What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

-παραδοσιακές, ντόπιες ποικιλίες κάνναβης-

delicorganic

Well-known member
-παραδοσιακές, ντόπιες ποικιλίες κάνναβης-

Είπα να ανοίξω ένα νήμα για τους τολμηρούς και ρομαντικούς καλλιεργητές που για πάντα θα ψάχνουν το καλό καλαματιανό,την κρητική κοκκινόφουντα,πυργιώτικα κ.α.
Πραγματικά αναρωτιέμαι και εγώ μετά απο χρόνια ψαξίματος ντόπιων σπόρων αν υπάρχουν τα καλαματιανά και τα κρητικά,πάντως ντόπιες ποικιλίες γενικότερα υπάρχουν και πλησιάζουν αρκετά τα στοιχεία του "ελληνικού" όπως έχει περιγραφεί απο διάφορους καλλιεργητές.
θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να σώζαμε με κάποιο τρόπο ότιδήποτε θεωρούμε ντόπια ποικιλία πριν εξαφανιστούν όλες τελείως απο προσώπου γης.
Τα οφέλη του να καλλιεργούμε ντόπιες εγκληματισμένες στο κλίμα μας ποικιλίες είναι πάρα πολλά..
 
Last edited:

orfeas

Active member
Veteran
Ζόρικο θέμα, φίλε μου, με τα οφέλη σαφώς πολλά, ιδιαίτερα όσον αφορά τον εγκλιματισμό των ποικιλιών...
Προσωπικά μ' ενδιαφέρει η διατήρηση όσων ποικιλιών(κάνναβης και μη) είναι αξιόλογες, όχι τόσο παραγωγικά όσο ποιοτικά...
Το θέμα είναι πως θα μπορούσαμε να βρούμε τις εν λόγω ποικιλίες...πάντως εγώ κρατώ κάτι που πιθανόν να μην είναι πούστικα υβρίδια, αν κρίνω από τις δύο εκφάνσεις (NDL αμφότερες) που αντάμωσα και τα κάποια ερμαφρόδιτα που προέκυψαν σ' αυτόν που μου τα έδωσε...

Εσύ, κανονικά, θα έπρεπε να καλλιεργήσεις κάμποσα άτομα απ' το "καλαματιανό" που κρατάς για να βεβαιωθείς (στο βαθμό που είναι δυνατόν) για την ποικιλία/σταθερότητα των γονιδίων...δύσκολη φάση όμως, μιας και η παράνομη καλλιέργεια δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια για πειραματισμούς...
Απ'την άλλη, πάλι, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν τίποτα παλιοπορδές που βάζουν πάντα τα δικά τους...αλλά που 'ντους...

:tiphat:Ορφεύς
 

alexsid

New member
Πολυ ωραιο θεμα άνοιξες ντελικο....
Εχω κρατήσει κάτι σπόρια απο παλιό καλλιεργητή
(Βάζει καμία 30 χρόνια)αλλα το θεμα είναι κατά ποσό
Θα κάνουν μετά από τόσο καιρό...
 

Ksaderfo

Active member
Έχει ρωτήσει κάνεις γενναίος στο Πελιτι;

Πλάκα θα έχει να κρατάνε και τέτοιους..
 

delicorganic

Well-known member
Ζόρικο θέμα, φίλε μου, με τα οφέλη σαφώς πολλά, ιδιαίτερα όσον αφορά τον εγκλιματισμό των ποικιλιών...
Προσωπικά μ' ενδιαφέρει η διατήρηση όσων ποικιλιών(κάνναβης και μη) είναι αξιόλογες, όχι τόσο παραγωγικά όσο ποιοτικά...
Το θέμα είναι πως θα μπορούσαμε να βρούμε τις εν λόγω ποικιλίες...πάντως εγώ κρατώ κάτι που πιθανόν να μην είναι πούστικα υβρίδια, αν κρίνω από τις δύο εκφάνσεις (NDL αμφότερες) που αντάμωσα και τα κάποια ερμαφρόδιτα που προέκυψαν σ' αυτόν που μου τα έδωσε...

