα και φθηνότερα.
 
D

dino0907

Καλημερα Syd.Εχω την δυνατοτητα να δοκιμασω και αυτη την εκδοχη.Εχεις καμμια συγκεκριμενη λαμπα να προτεινεις.Ευχαριστω για το feedback.
 

Ksaderfo

Active member
Φίλε Ντινο εγώ θα πρότεινα να μην πας σε αυτό το φως.Αν πιάνουν τα χέρια σου φτιάξε ένα πανελ με λάμπες ε27 λεντ 10 ή 15 βατ,χίλιες φορές καλύτερα και φθηνότερα.

Με έχεις πορώσει εντελώς με αυτό το πρότζεκτ αλλά δεν την παλεύω να βρω τι χρώματα να είναι το κάθε λεντ έτσι ώστε να έχει σωστό φάσμα... Αν δεν φτιάξεις κάτι με διπλό φάσμα δηλαδή που σε τέτοια φάση γουάι νοτ ;

Το σίγουρο μόνο που έχω βρει είναι ότι μαγικό νούμερο για βαττ στο καθένα είναι 3. Άρα ένα 75άρι έχει 25 τρίβατα κτλ. Αυτό είναι αρκετό για να περάσει το φως στο φύλλο αλλά και όχι να το κάψει όπως πχ ένα των 5 βαττ.

Παίζει καμιά συνταγή για φάσματα; Και φαντασματα! Χα χα.. :D

Το πρώτο το φυτό είναι μπόμπα αλλά εγώ θα το ξεπουπούλιαζα λίγο για να πάρει φως μέσα... Από πιο πριν θα το είχα κάνει μη σου πω.. Ειδικά για λάμπες... :D
 
G

Guest

Αν έχετε χρόνο/διάθεση για να φτιάξετε τα δικά σας "σοβαρά" λεντ πανελ,ρίξτε μια ματιά στο γιουτούμπι το κανάλι του growmau5 .
H horticulture lighting group έχει επίσης καλά κιτ έτοιμα για συναρμολόγηση.

Εγώ που είμαι λίγο αμπαλίδης και δεν έχω και πολύ χρόνο,πήρα αυτό
https://www.ebay.com/itm/1x-E27-To-E27-7-in-1-Base-Socket-Splitter-Light-Lamp-Bulb-Photo-Studio-Adapter-/221962607294?hash=item33ae009abe:g:2V4AAOSwOVpXeyB1
και έβαλα τέτοιες https://www.ledokosmos.gr/tupos-achlathi/lampteras-led-smd-15w-e27-240v-eurolamp.html.(και πιο φθηνές παίζουν) .Πρώτα πρέπει να βγει το πλαστικό καπάκι.Θερμό στην ανθοφορία ,ψυχρό ανάπτυξη (αν και τις βάζω και μπερδεμένες)

Δείτε και το νήμα
https://www.icmag.com/ic/showthread.php?t=314806
 
G

Guest

Λίγο ρε:biggrin: Για παράδειγμα την τελευταία φορά (3 τελευταίες βδομάδες ανθοφορίας μόνο με τις λεντ) έπαιξα αναλογία κάτι σε 2:1(θερμό-ψυχρό).Διάβασε και λίγο το θρεντ που ανέβασα(αν και είναι κομματάκι θηρίο :biggrin:) .
Δεν είναι κι απαραίτητο πάντως,μόνο θερμές στην άνθιση και είσαι μπαμ.
 

Ksaderfo

Active member
Λίγο ρε:biggrin: Για παράδειγμα την τελευταία φορά (3 τελευταίες βδοβάδες ανθοφορίας μόνο με τις λεντ) έπαιξα αναλογία κάτι σε 2:1(θερμό-ψυχρό).Διάβασε και λίγο το θρεντ που έστειλα(αν και είναι κομματάκι θηρίο :biggrin:) .

