What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Στο σιγανό το ποταμάκι.

scourouhi

Member
Στο σιγανό το ποταμάκι.

Καλησπέρα στην ομήγυρη !

Είπα να ανοίξω ένα νήμα με την φετινή μου περιπέτεια .
Not much of an adventure really ... Πιο πολύ με ζαριά θα την χαρακτήριζα .
Στις τελευταίες μου ζαριές ,έφερα δύο κι άσσο . Φέτος ,ίσως να κάτσει αλλιώς .

Ο θίασος σ'αυτό to έργο θα αποτελείται από τις και τους εξής :
Μια Ζαμαλντέλικα fem - Πρωταγωνίστρια
Δύο Malawi x PCK fem - Δευτεραγωνίστριες
Δύο Satori reg - Άχτι το έχω
Δύο Mandala #1 reg - Supporting role
Δύο Safari mix reg - Supporting role

Τα φυτούδια έσκασαν μύτη στις 22 Φλεβάρη ,στον ήλιο της βεράντας αποκλειστικά ,εκτός από 2-3 μέρες που έβρεχε και τα είχα κάτω από ένα φωτιστικό ,με λάμπα λεντ 10 watt .

 

thandee

Active member
Καλη αρχη scourouhi,εχεις ενα μεγαλο συν οτι τα φυτα σου θαναι σκυλια αντοχης επειδη τασπειρες και μεγαλωσαν την καλυτερη περιοδο σπορας,εισαι ahead 1 μηνα!καλα μαζεματα με προσοχη!παντα:smoweed:
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλησπέρα στην ομήγυρη !

Είπα να ανοίξω ένα νήμα με την φετινή μου περιπέτεια .
Not much of an adventure really ... Πιο πολύ με ζαριά θα την χαρακτήριζα .
Στις τελευταίες μου ζαριές ,έφερα δύο κι άσσο . Φέτος ,ίσως να κάτσει αλλιώς .

Ο θίασος σ'αυτό to έργο θα αποτελείται από τις και τους εξής :
Μια Ζαμαλντέλικα fem - Πρωταγωνίστρια
Δύο Malawi x PCK fem - Δευτεραγωνίστριες
Δύο Satori reg - Άχτι το έχω
Δύο Mandala #1 reg - Supporting role
Δύο Safari mix reg - Supporting role

Τα φυτούδια έσκασαν μύτη στις 22 Φλεβάρη ,στον ήλιο της βεράντας αποκλειστικά ,εκτός από 2-3 μέρες που έβρεχε και τα είχα κάτω από ένα φωτιστικό ,με λάμπα λεντ 10 watt .

[URL=https://www.icmag.com/ic/picture.php?albumid=72452&pictureid=1725387&thumb=1]View Image[/URL]

Ούτε Αγγελόπουλος να ήσουν, Αρκά!
Το καστ εξαιρετικό, και του άσσου και της μαντάλα! Το σατόρι μ'ενδιαφέρει να δω τι θα κάνει, άμα τα καταφέρει να ξεφύγει από μελισσάδες ... ε, ρε τι τραβάμε κι εμείς οι παντρεμένοι... (άσχετο! ) ...
Πάντως τα κορίτσια είναι πολύ νταβραντομένα για τον καιρό κι άμα μπουν στο χώμα άμεσα σε βλέπω να έχεις πρόβλημα ύψους...ξέρεις θαρρώ ότι αμφότερα του άσσου εύκολα πιάνουν τα τέσσερα... :biggrin: τη καβάτζα να δούμε... :)

:tiphat:Ορφεύς
 

scourouhi

Member
Καλημέρα Thandee και Ορφέα !
Φέτος θα προσπαθήσω να κάνω τη δουλειά σε ένα ποταμάκι .
Το χειμώνα κατεβάζει αρκετό νερό με τις βροχές αλλά το καλοκαίρι το νερό είναι όπως φαίνεται στην φωτογραφία .


Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω 3 τεράστιες γλάστρες που έχω από παλιά πάει στην καβάτζα .
Το σχέδιο είναι να τοποθετήσω τις γλάστρες εκεί που ρέει το νερό ,να τους βάλω κάτω ένα στρώμα από ξερά καλάμια ,μετά να γεμίσω με ντόπιο χώμα .
Όταν φυτευτούν τα φυτά στις γλάστρες ,θα ποτιστούνε καλά και θα αφεθούν .Στην συγκεκριμένη φάση ,όλο το ριζικό σύστημα του φυτού θα είναι αρκετά πάνω από την επιφάνεια του νερού .Καθώς το φυτό θα μεγαλώνει ,η κεντρική tap root θα φτάσει στο νερό και θα πίνει από αυτό χωρίς πρόβλημα να πνιγεί ,επειδή οι πιο πάνω ρίζες θα μπορούν να ''αναπνέουν'' αφού θα είναι σε υγρασιασμένο και όχι μούσκεμο περιβάλλον . Επίσης ,το γεγονός ότι θα ''πατάνε'' οι γλάστρες σε τρεχούμενο και όχι στάσιμο νερό θα παίξει μεγάλο ρόλο ,επειδή το τρεχούμενο νερό μεταφέρει οξυγόνο .
H τεχνική λέγεται Swamp tubes και εγώ θα φτιάξω μια παραλλαγή της .

Το ύψος των φυτών δεν θα με αποσχολεί ,για να μη φανούν .Έχει γύρω -γύρω ψηλές καλαμιές και ρετσινολαδιές .

Όταν χρειαστεί θα φτιάξω στηρίγματα με τα καλάμια .
 

scourouhi

Member
Έχω και μια χειμωνιάτικη καλλιέργεια να περιμένω .
Είχα βάλει 35 Satori x (Malawi x Panama) ,που έσκασαν 15-12 .
Στη φωτογραφία φαίνονται οι 16 θηλυκές που απόμειναν σ'αυτή την καβάτζα .
Έχουν μπει σε ανθοφορεία και θα κοπούν τέλος Απρίλη περίπου .

 

scourouhi

Member
Τον χειμώνα που μας πέρασε ,έβγαλα αρκετά δεντράκια στη βεράντα μου . Εδώ είναι τα 2 τελευταία . Satori x (Malawi x PCK ),πέντε μηνών περίπου .

 

delicorganic

Well-known member
Καλή αρχή στον αντάρτη!!
ωραία ομάδα έχεις φτιάξει..:tiphat:
αυτήν την φορά πρέπει να σου βγεί το σενάριο..
ένα έξυπνο καμουφλάζ,θα μπορούσε να φανεί χρήσιμο για τα κακά μάτια-χέρια..
 
Last edited:
Top