What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
hey, stiti persoane in romania care se trateaza sau ar vrea sa se trateze cu cannabis? si daca da, stiti cumva si ce strainuri, sau ce tipuri de strainuri prefera?

asteptam cat mai multe contributii! :wave:
 
Last edited:

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
hey, stiti persoane in romania care se trateaza sau ar vrea sa se trateze cu cannabis? si daca da, stiti cumva si ce strainuri, sau ce tipuri de strainuri prefera?

Hai mai Explo, chiar crezi ca o sa obtii niste raspunsuri pertinente la intrebarea asta ?

In primul rand, putine persoane din Romania cunosc efectele terapeutice ale cannabisului. Dintre acestea si mai putine frecventam acest chat.

Presupunand ca exista o comunitate a consumatorilor de cannabis in scopuri medicale IN Romania (nu DIN), crezi ca oferta de strainuri pe piata e suficient de larga pentru a putea alege in functie de necesitati ?

Cati oameni napastuiti de viata, obligati sa faca tot felul de tratamente, care mai de care mai invazive si mai chinuitoare, se gandesc ca isi pot alina suferintele atat de usor, consumand aceasta planta ?

Oamenii astia (si ma refer in special la neoplazici, si cunosc destui pentru ca ma numar printre ei) se agata de orice cuvant al medicului curant, in majoritatea cazurilor oncologi. Cati oare dintre acesti medici si-ar putea indruma pacientii (evident in mod neoficial) sa consume o planta pe care legea o categoriseste ca pe un drog de risc ? Cati pacienti isi permit sa riste (chiar libertatea) incercand un tratament naturist ilegal ?

Dar poate sunt eu prea pesimist si negativist. Astept cu mare nerabdare destainuirile lor. Ar fi folos atat in lupta pentru legalizare, cat mai ales in indrumarea suferinzilor care nu au idee de acest tratament.
 
Last edited by a moderator:

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
tocmai de asta intrebam aici, sa iau pulsul situatiei.
ma gandeam ca cineva de pe aici are pe cineva drag care foloseste/a folosit cannabisul in scop medicinal, sau macar pe cineva care creste pentru cineva care foloseste.

in nici un caz nu ma gandeam ca ar fi posibil sa te tratezi cu ce gasesti pe acolo pe la dealari.

voiam sa initiez un mic side project, cu scopul de a selecta si ceva specimene de interes pentru anumite afectiuni. dar pentru asta e nevoie de pareri din partea celor cu probleme care au folosit. de asemenea era util de stiut si in ce conditii cresc cei care ii ajuta cu partea aceasta. daca nu apar raspunsuri pozitive/utile, arhivam toata treaba si incepem mai tarziu, nu e problema.
 

pagabboy

Active member
si eu si prietena mea folosim in scop medical tratamente naturiste ea are o problema la mana dreapta cu doi nervi care dupa o fractura langa cot s-au prins in spuma poroasa care se formeaza cand se vindeca osul si a luat tot felul de medicamente si analgezice care o da peste cap insa cu tratament natural sta fara dureri cam o aptamana dupa consum ...apropos se poate si de la dealeri daca ai unul anume care stii ce are de oferit dar asta numai in cazuri urgente si la inceput asa am incercat .
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
multumesc pentru raspuns in primul rand.
ce merge mai bine pentru voi, indica, indica dominant, hibrid echilibrat sativa-indica sau sativa dominant?
daca mai crezi ca ar fi ceva de adaugat, ce ne poti spune ar fi super, daca nu discutam mai mult cand vei putea intra pe chat sau primi mesaje private.

