What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Grow in viitorul apropiat

narcox

Member
Va salut pe toti!
Am citit foarte multe growuri, in special cele ale romanilor. Am vazut de la grow in calculator, la grow in galeta. Foarte frumoase majoritatea
As dori sa va arat propunerea mea de grow. Doresc sa cresc o singura planta cam la 3-4 luni, autoflower pentru a imi simplifica treaba :tiphat:
Postez aici deoarece, dupa ce aflu anumite raspunsuri cu siguranta voi dezvolta povestea ce va urma
Growul este din carton, majoritatea peretilor fiind facuti cu foi a4, un singur perete este cu folie reflectorizanta
Am o inaltime de 65 cm, latime de 41 si adacime 41, deci voi opta pentru o planta mica. Asteptarile nu sunt foarte mari, as dori sa imi procur singur materia pe care o fumez.
Becurile urmeaza sa le cumpar maine si am de ales intre 3x cfl 36w 6500k si 2160lm sau 3xLED 30w 6500k lm 2950. Ambele lumina rece.
Sunt interesat sa am un consum cat mai mic, deci cre ca ledurile ar fi indicate, nu pentru ca nu imi permit ci pentru ca o mica paranoia legata de chestia asta :laughing: /.
Becurile vor fi bagate in dulie cu priza unde voi introduce o prelungire flexibila a becului pentru a putea ajusta foarte usor distanta bec/planta
Am cumparat termo+hig, ph+solutii de scadere si crestere , lupa, mini ventilator pe care ma gandesc sa il pun in diagonala cu gura de iesire aer, adica langa gurile de intrare aer
Am o dilema in alegerea soiurilor si a mirosurilor. Am citit enorm despre eliminarea mirosului insa nu am gasit ceva cu adevarat explicit desi am facut abuz de functia search pe subiectul asta.
dilema este cum pot elimina de tot sau in mare parte mirosul din growbox ? Am citit despre filtru de carbon dar nu imi dau seama daca este cel de la hota, unde ar trebui sa am o teava sau ceva asemanator. Clar nu cred ca as avea loc sau m as descurca cu asa ceva... Daca ma puteti ajuta cu alta solutie raman recunascator
As dori sa aleg un soi ce creste pana in 70 sec ca royal dwarf auto/blue cheese auto/white widow auto dar tot o data sa nu aiba un miros puternic tocmai din pricipina celor spuse mai sus.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Salut!
LEduri, obligatoriu, cflurile sunt mai scumpe si mai putin eficiente si durabile.
eu as merge pe 6 bucati de 10-13W sau chiar 9 bucati. Daylight, nu cool white.
Nu stiu ce paranoia poti avea vis a vis de consumul a 100W, ca in ziua de azi si un pc de gaming consuma mai mult. Ar trebui sa uiti de problema asta. Gandeste-te ca un rig de mining pentru btc/ltc haleste aproape 1000W sau mai mult. Si are cam acelasi volum ca si spatiul tau. Garantat nu o sa ai probleme din cauza consumului de curent la 100W.
Pentru filtru de carbon cauta pe forum solutii diy. Se poate face in aproape orice marime atat timp cat ai un ventilator suficient de puternic ca sa treaca aerul prin el. Si da, daca schimbi carbonul la timp vei elimina mirosul in totalitate. DAR nici cel mai bun filtru nu va elimina mirosul DIN growbox sau growroom, ci doar il va filtra pentru a nu ajunge in camera sau locul unde este mutat aerul deja trecut prin growbox/growroom.
In rest, success. Vezi ca sunt multe growuri cam de marimea celui planuit de tine in sectiunea de microgrows. Eu cred ca ai de unde sa te inspiri.
 

narcox

Member
Multumesc frumos pentru toate sfaturile. Acum mă duc sa cumpăr mai multe leduri in cazul acesta .:dance013:
Imi poti recomanda si o planta mai oferă toate cu mirosul auto?
 