Εσύ, κανονικά, θα έπρεπε να καλλιεργήσεις κάμποσα άτομα απ' το "καλαματιανό" που κρατάς για να βεβαιωθείς (στο βαθμό που είναι δυνατόν) για την ποικιλία/σταθερότητα των γονιδίων...δύσκολη φάση όμως, μιας και η παράνομη καλλιέργεια δεν μας αφήνει πολλά περιθώρια για πειραματισμούς...
Απ'την άλλη, πάλι, δυσκολεύομαι να πιστέψω ότι δεν υπάρχουν τίποτα παλιοπορδές που βάζουν πάντα τα δικά τους...αλλά που 'ντους...

:tiphat:Ορφεύς
Έχει πολύ μεγάλο ενδιαφέρον η γενετική των φυτών όπως και η εκτροφή ποικιλιών,αλλά όπως λες, όσο είναι παράνομο μόνο σε φτωχά πειραματικά στάδια μπορούμε να παίξουμε καθώς θέλουμε πολλά φυτά και κάποια χρονάκια καλλιέργεια χωρις παραγωγή.
εδώ ελλάδα ΑΔΥΝΑΤΟΝ!
Κάπου είχα διαβάσει ένα αρθρο με μια έρευνα απ το μπενάκειο όπου εξέταζαν ποικιλίες ντομάτας για την αντιμετώπιση της tuta absoluta,βρίσκοντας λοιπόν οι επιστήμονες πως κάθε φυτό παράγει κάποια χημικά σήματα που καλλούν ή διώχνουν τα ωφέλιμα και τα εχθρικά έντομα,διαπίστωσαν πως οι παραδοσιακές ντόπιες ποικιλίες ντομάτας εξέπεμπαν ισχυρότερα χημικά σήματα απ τα νέα εισαγόμενα υβρίδια, αποδεικνύοντας κατα την αποψή μου πως το "ανοσοποιητικό" των φυτών είναι θωρακισμένο απ'την ίδια την γενετική του.
Πάντως και εγώ θεωρώ σίγουρη την ύπαρξη ντόπιας γενετικής,αλλά επίσης θεωρώ αρκετά δύσκολη την εύρεση και την αναγνώριση της.
 
Last edited:

Ksaderfo

Active member
Αν πρόκειται για εντελώς ντόπια ποικιλία μπορει κάποιος πάντα να πάρει τα βουνά... Κάπου θα φυτρώνει. Εκεί γύρω στον ιουνιο θα είναι και εύκολο να ξεπατωσεις μερικά για μεταφυτευση και θα τα φαίνονται και πολύ.

Αλλά μην είναι καμιά πατάτα μόνο.. το πρώτο μαρούλι διάβαζα κάπου ήταν 4 φύλλα όλα κιόλα.

Εκτός αν λέτε για ντόπιες -διασταυρωμενες- ποικιλίες.. αυτες μάλλον τεζαραν με τον τελευταίο που σταμάτησε να τις φυτεύει. Αν δεν τα είχε πάρει και αυτος από κάνα μαροκο.
 

Ksaderfo

Active member
Στο ίντερνετ παίζει άγριο κινέζικο κανναβο-τσαγο. Με το κιλό!! :D Δε θα φυτρώνει;; :D
 

Attachments

  • 1KG-Wild-Hemp-Tea-Chinese-Natural-Herbal-Good-For-Constipation-font-b-High-b-font-font.jpg
    1KG-Wild-Hemp-Tea-Chinese-Natural-Herbal-Good-For-Constipation-font-b-High-b-font-font.jpg
    49.2 KB · Views: 86

delicorganic

Well-known member
Πολυ ωραιο θεμα άνοιξες ντελικο....
Εχω κρατήσει κάτι σπόρια απο παλιό καλλιεργητή
(Βάζει καμία 30 χρόνια)αλλα το θεμα είναι κατά ποσό
Θα κάνουν μετά από τόσο καιρό...

