What's new

Identificarea sexului

eska

Member
Am citit ce se scrie pe aici si inca nu m-am lamurit.

Ca si concluzie (pt mine) stress-ul gen caldura prea multa sau cine stie ce altceva poate sa faca planta mascul in loc de femela? sau cum zicea cineva la inceputul posturilor e genetica povestea si din samanta (inainte de a fi plantata) femela e femela si masculul e mascul?


din punct de vedere al sexului, semintele de canabis sunt de doua feluri: regular (unde sansele sa-ti iasa femele sunt fifti-fifti, cum zice neamtzu) si feminizate din care stii sigur ca iti ies femele.

indiferent de tipul semintei, stresul - gen caldura, crop si/sau defoliere agresiva, schimbarea pamantului etc pot transforma planta ta femela intr-un hermafrodit, adica in semn de recunostinta pentru tratamentele aplicate iti arata cateva perechi de coaie si zice stop joc. :) Bineinteles ca toti factorii astia sunt in stransa legatura si cu genetica plantei, adica rezistenta ei in situatii extreme cat si potentialul ei.

tot din citite stiu si eu astea :D asteptam alte completari.
 
din punct de vedere al sexului, semintele de canabis sunt de doua feluri: regular (unde sansele sa-ti iasa femele sunt fifti-fifti, cum zice neamtzu) si feminizate din care stii sigur ca iti ies femele.

indiferent de tipul semintei, stresul - gen caldura, crop si/sau defoliere agresiva, schimbarea pamantului etc pot transforma planta ta femela intr-un hermafrodit, adica in semn de recunostinta pentru tratamentele aplicate iti arata cateva perechi de coaie si zice stop joc. :) Bineinteles ca toti factorii astia sunt in stransa legatura si cu genetica plantei, adica rezistenta ei in situatii extreme cat si potentialul ei.

tot din citite stiu si eu astea :D asteptam alte completari.


Faptul ca stress-ul le poate face herma e clar. Am priceput-o si aflat-o si eu.
Intrebarea e daca in cazul semintelor normale (ne-feminizate) se poate influenta sex-ul prin conditii optime sau pur si simplu toata povestea e genetica si dupa cum ziceam din samanta e setat sa fie mascul sau femela.
 
Ca sa nu mai insist pe o discutie teoretica: am un mascul si-s curios daca is devina ca am stresat planta sau pur si simplu asa-i genetica.
Am trantit si o poza. Nu-i prea clara (bla bla bla- aparatul) dar se vede saculetul de polen.

Banuiesc ca trebuie scos imediat din grow room



 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
daca e din seminte feminizate, atunci poate sa fie vina ta sau poate sa fie mai sensibila planta la stres. exista o sansa mai mare sa intalnesti plante usor de stresat intre populatiile ce se trag din parinti stresati/herma. si daca nu vrei sa umplii femele de seminte inutile, da, ar trebui scos.
 
daca e din seminte feminizate, atunci poate sa fie vina ta sau poate sa fie mai sensibila planta la stres. exista o sansa mai mare sa intalnesti plante usor de stresat intre populatiile ce se trag din parinti stresati/herma. si daca nu vrei sa umplii femele de seminte inutile, da, ar trebui scos.

E din seminte normale.
 
As mai avea o intrebare.

Vreau sa-l pastrez sa-mi polenizez o femela pentru a imi face propriile seminte. Daca il pun in camera de vegetatie nu prea are ce sa-mi faca la clonele care inca nu dau nici un semn de flower. Nu?

Sau ar trebui schimbat complet mediu? Ce efect are asupra lui ca-l trec de la 12/12 la 18/6.

merci.
 

eska

Member
Pai cum ziceam mai sus... din seminte normale, regulare, ai sanse 50% sa iasa masculi. Vina ta nu are cum sa fie, doar daca a avut semne clare de femela inainte sa-i apara saculetii de polen. In cazul asta poti spune ca ai stresat-o si ca a devenit hermafrodita.
Dar in rest, la regulare, nu poti decat sa te rogi sa iasa femele si sa te comporti cat mai frumos cu ele.

Faptul ca poti influienta sexul unei seminte regulare e de domeniul fantasticului, sau cel putin asa am citit. Ce poti face tu in schimb e sa nu stresezi planta si sa-i vorbesti cu domnisoara :)


L.E.

As mai avea o intrebare.

Vreau sa-l pastrez sa-mi polenizez o femela pentru a imi face propriile seminte. Daca il pun in camera de vegetatie nu prea are ce sa-mi faca la clonele care inca nu dau nici un semn de flower. Nu?

Sau ar trebui schimbat complet mediu? Ce efect are asupra lui ca-l trec de la 12/12 la 18/6.

merci.

Deci vorbim de clone, camere de vedetat, polenizare, 18/6 dupa 12/12 etc, o chestie complexa observ. In cazul acesta iti urez mult succes cu hermafroditele tale!
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
si e mascul sau e femela ce a afisat semne de hermafrodire? ca nu mai inteleg nimic. puteai povesti frumos de la inceput toata povestea si era si mai usor de raspuns, si mai complet dialogul.
 
si e mascul sau e femela ce a afisat semne de hermafrodire? ca nu mai inteleg nimic. puteai povesti frumos de la inceput toata povestea si era si mai usor de raspuns, si mai complet dialogul.


Deci seminte normale, nefeminizate. Din mai multe am 1 mascul la sigur si 2 potentiale femele. Masculul nu a dat niciodata semne ca ar fi femela. Din toate 3 lui I-a aparut de prima dat ouale. Are destul de multe vreo 20 din ce am putut numara pe mai multe varfuri.

Eu nu am zis ca am hermaphrodite ci eska a bagat conceptual pe felie.

