What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Εξωτερική καλλιέργεια

locoezon

Member
Έχουν κάνει την εμφάνιση τους τα μαμούνια εδώ και καιρό!
Οποτε χρειάζονται ψεκάσματα σιγά σιγά...

Άγιε πήγαινε πάρε ένα neem oil από το γεωπονικό να ξεμπερδεύεις

[Edit]

Σήμερα λέω να κάτσω να μαζέψω την κοπριά του αλόγου που έχω μέσα στον στάβλο(τον στάβλο τον έχω μονο για τον χειμώνα έτσι ώστε να μπαίνει μέσα το άλογο τις μέρες παγετού).

Απότι διάβασα η κοπριά από τα άλογα,όπως και όλων των ιπποειδών δεν χρειάζεται να χωνευτεί σε αντίθεση με την κοπριά των προβάτων.


Συγγενικό πρόσωπο, βέρος παραδοσιακός αγρότης, θεωρεί ότι η κοπριά από άλογα, μουλάρια, γαϊδάρους είναι καλύτερη γιατί κάνει το χώμα πιο αφράτο (εξ αιτίας του σανού που περιέχει), και το εμπλουτίζει με θρεπτικά συστατικά. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί άμεσα (αχώνευτη) στον κήπο.
Επίσης, μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να δημιουργηθεί σερμπέτι* που είναι πρώτης τάξης λίπασμα για τα λαχανικά.

* Σερμπέτι: Βάζουν μέσα σε ένα βαρέλι κοπριά από άλογο και νερό. Το αφήνουν μερικές ημέρες και στη συνέχεια παίρνουν το νερό και ποτίζουν τα φυτά. Συμπληρώνουν το νερό και επαναλαμβάνουν μερικές φορές. Στο τέλος, μαζεύουν το υπόλειμμα της κοπριάς από το βαρέλι και το ρίχνουν στο χώμα ανάμεσα στα φυτά.
Αυτά έκαναν οι αγρότες πριν τα τεχνητά λιπάσματα.

Να δεις πως το λένε σήμερα το σερμπέτι, να δεις πως το λένε... Το λένε compost tea!
 
Last edited:

ganja3

Member
για σου ρε λόκο με τα τσάγια σου .:tiphat:

άγιε ταμπάσκο να βάλεις για το κουνάβι . και κάτι δραστικό για τις θρίπες
 

locoezon

Member
Αποστολή μαζέματος κοπριάς από τον στάβλο του αλόγου ολοκληρώθηκε.

Σε κάποιους μπορεί να φαίνεται βρωμερό και σιχαμένο αυτό το θέαμα(όπως και σε μένα πριν λίγο καιρό μιας και ήμουν μεγαλωμένος σε πρωτεύουσα),όμως με προσπάθεια και θάρρος όλα ξεπερνιούνται. :biggrin:

Η κοπριά θα τοποθετηθεί στα κηπευτικά ως εδαφοκάλυψη όπως και στα κανναβούρια.

Θα δοκιμάσω το Σερμπέτι μιας και την τσουκνίδα θα την αφήσω για ραντίσματα πλέον. :tiphat:





 
Λοιπόν, στο ένα από τα δύο σύκα, έδειξαν αρσενικοί προανθοί και λέω να το κρατήσω για να δοκιμάσω πρώτη φορά να πάρω και σπόρους αν το άλλο σύκο μου βγει θυληκό.
Αν τα έχω καταλάβει σωστά, περιμένω μέχρι να ανθοφορήσει κανονικά το αρσενικό και μετά μπορώ να μαζέψω τη γύρη του και να την φυλάξω έτσι ώστε να αργότερα να κάνω "τεχνητή γονιμοποιηση" στο θυληκό .Αυτή η γύρη θα διατηρηθεί σε θερμοκρασίες περιβάλλοντος ή θα πρέπει να το ψύξουμε το σπέρμα?
 

locoezon

Member
Στο ψυγείο η γύρη Aγιε και κρατάει για 3 χρονια το περισσότερο.
 