Να'σαι καλά alexsid,χαίρομαι που σε ενδιαφέρει..
Τα έχεις χρόνια τα σπόρια?είναι ψυγείο?Πάντως με καλή συντήρηση όλο και κάτι θα σκάει όσα χρόνια και να είναι..
εχεις δοκιμάσει ποτέ να δεις τι είναι?
είναι σατίβες?βουνίσιος ο καλλιεργητής υποθέτω..κ έβαζε για χρόνια την ίδια ποικιλία με τα σπόρια που έχεις?
 

alexsid

New member
Να'σαι καλά alexsid,χαίρομαι που σε ενδιαφέρει..
Τα έχεις χρόνια τα σπόρια?είναι ψυγείο?Πάντως με καλή συντήρηση όλο και κάτι θα σκάει όσα χρόνια και να είναι..
εχεις δοκιμάσει ποτέ να δεις τι είναι?
είναι σατίβες?βουνίσιος ο καλλιεργητής υποθέτω..κ έβαζε για χρόνια την ίδια ποικιλία με τα σπόρια που έχεις?
Καλησπέρα ντελικο!Τα σπόρια τα έχω χρονια μεσα σε βαζάκι.Ότι έβγαζε και μού άρεσε το κράταγα.Ο "βλαχος" που έχουμε έβαζε 5-6 ποικιλίες το χρόνο.
Άρχιζε να κόβει από τέλος Σεπτέμβρη και έχει φτάσει
μέχρι και Δεκέμβρη!!!Τι σόι ποικιλίες ήταν αυτές που δεν περνάνε χαμπάρι ούτε από κρύο ούτε από βροχές πάνω στο βουνό δεν μπορώ να καταλάβω.Οπότε όπως
καταλαβαίνεις δεν μιλάμε για μία συγκεκριμένη ποικιλία.Φέτος δοκίμασα να βάλω ένα.Δυστυχώς έπεσα σε αρσενικό.Η καβατζα μού είναι ίσα ίσα για μια εξάδα.(βάζω αυστηρά για μένα και για τους φίλους μου)έτσι δεν μού δίνεται η δυνατότητά να πειραματιστω.Πάντως φίλε μου ντελικο,καλύτερα βοτανια από αυτά δεν έχω ξαναπιει!!Μεγαλωμενα στο βουνό και εντελώς βιολογικά.Σκέτος αγιασμός....
Για αυτό το λόγο έχω κολλήσει και εγώ με την ace μπας βγάλω τίποτα κοντα σε αυτά...
Υ.Σ 1 Φέτος ο βλάχος έβαλε αγοραστα.τον συμφέρουν
αφού δεν έχει φυρα.(ερμαφροδιτα,αρσενικά...)Απο του χρόνου θα του πάω εγώ σπόρια.Πιστεύω ότι αμα του πάω απο ace,στο βουνό και βιολογικά θα βγάλει Α' εθνικη.
Υ.Σ 2 Με τον όρο "βλαχο" δεν Θέλω να θίξω κανέναν.Απλώς έτσι τον λέμε μεταξύ μας.Άλλωστε και εγώ από επαρχία είμαι...
 

orfeas

Active member
Veteran
Λίγο μούφα μου ακούγεται ο "βλάχος" με 5-6 εντόπιες ποικιλίες και θεωρώντας τα σερνικά φύρα...

:tiphat:Ορφέας
 

alexsid

New member
Λίγο μούφα μου ακούγεται ο "βλάχος" με 5-6 εντόπιες ποικιλίες και θεωρώντας τα σερνικά φύρα...

