What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Urmareste-i un pic cu atentie dupa ce se scurge apa. Daca apar intr-un patern care pare sa se schimbe constant, daca ii poti observa cum sar (sau dispar) dintr-un loc in altul, atunci sigur sunt ei.

Unde exista springtails inseamna ca in sol exista materie organica in descopunere. Umiditatea in exces ii face sa se inmulteasca necontrolat. Nu au nici un efect malign asupa plantelor, avandu-si rolul lor bine definit in procesul de descompunere.
 
Urmareste-i un pic cu atentie dupa ce se scurge apa. Daca apar intr-un patern care pare sa se schimbe constant, daca ii poti observa cum sar (sau dispar) dintr-un loc in altul, atunci sigur sunt ei.

Unde exista springtails inseamna ca in sol exista materie organica in descopunere. Umiditatea in exces ii face sa se inmulteasca necontrolat. Nu au nici un efect malign asupa plantelor, avandu-si rolul lor bine definit in procesul de descompunere.

merci hemp.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Grija mare sa nu fortezi prea tare nodurile unde se ramifica, ca sa nu te trezesti ca se crapa si se desfac, mai ales ca acum tulpinile sunt lemnoase si se refac mult mai greu decat in veg.

Eu la plantele pe care le lasam sa creasca inalte foloseam carlige de rufe de care agatam diferite greutati ca sa le fac sa-si indeparteze ramurile cat mai mult de tulpina (chiar daca uneori o luau in jos).

La urma urmei, vrei sa ajunga lumina peste tot si sa se umfle si sa se coaca toti mugurii, nu sa fie buna de tras in poza ca un pom de craciun.









P.S. Planta asta de o vezi in poze a fost cea mai psihedelica iarba pe care am fumat-o vreodata. Mereu regret ca pe vremea aia nu-mi era prea familiar termenul de clonare :(
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@hempfield: Bai, tu ai scos cu o planta cat mine cu 10! Arata beton caracatitza asta! In alta ordine de idei, poti sa definesti ”psihedelica”?
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Auto outdoor

Auto outdoor

Cine are idee cat de mare se poate face/ cat poate da un auto outdoor, ca indoor am vazut. Nu cred ca mai pun auto indoor. Nu cred...

Sigur, stiu ca depinde de strain, de ce ii faci, dar... sa zicem ca pun pe la sfarsitul lui martie niste seminte pe un deal si le duc cate o cana de apa odata pe saptamana, asa in trecere. Fiind auto, nu stiu daca are rost sa le vegetez indoor 2 saptamani...

Evident, ca scrie cate ceva in specificatiile strain-ului, dar totusi experienta practica e altceva.
 

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Auto Big devil - 1,5m - termina in aprox 90 zile - 50-100g
Auto Northern lights - 50-70cm - termina in 70 zile - 20,30g

Genetica, frecventa udatului si conditiile meteo sunt cei trei factori principali de care depinde succesul growului, dar de furia mamei naturi nu prea si cum sa scapi. Gandeste-te la asta cand inainte sa alegi locul.

Auto white dwarf se inalta pan la 30cm dar nu merita 10g efortul depus, dar cu "o cana de apa pe saptamana" astea sunt g-urile pe care lei obtine.

Oricine imi zice ca sunt slabe si putin potente autourile, sa-si puna pofta-ntr-un cui de nl si daca-si simte organele interne in locuri externe inseamna ca a fumat ce trebe :d
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
O sa incerc o definitie a psihedelicului relatand un episod de smoke din planta aia: dupa 1.25g (asa rulam cuiele pe vremea aia), daca imi lasam privirea in gol incepeam sa vad tot felul de forme geometrice ce se amestecau, ca intr-un caleidoscop, iti schimbat culorile, se invarteau, se topeau, prindeau contur, se transformau in sunetele , apoi iar dansau, si tot asa.

In alt episod, la scurt timp dupa ce am dat gata un cui a trebuit sa plec prin oras cu treaba. In timp ce mergeam pe trotuar am avut de vreo doua ori impresia ca sunt inconjurat de cativa ierpuri salbatici care rad la mine si imi fac semn sa alerg cu ei.

