What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

-παραδοσιακές, ντόπιες ποικιλίες κάνναβης-

ironagxos

Member
για σου tande!!
πολυ σωστα τα λες...θα συμφωνησω με τα λεγομενα σου....
παντως το μονο σιγουρο το bubba kush apo humbolt θα το ξαναπα..
δεν ξερω αν το εχεις δοκιμασει ,αλλα very good....
επισεις αξεχαστη intika critical....
 

thandee

Active member
Οχι Iron δεν εχω δοκιμασει το bubba του hum(δυνατος ο hum παντως,το blue dream ειναι απτα αγαπημενα haze hybrids,οπως και το sour diesel,δυνατοτερη haze hybrid που ειχα προσωπικα ηταν με ενα κλωνο amnesia haze(soma) που δοκιμασα απο dam την περιοδο 2008-09(το κατεβαζαν για το cannabis cup .αν θυμαμαι καλα που ηταν 90% sativa)...μονο purple/og kush εχω δοκιμασει απο Καναδα παλιοτερα(πολυ δυνατο ακουσμα,καπως ετσι φανταζομαι και το bubba που λες)...αλλα τα περισσοτερα indica hybrids αν δεις προερχονται απο γηγενεις ποικιλιες που διαλεγουν καποιον pheno της αρεσκειας τους και το κανουν hybrid...γιαυτο εγραψα τα οσο γινεται γηγενη με regural seeds για να κρατησεις και την ποικιλια που γουσταρεις..!
Ολα τα καλα indica απο αυτα τα βασικα ξεπιδανε...αν ειχα κρατημενο κατι απτα δικα μου γηγενη afghani θα σουδινα λιγα σαν souvenir!:biggrin:
υπομονη!:)
 
Last edited:

ironagxos

Member
για σου re tande ....
blue dream δεν εχω βγαλει...στο μελλον...καλο ε;;;sourdiesel απο πιια ;;;
επισεις απο soma γερη ζημια επαθα με καπμισιο outdoor NYCD...θα ειναι και η επομενη μεταγραφη ....
ο κλονος amnesia haze απο τα χερια σου παρμενος απο τα ξενα;;;
οσο αφτο που λες για τα φαινο..και στο μπαμπα ισχυει και παντου...3φυτα μπαμπα και το φωτια το κερατο 1....
χτες με κερασαν ενα blue cheese ....παρα μα παραα poly kalo tande,, σοβαρο και βαρυ πολυτελειας,ναρκωμα για κανα 2ωρο περιπου....ισα που το παραγγειλα κιολλας .....

"αν ειχα κρατημενο κατι απτα δικα μου γηγενη afghani θα σουδινα λιγα σαν souvenir!"
"""να σαι καλα ..μονο που το λες φτανει φιλος!!!"""
 

thandee

Active member
Iron blue dream ειναι djs blueberry*haze....οπως και blue cheese djs blueberry*cheese...αυτα ανηκουν σε μια κατηγορια απο μονα τους μαζι και με nycd(soma) και sour diesel οτι και να παρει καποιος απαυτα ειδικα οπως λες να ειναι και καμπισια ειναι δηλητηρια....το blue dream ειναι more sativa και αυτο που δοκιμασα ηταν απο humboldt οπως και το sour diesel το οποιο ειναι πολυ κοντα σαν φασεις με το nycd του soma....το amnesia haze το συγκεκριμενο δεν εφτασε ποτε στα χερια μου....ο κλωνος..εφτασε το αποτελεσμα του το οποιο μεχρι τοτε ξεπερνουσε οτι υβριδικη ποικιλια ειχα δοκιμασει...ηταν πιο δυνατο και απο purple/og kush και απο nycd/sour diesel...ελπιζω να ξαναβρω κατι παρομοιο και απο την μεχρι τωρα ενασχοληση μου με υβριδια εχω δει Iron οτι τα αμερικα/καναδα υβριδια βρισκονται ενα σκαλι πιο πανω απτα ολλανδικα σε δυναμη και μαζι με τους Ισπανους κεντριζουν το ενδιαφερον μου...bcbuddepot...dakheart...humboldt...ace...canna κτλ..απο ολλανδια συγκεκριμενα πραγματα και εξαλλου οι ολλανδοι απο αμερικα φεραν τα πρωτα δειγματα!
 

ironagxos

Member
σωστος..
και εγω εχω παει προς ace gia satives ,america canada gia indices, kai gia kamia ybridia bariopoula ektimishs πχ blue cheese tangerine dream ...
opos episei exo laterepsei to skunk 1 apo palia kai to etoimazv gia iceletor kai mono!!!!
sour diesel poio apo ola tande..amster;;to 2;;;
ante fortosteeee!!!!!!! gia to svisimo me ton babakushi!!!!
th epomenh fora etoimazomai na paikso poio poly me ybridia gia paragogh iceletor kai kana rosin giati exei 2 merew exo latreπσει to kainoyrgio moy dabbbing titanium nail kai gamaeiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii!!!!!...
ααλλα παντα θα υπαρχει μια ντοπια σατιβαρα του "ace"!!!!
στο μεταξι εχω αγωνια να δω τι ice θα βγαλει το Πανχαζ!!!!
ante fortosteeee!!!!!!! gia to svisimo ligo icebubbakush!!!!!
kalo brady!!!!!
 