:tiphat:Ορφέας

Καλημερα ορφεα.Φυσικα και τα σερνικα ειναι φυρα...αλλο να παρεις 15-20 κιλα τη σεζον και αλλο 25-30.Βλεπεις το κερδος ειναι μεγαλο.
Ο ανθρωπος κανει τη δουλεια αυτη 30 χρονια...η "τραπεζα"σπορων που
εχει θα ειναι τεραστια!
Υ.Σ Αν εχεις χωρο και χρονο μπορω να σου στειλω μερικα...θα ηταν τιμη μου...(και ισως ενας τροπος να διατηρησουμε αυτες τις ποικηλιες)
:tiphat:
 

orfeas

Active member
Veteran
Καλημέρα, άλεξ!

Κανονικά ένας που καλλιεργεί σε τέτοια κλίμακα, βλπ. ~25 κ. σοδειά, θα πρέπει να χρησιμοποιεί σπορείο μιας και χρειάζεται τουλάχιστον 50 ρίζες, μη πω και διπλάσιες, για να μπορεί να κάνει διαλογή όχι μόνο σερνικών αλλά και καχεκτικών/προβληματικών φυντανιών καθώς και να υπολογίζει κάποια φύρα από ζημιές κι αρρώστιες...

Τώρα θα μου πεις, μόνο μισό κιλό από ένα φυτό; Σαφώς και μπορεί να "κατεβάσει" ένα, αλλά θα πρέπει να έχει το ανάλογο μέγεθος, βλπ. 3 μ. ύψος κι άλλα τόσα διάμετρο, και τον ανάλογο χώρο...κάνα δυο στρέμματα ας πούμε...
Πάω πάσο βέβαια στη περίπτωση που έχει τον παραπάνω χώρο...

Ευχαριστώ για την ευγενική προσφορά σου! Είμαστε κάνα δυο-τρεις εδώ μέσα που κρατάμε κάτι αξιόλογο κι είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε για να ανταλλάξουμε σπόρους...

Και μια άσχετη ερώτηση: Είσαι Βούλγαρος*; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

*κατά τους χαμουτζήδες
 

alexsid

New member
Καλημέρα, άλεξ!

Κανονικά ένας που καλλιεργεί σε τέτοια κλίμακα, βλπ. ~25 κ. σοδειά, θα πρέπει να χρησιμοποιεί σπορείο μιας και χρειάζεται τουλάχιστον 50 ρίζες, μη πω και διπλάσιες, για να μπορεί να κάνει διαλογή όχι μόνο σερνικών αλλά και καχεκτικών/προβληματικών φυντανιών καθώς και να υπολογίζει κάποια φύρα από ζημιές κι αρρώστιες...

Τώρα θα μου πεις, μόνο μισό κιλό από ένα φυτό; Σαφώς και μπορεί να "κατεβάσει" ένα, αλλά θα πρέπει να έχει το ανάλογο μέγεθος, βλπ. 3 μ. ύψος κι άλλα τόσα διάμετρο, και τον ανάλογο χώρο...κάνα δυο στρέμματα ας πούμε...
Πάω πάσο βέβαια στη περίπτωση που έχει τον παραπάνω χώρο...

Ευχαριστώ για την ευγενική προσφορά σου! Είμαστε κάνα δυο-τρεις εδώ μέσα που κρατάμε κάτι αξιόλογο κι είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα βρεθούμε για να ανταλλάξουμε σπόρους...

Και μια άσχετη ερώτηση: Είσαι Βούλγαρος*; :biggrin:

:tiphat:Ορφεύς

*κατά τους χαμουτζήδες

Ορφεα καλησπέρα!Όπως το ειπες φίλε μου χρειάζεται πολύ χώρο!!! Και τον έχει...βέβαια απο ότι εχω καταλάβει πρέπει να έχει 2-3 καβατζες στο βουνό...
Όχι δεν ειμαι "βουλγαρος"...από Εύβοια είμαι...
Υ.Γ θα ήταν απίστευτο να μπορούσαμε να αναβιώσουμε
Παλιές και δικές μάς ποικιλίες.
:tiphat:
 