Toate plantele le tin de 7 zile la program 12/12. Am din ele luate mai multe clone care le tin in alta camera, in pamant, la program 18/6.

Nu as vrea sa-mi tai masculul ci sa-l pastrez si sa-mi polenizez manual un bud de la o femela.

Dilema mea este unde pisici sa-l pun. Clar in camera de inflorire nu are ce sa mai caute si ma gandeam ca o sa-l bag langa clone care inca is in faza de ajustare de la apa la pamant. Le-am plantat acu 4 zile.

Voi unde va tine-ti masculii? Ce se intampla cu masculii stresati? Cum reactioneaza masculii la trecerea de la 12/12 la 18/6?

Sper ca e mai clar.
 

exploziv

pure dynamite
Administrator
Veteran
ok, acum e mai clar. mersi de lamuriri.

oriunde l-ai pune ai grija sa nu fie curenti de aer, ca polenul e usor si circula si s-ar putea sa ai mai multe seminte decat doresti.
de obicei, eu tai o craca de pe mascul inainte sa se deschida, si o bag in un pahar de apa pus peste o suprafata lucioasa intr-un loc fara curenti de aer. (de mentionat ca pe intakeul la flower room am filtru de polen). dupa ce se deschide, lasa polenul pe suprafata lucioasa de unde il colectez foarte usor si fac ce-i da facut cu el. alte variante, mai complexe, includ camere speciale pentru masculi, si filtre de polen pe toate intake-urile si exhausturile de la toate room-urile sau o camera separata pentru breeding, unde la si mamele si tatii sa se joace impreuna in briza ventilatoarelor cat e nevoie (tot cu filtre de polen..).
 
Last edited:
ok, acum e mai clar. mersi de lamuriri.

oriunde l-ai pune ai grija sa nu fie curenti de aer, ca polenul e usor si circula si s-ar putea sa ai mai multe seminte decat doresti.
de obicei, eu tai o craca de pe mascul inainte sa se deschida, si o bag in un pahar de apa pus peste o suprafata lucioasa intr-un loc fara curenti de aer. (de mentionat ca pe intakeul la flower room am filtru de polen). dupa ce se deschide, lasa polenul pe suprafata lucioasa de unde il colectez foarte usor si fac ce-i da facut cu el. alte variante, mai complexe, includ camere speciale pentru masculi, si filtre de polen pe toate intake-urile si exhausturile de la toate room-urile sau o camera separata pentru breeding, unde la si mamele si tatii sa se joace impreuna in briza ventilatoarelor cat e nevoie (tot cu filtre de polen..).

Merci de clarificari. Mi-e clar acum ce am de facut.
Nu o sa bag masculul in veg room (18/6) il duc pe pervaz intr-un alt apartament si cu asta basta. Nu am nici o dispozitie sa cumpar filtre de polen.
 
Last edited by a moderator:

eska

Member
Am citit ce se scrie pe aici si inca nu m-am lamurit.

Ca si concluzie (pt mine) stress-ul gen caldura prea multa sau cine stie ce altceva poate sa faca planta mascul in loc de femela? sau cum zicea cineva la inceputul posturilor e genetica povestea si din samanta (inainte de a fi plantata) femela e femela si masculul e mascul?

scuza-ma, man! cele scrise mai sus sec si putinele posturi detinute m-a dus cu gandul ca esti incepator si ca ai avut o femela si acum are tendinte sa se faca mascul.
nu m-as fi gandit la un grow asa complex :)

mersi de lamuriri baieti! :tiphat:

mai aflam si noi una alta :D
 
scuza-ma, man! cele scrise mai sus sec si putinele posturi detinute m-a dus cu gandul ca esti incepator si ca ai avut o femela si acum are tendinte sa se faca mascul.
nu m-as fi gandit la un grow asa complex :)

mersi de lamuriri baieti! :tiphat:

mai aflam si noi una alta :D

Sunt incepator . Grow-ul nu e chiar asa complex cum zici tu. Foarte mult am fost ajutat de google in prima faza si apoi secund de ce am gasit pe aici pe forum ca si info.
 

sethvsthor

New member
Vin si eu cu o intrebare, din prisma unui incepator la primul grow. Avem aici p1 si p2 :D... singurele care au reusit sa ajunga aici din 5...:(
cfltestcab 15thrun day14v 05 plant in cab angle

DSC_0772.jpg
 
Hai sa va zic ce s-a mai intamplat cu masculul de care vorbeam mai sus.
M-am hotarat sa fac un experiment si sa-l stresses. L-am tinut o vreme la intuneric, apoi l-am scos la soare apoi l-am pus la becuri de vegetatie 18/6 apoi la 12/12, ba in mediu umed ba in zone cu umiditatea in zona 30%.

Efectul a fost ca orice crestere s-a stopat si sacii de polen au inceput sa se usuce inainte sa ajunga la maturitate.
 

hempfield

Organic LED Grower
Veteran
Eu am avut doi masculi din plante diferite care trecuti de la 12/12 la 24/0 au inceput sa faca ceva pistili pe la varf, insa polenul s-a dezvoltat in continuare.

Dar nu vad ce motiv ai avea sa stresezi un mascul in halul asta, ca genele de herma tot de la mama le va lua (daca asta e de fapt dedesubtul problemei).
 
A

amfumuriincap

am tot citit si tot nu am inteles cati chalyx ies la fiecare internod , am la o plantuta deasupra petiolului 2 chestii ca niste guguloaie fara pistili si fara carlig de mascul , pe cealalta parte la celalalt petiol am frunze in formare ....... care sunt sansele sa fie mascul ? stiu ca o poza facea mai bine treaba dar nu am cu ce ... abia se vede planta :D
 

Latest posts

Latest posts

Top