What's new
  • Happy Birthday ICMag! Been 20 years since Gypsy Nirvana created the forum! We are celebrating with a 4/20 Giveaway and by launching a new Patreon tier called "420club". You can read more here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Identificarea sexului

coolbud

puffin' the herb
daca abia se vede planta , unde-i graba cu identificarea sexului ? las-o domle sa creasca si pe parcurs 100% iti vei da seama ce e.
 
A

amfumuriincap

daca abia se vede planta , unde-i graba cu identificarea sexului ? las-o domle sa creasca si pe parcurs 100% iti vei da seama ce e.


are vreo 14 zile si e auto ak de la gom , guguloaiele alea sunt alungite .... ce nu am inteles eu este daca sunt 2 calyx pe aceeasi parte sau nu ..... daca sunt 2 bile pt masculi si 1 calyx pt femele de ce e greu de determinat sexul ?
 

coolbud

puffin' the herb
eu zic ca te grabesti la 14 zile , asteapta pana pe la 25 30 de zile si vei vedea sigur , aia sigur sunt lastarii de care vorbesti tu si daca chiar nu sti cum arata e usor sa dai un google search.
 

smokebla

New member
Salut

Salut

Am niste bagseed's care vreau sa le scot afara " mai tarziu" . Merge sa le tin 2 3 saptamani in perioada de vegetare, dupa care sa le bag la intuneric sa vad ce sunt, si dupa sa le mai bag iar 1-2 sapt la vegetare ?
Cat ar trebuii sa le tin la intuneric ?
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Daca le scoti afara de ce mai vrei sa stii ce sunt, ca oricum sansele de supravietuire sunt foarte mici (ca asa e in natura, deh) si nu stai dupa ele sa le hranesti zi de zi, incat sa te trezesti toamna ca ai ingrijit masculi.

Dar ca sa iti raspundem la intrebare, daca le bagi la 12/12 , in 10-14 zile ar trebui sa stii ce sunt (chiar mai repede in caz ca se anunta a fi masculi). Poti sa le cresti indoor vreo 30 de zile, iei cate o clona din fiecare, le scoti apoi afara si urmaresti apoi evolutia clonelor in regim de 12/12.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
pierzi timpul. macar de erau ceva calumea sa merite toata chinuiala asta. dar pierzi timp important de vegetare daca incerci sa Afli sexul inainte sa le scoti. cam 2 sapt dureaza pana arata sexul (uneori mai putin sau mai mult cu o sapt).
 

smokebla

New member
a fost ceva bun, De asta le-am si oprit . Si nu as vrea sa imi bat capul 2 luni , ca sa aflu dupa ca am numai coiosi ;). Asa pot sa le scot afara stiind ca sunt femele .
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Nu o lua ca pe o regula, insa de cele mai multe ori, semintele din iarba cumparata din culturi indoor apar datorita tendintelor de hermafrodism ale plantelor din care provine mugurele sau a celor din jurul ei, ceea ce inseamna ca semintele respective sunt intr-un fel 'feminizate' (cu tendinte herma la randul lor), deci sunt sanse foarte mici sa-ti iasa masculi.

Daca e vorba de bud din recolta de outdoor, lucrurile se schimba si nu ai de unde stii ce o sa iasa. Am avut recent surpriza insa ca din 11 seminte recoltate dintr-un mugure crescut outdoor, intr-un loc izolat (in mijloc de padure) sa imi iasa 9 femele cu trasaturi foarte asemanatoare cu ale mamei si inca doua plante total diferite ca si aspect si dezvoltare , una deovedindu-se mascul dupa aproximativ 30 de zile de veg iar cealalta incepandu-si inflorirea ca si mascul tot dupa 30 de zile de veg, pentru ca apoi sa schimbe directie si sa devina femela, cu caracteristici de sativa , adica ramuri lungi si ramificate, cu foarte putine frunze (acum nu mai are nici una pentru ca e in flower de vreo 4 luni si le-a pierdut pe toate), cu muguri aerati, lungi, cu un miros pe care nu-l poti intalni la nici o indica - aducand mai mult ca aroma cu canepa salbatica (de unde si concluzia ca tatal o fi fost vreun mascul potent de prin zona respectiva).

Fiind seminte 'bagseed' nu ai de ce a ai batai de cap : peste doua zile este 1 Mai, deci momentul perfect pentru a insamanta direct afara. Nu-ti trebuie decat ghivece de 1L, niste pamant bun (nu noroi de pe marginea drumului) si un pic de rabdare. Cat sunt mici le poti creste si afara ca nu bat la ochi.
 

snig

Member

Nu înțeleg ce se întâmplă..Deci o arunc?
 

Attachments

  • DSC_0141.jpg
    DSC_0141.jpg
    26.4 KB · Views: 41

jtm

Some kind of shaman
Veteran
Nu înțeleg ce se întâmplă..Deci o arunc?

Sau o faci tinctura :D Tot radea explo cand ii ziceam ca oamenii de stiinta au descoperit ca (procentual vorbind, raportat la masa de planta uscata) masculul are tot atat THC cat si femela (bine, extrapolez, ei ziceau de CBD la canepa industriala).

Faci tintura, o concentrezi, si ne spui cat scoti si cum e high-ul de mascul. Chiar asa, or fi diferente?
 

eska

Member
[youtubeif]AMhgJGzs9iA[/youtubeif]

pe scurt, trimiti la ei o mostra din sucu unei jumatati de frunza, pac posta si primesti online male sau female.
 
Last edited:

Latest posts

Latest posts

Top