Announcement

Collapse
No announcement yet.

Wholesale pot prices plummet. Now there starting to get better

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

    Dispensories

    They like to charge outrageous prices. 90% of the time, you get home and find something isnt top grade about it. The flavor or high, or it was grown cheaply with fast acting chemicals.

    I took a LB of this grow (GDP) to a local dispensorie. They wanted it all right. They were begging for it, but, they said they could only pay $2400.00. I chuckled and walked out. They were foolish, and lost out on organic, super super potent GDP, that tasted like lemon grape.
    Find me a good one and you're off the hook.
    N.

    Comment


      Originally posted by Dr. Purpur View Post
      damn thats amazing, pic saved
      sigpic

      Comment


        Originally posted by meddy View Post
        look at these 2 different kushs 200 a zip..the owner told me never pays over 1200lb..he turns 35 vendors a day away..

        He never pays over $75 per oz? Some of the 35 he turns away no doubt have the best quality. It costs money to grow indoors, and use top quality ferts.

        The guys who sell it for 75 an ounce are still making money, because they have learned to cut corners and reduce overhead.
        I can grow some dynamite looking weed very cheaply with cheap bulk chemical fertilizer. I cant do that while running quality ferts and quality soils
        Find me a good one and you're off the hook.
        N.

        Comment


          These collectives grow there own..they use the patent rec's and do it at warehouses..the bud is good..not perfect..

          i like the place in riverside county..u walk in..sit down and vend your own bud in a warehouse where patents come in and shop for meds..u donate 25 percent to the house..but..armed security..city permited..ITS CRAZY...

          seen thew cream of the crops there..up to 70 an 1/8...

          Comment


            good weed sells itself.

            meddy, i would love to promote my bud in such a fashion. set out a few samples, crank on the vape and radio, rest is magic in the making. i love to barter, its a lost art
            http://seriousseeds.com/

            Comment


              70 for an 1/8th *.75 = 52.50. Don't see any house being worth 25%

              "If ye love wealth greater than liberty, the tranquility of servitude greater than the animating contest for freedom, go home from us in peace. We seek not your counsel, nor your arms. Crouch down and lick the hand that feeds you; May your chains set lightly upon you, and may posterity forget that ye were our countrymen." ~ Samuel Adams

              "To take from one, because it is thought that his own industry and that of his father's has acquired too much, in order to spare to others, who, or whose fathers have not exercised equal industry and skill, is to violate arbitrarily the first principle of association -- the guarantee to every one of a free exercise of his industry, and the fruits acquired by it." ~Thomas Jefferson

              The accumulation of all powers, legislative, executive, and judiciary, in the same hands, whether of one, a few, or many, and whether hereditary, selfappointed, or elective, may justly be pronounced the very definition of tyranny. ~Fed 47, A. Hamilton & J. Madison
              sigpic

              Comment


                Originally posted by Hydrosun View Post
                70 for an 1/8th *.75 = 52.50. Don't see any house being worth 25%

                with 35 percent unemployment in riverside county...there is now a lottery to vend at the place...its crazy to see riverside city cops protecting the place to get the city's tax cut...crazy...

                and ya, 25 percent is steep...

                Comment


                  i dont mean to sound like an elitist, because i only got to where i am at through years of study, experience, and determination. but there is only a handful of growers in the world who can crank out top shelf... it takes skill to produce something everyone else will never forget. its tedious, arduous work, you have to possess true passion for what you do.

                  anyone can grow, but not everyone CAN grow.
                  http://seriousseeds.com/

                  Comment


                    Im curious. I know what it costs me to grow a P... what does it cost you?

                    I don't see how 2400-3000 a P is a bad price.. Maybe y'all should learn to live within your means instead of needing 5k a P to get by in Cali.... maybe its time to move on.

                    Comment


                      I smoked my first joint in the summer of 1969, and started growing in 72. Hardly anyone knew shit about growing weed back then, but we learned, and still are learning. I wouldnt grow it if I didnt smoke it. Too much work to do it right. Lots of variables. Lots of problems can pop up, real fast.
                      Find me a good one and you're off the hook.
                      N.

                      Comment


                        Originally posted by ninfan77 View Post
                        Im curious. I know what it costs me to grow a P... what does it cost you?

                        I don't see how 2400-3000 a P is a bad price.. Maybe y'all should learn to live within your means instead of needing 5k a P to get by in Cali.... maybe its time to move on.
                        run two tents in California, and your paying $700.00 a month electricity, or more.
                        Add in your soil, and quality ferts from start to finish.

                        No I wont sell top shelf for $2400.00 a pound. But, I do give ounces away for free often to friends in need.
                        thats $0000.00 per pound. Thats the best deal in town.
                        It might be fun to pay someone to take an ounce for free sometime. just like $20-40 bucks. Wouldnt that blow their mind? No one would believe them. They would probably get beat up and run out of town for just telling that story
                        Find me a good one and you're off the hook.
                        N.

                        Comment


                          I started in 1975...first puff..then 7 months later coloumbian gold plants..then 10 month thai..then indoors in 84...

                          I am not saying I grow the best..no.

                          I am not saying I get the best...

                          Iam saying what is here..now..in socal..ok.

                          theres to many inn the game now...here in socal. here from my last grow..kryptonite x sourbubble 4 i shared her...with friends..
                          Attached Files

                          Comment


                            Originally posted by ninfan77 View Post
                            Im curious. I know what it costs me to grow a P... what does it cost you?

                            I don't see how 2400-3000 a P is a bad price.. Maybe y'all should learn to live within your means instead of needing 5k a P to get by in Cali.... maybe its time to move on.
                            ninfan that GDP would have made them close to $6000 profit probably in less than a day. Why should people too retarded to learn to do something make that much off such a skilled person?

                            Another wonderful positive of the extortion that is medical marijuana!
                            This is what happens when we ask permission for things no one has the right to give or restrict.

                            Comment


                              anything 3k and over is fine by me . i would rather pile it up and burn it before i let it go cheaper. cali is expensive to live.

                              Comment


                                Originally posted by Dr. Purpur View Post
                                run two tents in California, and your paying $700.00 a month electricity, or more.
                                Add in your soil, and quality ferts from start to finish.
                                wow i didn't realize your hydro was so much down there thats insane.

                                i have 10 600s plus a veg room and live in the house and my bills around $500 every 2 months

                                definitely would not be letting my stuff go for under 3 if I was paying a few grand a month in hydro

                                Comment

                                Working...
                                X