orfeas

Active member
Veteran
Σήμερα πήγα στις καβάτζες και είχαμε μία απώλεια, μάλλον από κανένα κουνάβι ή κάτι παρόμοιο. Επίσης, σε άλλη καβάτζα ,το φυτό έχει δεχθεί επίσκεψη και πρέπει να το λούσουμε με τίποτα,το θέμα είναι ότι δεν θυμάμαι πως λέγονται[θρίπες?] τα μιαρά που μου την έπεσαν και δεν είμαι και σίγουρος για το φάρμακο :biggrin:θα κάνει δουλειά το πιπέρι με το σκόρδο και τα σαπούνια ή να πάω σε κάτι πιο δραστικό[πύρεθρος?]?

Cavron, αν τα ζουμιά δεν κάνουν τίποτα(για τετράνυχο και θρίπα) τότε ό,τιδήποτε με αμπαμεκτιν είναι η λύση. Και στο κάτω κάτω, δε θα καπνίσεις το φαρμάκι μετά από 3-4 μήνες...
 

orfeas

Active member
Veteran
...Ένα και καλο Ορφέα δεν χρειάζονται παραπάνω φυτά αν ο φίλος δεν είναι κροκόδειλος :biggrin::biggrin:
...

Όταν μιλάμε για εξωτερικές καλλιέργειες, 1 φυτό= κανένα φυτό αν λάβεις υπ' όψη σου όλους τους κινδύνους. Φυσικά, δεν αποκλείεται να βάλεις ένα και να πάρεις ένα, αλλά η εμπειρία μου λέει μπακ-απ και πάλι μπακ-απ...
 

locoezon

Member
Τελικα τι λετε να κανω με το μεγαλυτερο φρουτο? Να σας πω την αληθεια, δεν μου αρεσει καθολου ο φετινος καιρος που επικρατει και σκεφτομαι οτι για να εχουμε βροχες καλοκαιριατικα,τι εχει να γινει Σεπτ/Οκτ που θα ειναι στα τελειωματα κιολας τα φυτα...Απο την αλλη ξερω οτι θα χασω σε βαρος αν δεν το βαλω στο εδαφος,απλα σκεφτηκα οτι με μια ζαρτινιερα ανω των 25λιτρων ισως να εφτανα τον στοχο που εχω βαλει και μιλω για ζαρτινιερα διοτι ηδη ξεκινησε το training(οπως κανουμε στα αμπελια)οποτε θα με βολευε περισσοτερο απο γλαστρα γι'αυτο που θελω να κανω... Καλημερα και καλο μηνα!
 
Όταν μιλάμε για εξωτερικές καλλιέργειες, 1 φυτό= κανένα φυτό αν λάβεις υπ' όψη σου όλους τους κινδύνους. Φυσικά, δεν αποκλείεται να βάλεις ένα και να πάρεις ένα, αλλά η εμπειρία μου λέει μπακ-απ και πάλι μπακ-απ...

έτσι είναι ...Εγώ μετράω -3 από τότε που μεταφύτευσα έξω...:comfort:
 

orfeas

Active member
Veteran
έτσι είναι ...Εγώ μετράω -3 από τότε που μεταφύτευσα έξω...:comfort:

Επειδή η εντολή του Κυρίου "αυξάνεσθε και πληθύνεσθε...!" είναι επιτακτική κι επειδή είμαι ένθερμος υποστηρικτής της Σπαρτιατικής ευγονικής, πήγα σήμερα σε μια Πακιστανική τράπεζα σπέρματος και πήρα σπέρμα από ένα καθαρόαιμο PCK.

Cavron, μου είπαν να το διατηρήσω στο ψυγείο μέχρι που να αρχίσουν να σέρνουν τα κορίτσια:laughing:
 

Attachments

  • cflscrogcab 8thrun day00f 04 kksc front lights off
    cflscrogcab 8thrun day00f 04 kksc front lights off
    44.7 KB · Views: 46

locoezon

Member
Χμμμ δηλαδη ξεκινησε η παραγωγη γυρης στα αρσενικα Ορφεα η ειναι απο φυτο μεσα? Ορφεα θελω την συμβουλη σου σε ενα πραγμα οταν ευκαιρεις σχετικα με την μεταφυτευση του τελευταιου Φρουτου!
 
