What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Pune o intrebare,primeste un raspuns

Skit

Member
Noroc ca mai exista oameni sober pe-aici... Skit, daca nu le-ai germinat inca si nu le poti vegeta deloc indoor, iti sugerez sa le germinezi direct in ghiveci intr-un loc caldut, nu neaparat luminat. Dupa ce rasar tine-le la pervaz iar de-abia dupa aia le scoti afara, nu le scoate direct la 30+ grade in soarele arzator. Dupa 7-14 zile, le poti pune in ghivecele finale sau in gropi. Succes.

Ok. Mersi pentru raspuns :) Pai.. eu am doua geamuri unde le-as putea pune.. unu pe care bate si soarele cateva ore bune pe zi. si unul ce nu bate soarele deloc, are doar lumina de afara... pe care ai zice sa le pun ? intreb asta din motiv ca ai zis sa nu le pun direct la 30 de grade.. se dezvolta frumos si doar de la lumina si nu soare direct ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Pentru inceput e mai potrivit geamul unde nu bate soarele. Plantutele nu au nevoie de lumina puternica in primele zile de viata, iar daca le expui la soare in spatele unui geam ai sanse mari sa le usuci prematur.

Totodata daca la celalalt geam e putina lumina mai mult ca sigur ca se vor inalta foarte mult in prima saptamana de viata. Ca sa le dai mai multa lumina poti pune in spatele lor o foaie de hartie alba care sa reflecte catre ele toata lumina incidenta.
 

greenrookie

Member
Cand faceti cannabutter cam cat lasati toata treaba pe foc inainte sa adaugati untul ?
Din ce am vazut pe ici pe colo , era gata cand se lasau la fund ierburile...si ingredientul principal era rabdarea :))
Dar presupunand ca ma plictisesc la un moment dat sa astept , cam cat ar trebui sa le las minim?
Am aragaz electric si l-am lasat la 3/9 , deci apa nu o sa treaca de 100 de grade niciodata. Sa ii dau mai tare putin?
 

greenrookie

Member
Am vazut o gramada de metode de facut cannabutter , am ales-o si eu pe aia care era cea mai elaborata ca sa nu am ocazia sa gresesc nicaieri si tipa lasa si iarba la fiert inainte si apoi baga untul.Am vazut si unii care bagau direct in unt , sau care puneau iarba intr-un tifon si apoi il puneau intr-un borcan cu unt topit.
Daca tot ai zis asa,am bagat untul acum dupa ce au stat vreo ora , deci o iau din nou de la capat cu asteptarea :)) Am gustat putin din mix...e cam nasol la gust , dar nici materia prima nu avea o aroma prea placuta.
 

MJgrow

Active member
gandeste-te cum ar fi sa bei un pahar de 200ml de zeama dinaia verde....

in afara faptului ca te iti vine sa borasti, in vreo juma de ora te tranchilizeaza : ))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
fiecare alege ce metoda vrea, dar nu stiu cum ai ajuns ca o metoda mai elaborata lasa mai putine de gresit. eu zic ca era mai bine sa alegi una mai simpla.
si e pacat sa fierbi iarba in apa, pentru ca pierzi din terpenoizi, extragi mai multa clorofila, si nu culegi din canabinoizi in unt in acel timp. e irosit de pomana.
apoi, orice metoda ai alege, lasa macar 3-4 ore la fiert pe foc slab, si amesteca des.
 
D

dragosant

Aseara , mi-a adus un prieten niste lemon skunk si in timp ce ne faceam noi doua cuie, am gasit vreo doua seminte prin bud . Ce parere aveti , sunt oare fertile?
 

MJgrow

Active member
toate sansele sa fie fertile, dar nu cred ca poate fi vorba de ceva asemanator cu ce ati fumat voi aseara. Dar nu se stie, poate pe viitor la urmatorul grow ai sa afli ce e de capul lor :)

Adica ma refer la faptul ca o sa fie mai slab calitativ sau chiar prost calitativ daca s-a polenizat cu canepa de pe camp.
 
D

dragosant

nu era foarte tare marfa,dar totusi sper sa fie calitate semintele orcum am facut o criza de ras ,de eram la un momendat pe jos :)) sper sa mearga semintele , orcum din SS mai am vreo 8
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca-i de la GHS de provenienta, as arunca semintele alea din bud inainte sa-mi fac orice fel de sperante.
 

MJgrow

Active member
Explo: de ce zici ca cele de la GHS nu sunt bune? Eu am un trainwreck de la GHS. Adica mi-am pus mai mari sperante decat la NL sau chiar wappa de la paradise seeds.
 
Last edited by a moderator:
D

dragosant

Chiar, de curiozitate + ca are nevoie un priten : este vreo solutie sau metoda sa scapi de THC din sange ? Adica sa nu iti iasa la analize?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Chiar, de curiozitate + ca are nevoie un priten : este vreo solutie sau metoda sa scapi de THC din sange ? Adica sa nu iti iasa la analize?

THC-ul ramane si pana la 2 luni in organism, uneori si mai mult la persoanele care au tendinda de a se ingrasa. In schimb in firele de par, in unghii si in piele raman pentru totdeauna.


Asa ca nu prea are sanse amicul tau sa treaca de o analiza de sange pt THC.
 

greenrookie

Member
Teoretic in firele de par raman intotdeauna , practic nu stiu cat de lung aveti voi parul , dar daca faci o pauza de vreo 2 luni si apoi te tunzi parul tau e THC-free :))
Been there , done that :laughing:
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Explo: de ce zici ca cele de la GHS nu sunt bune? Eu am un trainwreck de la GHS. Adica mi-am pus mai mari sperante decat la NL sau chiar wappa de la paradise seeds.

citeste man despre ce vorbim inainte sa faci supozitii! wtf! :laughing:
 

MJgrow

Active member
daca-i de la GHS de provenienta, as arunca semintele alea din bud inainte sa-mi fac orice fel de sperante.

Asta ce vrea sa insemne ca nu am inteles.

Ce nu e ok cu GHS ? Ca doar la asta te-ai referit nu ?

Adica tu nu ai o parere personala prea buna.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
omul intreaba de boabe recoltate din muguri de ceva de la GHS, eu ii raspund, tu duci discutia catre semintele initiale, vandute de GHS. asta e treaba.
 

Latest posts

Latest posts

Top