What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Experiment 10/14 din s?mân??

O s? pun sfâr?itul ?sta de s?pt?mân? la germinat cateva seminte in program de 10 ore lumina / 14 ore intuneric din samanta(from seed) , dac? 11/13 a mers tre sa mearga si 10/14.
Dac? scot ceva cat de cat acceptabil cotinuam seria cu 9/15.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
O s? pun sfâr?itul ?sta de s?pt?mân? la germinat cateva seminte in program de 10 ore lumina / 14 ore intuneric din samanta(from seed) , dac? 11/13 a mers tre sa mearga si 10/14.
Dac? scot ceva cat de cat acceptabil cotinuam seria cu 9/15.

Sative, cumva?
Spor la treaba! :joint:

spor la treaba... ce inseminezi?

Vezi ca nu e limba romana aia..
 

Pillang

Active member
Cristocel, cu lumina 12/12 din start poti sa faci sog cu plantele, asta are sens, daca reduci lumina sub 12, o sa culegi mai putin.
 

vasile

Active member
Veteran
Si eu consider ca orice sub 12/12 e sub cantitatea de lumina necesara pentru o cultura flawless, poate la concentratie thc o sa fie la fel dar la greutate o sa fie cu siguranta mai putin.

Hai sa il lasam pe om sa experimenteze ce si cum vrea, eu ma abonez la acest topic! Pana la urma si papa a zis ca e ok sa ti-o dai de la barbat la barbat deci 10/12 nu suna deloc asa aiurea!

Exploziv... nici nu mai tin minte cand am scris asa ceva...o fi fost clona mea...!

Eu nu mi-o mai dau asa tare dar uneori preia controlul clona mea si umbla moarta de sparta peste tot!

E greu sa ai o clona problematica, cel putin o data pe saptamana isi face de cap...
 
Da sative clar,o sa pun azi Guatemala regular.
Da e experiment, asta înseamna ca nu ma intereseaza cat scot, eu crescand sative, ca scop principal urmaresc sa scurtez perioada de flower , 11/13 din samanta a facut asta, bonus am avut plante mai scunde fara sa fac trainning pe ele.
Cred ca 10/14 din samanta o sa concureze cu autofloweru la timpii de recoltare dar cu un consum de curent mai mult decat injumatatit, inca nu am castigat la lotto asa ca ma intereseaza si partea consumului, in tara asta unde stau eu in zona asta mai ales e acump curentul, la 300w in 11/13 am platit destul de mult un an de zile.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Spor la treaba. Si eu vreau sa bag niste sative curand, poate incerc tot ceva de genul asta. 11/13 as baga, 10/14 mi se pare cam extrem.
 

Pillang

Active member
"Hai sa il lasam pe om sa experimenteze ce si cum vrea"
Sa lasam, dar sintem pe forum. Fiecare decide, ce face si ce sfaturi gaseste ajutator, dar pentru pareri sintem aici.
"inca nu am castigat la lotto asa ca ma intereseaza si partea consumului"
Nu sint sigur, ca inteleg motivul. Folosesti 2-300W cu 2 ore mai putin zilnic. Socoteste, citi bani salvezi.
"urmaresc sa scurtez perioada de flower"
Hm...
 
Am calculat vine 30 de zile la un an.
Da Pillang un program mai scurt face planta sa termine mai repede iar sativele mai corect fara foxtail excesiv, pt ca alea adevarate in 12/12 nu prea termina niciodata tot timpul arunca pistili noi.
 

vasile

Active member
Veteran
daca arunca pistili noi asta nu inseamna ca nu termina niciodata, sub microscop daca 10% din tricomi sunt amber ar trebui topor, ceea ce in general inseamna 12 saptamani de flower, poate si mai mult pt landrace sativa

daca fac eu un calcul bine. 30 de zile de 12/12 inseamna vreo 60 ron adica cat un gram pe piata

in schimb acele 30 zile iti pot da inca vreo 100g in plus la harvest (calculand la 0.3g per w)

de fapt buzii se opresc din crescut la un momentdat.. nush daca e bun calculul :D
 
Asa o putem lungii 10 pagini cu contradictii si cum e mai bine.
Eu stiu ca e mai bine cum face toata lumea dar eu experimentez, pt ca asa vreau io si pt ca pot si pt ca nu-s disperat dupaia iarbaa, ioooiii ca imi iesa mai putin ioi ca deficienta de magnezi radical din 2
 

vasile

Active member
Veteran
dai bataie fa-ti de cap!

pana la urma conteaza sa fii tu fericit de ierbina ta si multumit la final!

daca ar sa fim asa disperati dupa iarba perfecta nu am mai dormi noaptea
 
daca arunca pistili noi asta nu inseamna ca nu termina niciodata, sub microscop daca 10% din tricomi sunt amber ar trebui topor, ceea ce in general inseamna 12 saptamani de flower, poate si mai mult pt landrace sativa

daca fac eu un calcul bine. 30 de zile de 12/12 inseamna vreo 60 ron adica cat un gram pe piata

in schimb acele 30 zile iti pot da inca vreo 100g in plus la harvest (calculand la 0.3g per w)

de fapt buzii se opresc din crescut la un momentdat.. nush daca e bun calculul :D

Ba man 30 de zile 24 din 24, ca si la Pilang trebuie sa-ti scriu de doua ori, eu am zis ca nu stau in Ro si ca aici la mine e foarte scump curentul.
Plm si in Ro plateam cu 600w hps 11/13 din samnta in jur de 300lei si la regularizare 150 lei.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Lasati omu sa faca ce vrea, si sa vedem rezultatele. Ca e mai important sa invatam ceva decat sa discutam fara rost.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Astept cu nerabdare detalii si poze legate de experimentul tau!
Imi este dor de o pur sativa :joint:
 
Salut, plantutele nu le-am plantat cand am zis, au vreo doua saptamani, le-am neglijat rau temperatura apa lumina,acum intru in forta pe ele o sa le fie bine.
 

Attachments

  • IMG_20201122_092052.jpg
    IMG_20201122_092052.jpg
    79.3 KB · Views: 87
Au cam 10 cm, au intrat in floare de mult dar nu sunt niste plante bune pt experimentul acesta, probabil datorita pamantului care e refolosit de la mai multe growuri are o gramada de radacini necompstate prin el.
O sa pun altele la germinat,chiar acum ma duc sa cumpar pamant, il be back, in cateva ore sa va spun ce strain pun daca nu mai am Guatemala.
 

Attachments

  • IMG_20201222_120816.jpg
    IMG_20201222_120816.jpg
    61.9 KB · Views: 88
Oare sa bag pamant de padure in ghivece? Nu mai gasesc magazine deschise, trag in ie pandemie, la supermakeTuri nu baga numa la primavara pamant.
 
Top