narcox

Member
E ok ce am in cap pentru filtru de Carbon?
In partea din stanga ma gândeam sa pun un cooler care sa împingă aerul spre gaura de ieșire unde voi atașa o conserva unde capetele sunt tăiate, voi pune Carbon activ(nu cărbune :laughing:) si voi inveli conserva inte o plăsuță pentru a nu se răsturna carbunele nicu in grow, nici pe langa grow , în afară lui
Fratilor , acum daca radeti sau nu, eu vreau sa va zic ca desenul nu e cea mai mare pasiune a mea :laughing:
Aveti poza atașată
 

Attachments

  • 20180105_101434.jpg
    20180105_101434.jpg
    23.7 KB · Views: 29

plm

Member
Nu mai ai nevoie de niciun cooler parerea mea, e un consum in plus aiurea + zgomot... totul pare in regula, asigura-te ca spatiul pentru inductie e dublu ca suprafata fata de cel de extractie, iar cu un extractor decent atasat la filtru de carbon + un ventilator ambiental, te asiguri ca spatiul este ventilat corespunzator.

Si iti recomand sa mergi pe fotoperiodice, pentru ca asa vei intelege si tu ce inseamna un ciclu de lumina, cum sa-l ajustezi, si nu numai, ai timp sa inveti anatomia plantei, modul de dezvoltare, poti aplica tehnici de antrenare, experienta e cea mai valoroasa pana la urma la inceput.
 

narcox

Member
Nu mai ai nevoie de niciun cooler parerea mea, e un consum in plus aiurea + zgomot... totul pare in regula, asigura-te ca spatiul pentru inductie e dublu ca suprafata fata de cel de extractie, iar cu un extractor decent atasat la filtru de carbon + un ventilator ambiental, te asiguri ca spatiul este ventilat corespunzator.

Si iti recomand sa mergi pe fotoperiodice, pentru ca asa vei intelege si tu ce inseamna un ciclu de lumina, cum sa-l ajustezi, si nu numai, ai timp sa inveti anatomia plantei, modul de dezvoltare, poti aplica tehnici de antrenare, experienta e cea mai valoroasa pana la urma la inceput.
Deci ar trebui să cumpăr un extractor pe care sa il atașez la intrarea din conserva? De aceea ma gândeam sa cumpăr un cooler sa împingă aerul spre zona aceea +ca mai am jos , la gurile de intrare aer un ventilator mini
Bro, ms de sfat. Dacă tu imi zici ca e mai bine sa atasez un extractor la baza conservei plina cu cărbune, asa fac. :biggrin:
 

plm

Member
Pai da pentru ca aerul care e tras din grow, trebuie sa treaca intai prin filtru, nu rezolvi nimic cu un cooler, poate pentru un microgrow, extractorul tre sa traga prin gura filtrului aerul puturos sa-l curete sa-l dai afara fara miros ca altfel te dai singur in primire:))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Am mai vazut planuri de-astea, useri care credeau ca au reinvemtat roata, exact ca si tine, cu coolere care imping aerul catre gaura de exhaust in loc de un ventilator/extractor capabil sa scoata aerul din box pus exact pe exhaust. Majoritatea s-au trezit si au renuntat la planurile acestea sau s-au culcat si au renuntat la a mai incerca sa creasca iarba.
Acum, daca tu crezi ca un cooler va impinge aerul de la distanta prin carbon activ (carbon, nu carbune, DA!!? :muahaha:), da drumu la treaba si invata-ne si pe noi. Te-ai uitat macat la un thread de grow ce are un filtru diy? Ai citit macar un thread despre constructia unui filtru? Poate ar fi mai bine sa faci asta inainte sa presupui chestii. Altfel vei renunta sau vei plati de 2 ori si vei munci de 2 ori ca sa faci ceva functional.
 

narcox

Member
Ok. Am inteles. Voi cumpara un extractor. Am citit foarte multe si am vizionat foarte multe videoclipuri de confecționare. Imi cer scuze daca au deranjat intrebarile astea, eu chiar nu înțelegeam chestia cu filtru. O sa iau un extractor. Va multumesc frumos !
 