take care! :wave:
 

dalin

Member
eu sunt bolnav de epilepsie.....si in spania am facut tratament cu cannabis.Stiam ca e sativa ...si doctorul ma punea sa trag vapori cred eu ca sunt dar chestia respectiva nu stiu daca era vaporizator....sau altceva oricum au trecut ceva ani de atunci .Ceea ce mi-a facut chestia aia!!! .....nu am mai facut crize de epilepsie...deloc fata de perioada de intainte(2-3 ori pe saptamana).Ptr cei ce sufera de asa ceva le recomand....si nu costa mult.Mai mult te vor costa medicamentele toata viata decat un drum si un tratament
 

pagabboy

Active member
eu sunt bolnav de epilepsie.....si in spania am facut tratament cu cannabis.Stiam ca e sativa ...si doctorul ma punea sa trag vapori cred eu ca sunt dar chestia respectiva nu stiu daca era vaporizator....sau altceva oricum au trecut ceva ani de atunci .Ceea ce mi-a facut chestia aia!!! .....nu am mai facut crize de epilepsie...deloc fata de perioada de intainte(2-3 ori pe saptamana).Ptr cei ce sufera de asa ceva le recomand....si nu costa mult.Mai mult te vor costa medicamentele toata viata decat un drum si un tratament

vezi ca aratau un caz la fel intr-un episod din weed wars si zic si mai multe detalii dar nu mai stiu episodul exact insa tin minte ca i sa administrat ulei de canna
 

dalin

Member
vaporii nu spargeau , cum facem de obicei acasa fiecare de aici....Se faceau f multe pauze si starea in mare,relaxare,idei pozitive de ''construi'' ceva ,tot stresul disparea dar nu stiu cum iti dadea o stare de relaxare a creierului....simteai capul efectiv ca si piciorul cand e amortit si se dezmorteste....si sangele il simteai ca circula mai repede,....efectiv simteai asta in brate...nu am mai intalnit pana acum acest soi....si tare cred ca este thai chiar daca nu am incercat si spun din ce am citit.Asta am simtit eu si inca se resimte....poate la altii este diferit nu am de unde sa stiu!
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Suna a sativa, dar mai degraba a ruderica, nu uitati ca sunt campionul absolut la productie si consum de BHO din rudy :D Foarte putin thc si o gramada de cbd sau cbn (nu stiu sigur care din ele), mai mult tranchilizant decat stonereala, cand am mult de lucru si is stresat, d-asta bag. Ma face productiv, creativ si nu imi afecteaza deloc concentrarea. :tiphat:
Eu - accidentat si operat la coloana vertebrala, aveam dureri frecvente si dupa ce am spart rinichii si ficatul in mine cu Diclofenac, Ibuprofen si alte bazaconii, dadeam cate 50 lei pe o injectie (infiltratii - sa nu ma ologeasca macelaru' fara spaga), am inceput sa bag iarba la greu. Nu ma mai doare NIMIC de sase ani incoace. Ba am scapat si de niste migrene frecvente pe care le aveam si pt asta, am bagat de seama ca sativa e de mare folos.

@dalin: am o buna prietena care are epilepsie, din pacate nu am convins-o pana acum sa ia, se teme...
Stii de ce... Dar iti multumesc!
 

Evil6

Member
Eu - Diabet zaharat de multi ani.. de la o varsta foarte frageda. Mi-a afectat intregul sistem in multii ani(zeci) de cand am boala. Acum cativa ani inclusiv imi afecta munca la servici de multe ori. Probleme de concentratie, insomnii, stari de letargie sau de hiperactivitate totala, migrene foarte puternice, stari de greata care imi induc(eau) voma daca mancam( chestie care declanseaza si alte probleme din cauza diabetului), dureri de musculatura, depresii naspa, shimbari nasooale de comportament, DURERE CHIN etc.

In timpul tuturor problemelor astora trebuie sa am grija de dieta, sa imi fac injectiile, sa imi calculez cata insulina sa imi fac etc. Am avut grija de boala, dar anii incet incet au inceput sa isi arate dintii.