Si fiecare experienta era acompaniata de o senzatie asemanatoare ca aceea pe care o simti cand te dai cu sania pe o partie destul de abrupta, fara sa ai nici un control asupra directiei si fara sa poti opri. Dar pur si simplu asta nu era o problema, pentru ca nu s-ar fi putut intampla nimic rau, mereu ma lasam dus de val si ma trezeam razand ca prostul :biggrin:

Tocmai am facut vreo 12 clone din ultima samanta din pachetul ala (Super Skunk regular de la Sensi Seeds, cumparat prin 2008 daca nu ma insel), sper sa se ridice la nivelul asteptarilor. Toate femele care au iesit nu aveau deloc trasaturi de indica, asa cum ii sta bine unui Skunk, iar ghiveciul ala avea pana in 3L si au iesit din el un pic peste 50g daca imi aduc bine aminte (culeasa oricum prea devreme - i-ar mai fi priit o saptamana sau doua, insa ma ingrijora faptul ca incepusera sa i se inglabeneasca frunzele si sa-i cada).
 
Last edited:

jtm

Some kind of shaman
Veteran
@fenomeno: Bun, deci cu 10-20 de pitice asezate bine faci o treaba. Mi-a placut La Diva si pana la toamna nu mai bag nika prin casa, asa ca... sarumana fenomene!

Desigur, cana de apa poa sa fie si mai mult, daca gasesc un loc bun. E delicat, dupa cum stiti, cu siguranta mai bine decat mine.


Scuze, am uitat ca nu stiti, si ca tot ce se scrie aici e ipotetic, iar pozele sunt facute in Photoshop.

Meaouwwww......
 
Last edited:

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Printr-un sistem de scripete, m-am gandit sa agat un ghiveci de 20 de litri in coroana unei copac inalt de 5-10m, sa primeasca lumina din belsug-ultra-stealth-guerilla ;)
 

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Printr-un sistem de scripete, m-am gandit sa agat un ghiveci de 20 de litri in coroana unei copac inalt de 5-10m, sa primeasca lumina din belsug-ultra-stealth-guerilla ;)


Amuzant sistem, am vazut tot felul, dar probabil ca nu am fost atent ca sa ma prind cum se ascunde sfoara ca sa fie totusi accesibila dar invizibila. Nu ca m-ar bate gandul, doar ca divertisment...
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Si daca copacul e inalt si cineva vede de la distanta marfa coborand sau urcand din/in el, oare nu e suspect? Mult mai suspect decat daca plantele ar fi ascunse pe pamant, printre alta vegetatie.. Mie mi-ar fi frica sa fac chestii care se pot observa de la peste un km distanta, fara ca sa sa ii vad pe privitori sau sa stiu de existenta lor. Nici n-as stii ca sunt in pericol daca se intampla sa ma vada cineva..
 
Last edited:

fenomeno_djo

Active member
420giveaway
Plantele de pe sol ti le poate manca vaca, si alte animale, gen turme de oi; sa nu mai zic de oamenii care recunosc mirosul de iarba prin padure. Acei oameni se uita peste sol dupa iarba. Care sunt persoanele care s-ar uita in coroana copacilor? Nici un om intreg la cap, daca au mai ramas.
Growingul outdoor prezinta riscuri atat la nivelul solului cat si la nivelul coronamentulului copacilor. Trebuie avut grija si atentie oricum, asa ca stati relaxati dar mereu vigilenti
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Plantele de pe sol ti le poate manca vaca, si alte animale, gen turme de oi; sa nu mai zic de oamenii care recunosc mirosul de iarba prin padure. Acei oameni se uita peste sol dupa iarba. Care sunt persoanele care s-ar uita in coroana copacilor? Nici un om intreg la cap, daca au mai ramas.
Growingul outdoor prezinta riscuri atat la nivelul solului cat si la nivelul coronamentulului copacilor. Trebuie avut grija si atentie oricum, asa ca stati relaxati dar mereu vigilenti

Planul tau are o buba mare: daca sui planta in copac, adio lumina ! Daca ai lumina, inseamna ca acel copac nu are coronament des, deci planta este expusa. Oricum o dai nu e cea mai fericita metoda de a camufla o planta, insa se vede ca e idee de stoner :joint: :biggrin: :tiphat:
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu man, doar m-am imaginat in locul plantei si cand m-am vazut in copac m-a cuprins panica ca-mi vede lumea frunza' :biggrin: :abduct:
 

Latest posts

Latest posts

Top