What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Poze indoor

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Cu ocazia asta vedem ce se intampla dupa 6-8 saptamani de vegetat sub led plus partea de inflorire. La 40l cred ca ar trebui sa vegetezi minim 6-8 saptamani. Ai galetile pline cu nutrienti? Ce lumina folosesti?
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Cateva sortimente de la barneys farm:

4 - Purple punch (1,2,3,4)
1 - Lemon tree (5)
1 - Blue gelato 41 (6)
1 - Wedding cake (7)
1 - Bubba kush (8)
1 - Orange sherbert (9)
Numerotate ca o tastatura de telefon fix.

Tehnici folosite:
•Topping
•Scrog
•Defoliere 15-20%

Sol:
•Plagron batmix, royalmix si worm.

Nutrienti:
•Biogreen

Lumina:
•2x SANlight q6w gen2 setat pe 80% (400w)
Click image for larger version  Name:	20210817_090629.jpg Views:	0 Size:	65.6 KB ID:	17920298
Click image for larger version  Name:	20210817_090356.jpg Views:	0 Size:	81.1 KB ID:	17920300
Click image for larger version  Name:	20210817_090617.jpg Views:	0 Size:	72.3 KB ID:	17920301
Click image for larger version  Name:	20210817_090558.jpg Views:	0 Size:	66.9 KB ID:	17920302
Click image for larger version  Name:	20210817_090608.jpg Views:	0 Size:	62.8 KB ID:	17920303
Click image for larger version  Name:	20210817_090455.jpg Views:	0 Size:	63.1 KB ID:	17920304
Click image for larger version  Name:	20210817_090539.jpg Views:	0 Size:	68.9 KB ID:	17920305
Click image for larger version  Name:	20210817_090502.jpg Views:	0 Size:	70.0 KB ID:	17920306
Click image for larger version  Name:	20210817_090548.jpg Views:	0 Size:	66.2 KB ID:	17920307
Click image for larger version  Name:	20210817_090527.jpg Views:	0 Size:	70.5 KB ID:	17920308
Click image for larger version  Name:	20210817_090439.jpg Views:	0 Size:	87.3 KB ID:	17920309
Click image for larger version  Name:	20210817_090337.jpg Views:	0 Size:	89.3 KB ID:	17920310
Click image for larger version  Name:	20210817_090415.jpg Views:	0 Size:	90.7 KB ID:	17920311
Click image for larger version  Name:	20210817_090425.jpg Views:	0 Size:	93.7 KB ID:	17920312
 

Pillang

Well-known member
DcSantos, planta aia are probleme si nu din cauza defolieri, eu ma gindesc ca poate uzi prea mult. Arat imediat o defoliere drastica..
ZonaVerde, fain ca intotdeauna!
 

Pillang

Well-known member
Primele doua fotografii sint facute in aceeasi zi. Daca planta se simte bine, nui pasa daca pierde 90%+ din frunze, lumina intra mai bine intre crengi si cantitatea o sa fie mai mare putin. Sau nu putin.
before
lyhgusf294r0nc31fyoxnd2aog23kydz~2.jpg
after
coozity1lwt55t7dbp0xoga9xu9terri~2.jpg
the end
0zax23v9ypuqng58j6vyzbmrqrv84t9y~2.jpg
 

DcSantos

Active member
Salut! Multumesc de sfaturi si critici ! Zona verde si eu is curios ,e prima data cand incerc cu plasa ,am in plan sa mai cresc pana aproape umplu plasa apoi incep 12/12;nu stiu exact cat o sa dureze! Frumos growul tau,invarti multe plante in scrog. Eu abia ma impac cu una! Haha!Lumina e un panou cu chipuri cob,e dimabil. Puterea totala e de 200w la perete. Folosesc 50 % 100w momentan! In floare mai bag doua panouri. Unul 200 w cob alt panou led vechi ,tot 200w. Nutrienti folosesc Cana Coco A si B. 2 ml/l momentan Pillang,am sa dau mai putina apa si o sa vad cum se comporta. Arata lesinata in poze. Acum e mai batoasa. In coco ,apa se evapora mai repede si e mai iertator in caz de overwatering.
 

