What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Muzica profunda si "ierbalistica" :)

C

cannabis god

dub fx a avut un concert la cj de vreo 2 saptamani,baga tare omul.
 

sznake

jarhead
Foarte caterinca brainDMG! :D Dar ce limba e aia mah? Maghiara nu e. Banuiala mea e ca e finlandeza, dar parca suna un pic altfel finlandeza.

@edster: e cam greu sa nu-ti placa reggae daca fumezi :D Totusi, eu prefer original rastamanii, nu astia care suna atat de comercial.. :)
 

sznake

jarhead
Hai sa vb un pic si despre ce pot ai nostri romani. Mie unul, imi place noul album al lui Skizzo Skillz, si de pe albumul vechi piesa aia "Teleleu" destul de draguta. In schimb nu am apreciat f mult piesele alea cu cuvinte vulgare..

La instrumentale si la still omu se tine sus de tot. RESPECT!:smoker:
 

edster

Member
multe despre skizzo nu pot sa zic pt ca nu am ascultat niciunul din albume inca, dar daca e sa vb despre hip hop anu asta au iesit materiale grele....problema e ca artistii mor de foame cu frigiderele goale.albumele nu se vand,la concerte nu prea se duce lumea,insa prefera sa stea acasa in fotoliu si sa isi descarce muzica artistilor preferati fara sa dea niciun ban cu pretentia sa mai scoata si la anu un album la fel de tare...e rusinica ce se intampla cu artistii de hip hop din tara avand in vedere si ca la noi in tara nu este destul de promovat stilul nici la radio nici la tele.un sfat.CUMPARATI ORIGINALUL!
 

sznake

jarhead
...daca e sa vb despre hip hop anu asta au iesit materiale grele....problema e ca artistii mor de foame cu frigiderele goale.albumele nu se vand..
Eu cred ca o problema cu hip-hopul, mai ales in Romania este ca nu prea sunt ascultatori pentru asa ceva, iar cei care sunt nu au bani sa dea pe CD-uri originale.

Iar in afara, hip-hopul e un gen pe cale de disparitie incet-incet. Hip-hopul a rulat in anii 90, ala a fost deceniul hip-hopului. Acum din zona aia se migreaza foarte mult catre chestii r'n'b, pop, reggaeton, sau un hip-hop usor, foarte comercial asa. S-a dus vremea gangsta-ului, al g-funkului si al flow-urilor intortocheate. Acum mesajele sociale sunt purtate de alte genuri, cum ar fi reggae-ul, dubul, trip-hopul, zona asta.

Cat despre hip-hop in Romania, din pacate vremea lui nu prea a venit niciodata (poate doar un pic, pe timpul cand se mai asculta Parazitii si se mai si cumparau ceva albume..) si nici nu cred ca mai sunt sanse acum. Poate intr-un viitor indepartat si prosper in care romanii vor avea mult mai putine griji de genul "ce mananc astazi" si vor putea dedica timp si bani muzicii cu mesaj social, care necesita anumite resurse mintale ca sa poata sa fie "digerata". Asa, acum romanul prefera sa asculte ceva easy (gasca mea, tra-la-la-la-la...) care sa nu-i mai oboseasca neuronii deja fututi de la prea multe griji si stres zilnic...
 

Latest posts

Latest posts

Top