What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Afaceri cu canepa

deepstate

Member
Ma uitam la pretul uleiului de CBD si mi-a venit ideea ca ar fi o afacere profitabila. Exista deja produse pe piata, insa niciunul nu e produs in Romania.

Ati studiat careva ideea asta?
 

indianu

New member
Eu zic sa mai astepti ... cativa ani va fi si la noi legal, cannabis medicinal cu thc - strange niste bani in timpul asta si cand o fi cadrul legal, caut asociati! :)
 

deepstate

Member
Am niste bani deja si as face ceva cu ei, o cultura de canepa ar fi mai solicitanta dar are avantajele ei.

Nu stiu cand va fi legal cannabis cu THC, dar nu strica la nimic daca in acel moment ai deja experienta si logistica de la cultivarea pentru CBD.

Lumea va fi sceptica cu THC chiar daca se legalizeaza, inca CBD e deja destul de bine primit. Iar cazurile de cancer sunt in crestere.

Ma mai gandesc daca sa incep cu o cultura interioara intr-o hala, insa nu cunosc randamentul, n-am studiat inca mare lucru.
 

indianu

New member
Pai ... studiaza!
Efectul anti-cancer al marioarei este redus mult in lipsa thc-ului, chiar si afara prin statele unde se prescrie asa ceva pentru bolnavi - nu contin doar cbd, ci o anumita proportie recomandata de medic.

thc / cbd lucreaza in tandem dpdvd medical
youtube-ul e plin de resurse
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Problema de care o sa te lovesti tu e aceeasi de care s-au lovit si altii mai mare care au decis sa ia de afara. Cerintele si piedicile birocratice sunt prea mari chiar si pentru investitorii cu zeci de mil de euro ce au intrat pe piata. Chiar si un gigant olandez ce creste canepa la noi a deci sa exporte materialul la el in tara ca sa il proceseze, desi la noi costurile cu mana de lucru ar fi fost mai mici. Sa nu mai vorbim de costurile cu transportul.. ca una e sa transporti sute de kile de canepa, una e sa transporti o sticla cu produs.
Si eu cred ca va fi loc candva, daca nu cumva legile se vor face tot impotriva celor mici. Adica cu siguranta nu va fii ieftin sa intrii, numai amenajarea cerintelor minime necesare pentru control si analizeze periodice obligatorii dezvolta costuri initiale de oridinul sutelor de mii si lunare de ordinul zecilor de mii. Dar una e sa intrii cu 2 mil, una e sa intrii cu 20. Si ghici cine are bani mai multi de dat pentru licenta dintre cei 2 investitori. Ala cu buzunarul mai gros, evident.

Apropo, e mai ieftin sa te muti in alte tari ce permit si chiar autorizeaza astfel de afaceri cu cerinte mai mici. Atat timp cat vrei sa respecti legea. Daca vrei ca asta sa fie o acoperire sa cresti tu si ceva iarba pe dreapta, sau sa te droghezi, mai bine te potolesti.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Aia se poate, sub control strict. Si doar daca ai cui sa o vinzi. Adica la export, si productie mare. Dar procesarea e problematica. Tu ai zis de ulei, de aia am crezut ca asta vrei sa faci. Canepa pt cbd in hala garantat o sa ai costuri mai mari decat poti primi pe ea. Singurul avantaj e sa o scoti organica, dar aia se poate si afara.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Man, daca ai mai mult buget ca mamutii astia de au incercat.. go for it. Dar si daca ai banii aia si reusesti, in cat timp iti amortizezi banii aia, pe langa costurile de rulaj normale (calculate fara a lua in calcul amortizarea)? Plus ca aparatura aia costa. Nu o sa poti face nimic in sistem diy, totul trebuie luat la standardele indicate, si aparatura medicala de laborator este prohibitiv de scumpa pentru un start-up ce nu are un fond de investitii in spate. Best bet este sa gasesti cumparatori pt materia prima produsa de tine (la export) si sa urmezi procedura legala. Dar inainte de asta analizeaza ce pot face banii aia in alte domenii. Poate iesi mai bine, si mai fara griji.
Am uitat sa precizez a si daca incerci sa iei aparatura "pt acasa" tot vorbim de ceva ceva zeci de mii de euro. Plus ca iti trebuie firma cu cod caen de cercetare in domeniul respectiv, altfel nu au voie sa iti trimita nici macar o oferta furnizorii de aparatura. Poti incerca, ca nu costa nimic sa intrebi. Eu am incercat si am decis ca e mai bine in alta tara, cel putin pe moment. Si astea ar fi piedicile de care am dat fara sa parcurg nici jumatate din procesul legal. Sunt sigur ca mai e loc si de altele. Stiu ca mai era un baiat pe aici de ii injura pe astia dupa ce a incercat sa creasca niste canepa pt uz goapodaresc. Poate el sau altii stiu sa iti zica si mai multe. Nu stiu daca a tacut omul acela din gura pentru ca a reusit sau pur si simplu a renuntat, parerea mea personala inclina catre varianta din urma. Acum cativa ani erau si subventii de la stat pentru culturile de canepa, ar trebui sa fie si acum, dar incep de la o suprafata cultivata de 25-50 hectare, suprafata sub care cel mai probabil profiturile nu exista sau sunt marginale.
Acum am recitit si am observat si ca tu ai impresia ca ei ar avea ceva cu indica. Ei "au ceva" si cu indica si cu sativa, atat timp cat nu este sub limitele mentionate de ei si din samanta autorizata de ei. Limita este 0.2 thc din ce imi amintesc. Asta include atat THC-ul convertit, cat si thca-ul disponibil la convertire. Daca era cum banuiesti tu, era frumos. Si nu stiu exact, ca nu m-a interesat, dar e foarte posibil ca legea sa interzica altfel de cultura decat in camp deschis, ingradit. Si atunci pica din start posibilitatea de hala/sera, care oricum ar creste preturile si ar manca din profit sau chiar te-ar scoate pe rosu.
Si ca o "gluma", am atata incredere in eficienta statului roman de a pune piedici birocratice incat daca iti iese treaba, imi dai mesaj (daca vrei), si promit sa ma las de fumat iarba si sa vin sa te ajut la proiect. :)
 
Last edited:
Top