What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Utilizari ale Cannabisului in scop medicinal

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca il legalizeaza doar pentru uz medical te poti gasi bolnav instant. ai uitat ca traiesti in romania, unde totul e posibil? poate asa ar permite si cantitati si numere de plante mai mari, si atunci ar fi mult mai bine.
 

unaltom

New member
Asa vad si eu lucrurile....medicinal ar fi un pas minunat....avem nevoie de toleranta si plus ca ar deschide ochii acelor "oameni normali" care critica planta sau consumul si multi dintre noi ar putea vorbi mai usor despre canepa...

Putem posta aici si despre problemele create de consumul de verde?
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Apropo, imi puteti recomanda ceva strainuri bune pentru insomnii ? Sau orice strain predominant indica sau hash e bun pentru asa ceva ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Apropo, imi puteti recomanda ceva strainuri bune pentru insomnii ? Sau orice strain predominant indica sau hash e bun pentru asa ceva ?


Orice strain lasat mai mult de o saptamana dupa data normala a recoltarii te va trimie iremediabil la culcare :biggrin:

Daca e indica, cu atat mai mult.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Iti recomand Afghan kush, si de fapt orice alt kush ce se trage din genetica Afghani.

Si personal, am observat ca ma pot adormi si cu sative..
Cum? Bag pana intra creierul in scurtcircuit, oboseste, si cere odihna. Iar la trezire, sunt ca un bebelus, odihnit cum nu mai fusesem de mult.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
... Si personal, am observat ca ma pot adormi si cu sative..
Cum? Bag pana intra creierul in scurtcircuit, oboseste, si cere odihna. Iar la trezire, sunt ca un bebelus, odihnit cum nu mai fusesem de mult...

Eu am observat o chestie ciudata la mine :

- daca bag indica si adorm, cand ma trezesc vreo doua ore am ceva reminiscente de high si uneori sunt un pic ursuz (daca se intampla sa ma culc nervos sau cu ceva probleme pe cap) ;

- daca bag sativa si adorm, cand ma trezesc sunt fresh, foarte odihnit si binedispus


Cred ca efectul sedativ apare la orice persoana , indiferent de strain, daca este consumata o cantitate suficienta de material. De altfel asa 'protejeaza' creierul organismul de o posibila 'supradoza' , intrand in 'stand by' (daca vorbim de administrare prin inhalare).
 

MJgrow

Active member
Toata lumea stie ca uleiurile volatilile miros destul de puternic. Thc fiind o rasina/ulei, cam in ce masura se poate face un tratament cu aerosoli?

Ma refer la aerosoli cumva. Aerosoli prin "mirosul" plantei. Prcatic o parte din acel miros este cauzat de THC respectiv uleiuri volatile.

Ma refer doar la scopul terapeutic asupra respiratiei.

Daca are sau nu are un efect vizibil.(desfundarea nasului sau respiratie mai usoara)

mai pe romaneste: are un efect mirosul de iarba asupra sistemului resiprator ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
nu e vorba de miros, poti vaporiza terpenoizii si cannabinoizii (tot un fel de terpenoizi si aia). cam o treime dintre ei au efect expectorant. dupa ce vaporizezi cam 1-2 saptmani fara sa fumezi se observa o imbunatatire a respiratiei.
 

MJgrow

Active member
Sa fie in limita admisa... adica sa simti efectul dar fara sa te sparga.

Cred ca se poate folosi un vaporizator sau rasina amestecata cu hidrocarburi sau alcooli.

Mai degraba te sparge sau te imbata de la alea. :)
 
A

Avaible

Stiu eu pe cineva care dupa chimioterapie doctorul ia prescris sa fumeze o cantitate de canabis medicinal nu stiu strainul dar stiu ca in momentul de fata a scapat de cancer are par in cap ba chiar sa si mai ingrasat deci la pus bine pe picioare
 

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Stiu eu pe cineva care dupa chimioterapie doctorul ia prescris sa fumeze o cantitate de canabis medicinal nu stiu strainul dar stiu ca in momentul de fata a scapat de cancer are par in cap ba chiar sa si mai ingrasat deci la pus bine pe picioare
In ce tara a fost asta ?
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
ar trebui sa se duca la doctor sa ii scoata parul din cap... e periculos inauntru...

dar daca s-a intamplat in ro, ma indoiesc ca a fost mentionat un soi anume.

iar in tarile in care asta se practica, de cele mai multe ori sunt recomandade indica puternice.
...si totusi poate exista doctori care recomanda soiuri anume, mai ales daca au informatii
de la vreun club de canna ca X ar fi destul de puternic pt Y afectiune

in cazul asta sunt tentat sa zic Herijuana sau poate o asa-zisa incrucisare de G13...
am fumat C99 x G13BW x Ghaze (semintele au fost cadou) acum cativa ani si era un narcotic puternic...
nu mi-a placut gustul si calitatea highului. nu ma deranja, eram ok cu un heavy stone dar asta era ... diferit ... si extrem de puternic
 
Last edited:

Husky Jackal

Very Neat Monster
Veteran
Foarte interesante cazurile, mai ales cel cu copilul cu cancer; e greu sa nu fi miscat de asa ceva...
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
politicienii si babaciunile care cred ca le stiu pe toate inteleg toate aceste povesti si se lasa miscati la fel cum se lasa un parameci miscat de un Van Gogh...
 
Eu folosesc iarbuta asta magica sa mai iau in greutate niste kilograme. Am reusit sa pun 4 kg intr-o luna cu ceva hash(am gasit ceva hash ce imi face pofta de mancare de aia , ca la carte. Minim 5000kalori pe zi ). In mod normal as pune 4 kg in 1 an .. :) deci e extradorinara.
Plus ca ma mai ajuta sa ma relaxez.
 

Evil6

Member
Pentru zilele dificile ale prietenelor/nevestelor. Prietena mi-a atras atentia ca anumite strain-uri au ajutat mult in cele cateva zile speciale ale lunii. Spune ca i-au trecut durerile si starile naspa pe care le avea, si le avea din plin.

Acum, inca nu stiu ce e mai bun pentru asta, deoarece am avut numai hibrizi, dar as tinde sa recomand orice tinde spre indica pentru asemenea probleme.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Indica ajuta mai mult, din cauza continutului mai mare de CBD, CBD-A si CBDV, acesti canabinoizi avand calitati antiinflamatorii.
Avem deci, un Ipubrofen natural.. :D

Iar extractele de cannabis indica se folosesc inca din secolul 19 pentru a trata aceste dureri.
 
Top