narcox

Member
Voi reveni cu growul in curând. Am gasit ceva care m a făcut sa inteleg mai bine procesul. Iau un filtru de Carbon pe care îl umplu cu cărbune activ, filtru de Carbon il las in interiorul growului iar ventilator de tragere sta in afara growului conectat la filtru prin tubularura flexibilă. Multumesc frumos! Sper ca nu v a deranjat.Apropo, nu vreau sa reinventez nimic , am zis foarte clar ca cer sfaturi de la voi deoarece aveti o experiență mult mai mare, si o respect. Sunt sigur că acest topic o sa ajute foarte muți viitori groweri aflați în dilema asta .
 

plm

Member
Eu nu as lega gura de filtru cu extractorul prin tubulatura, scade fluxul, dar daca nu ai spatiu in grow, merge si asa insa fiecare curbura scade cu vreo 15% din volumul de aer tras, as lega doar la capat pe unde iese aerul din extractor o mica schema cat sa ajung la fereastra sau undeva sa dau aerul afara.

Ca sa intelegi mai bine cum arata un setup ideal:
 

Attachments

  • growroom_ventilation_system.jpg
    growroom_ventilation_system.jpg
    38.6 KB · Views: 36

narcox

Member
Eu nu as lega gura de filtru cu extractorul prin tubulatura, scade fluxul, dar daca nu ai spatiu in grow, merge si asa insa fiecare curbura scade cu vreo 15% din volumul de aer tras, as lega doar la capat pe unde iese aerul din extractor o mica schema cat sa ajung la fereastra sau undeva sa dau aerul afara.

Ca sa intelegi mai bine cum arata un setup ideal:
Ms man , un sfat superb.
Dacă am loc o sa pun growul langa calorifer, aproape de geam. Agat tubulatura de la vent pe pervaz ascuns. Nici nu imi inundă casa de miros:dance013:
O sa incep in cazul asta prin martie, numai bine imi ajung si toate comenzile de pe aliexpress.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Pai daca montezi bine filtrul nu ar trebui sa iti inunde casa de miros nici daca e departe de geam, doar ca nu prea e sanatos sa respiri praful ala de carbune ce iese din filtru, asa ca e bine ca evacuezi direct afara.
Singurul moment cand o sa iti miroasa in casa o sa fie cand ai boxul deschis, si nu mai e presiunea negativa care sa traga tot mirosul pe evacuare.
 

narcox

Member
Pai daca montezi bine filtrul nu ar trebui sa iti inunde casa de miros nici daca e departe de geam, doar ca nu prea e sanatos sa respiri praful ala de carbune ce iese din filtru, asa ca e bine ca evacuezi direct afara.
Singurul moment cand o sa iti miroasa in casa o sa fie cand ai boxul deschis, si nu mai e presiunea negativa care sa traga tot mirosul pe evacuare.
Eu ma asteptam daca filtru e activ sa nu se răspîndească mirosul in apartament, si sa fie ok in camera. Oricum o sa incerc sa iau unul puternic chiar daca am o singură planta.
Da, asta cu lucrare la grow am auzit de multe ori, o sa tin ușa de la dormitor închisă și o sa ma bucur de miros :biggrin: .
Voiam să vă zic ca am luat pentru vegetație ceva destul de ieftin dar cu un indice npk destul de ok 9-3-6.
Si alta problema , ghiveciul chiar si pătrat de 10l estr cam înalt, nu m ar deranja sa mai dau alți bani pe o cutie de depozitare unde intra 10L, dar care e mai lată si nu imi ocupa atât di înălțime. Tu ce zici ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
e un Filtru de "carbon activ" sau un "filtru de carbon" activ?

primul e folosit pentru a curata aerul de mirosuri neplăcute. De cele mai multe ori aerul este impins prin filtru cu un ventilator puternic.
Al doilea e o inventie ce o atarni in growboxul visurilor tale si functioneaza ca un deodorant de camera doar ca absoarbe mirosurile din aer.

