What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Noul thread de discutii interminabile.. (Romanian's Den v. 3.0)

enricco

Member
De la 1 Ianuarie pana acum, am fumat in total 465 g, e un nou record pentru mine si am ramas iar fara, asa ca am reintrat pe forum sa vad ce mai faceti, salutare prieteni, SUNT TREAZ, aia cu SUPERHIGH ME e vrajeala, cred ca rezist si 1 an fumat de dimineata pana seara.
 

enricco

Member
am observat niste modificari ale comportamentului, unele inspre bine, altele in rau, pauza acum o sa fie pana pe la inceputul lui Septembrie cand o sa iau din ce pun acum outdoor. M-a apucat paranoia, nici nu mai stiam pe unde sa mai ascund iarba. Nu cred ca e bine sa fumezi zi de zi, dar iarna in Romania e grea, e depresiva si mai bine fumezi cat poti si daca poti
 

vasile

Active member
Veteran
eu am fumat 465 azi, dar am baut niste cafele, ia zi ma ex mai traiesti? totu bine?
 

Mr landrace

New member
Salutare

Doresc sa cumpar si eu din UK ulei cu cbd ce se vinde la sticlute dinacelea de 10ml si are 4% sau 8% cbd (400mg sau 800mg) si pana in 0.2% THC .

1) Ma intereseaza sa imi spuneti daca este legal in tara noastra si exista vreun risc . In caz de m-as trezi cu politia ce as putea sa le spun ?

2) Stiu ca exista si in Romania un astfel de ulei si am vb cu producatorul si mi-a spus ca are THC-A intr-o forma stabilizata care nu poate fi transformat in THC . Ce poate fi aceasta si de ce sa faca acest lucru , o fi o ingradire legala care il obliga ? Daca flacoanele ce le cumpar eu din UK nu au stabilizat THC-A (cum are cel care le vinde la noi in tara) o fi posibil sa fie ilegal in tara noastra ?

3) Am inteles ca la noi in tara se foloseste testul antidoping pe saliva de catre politistii auto "Drugwipe 6S" . Ei spun pe site-ul lor "Tracing cannabis consumption: The detection limit of the active substance Δ9-THC in saliva is 10 ng/ml."

Acuma cu toate ca acest ulei contine putin thc (mai putin de 0.2%) , ma tem ca poate fi detectat . Oare cat timp trebuie sa astept ca sa iasa din saliva , 2 saptamani sa fie suficient ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ai curaj daca vrei sa comanzi prin posta asa ceva. Mai bine ti-l faci din canepa, ca tot vine sezonul ei. Altfel e posibil sa creezi tu precedentul daca te prinde, ca la noi oricum legile is neclare.
Depinde de cat ai consumat. E vorba de ng, adica 1/1.000.000, teoretic trece in 24-48 ore, dar asta e ceva ce e bine sa nu Afli pe pielea ta, ca la sange/ urina dureaza mai mult, si te pot dice si la aceste probe daca au suspiciuni sau testul daun rezultat neclar.
Stii tu cum sta treaba, mai bine stai in banca ta.
 

gganjaabwoy

Active member
Cum adica thca stabilizat fara a mai putea fii transformat in thc? Din cate tin eu minte thca ii forma neactivata de thc... El urmand sa se transforme in thc la temp. ridicate... Cum sar putea sfida acest proces?
 

Mr landrace

New member
Ai curaj daca vrei sa comanzi prin posta asa ceva. Mai bine ti-l faci din canepa, ca tot vine sezonul ei. Altfel e posibil sa creezi tu precedentul daca te prinde, ca la noi oricum legile is neclare.
Depinde de cat ai consumat. E vorba de ng, adica 1/1.000.000, teoretic trece in 24-48 ore, dar asta e ceva ce e bine sa nu Afli pe pielea ta, ca la sange/ urina dureaza mai mult, si te pot dice si la aceste probe daca au suspiciuni sau testul daun rezultat neclar.
Stii tu cum sta treaba, mai bine stai in banca ta.

Pai din ce am citit , am inteles ca limita legala este de 0.2% thc . Deci teoretic ar fi legal acest ulei , in caz de m-ar lua politia si testeaza uleiul si este sub 0.2% care ar fi problema ? Si site-ul spus de cel de mai sus si acel producator local care vinde astfel de ulei la noi in tara se incadreaza tot in aceasi situatie .

