What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

zeeland

Member
turu_ca, stai calm
ardeleanu, cand le pui in borcan o sa se reumezeasca un pic (de fapt se redistribuie umezeala care a mai ramas in mijlocul buzilor). citrice eu nu as pune, poate doar daca-s prea uscati buzii. tu poti sa incerci cu un borcan, digustibus non discutandum.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
unii pun cozi de citrice pt fantezie, aroma si tentative de a extrage orice umezeala a mai ramas.
mai bine nu pui. e mai simplu, mai usor si mai sigur.
 

Gigel2

Member
Am o problema
de la 30cm si 5 noduri cat aveau acum 2 sapt cand le-am pus pe 12/12 au ajuns la 80-90cm
lumina a fost aproape de ele(ca am cooltube-uri) dar tot au crescut, internodurile sunt imense, ele sunt destul de firave, frunzele in schimb sunt mari si arata foarte bine, au inceput sa apara pistili.
ramurile de la baza(care se lungisera practic pana aproape de varf le-am taiat.
Cum le-as mai putea ajuta in situatia data? stiu ca e o situatie complicata cu internodurile alea de 10-15cm dar...nu inteleg situatia, dupa cum am spus luminile au fost lipite aproape de ele
frunzele de jos au inceput sa se ingalbeneasca(probabil lipsa lumina) dar cum spuneam, desi sunt cam bete si exceptand ca nu au mare rezistenta(va trebui sa le pun araci) sunt destul de sanatoase

exista posibilitatea ca asta sa fie comportamentul strainului tau...
e foarte prost c`ai taiat ramurele de la baza cum le zici tu...alea erau locuri pentru potentiali muguri...acum asta e...o sa ai un mugure pe mijloc...atat
fa`i un lst...e simplu...o indoi si`o lasi sa termine...
eventual marestei lumina...mai pune`i 20 de w sau stiu eu
 

TheZ

New member
Buna seara, sunt nou pe forum si vreau sa incep si eu un proiect de "gradinarit", incep prin a-mi cere scuze lui Exploziv ca m-am bagat pe threadul lui, dar nu stiam unde sa postez si peste tot pe unde am citit am dat de el si de Gantz si am preferat sa le cer lor in primul rand sfaturi.
Bun, deci, indoor, spatiu 60x60x170 (inaltimea maxima), as vrea sa merg pe CFL cap coada, ma gandeam la 6x25w si sa pun 4 Warm Light si 2 Cool White + 2 neoane sa le pun verticale sa fie lumina cat mai bine imprastiata. Seminte nu am deocamdata pt ca as vrea intai de toate sa ma documentez cat mai bine cu putinta. Va rog, daca se poate sa ma ajutati si pe mine cu niste indrumari legate de strain-ul pe care sa-l aleg, pamantul pe care sa-l folosesc, programul de lumina, care ar fi numarul indicat de plante pt spatiul dat etc. Nu, nu sunt lenes, am citit cam tot ce se putea citii pe aici, dar nu strica nici-odata niste sfaturi in plus. Va multumesc anticipat si astept raspunsurile voastre cu nerabdare

Peace !
 

zeeland

Member
salut thez!

strain: ptr inceput ceva indica nepretentioasa ce termina rpd
nr de plante: 2 scrog sau lst
program de lumina...16/8 vegetatie; 12/12 floare

mai vezi si tu pe forum
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Bun venit... nu ai citit nimic, chiar daca sustii contrariul.

Sau poate ca ai sarit, din greseala sau din comoditate (lene), threadul "De unde incep"

Am facut o mentiune in legatura cu alegerea soiului la postul #15

La spatiul ala? Depinde de ghivece, mai exact de marimea lor. Eu as folosi pet-uri patratoase si as face un mic sog :D Asa folosesti spatiul la maxim.
Daca cresti cu cfl-uri tine cfl-urile cat mai aproape.
 

TheZ

New member
Am citit, nu am zis ca nu stiu, doar ca, tind sa cred ca e mai bine sa primesti niste indicatii directe la problema decat sa deduci. Daca nu citeam nimic, nu mai cunosteam nici termenii, nici alte chestii, ma rog, revenind la "problema" :)
Multumesc frumos pt raspunsuri si o sa va mai stresez :D
Gantz, daca folosesc pet-uri de 10L taiate, pot sa fol 4 buc ? CLF-urile o sa le tin cat mai aproape, fac testul ala ingenios cu mana "daca te arde pe tine, le arde si pe ele" :p
Revenind la soiul ales, ma refeream la ceva mai concret pt ca sunt sute !!! :)) Stiu ca trebuie ceva predominant indica, ma gandeam la ceva auto-flower...
Partea cu LST am inteles-o, partea cu SOG / SCROG nu tocmai bine... poate cineva sa ma lumineze si pe mine putin ? :D Inca odata imi cer scuze daca sunt stresant sau altceva de genu dar sunt destul de entuziasmat de acest proiect :D
Va multumesc pt rabdare si promptitudine !

