What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

SanLight Q6W Gen. 2 + Dimm

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Homebox Growlab 120x120x200 cm

2 x SanLight Q6W Gen. 2 + Dimm
3 x PK 125-2 220-400 m3/h

2 x Ventilator clip Garden HP 5w 15cm
1 x Ventilator osci clip Garden HP 20w 25cm
2 x Swiss 125 400 m3/h
1 x Umidificator Taifun 30w 4,5l
1 x Hygrometer Garden HP
1 x Hygrometer ProHygrotherm
1 x Gardena Microdip modelul cu transformator mare (nu pe priza)


--------------------------------------------------------------
Compost: Plagron batmix + compost normal + BB Worm
Poturi: 11l (9 la numar)
Samburi: 3 Cookie Kush
2 Honey B
2 Ind 25+ (nu stiu despre ce e vorba)
1 Lemon Haze
1 Peyote Critical
Saptamana 1 respectiv saptamana 2

--------------------------------------------------------------
Plagron ph min aditiv

In urmatoarele saptamani:
Biogreen: Biozym
Rooting
Bio 1 grow
Bloom
Pk 13 14
Calgel
--------------------------------------------------------------
:woohoo:
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Salutare!!
Îmi place ce echipamente ai! Dai bătaie!!
Succes !!
Dar și cu niște poze ar apărea mai frumos threadul!
:tiphat:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Clima: mediteraneeana (conditii extreme pe aproape toata perioada anului)
Nu doresc sfaturi legate de racire ca este imposibil.

Sa ne gandim la incalzirea globala si cum vor arata temperaturile in viitor. Cum putem sa ducem la capat o crestere cu temperaturi cuprinse intre 28 - 40° C.




VT 13


Numerotate ca o tastatura de telefon vorbim de nr. 7 8 9

7 - Lemon H
8 - Peyote C
9 - Cookie K
Toate 3 au primit top (primul si ultimul ca vorbim de 9 pinguini)


VT 8


Nr. 1-6
1 - Ind 25+
2 - Ind 25+
3 - Cookie K
4 - Honey B
5 - Honey B
6 - Cookie K


Lumina este setata la 18/6
Dimm este la 40% (cca. 100w/b)
Fluxul de aer setat la 220 m3 la toate, 1 vent pe in si 2 pe out.



Temp ziua: 26 - 32°
Umid. 50 - 65%


Temp noaptea 20-24°
Umid. 65 - 75%
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pune toate venturile pe out si pe in lasa gauri duble ca suprafata (6 gauri de diametrul ventului-sau echivant ca suprafata- pentru cele 3 venturi de pe out). O sa vezi ca nu e imposibil.
Pozele nu se vad sau nu le-ai pus..
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
La post rapid nu poti atasa cu link url dar sper sa reusesc aici.
 

Attachments

  • GOPR0022.jpg
    GOPR0022.jpg
    67.8 KB · Views: 52
  • GOPR0021.jpg
    GOPR0021.jpg
    92.9 KB · Views: 48

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Frumos. Spor la treaba. Si incearca treaba aia cu ventilatoarele ca sigur o sa faca diferenta sesizabila.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Multumesc!
Pot deschide aerisirile de pe parti cand e cazul si sa pun 3 pe scos. Vreau sa se obisnuiasca cu temperaturile ce vor urma.
 

dolo

Member
Care ar fi logica sa fie 3 pe out si nici unul pe in cu gaurile deschise , daca in afara boxului e cald ...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Logica e ca misti mai mult aer. Si daca camera in care e boxul e mai mare caldura va fi in mai mare proportie pe acolo. Acusi, daca e posibil ca un vent sa ventileze aceea camera, e si mai bine.
Si treaba cu obisnuotul nu e chiar asa. Plantele se obisnuiesc repede, dar ca sa fie rezistente si sa se obisnuiasca usor cu factori de stres ar fi mai bine sa le tii mediul cat mai bun acum, ca sa creasca mai repede si sa adune energie. La 30+ grade reactia de fotosinteza e aproape la jumatate fata de 20-25 grade. (Cu pierderile suplimentare de energie cheltuita pentru racirea suprafetei funzelor luate in calcul)
Eu am vazut grow-uri si la 32-32 grade in perioada de flower. Dar rezultatele erau pe masura (0.3-0.4 gpw si potenta si aroma scazuta). Iar plantele nici nu semanau cu clone din acelasi strain crescute in conditii normale, lobii frunzelor erau mai ingusti ca la sative (desi era un hibrid indicos de fel) si toate frunzele erau inconvoiate.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am desfacut aerisirile in partea de jos si urmeaza sa mai pun vent 3 pe out.
Suprafata pe care se afla e foarte mare, undeva la 70 m2 iar materialup din care e facuta imi aminteste de garajele securiste vopsite in culoarea verde acoperit cu smoala.
Are foarte putine aerisiri iar clima din zona nu e foarte prietenoasa in perioada mai - septembrie.
Temp de 32 o atinge la orele de varf cum ar fi 14-18 ora la care lumina este stinsa.
Am reusit sa termin cultura de fiecare data dar verile devin din ce in ce mai calde.
Temperaturi record de cca. 36 - 38 in toiul verii (pe vremea cand foloseam un panou de la blackdog).

