What's new
  • Please note members who been with us for more than 10 years have been upgraded to "Veteran" status and will receive exclusive benefits. If you wish to find out more about this or support IcMag and get same benefits, check this thread here.
  • Important notice: ICMag's T.O.U. has been updated. Please review it here. For your convenience, it is also available in the main forum menu, under 'Quick Links"!

Identificarea sexului

sznake

jarhead
Asadar, uitati aici, sa fie un thread in care sa gasiti imediat informatia asta:

picture.php
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
inca cateva imagini pentru a va ajuta in incercarea de a determina sexul plantelor:


Female / male in early flowering stage


Cannabis_male_flowers.JPG

male pollen sacks



Cannabis_sativa_Koehler_drawing.jpg

A - male plant
B - female plant
1,2,3 - male parts
5,6,7,8,9,10,11,12,13 - female parts
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
Salut . Cum putem influenta planta sa se dezvolte feminin? O putem influenta?
salut. si eu mi-am pus aceeasi intrebare si am gasit raspunsul. il poti gasi si tu daca citesti mai mult.. in principiu ii dai mai multa umiditate, lumina, etc pt a o "incuraja" sa se dezvolte intr-o femela. atentie insa la supraudare. citeste CU ATENTIE Tutorialul de pe site si vei fi placut surprins de cate informatii valoroase contine. poti beneficia de info alea cu o singura conditie: sa le citesti. bafta :wave:
 

easy123

New member
Salut . Cum putem influenta planta sa se dezvolte feminin? O putem influenta?

Sunt multi care sustin ca se poate influenta nr de fete (in veg,evident) prin

stress cat mai putin

spectrul luminii - MH da mai multe fete

ore de veg/zi - cat mai putine(desi aici pierzi la dezvoltarea plantei,overall)

raportul NPK al substratului

din experienta proprie

veg 24/0 sub HPS din prima zi 50/50 m/f
veg 12/12 sub MH 30/70 m/f,evident test facut cu aceeasi genetica

Alta conlcuzie:buruienile pe care le-am stresat in veg cu schimbari de substrat,transplantari(in principal stres la radacina),etc mi-am dat mai multi coiosi

Cele pe care le-am lasat in plata lor in acelasi ghiveci s-au facut fete in proportie mai mare
 

sznake

jarhead
Mah, sexul unei plante e determinat deja in samanta.. cred eu.. sexul este dat de cromozomi, in momentul in care este conceputa o samanta, respectiv in faza de polenizare..

Daca granula de polen a avut cromozom Y atunci samanta va fi mascul, daca granula de polen a avut cromozom X atunci samanta va fi femela.. cred eu..

Asta cu influentatul plantei sa isi schimbe sexul mi se pare ca aduce un pic a flacara violet..
 

piramidon

recidivist icmag - OUT-ist convins - microgrower
Veteran
OK, deci si influentarea sexului e un mit (busted) :D Dar asa, de pricipiu, e bine sa le creezi fetelor conditii ideale pt a nu fi stresate si a se dezvolta armonios. M-am prins ;)
 

Zunt

Member
ok.si o intrebare, dupa cate saptamani se vede sexul?sau se vede numai dupa ce o bagi in flower ?
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
doar daca apar preflowers. (asta depinde de strain)
daca nu.. trebuie sa o bagi la flower.
 

MJgrow

Active member
imi confirma si mie cineva sexul la aceasta planta?

Din cate vad si cat m-am uitat pare a fi mascul... dar nu sunt 100% sigur.

Ar cam trebui deacuma sa se vada ceva. Am cautat de sus in jos cateva minute bune si nu am gasit nici urma de preflower ceea ce ma inclina spre mascul.

dscn2851h.jpg


dscn2852.jpg
 

Latest posts

Latest posts

Top