εγώ εχθές βράδυ μεταφύτευσα το τελευταίο μπακ απ . Το αρσενικό βγάζει προανθούς αλλά δεν βλέπω να έχει αρχίσει σοβαρή παραγωγή γύρης,στην αναμονή...

Τα ζανζιβαριανά δυστυχώς δεν έδειξαν προανθούς και έτσι θα με έχουν σταντ μπαι μέχρι να ανθοφορήσουν για να προλάβω τυχόν ανεπιθύμητες εγκυμοσύνες ...
Το Άγιο Πνεύμα να μας φυλάει...
 

locoezon

Member
Εγω για σημερα λεω να παω να κανω την τελευταια μεταφυτευση απλα ηθελα και την αποψη σας...Οπως θα ειδατε στις φωτογραφιες με την καινουργια καβατζα,ειχα μαζεψει το χωμα απο τριγυρω το οποιο ειναι φυλλοχωμα και μενει νοτισμενο για μερες,οποτε απο υγρασια/ποτισματα ειναι καλα(Αμα ριξω και κοπρια θα γινει ακομα πιο ευκολη η ζωη μου με τα ποτισματα)...Εβαλα μια γλαστρα 18λιτρα με κομενο τον πατο μεσα στην λακουβα που εκανα σε βαθος 20εκ. και τριγυρω που καλυπτεται η γλαστρα εχει τρυπες...Σκεφτομαι να το βαλω μεσα στην γλαστρα αφου ουτως η αλλος οι ριζες θα πανε στο εδαφος μιας και δεν υπαρχει πατος,ειτε να βγαλω την ασπρη γλαστρα και να κανω πιο βαθια λακουβα για να μπει το φυτο...Νομιζω πως ειναι το ιδιο πραγμα,αλλα με την γλαστρα θα εχω καλυτερο κοντρολαρισμα στο ποτισμα και αν χρειαστει κανα δεσιμο περαν του πλαισιου... Τι λετε??
 

locoezon

Member
Τοποθετηθηκε τελικα και η τελευταια τσουπρα στο καινουργιο της σπιτικο!! Τελικα την εβαλα μεσα στην 18λιτρη γλαστρα,απλα εχωσα λιγο περισσοτερο ακομα την γλαστρα μεσα στην λακουβα και εγιναν επιπλεον μεγαλες τρυπες εκει που καλυπτεται με χωμα για να φευγει το νερο και να απλωσουν ευκολοτερα στο εδαφος οι ριζες! Την επομενη φορα αν καταφερω θα παρω και την κοπρια μαζι να ριξω περιμετρικα της γλαστρας αλλα και μεσα σε αυτην... Αντε να δουμε τι θα δουμε,παντως τα αλλα 2 φυτα την ξεπερασαν την τσουπρα!
 

weedolada

Member
καλημέρα παρέα!
Να σου πω την αλήθεια μου φίλε loco λίγο μικρή μου φαίνεται η 18αρα..ξέρω έχεις κόψει τον πάτο αλλά αν βρούνε οι ρίζες τοίχωμα φοβάμαι ότι θα έχεις συμπτώματα rootbound..μπορεί να σου λέω και ότι να ναι,αλλά εγώ θα ήμουν πιο άνετος με μια 25-30αρα..
 

ganja3

Member
καλημέρα παρέα!
Να σου πω την αλήθεια μου φίλε loco λίγο μικρή μου φαίνεται η 18αρα..ξέρω έχεις κόψει τον πάτο αλλά αν βρούνε οι ρίζες τοίχωμα φοβάμαι ότι θα έχεις συμπτώματα rootbound..μπορεί να σου λέω και ότι να ναι,αλλά εγώ θα ήμουν πιο άνετος με μια 25-30αρα..
αυτό εξαρτάτε κυρίως από το φυτό . οι σατίβες στέλνουν τις ρίζες πρός τα κάτω και πιάνουν πολύ βάθος . οι ίντικες απλώνουν την ρίζα στην επιφάνεια .
 

