What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Το ταπάνι του Ορφέα

orfeas

Active member
Veteran
εσυ ξεπατωνεις αρρωστα εγω αρσενικα,απο τωρα!!!αντε να δουμε......

Δε χαίρεσαι που ξεσκαρτάρεις από τώρα;

κολεγκα,περιεργη φαση το κατσαρομα,αν ηταν πιπερια θα σου λεγα οτι μπορει να ειναι απο την υγρασια,απ την αλλη μου εχουν πει οτι παιζει να τα κανει ετσι κ ψειρα... αβυσος η αρωστιες τον φυτων

σπαθολαδο ρε ταπανιαρη...αν ειχαν μυριστει τα τατουαζαδικα τι επουλωση κανει θα ειχαν πεταξει της μπενπανθολ εδω κ καιρο :biggrin:

τσαλακωμα μια ζαμαλα κ βουρ στα διχρονα,οχι αυτα που κανουν σκονη τα αλλα που κανουν πριονηδι

:smoke:

Καλά ρε μπαγλαμά, μ' αλυσοπρίονα κλαδεύεις; :biggrin:

Τώρα για το κατσάρωμα υπάρχουν πολλά και διάφορα πράγματα να σκεφτεί κανείς και το πιο ακίνδυνο είναι η γενετική προδιάθεση του φυτού, π.χ. η μαύρη ντομάτα που καλλιεργώ μου το κάνει πάντα, αλλά σε ήπιο βαθμό.
Το πιο σοβαρό είναι η τοξίνωση/δηλητηρίαση που μπορεί να προκληθεί από φυτοφάρμακα ή από μολυσμένα μαμούνια π.χ. θρίπας. Πως αρρωσταίνουμε εμείς από κουνούπια, ας πούμε; Επίσης τα broad mites/cyclamen mites προκαλούν ακριβώς τέτοια συμπτώματα!
Κι ένα τελευταίο που σκέφτομαι είναι να υπάρχουν παθογόνοι οργανισμοί στο χώμα.

Στη περίπτωση μου, αποκλείω το 1ο και 3ο και μένω στη τοξίνωση.
Τα BM/CM είναι ζόρικη φάση γιατί δύσκολα τα κάνεις ζάφτι...
Ωστόσο, όπως είπα και προηγούμενα, το λέιζερ κι η ασπιρίνη φαίνεται να βοήθησαν κάπως, αλλά όχι στα μπάντζι, όπως φαίνεται στις φωτό...
Η ανάπτυξή τους πάει μια χαρά όμως...

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090023.JPG
    P1090023.JPG
    70.9 KB · Views: 38
  • P1090022.JPG
    P1090022.JPG
    92.8 KB · Views: 37
  • P1090024.JPG
    P1090024.JPG
    77.9 KB · Views: 39
  • P1090025.JPG
    P1090025.JPG
    90.4 KB · Views: 36

Papastroumf

Member
Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο Ορφέα με την επιδρομή των μαμουνιών σου. :tiphat:
 

bathory

Member
δεν νομιζω απο μαμουνια Ορφεα,κατι πρεπει να παιζει με το χωμα!ριχνεις κοπρια στο χωμα?κατι εκει αν ειναι δεν μου παει καλα!!εφοσον ομος εχουν αναπτυξη εγω στην θεση σου θα τα αφηνα να βλεπω πως πανε!!
 

orfeas

Active member
Veteran
δεν νομιζω απο μαμουνια Ορφεα,κατι πρεπει να παιζει με το χωμα!ριχνεις κοπρια στο χωμα?κατι εκει αν ειναι δεν μου παει καλα!!εφοσον ομος εχουν αναπτυξη εγω στην θεση σου θα τα αφηνα να βλεπω πως πανε!!

Και βέβαια βάζω κοπριά!
Αν έφταιγε το χώμα, που το έχω χρησιμοποιήσει πολλές φορές για να μη πω πάντα, τότε αυτό το Purple LUI θα είχε πρόβλημα επίσης...