Οκ, εκανα σαμπσκράιμπ στον μάου... Το είχα διαβάσει λίγο το θρεντ σε κάποια φάση... Ελπίζω να μην έχει και διάφορους τύπους θερμών και ψυχρών γιατί μετά θα τρελαθώ.. :D

Βρήκα ένα άλλο μαγαζί τώρα που έχει κάτι 75άρια που μου φαίνονται σαν κλώνοι του cultilite με 100 ευρώ αντί για 150...

Ετούτο είναι.. Αν θέλετε σας στέλνω και λινκ.. (λέει 80 βάττ αλλά έχει 25 λεντια άρα μάλλον είναι 75; ) και έχει και ένα με 120 βαττ... Η cultilite μετά πάει στα 150..

Θα βγάλω το τεφτέρι σε κάποια φάση να δω τι παίζει να γίνει από χρήματα με το diy... Τα καπάκια από τις λάμπες ξαναβιδώνουνε;;;


Replace-Photo-Background1493883711541.jpg
 
G

Guest

Διάβασε από το τέλος προς τα πίσω αν βαρεθείς στην αρχή γιατί ψιλοκαίγεται με τις μετρήσεις.Οι λάμπες δεν ξαναβιδώνουν ,αλλά μπορείς εύκολα να τις κολλήσεις με λίγη κόλλα/σιλικόνη (κολλημένες είναι μέσα ).Δεν ξέρω ρε συ για αυτό που δείχνεις,στα ίδια λεφτά παίζουν καλύτερα ντισκολεντ πιστεύω.Με αυτά που έχω δει πάντως ,τις κινεζιές οι λαμπίτσες οι ξεσκούφωτες τις πατάνε για πλάκα.Όπως και με όλα τα λεντ βέβαια,θα χρειαστεί προπόνηση ή/και κουρέματα χαμηλών παρακλαδιών(που γενικά είναι καλό να γίνονται στην εσωτερική).Σαν ποιότητα φάσματος βέβαια και απόδοση,τα DIY του Μάου είναι ανώτερα-πιο εκειδικευμένα...
 

Ksaderfo

Active member
Διάβασε από το τέλος προς τα πίσω αν βαρεθείς στην αρχή γιατί ψιλοκαίγεται με τις μετρήσεις.Οι λάμπες δεν ξαναβιδώνουν ,αλλά μπορείς εύκολα να τις κολλήσεις με λίγη κόλλα/σιλικόνη (κολλημένες είναι μέσα ).Δεν ξέρω ρε συ για αυτό που δείχνεις,στα ίδια λεφτά παίζουν καλύτερα ντισκολεντ πιστεύω.Με αυτά που έχω δει πάντως ,τις κινεζιές οι λαμπίτσες οι ξεσκούφωτες τις πατάνε για πλάκα.Όπως και με όλα τα λεντ βέβαια,θα χρειαστεί προπόνηση ή/και κουρέματα χαμηλών παρακλαδιών(που γενικά είναι καλό να γίνονται στην εσωτερική).Σαν ποιότητα φάσματος βέβαια και απόδοση,τα DIY του Μάου είναι ανώτερα-πιο εκειδικευμένα...

Ok.. Γιατί αν δεν πάει καλά η φάση θα τις βάλω στο σπίτι ξέρω γω...

Στα ίδια λεφτά παίζουν και καλύτερα αλλά από το ίντερνετ... Αυτό είναι μαγαζί να πας να το πάρεις και έχει και το cultilite με 120 αντί για 150 ευρώ.. Έχει και σε καλή τιμή το Biobizz το light mix 11 eu.. :D ( σπαμμινγκ ματς; :D )

Πανε καλύτερα ε;; Οκ αυτό είναι κάπως σημαντικό.. Αν πάνε καλύτερα και στα ίδια λεφτά να βγει μόνο από απόδοση και επισκευασιμότητα (good luck να φτιάξεις το cultilite αν σου καεί κάτι) αξίζει τότες...

Έσύ έβαλες 5ό βαττα λεντ δλδς; Δεν κάψαν τπτ ε;

Και μουσικούλα να περνάει η ώρα.. Κάτσε να στρίψουμε και ένα νέας εσοδείας.. :D


[YOUTUBEIF]fM83c_vlQnw[/YOUTUBEIF]
 
G

Guest

Έτσι όπως το κόβω,κάτι σε 0,5 βατ το ένα είναι .