thandee

Active member
Iron απο humboldt δοκιμασα το am-stel :biggrin: sour diesel και αποσο θυμαμαι ηταν πιο καλο απτο nycd...το skunk και to white widow δεν εχουν τιποτα να ζηλεψουν σε ολα τα επιπεδα αποτι καινουργιο hybrid γενικα...καλη συνεχεια στο ψαξε τις ποικιλιες...αντε γεια μας με 1 afghani!:dance013:
Οπα βρισκομαστε σε παραδοσιακο τομεα!:)
 

ironagxos

Member
καλα ναι για το skunk1 apo sensi γαμει...
αλλα ποιο white widoweinai αφτο πουγαμει;;;
εχω καπνισει πολυ δηλητηρια white whidow παλια εξω σε εκδρομεςκαιελλαδα,,αλλα οτι white widow doikmasa απο τα χερια μου και γενικως εντοποιο δεν ειχε καμια μακαμιασχεση...
παρολοy που οι grenhouse λενε εχουν το original εμενα και αλλους δεν μας εκλασε 1 για widow..
to alban siptαr μπροστα του TRAMP TAWER!!!!!!
 

thandee

Active member
Γονεις του white widow ειναι του mr.nice το black widow...εγω δοκιμασα καποιον more sativa feno του black widow απο Canada που ηταν πολυ καλο...ολα τα widow απτο black widow ξεκιναν...ο καθενας διαλεγει το φενο που γουσταρει και το κραταει...οπως ειπαμε ψαχνουμε για το δηλητηριο σε καθε ποικιλια...το ιδιο και στο black widow...επισης ενα σκανκι που μαρεσε πολυ...ειναι κατα καποιο τροπο το super skunk του soma...το levander...απτα πιο ωραια skunkoidi πουχω δοκιμασει!ειναι στο στυλ που ψαχνεις ,μετα απο αρκετο καπνισμα υπνηλια.υπνος!
 

ironagxos

Member
tande αμα το blue cheese me katsei opow to kerasmeno που με εψισε .....ante gia!!!!
narkοma kanoniko !!!
θα το δοκιμασουμαι και το lavander se kapoia fash!!!
 

thandee

Active member
Some beautiful Dopio...

Some beautiful Dopio...

:)Λεπτομερειες στην πορεια....αρχιζει η μελετη του σαν φυτο...και σαν high..θα εμπλουτιστει το αρθρο και θελω χρονο για να το αναλυσω σαν φυτο!:)
Μμμ το ατιμο δεν εχει καθολου σπορακια...και το χαρακτηριστικο στη γευση του ειναι...ha shi shi...στο αρωμα του γηινο,δασικα δεντρα(πευκο π.χ.) και πορτοκαλι!
 

Attachments

  • 2017-05-08 13.51.44.jpg
    2017-05-08 13.51.44.jpg
    42.1 KB · Views: 49
  • 2017-05-08 13.05.57.jpg
    2017-05-08 13.05.57.jpg
    31.5 KB · Views: 48
Last edited:

thandee

Active member
παρολο που ειναι θολες ετσι ακριβως ειναι...απο εμφανιση δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο...αλλα οι φουντες ειναι μαυρες,μωβ και πρασινες!η θολουρα δεν καλυπτει κατι απο την εμφανιση της φουντας...κιομως!
 

ironagxos

Member
παρολο που ειναι θολες ετσι ακριβως ειναι...απο εμφανιση δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο...αλλα οι φουντες ειναι μαυρες,μωβ και πρασινες!η θολουρα δεν καλυπτει κατι απο την εμφανιση της φουντας...κιομως!

:tiphat:
 
G

Guest

Πολύ κάψιμο το phylos...Είναι να μην κολλήσεις.Κάποια πράγματα με παραξενεύουν,πχ φαίνεται το φεμ Παναμα να μην είναι ο στενότερος συγγενης του regular .Επίσης αυτό με τις υποκατηγορίες (landrace,skunk,kush,cbd,hemp) ,το ένα το δίνει πιο κοντά στο σκανκ και το άλλο σε landrace.Πλάκα έχει αυτό που δείχνει ποιά είναι κλώνοι,δεν περίμενα πχ ότι το green crack είναι απλά κλώνος του durban poison.
 

delicorganic

Well-known member
Πολύ κάψιμο το phylos...Είναι να μην κολλήσεις.Κάποια πράγματα με παραξενεύουν,πχ φαίνεται το φεμ Παναμα να μην είναι ο στενότερος συγγενης του regular .Επίσης αυτό με τις υποκατηγορίες (landrace,skunk,kush,cbd,hemp) ,το ένα το δίνει πιο κοντά στο σκανκ και το άλλο σε landrace.Πλάκα έχει αυτό που δείχνει ποιά είναι κλώνοι,δεν περίμενα πχ ότι το green crack είναι απλά κλώνος του durban poison.