Peace !
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
daca iti incap foloseste. de preferat pune cate 1 planta in fiecare ghiveci.

testul e bun dar cfl-urile nu dau la fel de multa caldura ca un HPS. Daca vrei sa le aduci FOARTE aproape, mai bine le separi de restul cutiei printr-un geam. va trebui totusi sa treaca si aerul pe acolo asa ca ventilatie si in acel loc ar fi o idee buna.

soiurile sunt sute. DAR lenea e mult mai mare. sunt numeroase strategii pt a alege un soi.
1. Research: Ce creste lumea? Ce rezultate au avut? Ce probleme au avut?
2. Mai mult research: Ce vinde seedbanku? Cati bani sunt gata sa investesc? Ce high doresc? Cat de mult vreau sa astept?
3. Si mai mult research: Oare butonul din bara de sus, ala "Strain Guide", ce face?
4. Si apoi, repeti procesul folosind butonul Search de pe bara de mai jos. Vei fi uimit cati termeni vei putea gasi. Stai linistit, au si poze.

solutiile de rezerva raman Wikipedia si Google

Acum transforma acel entuziasm in actiune.
 

TheZ

New member
Sarumana pt raspunsul prompt :D
Legat de nr de plante / ghiveci, oricum vroiam sa am planta si ghiveciul, legat de cfl vs hps, stiu ca e mai bine pe hps, dar vreau deocamdata sa incep asa, de test, sa vad ce si cum, am luat in cosiderare si partea cu geamul / plexi intre becuri si plante, urmeaza sa fac niste teste de caldura sa vad care ar fi temp in box.
Multumesc inca odata pt raspunsuri si o sa mai revin daca mai am nelamuriri.

Peace !
 
G

growcase

La cfl nu o sa ai temperatura de peste 30 grade, doar daca NU ai nici un cooler/ventilator pt outake
 
M

MJMJ

cateva idei sa hermafrodesc o planta?
dupa o luna de flower,o trec o zi 24/0,apoi 2-3 zile pe 12/12 ,apoi ii aprind lumina 20-30 de min in perioada de intuneric,apoi dupa o saptamana iar ii fut ciclul de flower.Ce credeti,va tine?
 
G

growcase

Cred ca, sa faca seeds.

O poti lst-ui iar foarte mult chiar si sa faci supercrop, asta o streseaza. Eu asa am facut la primul indoor(din greseala) in flower, tot faceam lst ca erau mari si nu mai aveau loc si supercrop....in scurta vreme am avut herma full.
Sau poti face schimbari de temperatura majore.

Sau cauta pe forum, variante sunt
 
M

MJMJ

da,pt seminte,ca am numai femele din seminte feminizate...chiar am s-o stresez grav pe una in curand :)

q: is this bitch still alive? :watchplant:
 

Attachments

  • P9300009.jpg
    P9300009.jpg
    110.1 KB · Views: 28
M

MJMJ

pai este o clona,cand am luat-o de pe planta a fost verde,si in apa a inceput sa se faca asa...find inflorita a prins foarte greu radacini si la prima radacina mai mare am pus-o in pamant acum vreo 3 zile.
 

Gigel2

Member
eu am doua kaya gold care vor termina cam pe 1 noiembrie si 2 wonder women care vor termina pe la sfarsitul lui noimebrie...
e o ideie buna sa las o creanga de la o planta kaya gold neculeasa pana se hermafrodeste si sa iau polen de la ea pentru una dintre wonder woman?
am inteles de la dubite ca asta e o metoda de a creea seminte feminizate...
?!
 

dubite

Member
eu am doua kaya gold care vor termina cam pe 1 noiembrie si 2 wonder women care vor termina pe la sfarsitul lui noimebrie...
e o ideie buna sa las o creanga de la o planta kaya gold neculeasa pana se hermafrodeste si sa iau polen de la ea pentru una dintre wonder woman?
am inteles de la dubite ca asta e o metoda de a creea seminte feminizate...
?!

am zis eu vreodata asta?? nu imi aduc aminte sa fi spus asta gigele..
as vrea insa sa faci experimentul asta.. suna revolutionar!! astept cateva seminte de la tine.. :thank you:
 

Latest posts

Latest posts

Top