What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Discutii legate de LED-uri

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
Deschid acest thread pentru a muta offtopicul din thread-ul lui andrishka.
 
Last edited:

cineva

New member
Nice bitches dude :)
Bine v-am gasit, nu ma asteptam sa gasesc atati concetateni pe aici.
Vreau sa trec si eu pe LED dar nu sunt hotarat ce sa cumpar.
Analizez 2 posibilitati acum dar ma indoiesc de calitatea celor vandute pe la noi.
300W LED GROW LAMP sau o abordare mai vestica 205W Penetrator LED Grow Light.
Prima varianta este mai "puternica" si totusi mai ieftina ca cea de la Hydro Grow... sunt in dubiu.
 

andrishka

New member
aici dau si eu cu parerea : parerea mea este ca toate lampile sunt din china. fabricile pun orice branding pt. firmele cu care colaboreaza pe termen lung, si fac si modificari. pretul se schimba in functie de calitatea ledurilor , dar si ale mele au durata de viata de min. 50.000 ore cica - poate urca la 100.000 ore dar noh...merita diferenta ?
 

ganjamind

Member
foarte frumoase fetele andrishka, imi place mai ales verdele intens ,dovada clara ca sunt exemplar crescute.
Totusi e pacat ca nu au crescut uniform, ar fi ok sa le mai ridici pe cele joase bagand sub ghiveci niste cutii sau alte chestii pentru a le inalta, astefel vor beneficia toate de aceeasi intensitate luminoasa.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
merita, problema care face ca alea de la led girl sa nu fie prea cautate in romania este faptul ca trebuie sa le faci vama..
 

cineva

New member
Toate sunt chinezesti pana la urma, conteaza de unde provin ledurile si ce intensitate au, real nu ce zic in reclame :)
Momentan merg si 2x MH/HPS de 400W.
Avantajul ledurilor cred ca il reprezinta consumul, nu stiu ce sa zic dpdv al testelor.
andrishka tu ce parere ai de crestere, se observa vreo diferenta fata de lampile traditionale?
 
avantajul ledurilor nu este doar consumul ci si caldura.. poti sa ai doar un cooler ptru ventilatie.. arata-mi mie un hps care sa nu iti arda plantele dak ai doar un cooler..
 

cineva

New member
Scuzati, am uitat sa mentionez cel mai important lucru, CALDURA, de aia ma gandesc la switch :)
Pentru HPS am 4 ventilatoare destul de fioroase + AC in zilele cand iei foc stand in casa. :D
Avand in vedere ca rosiile le mananc singur, e cam dezavantajos la consum.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pai eu zic ca fiind pentru tine, ar trebui sa nu conteze consumul..

si pentru o comparatie corecta ar trebui comparate la acelasi wattaj, deci nu consumul se va evidentia la finalul testului.
 

andrishka

New member
eu un singur gow am avut cu hps de 150w si a iesit f naspa,
oricum, ma tot uit la growuri, si comparativ ledul asta are rezultate f f bune...
 

dalin

Member
au am avut hps de 150w si din 3 plantute care nu au fost crescute cu ingrasaminte speciale am scos cam in jur la 170 de grame am poze in albume.Mie mi s-a parut ok!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
sa depasesti 1gpw fara ingrasaminte speciale e super. despre ce strain e vorba?
 

zeeland

Member
si eu sunt deacord ca se poate creste ok cu 150w hps, da' acuma chiar 170 g nu prea cred.

cand crescatori cu multe multe growuri la activ ajung la ce zice explo, 1g/w. oricum, la ceva de genu 100 g/150 w probabil ca se poate ajunge si fara f multa experienta.
 

Gantz

Smoke weed and prosper
Veteran
1gr/w e ok, unii baftosi au si 1,5gr/w...dar mai sunt si nebunii aia care au si bani si experienta si se duc de la 1,7gr la 2gr/w
 

zeeland

Member
am auzit si io de "nebuni" din astia. dar ptr asta tre sa cresti acelasi soi timp de mai multi ani, sa-i cunosti toate necesitatile, sa ai un grafic de fertilizare perfect, co2, etc etc. vorba ta, bani si experienta la max
 
Top