AbsentM

New member
Καλησπέρα και καλή χρονιά με υγεία και χόρτο να έχουμε. Πρώτη μου ανάρτηση στο forum και μάλιστα σε forum έπειτα από πολλά χρόνια.
Είμαι αρχάριος στην καλλιέργεια-3 φορές. Είκοσι σχεδόν χρόνια με «τάιζε» ο πατέρας του κολλητού καθώς και ο κολλητός, όμως ήρθε η ώρα να έχω τα δικά μου παιδιά. Την πρώτη φορά έβαλα σπόρους ντόπιους Κρητικούς. Είμαι σίγουρος για την εντοπιότητα των σπόρων και συγκεκριμένα της περιοχής του Μυλοποτάμου όπου και φύτευε ο πατέρας καο φίλος μου μαζί. Ένας η θρυλική κοκκινόφουντα και 3 άλλοι σατιβάρες που φτάναν τα 3,5 μέτρα. Στάθηκα τυχερός μέσα στην ατυχία μου και μόνο η κοκκινόφουντα ήταν θυλικό φυτό. Τα έπαιξα μέσα σε μια χαρτόκουτα 80χ40χ40 με 5 λάμπες led 11 w η καθεμία που τις ανεβοκατέβαζα όλη την ώρα. Τα τάιζα μπατζαροζούμια, μπανανες, γάλα, καρπούζι και ότι μπορεί να φανταστείτε... Το κουτί έμπαζε από όλες τις μεριές και οι μύγες κοντεύαν να αρχίσουν να καλπάζουν μέσα από τις γλάστρες. Τα φυτά δεν έπαθαν τίποτα, ποτέ. Η κοκκινόφουντα βγήκε 30 πόντους ύψος (την είχα κουτσοτρουλίσει -topping) και έβγαλε κάτι λιγότερο από 15 γρ. Τα άλλα 3 δεν τα πάλευα, θέλουν ύψος πως να το κάνουμε. Έπειτα έπαιξε upgrade: τέντα, leds, ανεμιστήρες, θερμάστρες, λιπάσματα βιολογικά κάνναβης κτλ.. Από τότε παίζω με auto. Η φάση είναι ότι κάθε φορά βάζω και ντόπιους κρητικούς. Από την 14 μέρα ξεκινούν τα προβλήματα... Με τον κολλητό τα έχουμε βάλει όλα κάτω και σε αυτό που καταλήγουμε είναι ότι τα φώτα είναι πολύ δυνατά για τους ντόπιους σπόρους. Μακάρι να έπαιζε χώρος να μπορούσα να τα διασταυρώσω 5-6 φορές για να προσαρμοστούν σε εσωτερική καλλιέργεια. Πάντως χαίρομαι που έχει ανοίξει τέτοιο θέμα γιατί πραγματικά αξίζει να διατηρήσουμε τις ντόπιες ποικιλίες.
Μπουμ!
 

Ksaderfo

Active member
Το γαλα δεν είναι που ρουφάει όλο το οξυγόνο από το χώμα; Δε νομίζω ότι φταίνε οι ποικιλίες.. οι "άγριες" ποικιλίες θα έπρεπε να είναι πιο ανθεκτικες κανονικά...

Τι προβλήματα βγάζουν τώρα;;
 