weedolada

Member
και κάτω να τις στέλνουν τις ρίζες οι σατίβες, σε μια 18αρα πιστεύω ότι θα φτάσουν τοίχωμα οι ρίζες πολύ γρήγορα..όσο κάτω και να τις στέλνουν έχω την πεποίθηση ότι λίγο απλώνουν και πλαγίως..και γι αυτό λέω θα ήταν πιο άνετος με 25αρα..βέβαια όπως προείπα μπορεί και να μην βασίζονται σε πραγματικά στοιχεία αυτά που λέω αλλά στην πρόθεση μου για πρόληψη από τυχόν απρόβλεπτους παράγοντες..γιατί αν έρθει η ώρα και αποδειχτεί μικρή τελικά η γλάστρα,τότε άστα να πάνε..
 

orfeas

Active member
Veteran
Εγω για σημερα λεω να παω να κανω την τελευταια μεταφυτευση απλα ηθελα και την αποψη σας...Οπως θα ειδατε στις φωτογραφιες με την καινουργια καβατζα,ειχα μαζεψει το χωμα απο τριγυρω το οποιο ειναι φυλλοχωμα και μενει νοτισμενο για μερες,οποτε απο υγρασια/ποτισματα ειναι καλα(Αμα ριξω και κοπρια θα γινει ακομα πιο ευκολη η ζωη μου με τα ποτισματα)...Εβαλα μια γλαστρα 18λιτρα με κομενο τον πατο μεσα στην λακουβα που εκανα σε βαθος 20εκ. και τριγυρω που καλυπτεται η γλαστρα εχει τρυπες...Σκεφτομαι να το βαλω μεσα στην γλαστρα αφου ουτως η αλλος οι ριζες θα πανε στο εδαφος μιας και δεν υπαρχει πατος,ειτε να βγαλω την ασπρη γλαστρα και να κανω πιο βαθια λακουβα για να μπει το φυτο...Νομιζω πως ειναι το ιδιο πραγμα,αλλα με την γλαστρα θα εχω καλυτερο κοντρολαρισμα στο ποτισμα και αν χρειαστει κανα δεσιμο περαν του πλαισιου... Τι λετε??

Να σου πω την αλήθεια δεν το πολυκαταλαβαίνω το σκεπτικό σου...
Στη θέση σου θα έβαζα ή ολόκληρη τη γλάστρα στο χώμα χωρίς κοψίματα και τρύπες ή το φυτό χωρίς τη γλάστρα.
Ούτως η άλλως για να φύγει το φυτό με τη γλάστρα και να πάει αλλού το βλέπω δύσκολο έως αδύνατο μιας και θα του κόψεις τις ρίζες άμα τραβήξεις τη γλάστρα έξω.
Το μόνο θετικό που υπάρχει με τη γλάστρα είναι κάποιο σχετικό rootbound που θα επιταχύνει την ανθοφορία...
 

locoezon

Member
Weedo,στην ουσια το φυτο ακουμπαει στο εδαφος,αφου οπως προειπα εχει φυγει τελειος ο πατος.Σαφως και οι ριζες απλωνουν και στα πλαγια αν σκεφτεις οτι αναλογα με το ριζικο συστημα που υπαρχει στο φυτο,φτιαχνεται και η συμμετρια του πανω απο το εδαφος....Την γλαστρα την εβαλα ετσι οστε το φυτο πρωτα απ'ολα να προστατευετε κατα καποιο τροπο στον κορμο...Τωρα αν δω τυχον προβληματα rουtbουnd οπως λες,που δεν το νομιζω γιατι σου εξηγησα οτι το φυτο ακουμπαει στο εδαφος,δηλαδη οι κορφαδες ειναι στην κορυφη της γλαστρας,σπαω την γλαστρα οταν μεγαλωσει το φυτο και το καλυπτω μεχρι εκει που μπορω με επιπλεον χωμα!
 
Top