Φχαριστώ, στρουμφ!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090026.JPG
    P1090026.JPG
    163.8 KB · Views: 43

makedon

Member
Veteran
καβρον!αλλο ενα τετοιο "πουρναροκλαδεμα"κ βγηκε ο χειμωνας ;)
 

theia

Member
Ορφεα και με το πολυ Ν εχω δει φυτα να στριβουν !! Αν και δεν ειναι αυτο σε αυτη την περιπτωση οπως καταλαβαινω !!
 

orfeas

Active member
Veteran
καβρον!αλλο ενα τετοιο "πουρναροκλαδεμα"κ βγηκε ο χειμωνας ;)

Μήπως έχεις τον Δασάρχη κολλητό και "κλαδεύεις" τέτοιο καιρό; :biggrin:

Ορφεα και με το πολυ Ν εχω δει φυτα να στριβουν !! Αν και δεν ειναι αυτο σε αυτη την περιπτωση οπως καταλαβαινω !!

Η σκέψη έχει βάση, θεία...απλά στο ίδιο χώμα ( Potgrond P ) έχω κι άλλα φυντάνια που δεν υποφέρουν έτσι. Βέβαια είναι ίντικες, οπότε...
Μακάρι να ήταν το Άζωτο...
Να 'σαι καλά!

Και μερικές σημερινές...
:tiphat:Ορφέας
 

Attachments

  • P1090042.JPG
    P1090042.JPG
    112.6 KB · Views: 38
  • P1090040.JPG
    P1090040.JPG
    78.5 KB · Views: 37
  • P1090039.JPG
    P1090039.JPG
    91.2 KB · Views: 40
  • P1090037.JPG
    P1090037.JPG
    94.5 KB · Views: 37

Papastroumf

Member
Ορφέα υπάρχει και η πιθανότητα να είναι στα γονίδια έτσι? Μην ξεχνάς οτι και εμένα το έπαθε το 1 από τα 4 (Αρσενικό) στο outdoor που έκανα.Κάθε φορά που έβγαζε καινούργια φύλα σε ένα επόμενο κλάδο έβγαιναν έτσι,αλλά μετά έστρωναν αν θυμούμαι καλά! :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Ορφέα υπάρχει και η πιθανότητα να είναι στα γονίδια έτσι? Μην ξεχνάς οτι και εμένα το έπαθε το 1 από τα 4 (Αρσενικό) στο outdoor που έκανα.Κάθε φορά που έβγαζε καινούργια φύλα σε ένα επόμενο κλάδο έβγαιναν έτσι,αλλά μετά έστρωναν αν θυμούμαι καλά! :tiphat:

Στρούμφη, το Bangi το έχω ξαναβάλει κι έχω επίσης δει πολλές φωτό από καλλιέργειες του. Τέτοιο πράμα δεν έχω ματαδεί, οπότε είναι κομμάτι απίθανο να είναι γονιδιακό το θέμα...και μη ξεχνάς ότι κι οι ντομάτες μου τα ίδια νούμερα κάνουν...το παράδοξο είναι το υγιέστατο ριζικό και η καλή ανάπτυξή τους...

Εσύ δεν έσπειρες φέτος;

Και μια ερώτηση για να γελάσουμε: Πότε το βλέπετε να τελειώνει αυτό το θερκό; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090044.JPG
    P1090044.JPG
    85 KB · Views: 40
  • P1090043.JPG
    P1090043.JPG
    128.8 KB · Views: 38
G

Guest

Θα τη σκαπουλάρεις απ ' ότι φαίνεται με τα γιατροσόφια σου κουμπάρε...Στο εύχομαι κιόλας!

Σε 3 βδομάδες λέω εγώ θα χει τελειώσει το διαολάκι,4 και πολλές είναι.Το μοναδικό μου αυτόματο εμένα χαιρέτησε .

Είχες κανά λόξυγγα σήμερα μεσημέρι;:biggrin:
 

makedon

Member
Veteran
μαστορα υπαρχει περιπτωση να ειναι καπου ποιο εντονω το φαινομενο, στη γλαστρα η τη γη?

κιαυτες οι καφε ριζες προς τα κατω της ριζομπαλας...μηπως παιζει τπτ εκει

διαπλεκομενο πας να με κανεις ρε αλητη...τα κατεβασμενα του μαρτιου καυσοξυλιασα :biggrin:

syd μπορει να φταρνιζοταν :laughing:



ζαμαλομπρουμ :smoke:
 

scourouhi

Member
Καλημέρα δερβίσια !
Καλή πρόοδο να έχουν τα φυτά σου Ορφέα ! Παρόλες τις αναποδιές ,είμαι σίγουρος ότι θα δώσουν ενδιαφέρον show .