DcSantos

Active member
PS:Defolierea am facut-o cand planta a atins plasa,ceva timp in urma deci clar e overwatering. Zona verde bro,n-am galeti cu nutrienti ,am doua sticle de 1 l ( canna coco a si canna coco b) nu trebuie sa pun mult (momentan folosc cam 2 ml/l) .Cu nutrienti bio cam cat ml/l folosesti?
 

DcSantos

Active member
Am sa ascult de Pillang si am sa ud si mai putin pana creste mai mare,cu siguranta nu o sa am nevoie de galeti de nutrienti!:)))
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ma bucur sa vad ca lumea inca creste iarba! Daca ne strangem mai multi putem da drumul si la o competitie prieteneasca, ceva.
Ca sa fie bine, sa nu fie rau!

Spor la treaba!
 

Pillang

Well-known member
Am sa ascult de Pillang si am sa ud si mai putin pana creste mai mare,cu siguranta nu o sa am nevoie de galeti de nutrienti!:)))

Nu asta am vrut, sa spun! Am zis, poate si cind am zis, nu stiam ca e in coco. Aia deja e hidro, probabil alta problema ai, dar sa zica cineva care se pricepe ca eu nu.
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Pilang, imi place ca te bucuri de tot spatiul din gradina :D. Asteptam mai multe posturi din partea ta.

DcSantos, intr-adevar, copacul tau are ceva. Ce inaltime are plasa fata de baza ghiveciului?
Incearca sa o intinzi mai bine pe sub plasa ca ai copac si ghiv de 250+, daca o asezi cum trebuie. 35-45 cm nu mai mult fata de buza ghiveciului. Pe viitor cred ca te-ar ajuta mult o pompa de apa.
Am folosit o cantitate medie de 1-3 ml/l din saptamana 3-4 de vegetatie. Momentan merg pe 1-2 ml si de saptamana viitoare merg pe 1. Ph minus/plus folosesti in amestec?
Ce ph are apa dupa ce faci amestecul?

Exploziv, intr-o luna sunt gata de concurs. Un concurs cu cea mai mare diversitate. Maxim un soi din fiecare, minim 3. Eu as baga 9 gagici. Termen de inscriere o luna de la 1 septembrie pana pe 30. Sa ne incadram cu poama.

Postul nr 420. Cheers!
 
Last edited:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
M-as baga, da nu am rabdarea necesara pe.tru mai mult de 1-2 strainuri per grow. Preferabil doar 1. Mai ales pt yeld bun..
mai ne vorbim, hai sa ne mai strangem sa vedem care vrea ce vrea ce poate fiecare si ne decidem.
 

Pillang

Well-known member
"imi place ca te bucuri de tot spatiul din gradina"
pai nu prea am de ales, am spatiu de 130x45 sau cam asa ceva si nu vreau sa fac gradina mai mare. Desi as putea si ma gindesc de multe ori sa mai pun un cort, dar in ungaria daca te prinde si nu ai mai mult de 4 strainuri, scapi mai usor. Si ar fi pana prostului ca din dulapul asta scot 250g de patru ori intrun an, deci ajunge pt mine lejer si as merge in puscarie pt ca sint lacom.
Zv, tu nu ai gasit in gradina ta minim o floare care iti place mai mult ca ceilalti si pastrezi?
 

DcSantos

Active member
Are mai multe planta mea ,i.am si rupt o ramura principala zilele trecute cand o intindeam sub plasa. Cred ca ii dau cam multa apa. Probabil nu are nevoie de atat acum . Ii dau mai putin. Am ph minus dar nu il folosesc . Dupa ce amestec nutrientii in apa ,ph-ul scade undeva la 7 si ph ul apei de la robinet e 8 . Dupa 2 3 ore ph.ul coboara la 6 uneori 5.8 . Pe sticla de nutrienti scrie ca trebuie sa lasi solutia cateva ore dupa ce amesteci,probabil ca solutia sa ajunga la ph.ul corespunzator ma gandesc. Ma gandeam la un dripping system man dar imi place sa ud la mana,mai ales ca acum lucrez doar cu una bucata.
 