Fumez cam 1-2 jointuri pe zi de obicei. In mare parte seara. Dar nu mai am probleme, sunt mai productiv si per total mult mai fericit ca inainte, in mare parte pentru ca mi-au disparut toate problemele. Si nu trebuie sa fumez intr-una ca sa am parte de efectele benefice. Viata mea a fost CLAR imbunatatita de iarba, inainte bagam o gramada de pastile in mine, pentru greata ori durerere, de multe ori chiar degeaba, nu isi faceau efectul.

Acum lucrurile stau mult mai bine, trebuie doar sa am grija ce mananc pentru munchies, morcovi, pachetele cu legume, chestii mai usoare, in general necesita un pic mai multa pregatire pe partea asta decat daca as manca prostii, dar I'm not complainin about the munchies.

90% din timp fumez hibrizi 30% indica 70% sativa. Prin clasa asta de hibrizi am gasit niste strainuri care pentru mine functioneaza bestial. Pana acum nu am fumat sative mai pure din cauza timpului de floare, inaltimii etc. Din cand in cand o indica pentru couchlock si daca e nevoie de sedare.

Soo yea, experienta mea este ca THIS SHIT WORKS si nu poate decat sa imi para rau ca exista atatia oameni care sufera, baga in ei o groaza de pastile, si trebuie sa isi care problemele cu ei zi de zi. Exista o modalitate mai buna sa ai o viata frumoasa si placuta, lipsita de chinuri si dureri zilnice. Pacat ca e ilegal.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
m-ati convins, facem un thread de medical use si mutam tot ce s-a scris aici despre problema asta. ma voi ocupa de asta zilele astea. (SOLVED)

multumesc inca odata pentru raspunsuri!

daca cineva are mai multe de zis despre treaba asta, ce ar putea fi de ajutor pentru o viitoare selectie de specimene cu valoare medicala si nu o poate face pe forum, astept pm.

ce ma mira e ca a trebuit sa fiti intrebati despre asta, cand era foarte util sa o spuneti cat mai demult, ca altfel prezinta catre "necredinciosi" aceasta problema un forum unde se vorbeste si despre ajutorul acordat in cazul anumitor afectiuni, fata de unul unde se vorbeste numai despre spart non-stop. dar bine si acum, decat deloc.
 
Last edited:

MJgrow

Active member
Uneori mai toti suntem victimele orasului... nervi, anxietate uneori, dureri de cap sau stari de voma.

De multe ori am trecut cu vederea sau chiar nu am bagat de seama cum unele dintre acestea au disparut fara sa imi dau seama, cel putin starile de anxietate si de nervozitate... intodeauna.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Explo, plecaciuni. Doream de mult sa citesc astfel de testimoniale in romana. Dar as ridica un pic stacheta si as intreba ce actiuni de popularizare a acestui leac au intreprins cei care consuma in scop medical.

De ce obstacole si prejudecati v-ati lovit ? Cat se greu sau de usor este sa convingeti alte persoane ca iarba e benefica si ca nu face rau ?
 

Evil6

Member
In ultima vreme am descoperit ca un ceai de tei amestecat cu sunatoare, cu 30 minute inainte de un joint mai indica, si Budha insasi o sa apara sa va intrebe cum reusiti sa fiti asa de calmi.

Legat de ce spune hempfield, sa continuam pe acelasi thread?

Presupun ca toata lumea stie mult prea bine ZIDUL de care te lovesti cand incepi sa explici cuiva despre marijuana, de ce e buna, de ce fumezi.
E greu pentru ca nu au rabdare, creierul lor intra pe pilot automat pentru a incerca sa se protejeze de ceea ce nu inteleg, le este frica sa intre intr-o lume noua, sa recunoasca ca pana acum au fost in umbra. Acum depinde, sunt oameni si oameni, unii pot fi mai dechisi decat altii, depinde si de gradul de inteligenta si curiozitate al fiecaruia, precum si de cat de conservator este.