CzKqr5i.jpg


Εγώ τα αποτελέσματα είδα και ψήθηκα.Κατάφερα και έβγαλα και ανάπτυξη με τις κωλοζέστες ενώ πριν έκαιγα 400ρα και τον έπινα.Πήγαν τόσο γαμιώντας που σήμερα με τη μεταφύτευση είδα ένα ρουτμπάουντ μούρλια,ήθελε μια βδομάδα νωρίτερα.Μόνο με αυτές πλέον ανάπτυξη εκτός κι αν κάνει κρύο,η νατρίου κάνει και για θερμάστρα.

Εδώ στην ανθοφορία(μπήκαν μόνες τους τις 2 τελευταίες βδομάδες,πριν έπαιζε 600ρα).

bNMnfv5.jpg


picture.php
picture.php
 

Ksaderfo

Active member
Μισό το ένα πολύ λίγα μήπως;; Έχεις κάνα δείγμα από ανάπτυξη μόνο με τέτοιες; Η ανθοφορία; Δλδ τα άλλα ήταν με 600άρα hps πριν ε; Ωραία όμως...

Παίζει και η άλλη φάση, η οποία μπορεί να βγαίνει λίγο πιο ακριβές από τις λάμπες αλλά μάλλον φτηνότερα πάλι από έτοιμο πάνελ.

Αντί να βάλεις λάμπες μπορείς να βάλεις σποτάκια.. Έχουνε και λίγο κάτοπτρο... Μερικά που είδα τώρα είναι φτιαγμένα με μονά βάττ λεντ... Και μερικά που λένε ότι είναι με κομπ λεντ είναι με λιγότερα νομίζω;;

Αυτό τώρα τι είναι; 15 βαττ. Για μονό το βλέπω εγώ..

Δε ταιριάζει σε αυτό το πολύ-ντουι που έχεις αλλά στάνταρντ θα έχει τέτοιο και σε αυτό το βίδωμα...


ar111_1.jpg
 
G

Guest

Κοιτα στο θρεντ 3-4 σελίδες από το τέλος,κάτι είχα ανεβάσει πριν καμιά βδομάδα περίπου...

Με διάφορα φώτα γίνεται δουλειά.Καλό είναι να έχεις ένα από κείνα τα ματζαφλάρια που μετράνε υγρασία-πεχα-ενταση φωτός ,εγώ το δουλεύω μόνο για το φως και βοηθάει να τοποθετείς σωστά(σε κατάλληλη απόσταση).
 

Ksaderfo

Active member
Κοιτα στο θρεντ 3-4 σελίδες από το τέλος,κάτι είχα ανεβάσει πριν καμιά βδομάδα περίπου...

Με διάφορα φώτα γίνεται δουλειά.Καλό είναι να έχεις ένα από κείνα τα ματζαφλάρια που μετράνε υγρασία-πεχα-ενταση φωτός ,εγώ το δουλεύω μόνο για το φως και βοηθάει να τοποθετείς σωστά(σε κατάλληλη απόσταση).


Έχω ένα ψυχροπολεμικό μαντζαφλάρι αναλογικό που μετράει φως από κάμερα... :D

Τεσπα δεν πάνε χαμένες οι λάμπες έτσι και αλλιώς... Θα το τσεκάρω με ένα μαρούλι πρώτα όμως καλού κακού μη γυρίσουμε το έργο με τον Κουρκουλο που έψαχνε αίμα μηδέν αρνητικό βραδιάτικα.. :D

Η απόσταση όλα αυτά γενικά εκτός από το φάσμα νομίζω ότι τα ψιλοπαλεύω προς το παρόν... Τέσπα θα αργήσει η φάση έτσι και αλλιώς γιατί έχω μία έφηβη με ροζ μουνότριχες στη βρόχα τώρα, (θαύμα σε λέω) και με αυτήν μάλλον θα βγω μέχρι το Μαρτιο!!! :D