AbsentM

New member
Έβαζα γάλα και φέτα (ότι να 'ναι) για το άζωτο. Γενικά είχα ένα χαμό στον μυαλό μου όπου θέλω να τον ξεκαθαρίσω γιατί θα ήθελα να παίζω με δικής μου παραγωγής λιπάσματα και όσο πιο DIY γίνεται.
Όσον αφορά τα προβλήματα αυτά είναι ότι με το που βγει η δεύτερη σιστάδα φύλλων «αρπάζουν» και γίνονται πρώτα καφέ και μετά κιτρινίζουν και πέφτουν. Έχω ελέγξει ph και είναι στο 5-6 max. Την πρώτη φορά που τους φύτεψα τα έβαλα σε χώμα εμπορίου. Τα επόμενα τα έβαλα σε coco/perlite 60/40. Ένα το πήγαινα για main lining και κάθε φορά που την έβγαζε καθαρή από το σοκ του κοψίματος με το που έβγαζε τους κλώνους στο καπάκι ξεκινούσαν τα παραπάνω συμπτώματα. Έχω led panel viparspectra 300w όπου ο κατασκευαστής λέει ότι για seedlings θέλει 90 cm απόσταση και 60-70 για ανάπτυξη. Έχω βάλει ένα ντόπιο μαζί με 2 auto. Τα auto τα έχω στους 90 αυτή τη στιγμή (2 βδομάδων) και το ντόπιο στα 110 cm αλλά και πάλι μόλις ξεκίνησαν τα φύλλα τα ίδια συμπτώματα. Τα auto πάνε μπάλα. Κάθε συμβουλή ευπρόσδεκτη. :)
 

Ksaderfo

Active member
Α εντάξει έβαζες και αλάτι μαζί για σίγουρα αποτελέσματα. :D

Σε νιώθω.. είμαι και εγώ λίγο του diy.. για αζωτο αν δε σε πειράζει ότι χάνεται γρήγορα μπορείς να βάλεις και 1-10 αραιωμένο κατουρο... :D

Έτσι όπως μου ακούγεται πάντως που καίγονται στην άκρη τα φύλλα και μετά παίρνει όλο ταιριάζει και με nute burn. Καλο είναι που τσεκαρεις το pH.

Επισης επειδή αυτές οι ματσαρο-φουντες γίνονται τεράστιες ίσως θα ήθελες να το παίξεις και με root pouches για να μην έχεις θέματα με root bound οταν θα Είναι μεγάλο το φυτό..

Βάζεις από τώρα φαγητό; Φαγητό πολύ αργότερα μάλλον.. αν είσαι σίγουρος ότι είναι οι λάμπες τελικά τότε με απόσταση η με το να τα έχεις εκτός από το κουτί με τα ανακλαστικά κάτω από τη λάμπα μπορεί να πετύχει το φάσμα που θέλουνε..

Τουλάχιστον δεν θα έχεις πόκεμον να τα μασουλανε μέσα! :D
 

Attachments

  • bear-wave.jpg
    bear-wave.jpg
    20.8 KB · Views: 86

bathory

Member
μεχρι τα μεσα '90 το πολυ πιναμε τα δικα μας,χωρις υπερβολες ενα διφιλακι 5 ατομα και αυτοι βγαζανε τσουβαλια το χορταρι!!!εφερναν οι νταβαδες πουτανες εδω στα βορεια και περνανε χορτο,μαυρα κοριτσακια απο Αγιο Δομενικο.μολις μας την πεσαν οι "αλβανοι" εγινε τεραστια σκουπα και παπαλα απο σπορια!α ρε γαμωτο ωραια χρονια!!!!!εκαιγα πολυ βενζινη αλλα χαλαλι της,Αγιος Αθανασιος Δραμας απιστευτα γουστα!!!!!!!!!!
 

Ksaderfo

Active member
μεχρι τα μεσα '90 το πολυ πιναμε τα δικα μας,χωρις υπερβολες ενα διφιλακι 5 ατομα και αυτοι βγαζανε τσουβαλια το χορταρι!!!εφερναν οι νταβαδες πουτανες εδω στα βορεια και περνανε χορτο,μαυρα κοριτσακια απο Αγιο Δομενικο.μολις μας την πεσαν οι "αλβανοι" εγινε τεραστια σκουπα και παπαλα απο σπορια!α ρε γαμωτο ωραια χρονια!!!!!εκαιγα πολυ βενζινη αλλα χαλαλι της,Αγιος Αθανασιος Δραμας απιστευτα γουστα!!!!!!!!!!

Αυτος ο δρόμος Δοξατο - Αδριανή είναι για τσιγάρο - heavy metal και ποδηλατο!!

:dance013:
 

Latest posts

Latest posts

Top