....si nu EXISTA.

te bucuri de miros? si hainele tale se vor bucura, si restul casei si etajului. mirosul se misca si penetreaza tot. Fii destept si foloseste un filtru.

poti creste si in o punga de plastic daca vrei. cumperi sacul de pamant, il pui in cutie si tai o gaura. pui planta, uzi... planta creste.
 

narcox

Member
e un Filtru de "carbon activ" sau un "filtru de carbon" activ?

primul e folosit pentru a curata aerul de mirosuri neplăcute. De cele mai multe ori aerul este impins prin filtru cu un ventilator puternic.
Al doilea e o inventie ce o atarni in growboxul visurilor tale si functioneaza ca un deodorant de camera doar ca absoarbe mirosurile din aer.

....si nu EXISTA.

te bucuri de miros? si hainele tale se vor bucura, si restul casei si etajului. mirosul se misca si penetreaza tot. Fii destept si foloseste un filtru.

poti creste si in o punga de plastic daca vrei. cumperi sacul de pamant, il pui in cutie si tai o gaura. pui planta, uzi... planta creste.
Am luat ventilatorul. E unul de baie. Cred ca e de ajuns pentru ce growbox am eu. Am luat si tubulatura.
Deci sa mi iau adio de la filtru improvizat de mine dintr un cilindru/conserva umplut cu Carbon si sa cumpăr un filtru de Carbon, nu ?
Ms frumos !
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
Nimeni nu zice că DIY nu merge. Există numeroase exemple unde DIY e o soluție nu doar viabila ba chiar perfectă și mult mai ieftină.

Totuși mai bine mergi pe o soluție sigură. Un filtru bun poate tine și doi ani. Mai bine crești sigur pt aceasta perioada, înveți multe și apoi meșterești cat vrei.

In alta ordine de idei: vrei sa incepi sa cresti. de ce sa reinventezi roata cand roata deja functioneaza? poti sa mesteresti mai tarziu cand stii mai multe, dar acum?
:tiphat:
 

narcox

Member
Nimeni nu zice că DIY nu merge. Există numeroase exemple unde DIY e o soluție nu doar viabila ba chiar perfectă și mult mai ieftină.

Totuși mai bine mergi pe o soluție sigură. Un filtru bun poate tine și doi ani. Mai bine crești sigur pt aceasta perioada, înveți multe și apoi meșterești cat vrei.

In alta ordine de idei: vrei sa incepi sa cresti. de ce sa reinventezi roata cand roata deja functioneaza? poti sa mesteresti mai tarziu cand stii mai multe, dar acum?
:tiphat:
O sa cumpăr asa ceva cu diametru de 100. Ventilatorul are debit de 105


- Carbon activ de cea mai buna calitate = mai multa suprafata de contact cu aerul
- Compactaj de carbon mai omogen
- Control 100% al mirosurilor, intr-o atmosfera de umiditate relativa 70%
- Durata de viata crescuta cu 20%, se pot efectua 4 cicluri complete cu un filtru
- Reduce nivelul de zgomot pe linia de ventilare
- Include elastice de stabilizare a pre-filtrului
- Vine cu un pre-filtru de schimb suplimentar
- Include 2 curele de suspensie reglabile si ultra-robuste
Noile filtre MaxCarbon sunt livrate intr-un plastic ermetic, introdus intr-o cutie de carton, bine protejate cu spuma antisoc, ideal pentru VPC.
Compatibil cu toate extractoarele din linia (Ruck, Bluejet, etc...) de un debit inferior sau egal cu 160m3/h.
Este Ok?
 

Attachments

  • filtre-a-charbon-max-carbon-100mm-200mm-160m3.jpg
    filtre-a-charbon-max-carbon-100mm-200mm-160m3.jpg
    22.3 KB · Views: 39
Top