1) Treaba este ca la ei la astia din UK in test iese la THC 0.195% . Dar e posibil de la temperatura/soare/timp sa mai creasca procentul ?
2) Si daca m-ar lua politia si il testeaza si lor le iese 2.02% eu ce sa fac ? Poate ei au o alta metoda de testare .

Dar nu inteleg care e treaba cu thcA stabilizat , adica nu se mai poate schimba in THC . De ce oare sa fi facut acest proces ?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@landrace: Man, cu uleiul asta, e greu sa te ia de cap daca nu e foarte concentrat, asa ca nu o sa te opreasca politia sa iti faca tie testul asa, tam nisam, daca tu mergi pe strada si nu faci un accident. Daca faci totusi, poti sa justifici ca ai urme de la un produs din asta, si le arati certificatul de conformitate al produsului, sau bonul, de unde l-ai luat, daca iese la analiza.
In concentratia care o are, nu are cum sa iti dea rezultatul "condus sub influenta". Acuma, daca ar fi foarte concentrat, ar fi altceva, dar asta nu este. Nici ala din anglia, nici asta de la noi. In tot cazul, pastrezi bonul. Daca "lifestile-ul" iti cere periodic sa fii clean, e altceva...

Produsele cu sub 0,2% THC sunt legale in tara si un UE, dar trebuie ca producatorul sa aiba avizele necesare. Daca te testeaza pe tine si le arati bonul cu care ai cumparat, la ei se duc, direct. Daca sunt in regula, asta e.

Altminteri, te duci la Plafar si iti iei canepa Sonnentor, si o faci tinctura, si apoi o concentrezi la cat vrei direct in ulei. Exact metoda "lui" Rick Simpson, vezi ca am descris-o pe threadul cu Rick Simpson oil. Canepa asta are cel mai putin THC dintre toate soiurile testate de mine, poate chiar 0,05% sau mai putin.

Aia cu THCa stabilizat cred ca e o vrajeala, dar nu e imposibila. Daca reusesti sa amesteci in extract o albumina (albus de ou de exemplu), cand o incalzesti iti prinde THCul in structura. Depinde de extract, etc. Or mai fi si alte metode. Is curios, ce producator e ala care zicea ca a stabilizat THCaul, ca dintre producatorii mari doar Hofigal incerca sa scoata un produs similar si nu sunt sigur ca au reusit.

De ce sa fi facut acest proces? Pai de aia, ca o canepa de pe un site ca ala pus mai sus, adica un soi romanesc, normal, daca o faci extract concentrat, vorba cuiva, fumezi un cui si nu te ridici din scaun 2 ore. In legislatie (339) se prevede ca daca produsul are totusi THC dar se poate demonstra ca nu este fezabil sa se foloseasca precum un drog, e ok is conditii mai usoare de notificare/avizare/control.

Da' ce-ai frate, cancer?
 

Mr landrace

New member
Uitati ce zice producatorul roman : "Produsul contine 0,1% THC si THCA 3%. THCA este prezent intr-o forma stabilizata in produs. THCA nu mai poate fi transfromata prin decarboxilare sau alt proces chimico-fizic in THC. In acest fel produsul indeplineste cerintele legale pentru comercializare."

Dar eu daca e sa cumpar din UK si au THC-A normal , adica nestabilizat oi risca ceva ?
 

Mr landrace

New member
Problema este ca daca se incalzeste , de exemplu la produsul din UK in stare bruta are thc 0.195% iar post descarboxilation (dupa incalzire presupun) are 0.27% thc , in cazul aceste depaseste limita legala .
 

gganjaabwoy

Active member
Aia cu THCa stabilizat cred ca e o vrajeala, dar nu e imposibila. Daca reusesti sa amesteci in extract o albumina (albus de ou de exemplu), cand o incalzesti iti prinde THCul in structura. Depinde de extract, etc. Or mai fi si alte metode..

:thank you:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Tot mai concentrat cred ca iese din canepa. Si nu mai iti faci probleme ca are cine stie ce stabilizatori in el. E clar ca el in timp in sticla se decarboxileaza, aici conteaza cand a fost masurat si cand a fost ambalat, iar daca esti depistat, ca sa ti-l testeze eu cred ca pleaca tot la un laborator extern, deci ramai oricum fara sticluta..
 
Top