Άσχετο μουσικό διάλειμα #2.. :D

"Brown skin chick and she love to wear purple
Her nails purple, lips purple, pussy hair purple"



[YOUTUBEIF]vSZ78KaaAyo[/YOUTUBEIF]

attachment.php
 

Attachments

  • mana05 (1).jpg
    mana05 (1).jpg
    91.9 KB · Views: 91
Last edited:

thandee

Active member
Ξα τσεκαρε και κανα πανελακι εδω απο εξειδικευμενο καταστημα με χειροποιητα σχετικα πανελακια...50w ξεκινανε απο 17 ε...και οσο πιο εξειδικευμενο φασμα ζητας και με χειρηστηριο ανεβαινουν τα ευρω...στα 17 ε ειναι το κλασσικο φασμα θερμο(2700κ) ψυχρο (4000κ),γιαυτο που ειπες με τα φασματα ενα γενικο πλανο ειναι θερμο κιτρινο(2100κ)....θερμο λευκο(2700-3000κ)...λευκο ημερας (4000-4....κ)...και 6000κ ψυχρο λευκο...ανθοφορια εισαι 2000-2700κ...επελεξε...με τα εξειδικευμενα ανεβαινουν λιιιιιγοοοο τα lumen και κανει καλυτερη εξομοιωση του φωτος της μερας....νομιζω και με ενα γενικο φασμα στα 2700κ ειναι καλα!17ε ειναι αυτα ...ποιοτιως σαν κατασκευη ειναι ιδια με τα πιο ακριβα μοντελα....σιγα σιγα αρχιζουν και ερχονται και τα red leds που αντικαθιστανε πληρως τις hps με 20% τουλαχιστον καλυτερες επιδοσεις...redpoint.gr και το προιον λεγεται redled!θα βοηθηθεις!θα κανω και απο τη μερια μου μια μικρη επενδυση και με τον καιρο θα επελθει και η εξειδικευμενη led...σκαλι σκαλι παει το πραμα μεχρι να φτασουμε στ κεφαλοσκαλο! Με τα led!:biggrin:
 

Ksaderfo

Active member
Ξα τσεκαρε και κανα πανελακι εδω απο εξειδικευμενο καταστημα με χειροποιητα σχετικα πανελακια...50w ξεκινανε απο 17 ε...και οσο πιο εξειδικευμενο φασμα ζητας και με χειρηστηριο ανεβαινουν τα ευρω...στα 17 ε ειναι το κλασσικο φασμα θερμο(2700κ) ψυχρο (4000κ),γιαυτο που ειπες με τα φασματα ενα γενικο πλανο ειναι θερμο κιτρινο(2100κ)....θερμο λευκο(2700-3000κ)...λευκο ημερας (4000-4....κ)...και 6000κ ψυχρο λευκο...ανθοφορια εισαι 2000-2700κ...επελεξε...με τα εξειδικευμενα ανεβαινουν λιιιιιγοοοο τα lumen και κανει καλυτερη εξομοιωση του φωτος της μερας....νομιζω και με ενα γενικο φασμα στα 2700κ ειναι καλα!17ε ειναι αυτα ...ποιοτιως σαν κατασκευη ειναι ιδια με τα πιο ακριβα μοντελα....σιγα σιγα αρχιζουν και ερχονται και τα red leds που αντικαθιστανε πληρως τις hps με 20% τουλαχιστον καλυτερες επιδοσεις...redpoint.gr και το προιον λεγεται redled!θα βοηθηθεις!θα κανω και απο τη μερια μου μια μικρη επενδυση και με τον καιρο θα επελθει και η εξειδικευμενη led...σκαλι σκαλι παει το πραμα μεχρι να φτασουμε στ κεφαλοσκαλο! Με τα led!:biggrin:


Σωστό το μαγαζί... αλλά δε βρήκα κάτι με μονά λεντ λίγο που έψαξα... βρήκα όμως ένα warm white 30βαττ! Με μονό λεντ φαίνεται και κάτοπτρο! 20 ευρώ... :) Λες να το κάψει το φυτό;; :biggrin:

19924.jpg
 
Top