Multumesc pentru informatiile impartasite!
Vasi le, ma bucur ca iti plac sculele.
Genul de lumini bune de pus in beci sau in locuri racoroase.
 

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
La post rapid nu poti atasa cu link url dar sper sa reusesc aici.

Merge !! Și la post rapid!!
Faci upload la poze , dai click pe ea, și sub ea sunt niste link-uri , copi linkul BB code, și dai paste in post rapid așa fac eu și funcționează!!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Daca esti pe calculator bagi poza in albums si cand postezi (go advanced) ai optiunea sa alegi poza cu un click din albume.
Pe telefon/tableta copiezi linkul cum zice vasy. Tot dupa ce o bagi la albume foto.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
:canabis:


VT 17 VT 12










Au inceput sa se dezvolte frumos dupa topping :laughing:
Temperatura a ramas aproape la fel. Am modificat si vent nr 3 dupa ce am deschis toate aerisirile iar rezultatul nu este unul grozav din cauza incaperii. Poate se mai racoreste in perioada urmatoare
La ultimele 2 udari am adaugat biozym 1ml/l si rooting 1ml/l
Lumina a ramas ramas tot la 40%, am incercat sa o duc la 60% dar temperatura din casuta creste cu inca 2°
Distanta intre lumini si pinguini este de cca. 55 cm



Temp ziua 28 - 32° umid. 50 - 65%



Temp noaptea 21 - 24° umid 60 - 77%
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
VT 23 VT 17


Temperatura a ramas neschimbata! :comfort:
Ph minus aditiv

Nutrienti folositi: 1 ml/l Biozym 1 ml/l Rooting
Distanta lumina 55 - 60 cm
Intensitate lumina 60% 18/6

Ph-ul apei 6,3 - 6,5
Pinguinul nr 4 reactioneaza la stresul din cauza caldurii. Marginea frunzelor mari putin incovoiate.
Comparativ cu Blackdog se dezvolta putin mai greu (aceleasi conditii) dar nu s-au inaltat foarte tare.
O zi buna la toti!
 

Attachments

  • GOPR287.jpg
    GOPR287.jpg
    97.2 KB · Views: 45
  • GOPR288.jpg
    GOPR288.jpg
    96.6 KB · Views: 45

vasy2009sile

Lupul singuratic
Veteran
Dar eu mă chinui sa înțeleg ce e ăla VT 17 VT 12!!
Sa faci și un glosar cu termenii !!
Ori e din cauza ierbii!!
:smoker:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Ziua 29 respectiv 23


Lumina 60% 18/6
Distanta 60 cm
Umiditate 50 - 70%
Temp 27 - 35°
Plagron ph -

Nutrienti folositi biogreen biozym 0.7 ml/l rooting 0.7 ml/l bio 1 grow 0.5 ml/l
Temperatura apei 23° 6,3 - 6,5 ph
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Povestea continua.. :woohoo:
Am schimbat de 3 zile programul de lumina de la 18/6 la 12/12 dupa 36 de ore lasate pe intuneric. Zile de vegetatie 36 respectiv 30.

Intensitatea luminii este la 80% iar distanta este de 50 - 55cm (urmeaza sa o reduc treptat)

Temperatura ziua 30 - 36° (2 zile la rand a atins 40° din pacate) iar umiditatea 45 - 55%
Temperatura noaptea este de 26 - 30°

Nutrienti folositi in mica masura la 2 din 3 udari sunt: biozym 1ml/l, grow 1 0,75 ml/l, calgel 0,4 ml/l(e recomandat o data pe saptamana)
Plus ph min, ph ul apei este de 6,2 - 6,6 iar cel am saolului oscileaza intre 6,8 si 7,2

Mici semne de stres din cauza caldurii probabil. E greu sa iti dai seama intr-un mediu cald.
Honney b si cookie k sunt destul de sensibile la caldura si la nutrienti desi am folosit o cantitate foarte mica am vazut semn de mic burn posibil
Inaltimea pinguinilor este de 40 - 47 cm
Sanlight comparabil cu blackdog led are 2 minusuri
1 - caldura produsa de module si racirea pasiva este mult mai mare si mult mai proasta
2 - umiditatea din box scade considerabil fara un umidificator
De exemplu cu blackdog in perioada de inflorire nu avea nevoie de umidificator permanent din cauza ca se mentinea umiditatea in jur de 50%
Blackdog - temperatura de folosire este de -20 - 40 iar la sanlight este de 5 - 35, sper sa nu degradez modulele.








 

Latest posts

Latest posts

Top