Συμφωνώ απόλυτα πως πρέπει να σκάμε πολλά σπόρια και μετά να κρατάμε στην πορεία τα καλύτερα φυτά .
Εγώ βέβαια το παράχεσα και έβαλα για σκάσιμο 50 . Να δω τι θα τα κάνω ...
Έχω και περί τα 12-15 φυτά σε εξέλιξη εδώ και κει . Τι στον πέοντα ; Κάποια θα μου μείνουν ...
 

Papastroumf

Member
Στρούμφη, το Bangi το έχω ξαναβάλει κι έχω επίσης δει πολλές φωτό από καλλιέργειες του. Τέτοιο πράμα δεν έχω ματαδεί, οπότε είναι κομμάτι απίθανο να είναι γονιδιακό το θέμα...και μη ξεχνάς ότι κι οι ντομάτες μου τα ίδια νούμερα κάνουν...το παράδοξο είναι το υγιέστατο ριζικό και η καλή ανάπτυξή τους...

Εσύ δεν έσπειρες φέτος;

Και μια ερώτηση για να γελάσουμε: Πότε το βλέπετε να τελειώνει αυτό το θερκό; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

Έχω μετακομίσει κάπου μακριά από το πρώην σπιτικό μου Ορφέα και ακόμα μαθαίνω τα κατατόπια :biggrin: Φέτος την έβγαλα με indoor και από Σεπτέμβρη πάλι τα ίδια.Λέω να δοκιμάσω LED και απ'ότι μίλησα με τον Dion με έψησε άσχημα...Για έξω θα δείξει το επόμενο καλοκαίρι.Τι να κάνουμε οι συνθήκες δεν είναι και οι καλύτερες.Όσο για το διαβολάκι σου σε κανα μήνα θα είναι "κομπλέ" ...Υγείες :tiphat:
 

scourouhi

Member
Όπως φαίνεται λοιπόν ,τα αυτόματα δεν είναι για έξω . Ο διαβολάκος του Ορφέα είναι μια απογοήτευση . Έχουμε πρόσφατα δει τα αποτελέσματα του μαυροδιάβολου , σε τέντα με πολύ καλό φωτισμό και ομολογώ πως ήταν εντυπωσιακά . Στη φύση απλώς δεν είναι αρκετές οι ώρες ηλιοφάνειας . Αν όμως τα έχουμε μέσα για 1 μήνα σε 20/4 ή και σε 24/0 και μετά τα βγάλουμε στον ήλιο ,τα πράγματα αλλάζουν αλλά όχι και τόσο δραματικά προς το καλύτερο .

Ποτέ δεν είχα επιτυχία με αυτόματα στην εξοχή . Πάντα με νανάκια κατέληγα .
Αντί για αυτόματα ,μπορούμε να βάζουμε ποικιλίες όπως τα ErdPurt . Είναι γρήγορα και μπορούμε να τα κάνουμε να συμπεριφερθούν ως αυτόματα , αν τα περιορίσουμε σε μικρές -σχετικά- γλάστρες .
Τα ErdPurt δεν απαιτούν βέλτιστες συνθήκες ηλιοφάνειας , κάνουν δουλειά και με λιγότερες ώρες φωτός . Έχω μεγαλώσει κάμποσα στην βεράντα μου και κάτω από μια λάμπα led 10 watt . Η βεράντα μου αυτή την εποχή έχει άμεση ηλιοφάνεια από τις 2 έως τις 6 μόνο ! Παρόλα αυτά ,τα ErdPurt αναπτύσονται αρκετά στο διάστημα του ενός μηνός που τα έχω στην βεράντα .

Μου αρέσουν τα ErdPurt Ορφέα ! Ωραία πρασινάδα κάνουν ! Θα βγάλω και άλλα σπόρια φέτος ,εκατοντάδες .

Ευτυχώς έχω πάρει με τα νερά μου τη γυναίκα και το γιο και μπορώ και σκάω στο σπίτι ότι γουστάρω . Με αφήνουν και τα βάζω κάτω από τη λάμπα του φωτιστικού στο σαλόνι το βράδυ . Μεγαλεία ! One of my dreams came true .