τρελή δουλειά,συναρπαστικό εργαλείο,δεν το περίμενα ποτέ να γίνει κάτι τέτοιο για την κάνναβη..

τώρα το παναμα fem φαίνεται να έχει βαρβάτη οικογένεια και μεγάλο συνολικό ποσοστό landrace και CBD σαν ποικιλία σε σχέση με πολλές ποικιλίες που εμφανίζουν κυρίως kush,skunk στις γενετικές τους,ενώ άμεσα μέλη οικογενείας δεν έχουν βρεθεί και αγγίζει το rare του γενότυπου..
αυτή την έστω μακρινή συγγένεια με το bubba kush,sour diesel,critical και την παρουσία skunk στην 100%sativa δεν μπορώ να την καταλάβω πάντως....
 
Last edited:

delicorganic

Well-known member
In particular, the southern region known as the Peloponnese (of which the capital city is Kalamata) is known to have a long-preserved pool of landrace genetics that have a reputation of almost unparalleled quality.

The Kalamata landrace is a fine sativa with long, compact buds, a lemon-pine aroma and an effect that is described as “trippy” and elevated, laughter-inducing and extremely potent. It is often described as being similar to African landrace sativas in structure, aroma and effect, and has been used as the basis of several commercial indoor varieties (although as a large sativa that is primarily grown outdoors, even its crosses can be hard to control in terms of size).

https://sensiseeds.com/en/blog/legal-status-cannabis-greece-overview/
 

thandee

Active member
Lebanese red Sativa

Lebanese red Sativa

Και εδω καποια απο τα τελευταια δειγματα μιας υπεροχης παραδοσιακης ποικιλιας...υπεροχα γενετικα....ομοιμορφα φυτακια στα χαρακτηριστικα....δυνατες μυρωδιες βατομουρου και φρεσκου σκορδου....που κανανε το jack απο greenhouse να μοιαζει με χαμομηλι....τρελη παραγωγη κρυσταλλου απο την τριτη εβδομαδα ανθοφοριας που με το αγγιγμα μονο της φοουντας κολλουσε τα δαχτυλα και η μυρωδια σκεπαζε τα παντα...κοντος φαινοτυπος που μονο στο flowering θα εδινε φυτο max 80cm....σφιχτες satives φουντες σαν χαλικια μετα απο 1 μηνα curing!δυνατη haze/skunk μυρωδια στο βαζο και ενα high????λοιπον το φυτο σταματησε στις 6 βδομαδες ανθοφοριας...το υπολογιζω γυρω στις 10-12 βδομαδες ανθοφοριας...και απο ακουσμα αυτο που γραφει η sensi στο παραπανω αρθρο για το kalamata red!ερχεται σιγα σιγα....αρχιζεις να καταλαβαινεις οτι την ακουσες μετα το μισο τσιγαρο....ξεκιναει σαν ενα buzz μεσα απτο στηθος και συνεχιζει στο κεφαλι....περιμενεις απο καθαρη sativa μια ενεργεια με καθαρο κεφαλι....αλλα αυτη σου δινει για 5-10 λεπτα εφορια,εφορια και συνεχιζει για κανα 5λεπτο να σε χαλαρωνει το κεφαλι και να στο θολωνει....για την επομενη ωρα υπαρχουν αμετρητα και ανεξηγητα strong laugh attacks...το ναρκωμα στο κεφαλι μετατρεπεται σε ενα dreamy εφε γεματο απο παρανοια και psychedelic effects...η διαρκεια του 2 ωρες και το εφε λιγει τελειως χωρις burnout στις 3 ωρες....απτο δευτερο τριτο τσιγαρο το εφε ειναι καθαρα ναρκωτικο και tripparisto και η εμπειρια δεν εχει καμια σχεση με χορτο.....παραπεμπει σε mild trip απο magic mushrooms...για οποιον εχει παει amsterdam και εχει δοκιμασει...ιδου και οι τελευταιες φωτο της cured lebanese red πριν την καψω...αντε βιβες μαγκες!
 

Attachments

  • 2017-10-09 10.53.38.jpg
    2017-10-09 10.53.38.jpg
    19.5 KB · Views: 41
  • 2017-10-09 12.05.47.jpg
    2017-10-09 12.05.47.jpg
    32.7 KB · Views: 42
  • 2018-01-15 10.35.06.jpg
    2018-01-15 10.35.06.jpg
    22.6 KB · Views: 44
  • 2018-01-15 10.38.49.jpg
    2018-01-15 10.38.49.jpg
    22.2 KB · Views: 41
  • 2018-01-15 10.39.00.jpg
    2018-01-15 10.39.00.jpg
    23.9 KB · Views: 42
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top