DcSantos

Active member
Plasa e la 30 de cm fata de buza ghiveciului. Am sa vad cum ma descurc cu growul asta. O sa vad ce o sa fie. Abia astept sa se umple plasa si sa bag 12/12 sa vad ce o sa fie..
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Baga la flower cand mai e inca loc in plasa, altfel e tarziu. Cam 2/3 ar trebui sa o lasi sa se umple inainte.
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Yo eshtet kivarom! (cine stie, cunoaste)
Santos escucha el exploziv ca zice bine, hombre.
Pillang, mersi ca ne tii in priza! :tiphat:
p.s.
Credeati ca scapati de mine p-aci? :biggrin:
las' ca-nvatz io sa dezexifez pozili si va prind din urma. :dance013:
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
Exploziv, cand vreti sa discutam despre eu o sa fiu prin zonă :D

Pilang, de-a lungul timpului am gasit mai multe soiuri care imi plac si pe care le-am tot copt in gradina. Intr-adevar, nu se merita sa risti. Nu peste tot este legal sa cresti. Eu o folosesc mult la gatit, pun in mancare aproximativ 50-100 de bucati pe luna (fac teste pe mine) motiv pentru care nu le mai adaug nutrienti in ultimele saptamani de floare.

DcSantos, pune mana pe banda si pe o atela si lipeste creanga rupta ca e pacat sa o arunci. Dai cu banda sa o prinzi dupa care pui atela si mai dai inca un rand de banda peste. Daca vrei sa le manipulezi mai usor poti ridica mai sus scrogul daca merge pentru ca o sa fie sustinuta mai bine. Cum spun colegii, poate e momentul sa treci la 12/12.
La cat de mare copacul, 30-50cm in partea de jos sigur nu o sa ai muguri. La cat este de vegetata partea de jos este goala si nu te ajuta prea mult scrogul la o inaltime mica cu ghiveci mare.
Sa le dati nutrienti de grow inca o luna dupa ce schimbi programul pentru ca o sa-ti dea sigur batai de cap dupa3-4 luni.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Ce descrie zonaverde aci e pierderea de timp vegetand prea putine plante prea mult timp. Iti spun sigur ca yeldul optim nu e aproape de aceasta strategie. Iar daca pe deasupra faptului ca ai prea putine plante si vegetezi mult ca sa umplii spatiul, mai le lasi sa sa umple mai mult decat trebuie (ca apoi sa ai acelasi yeld dar cu timp de veg irosit) deja ti-ai pus singur bete in roate.
poate si lipsa mea de rabdare de a mai face scroguri isi spune cuvantul, dar eu iti recomand sa incerci si altfel. Sau macar cu mai multe plante si veg mai scurt. Poate e totusi mai bine.
 

DcSantos

Active member
Man,as fi lipit-o cu banda dar se rupsese cu totul ,decapitare totala. O mai tin o saptamana in 18/6 si o bag in floare cat timp mai e loc in plasa ca nu stiu cat de tare o sa se intinda ! Sa traiti! Vedem ce o fi cu growul asta,doamne ajuta! I.am marit si doza de nutrienti ,mi se pare cam galbejita..
 

ZOnaVerde

Well-known member
Veteran
DcSantos are doar un copacel intr-un ghiveci foarte mare pentru interior. Sa vegetezi 4 saptamani cred ca e pierdere de timp daca e sa ne uitam la cat de dezvoltata este si am cel mai bun exemplu in box, wedding cake care a vegetat doar 3 saptamani, avand sau nu asteptari mari de la yeld. Tu cat timp ai vegeta intr-un ghiveci de 40l?
Yeldul clar nu consta doar in asta dar eu cred ca influenteaza destul de mult dezvoltarea plantelor. Poate ma insel.

Atasez cateva poze cu 3 copaci in ghivece de 11l vegetate cate 3, 4 si 5 saptamani.

3 saptamani
Click image for larger version  Name:	20210820_151314.jpg Views:	0 Size:	69.1 KB ID:	17922701
Click image for larger version  Name:	20210820_151328.jpg Views:	0 Size:	73.1 KB ID:	17922702


4 saptamani
Click image for larger version  Name:	20210820_151343.jpg Views:	0 Size:	93.8 KB ID:	17922703

5 saptamani
Click image for larger version  Name:	20210820_151354.jpg Views:	0 Size:	77.0 KB ID:	17922704


DcSantos, sporeste atentia pe viitor.
 

Latest posts

Latest posts

Top