Καιρός είναι να πάψουμε πλέον να κρυβόμαστε , τουλάχιστον στους φίλους μας . Να πούμε την αλήθεια μας και να μην κρύβουμε τα φυτά μας όταν είναι να έρθουν για καφέ .

Σπείρτε σπόρια !
 

theia

Member
Scourouhi τα automatic τα δικα μου σε tent ακοuμπανε τα 80 G for fun και προσφατα πιασαμε και τα 100 !! με 400αρα hps και στο 12/12 παντα στην ανθοφορια λογο περισοτερου κρυσταλου μπορει να χανω μερικα G αλλα περνω πολυ φουντα πουδρα απο το χιονι !! Οποτε φταιει σιγουρα οι λιγοτερες ωρες φως η κατι αλλο τα επηρεαζει αρνητικα εξω ?
 

bathory

Member
Ορφεα το αυτοματο δεν εχει φουλ ηλιο ολη την ημερα?μου φαινεται νωρις το εβαλες,τα αυτοματα το καλυτερο που μπορεις να κανεις ειναι να τα βαλεις τελη μαη-αρχες ιουνη που πλεον μεγαλωνει η μερα!φετος ειπα και εγω να παιξω με μερικα,σκασανε πριν μια βδομαδα!!σιγα σιγα θα ανεβαζω και εγω φοτος,προς το παρον δεν λεει....αργα ξεκινησα φετος!!!δεν παιζουν φετος 3+ μετρα στα 2 και καλα θα ειμαι!!
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλημέρα, λεβεντόπαιδα!

Σήμερα έχω διάφορα να σας δείξω, αλλά ο χρόνος ο μεγάλος κι ο τρανός δεν παίζεται...
Κι έτσι σας δείχνω το ρεγάλο γι' αρχή... :)
Άπαιχτος ο Άσσος!

:tiphat:Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090066.JPG
    P1090066.JPG
    52.2 KB · Views: 45
  • P1090068.JPG
    P1090068.JPG
    92.9 KB · Views: 46

Papastroumf

Member
Μπράβο στον Άσο.Άλλη μία φορά μας αποδεικνύει πόσο μεγάλη και σοβαρή εταιρία είναι! :tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Λοιπόν, η υπόθεση "αυτόματα" για μένα είχε λήξει πριν καν αρχίσει...απλά μου φαγούριζαν τη πούγκα 30 ευρώ, ήταν η περιέργεια γενικά αλλά και ο χρόνος ωρίμανσης ειδικά...
Ωστόσο, θα έχει ενδιαφέρον να συγκρίνω τα μεν με τα erdpurt και δη τις συγκεκριμένες διασταυρώσεις του σπανιόλου (εκτός κι αν είναι καταλανός και παρεξηγηθεί :biggrin: )...τα ντου-ντου βέβαια θα έχουν ένα προβάδισμα δυο βδομάδων περίπου...

Τώρα, επειδή ο showman δεν θα έρθει απόψε, το σόου θα το βγάλει η show-woman, στο ένα μέτρο η σημερινή φωτό και το κλαδί πάει σύννεφο...
Έχω αφαιρέσει τα πρώτα δυόμισι γόνατα, τα μεγαλύτερα μπήκαν στο νεράκι μπας και πάρω κάνα κλώνο...όχι ότι μου χρειάζεται, αλλά δε ξέρεις, τελευταία στιγμή μπορεί να γίνει καμιά αβαρία...

Στη τελευταία φωτό ένα Μπάντζι που έχει ελάχιστο πρόβλημα, καμαρωτό καμαρωτό...μη μου βγει κάνας μεζεάρχης μονάχα :biggrin:

---Χοντρέ, σου χρωστάω μια απόκριση...;)

---Μπάθορι, για ποια 3μετρα μιλάς;

:tiphat: Ορφεύς
 

Attachments

  • P1090058.JPG
    P1090058.JPG
    156.5 KB · Views: 38
  • P1090059.JPG
    P1090059.JPG
    98.6 KB · Views: 38
  • P1090061.JPG
    P1090061.JPG
    175.9 KB · Views: 38
  • P1090062.JPG
    P1090062.JPG
    175.6 KB · Views: 38
  • P1090054.JPG
    P1090054.JPG
    115.1 KB · Views: 41
Top