Personal, cred ca o tenta de abordare mai lights cand vorbesti despre marijuana medicinala este sa nu mentionezi cuvintele marijuana, cannabis, iarba etc. atunci cand incepi discutia. Sa nu mentionezi planta despre care vorbesti. In schimb vorbesti de efectele ei, cum te poate ajuta, cum poate sa iti regleze starea de bine, cum poate sa te ajute sa nu mai suferi(pentru cei bolnavi) si cum NU ESTE TOXICA.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
da, continuam aici. atat timp cat este vorba de partea medica a utilizarii acestei plante, e ok!

Interesant mod de abordare, evil6, l-ai incercat vreodata? si daca da, care a fost reactia cand ai dezvaluit misterul?
 

Evil6

Member
Interesant mod de abordare, evil6, l-ai incercat vreodata? si daca da, care a fost reactia cand ai dezvaluit misterul?


Nu prea imi place sa vorbesc asa de mult de iarba cu straini, sau persoane de pe la servici/semi-cunostiinte. Dar cand s-a mai intamplat, si am abordat un mod mai 'stealthy', macar am avut timp sa VORBESC fara sa fiu intrerupt de 'tragi pe nas!!??!?!' sau 'iti prajesti creierii mai, ajungi sa uiti TOT!!', 'e periculos, iti distruge viata pe termen lung!!' 'devii dependent!!' sau orice alta prostie pe care o stiu din ziare de mana a treia dintr-o tara de mana a doua.

In schimb la final au ramas cu un fel de .. 'mda.. nu stiu.. sa ma uit si eu dar cum'. Nu poti sa ii faci sa priveasca lucrurile altfel din prima. Dar macar poti sa ii faci sa fie putin confuzi in legatura cu subiectul asta. Si atunci poate pun si ei dracului mana si citesc mai mult despre asta si pot sa isi hotareasca singuri mintea.. poate..
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
uneori si curiozitatea ii atrage pe cei mai incapatanati... dupaia totul vine de la sine.

Pentru asta trebuie sa existe undeva in subconstientul lor dorinta de a afla mai multe.

Tin sa cred ca o abordare timida lasa locul multor interpretari si acuzatii, insa daca puntul de vedere al celui care se destainuie si vrea sa convinga este foarte ferm si nu lasa loc de nici un comentariu interlocutorului, atunci sansele de a starni atentia/curiozitatea sunt mult mai mari.

Cred ca in cazul popularizarii consumului de cannabis (cred ca asta e cel mai bun termen, fiind cel mai 'stiintific') medicinal trebuie abordata strategia psihologiei inverse. Prin asta inteleg o exprimare de genul "eu am problemele medicale x,y,z si am descoperit si m-am convins ca tratandu-ma cu cannabis medicinal ma simt mult mai bine. Pacat ca e ilegal si ca nu stiu si altii de beneficiile lui."

Atat, iar dupa asta se schimba brusc subiectul. Am incercat de cateva ori si imediat am vazut sprancenele ridicate in semn de curiozitate, chiar daca aparent cei cu care discutam pareau neinteresati.

Cand e vorba de "droguri" multa lume considera subiectul ca fiind tabu si se inchid intr-o cochilie, refuzand sa auda (nu sa asculte) ceea ce li se spune (la fel ca si in cazul discutiilor normale despre sex, cand unii isi fixeaza privirea undeva pe un punct in zare, devenind total detasati si absenti din discutie, tocmai pentru ca subiectul e mult prea delicat pentru ei , iar educatia primita/acumulata ii impiedica sa accepte acel subiect de discutie).

Legat de aceasta reticenta va pot spune ca nici macar parintii mei nu au avut curajul de a-mi vorbi pe fata despre cannabis, atunci cand au aflat intamplator ca sunt consumator, desi au fost extrem de afectati si ingrijorati la aflarea vestii. Evident grija lor se focaliza pe aspectul legal al acestei 'preocupari',facand abstractie total de faptul ca poate aceasta planta este de ajutor atat mie cat si altor oameni cu diferite suferinte.
 

Latest posts

Latest posts

Top