What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Barneys: Strawberry L. Mimosa Evo Tropicanna B. Peyote C. Purple P. SANlight q6w

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Am pregatit cateva sortimente de la barneysfarm. Posibil pe langa cele mentionate in titlu sa mai pun si: Critical Kush, Wedding Cake.
Strawberry Lemonade am incercat sa il germinez in urma cu cateva luni dar din pacate din 3 seminte proaspat achizitionate nu am reusit! Pe langa am avut 5 seminte de la barneys Honey B vechi de aproximativ 2-3 ani din care am reusit 2 pe care le-am dus pana la capat!
Fiind un iubitor de "betisoare parfumate" am sa merg tot pe gama de la plagron sol batmix cu un extra amestec de worm cca. 10l la 100l de batmix.


Suprafata de cultivare este de 1,44 m2
Lumina folosita 2 lampi de la SANlight q6w.
Nutrientii vor fi din gama biogreen (NL)
Saptamana viitoare o sa dau drumul! :woohoo:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Nu te mai saturi ... spor! :biglaugh:


Imi place sa incerc diferite sortimente. Pana acum faceam pana la 9 tipuri pe "sezon". Inainte aveam un box de 150x80x200 unde puteam inghesui 10 ghivece de 11l. Acum de cand m-am mutat pe vaporizator am nevoie de diversitate si soiuri mai puternice pentru a atinge concentratia de tratament dorit! :smokeit:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
La inceput cand am cumparat davinci am bagat pana la 7g pe zi, cel putin la inceput. De fumat sa zic ca de vreo 10x intr-o luna jumatate. Daca am o zi incarcata nu bag mai mult 0,25 0,5 depinde ce am de facut in ziua respectiva. Am reusit sa indes cel mai mult in el 0,27 apasat cu degetul. Am luat vaporizator cu gandul ca nu o sa mai fumez mult si chiar s-a intamplat. Cand folosesc continutul in tigara este o diferenta mare. Nu pot fuma cat pot baga in vape.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
M-am decis ce o sa pun:

2 mimosa
2 tropicanna
2 strawberry
1 peyote
1 purple
1 wedding
Critical K il cunosc si il pun la pastrare!


:smoweed:
 

Attachments

  • 20.jpg
    20.jpg
    75.5 KB · Views: 52

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Semintele sunt la germinat iar decorul este pregatit! :bow:
 

Attachments

  • GOPR1.jpg
    GOPR1.jpg
    88 KB · Views: 48
  • GOPR2.jpg
    GOPR2.jpg
    82.8 KB · Views: 47
  • GOPR3.jpg
    GOPR3.jpg
    76.9 KB · Views: 49

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Pregatesc pompa pentru ca am mutat rezervorul si vreau sa impart apa cu un distribuitor care ajunge saptamana viitoare! Acum caut capacele pentru distribuitor ca are 12 iesiri si vreau sa acoper pe 3 dintre ele.
Iar ghiveciul care este gol trebuie sa-l umplu :joint:
 

Attachments

  • gardena.jpg
    gardena.jpg
    7.4 KB · Views: 46

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Mai ieftin si simplu era cu t-uri. Ca oricum din capetele de udare reglezi cantitatea, nu din distribuitor..
Si eu as fi mers pe cordon solid gardena, nu furtun. E mai rezistent la presiune si e negru, in furtun iti vor creste in timp alge care infunda picuratoarele/aspersoarele.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Adevarul e ca a prins depuneri furtunul. Momentan nu sunt broaste dar nici mult nu mai are :D. Cand termin de montat pompa o sa incerc sa schimb furtunul! Cand ajung la magazin o sa cumpar. Merci!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Doua sunt in asteptare.. :joint:
 

Attachments

  • GOPR355.jpg
    GOPR355.jpg
    64 KB · Views: 43
  • GOPR356.jpg
    GOPR356.jpg
    60.1 KB · Views: 42

eska

Member
super-super! (vin de la celalalt jurnal :artist:)
iti doresc in viata aer conditionat si sa vedem si un hydro cu ledurile alea :canabis:

:tiphat:

L.E. AMI CER SCUZE LA DOMNI MODERATORI DACA MAM BAGAT ANSEAMA :JOINT:
 
Last edited:

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Cu aerul conditionat este greu ca ar trebui sa acoper o suprafata foarte mare pentru 1,44 m² si nu se merita. Hydro nu cred ca o sa fac niciodata ca nu gasesc normal ca o planta sa traiasca doar cu solutii (nutrienti). Pe viitor posibil sa incerc airpot ca am auzit si vazut numai lucruri bune!


Semintele care sunt in asteptare nu mai au sanse sa germineze cum trebuie. Adica o mimosa si un strawberry. Legat de strawberry este o problema undeva, din 5 seminte puse la germinat am reusit doar una sa o duc la capat. Am pus mai departe la germinat astea 2 tipuri si sper ca o sa reusesc! Deci o sa am o diferenta intre ele de 7-10 zile din pacate dar, mergem in continuare!
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Plantele sunt de cca. 24h puse in ghiveci pentru ca sunt plante resposabile si vor sa acumuleze cat mai multe informatii (nutrienti din sol ca un copil la scoala. Probabil o saptamana in sol este echivalent cu un copil in clasa întâi/a (comparat cu o viata de om)
Asteptam si restul grupei sa vina in formatie..

Scuzati dezordinea din box!
 

Attachments

  • GOPR9.jpg
    GOPR9.jpg
    101.7 KB · Views: 41

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Nu prea acumuleaza nutrienti din sol in prima saptamana, ci extind cat mai mult radacinile ca sa fie gqta sa acumuleze mai incolo. O planta are ceva rezerve in samanta, pentru a creste putin. De alfel, de aia semintele si faina sunt pline de nutrienti si energie si pentru noi, ca oameni.

Spor la treaba!
 

Latest posts

Latest posts

Top